Skocz do zawartości

Krótki przewodnik po zegarkach luksusowych


Kniaź z Bajki

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś już napisałem post w którym opisałem co nieco o zegarkach jednakże skupiłem się na markach oferujących dobrą jakość za małe pieniądze, w tym wpisie poruszę temat zegarków droższych.

Zaprezentuję swoją opinię na temat mniej lub bardziej luksusowych marek tak aby może pomóc niezdecydowanych w zakupie. Jeżeli będziecie chcieli opiszę w przyszłości bardziej szczegółowo wybrane marki z ich historią, modelami czasomierzy i stosowanymi mechanizmami.

 

 

Marki entry level.

 

Tudor - młodszy i jak mówią złośliwi biedniejszy brat rolexa. Marka zasługująca na uznanie szczególnie teraz po zmianie mechanizmów z szeroko stosowanej ety na mechanizmy inhousowe. Co oferuje Tudor? Przede wszystkim przykuwający oko design, świetną jakość (w końcu należy do rolexa), małą utratę wartości (o ile nie kupujecie w pl, ale o tym na końcu). Generalnie polecam.

Modele jakie polecam : Pelagos, cała seria Black Bay - tutaj do wyboru do koloru, każdy znajdzie coś dla siebie. Moje ulubione modele to Black Bay GMT, Black Bay steel oraz Black Bay fifty eight.

 

Omega - chyba moja ulubiona marka, historia, jakość, sprawdzone od lat mechanizmy. Nie ma co się rozwodzić jak macie wolne środki lecieć i kupować, nie pożałujecie.

Modele polecane :

Speedmaster - zegarek który był na księżycu, bardzo uniwersalny, moim zdaniem najładniejszy chronograf ever. Reduced można już wyrwać za 7k w dobrym stanie, jednak cena rośnie z roku na rok.

Seamaster - dość pojemna seria, znajdziemy tu takie modele jak Seamaster 300, Diver, Planet Ocean, Aquaterra czy Railmaster. Mam w posiadaniu aktualnie Aquaterra i muszę powiedzieć że jest bardzo ok.

 

Breitling - kiedyś marka bardziej luksusowa, dziś borykająca się z problemami finansowymi jednakże wciąż trzymająca poziom. W ostatnim czasie do spólki z Tudorem, Breitling opracował nowe mechanizmy które to każda z tych marek nazywa swoimi inhousowymi ;) ale ważne że są dobre.

Modele polecane :

Navitimer - model w zasadzie legendarny tak jak speedmaster omegi, jeden z lepiej wyglądających zegarków dla pilotów

Superocean Heritage - prześladuje mnie ten model od jakiegoś czasu, jeden z "najprzystojniejszych" nurków na rynku.

 

Myślę że to na tyle z entry level, pewnie niektórzy zastanawiają się co z Tag Heuerem. Ano nic ponieważ to nie jest marka luksusowa, każdy kto myśli inaczej jest w bardzo dużym błędzie. Tag w ostatnich latach stał się pośmiewiskiem branży zegarkowej, stosunek cena jakość tutaj nie istnieje, brak własnych mechanizmów, awaryjność nawet kwarcówek, bransolety wykonane na poziomie seiko za 200$. Bądźmy poważni żadnej z powyższych marek nie kupimy nowej za 3k zł a Taga tak. Zawsze jak widzę kogoś z Tagiem to wiem że mam do czynienia z osobą podatną na manipulacje ze strony reklam. Posiadanie Taga to szczyt braku gustu w mojej opinii. Nie chce tu obrazić posiadaczy Tagów ale jak tacy to czytają to szybko sprzedać i kupić cokolwiek nawet seiko no albo omegę :)

 

Luksus

 

Rolex - nie wypada zacząć inaczej, król zegarków, świadectwo sukcesu. Każdy zna, każdy słyszał. Nie ma sensu się rozwodzić.

W zasadzie każdy model robi robotę. Moje ulubione to nowy GMT master II, explorer I, Cellini Moonphase no i oczywiście Sub.

 

Hublot - marka postawiona na nogi dzięki Jean Claude Biverowi, który to uczynił z niej pożądaną i rozpoznawalną. Nie każdemu przypadnie do gustu nowoczesny design mnie on się bardzo podoba.

Modele polecane : Big Bang, Classic fusion chrono.

 

Cartier - tu można dyskutować ale wg mnie zdecydowanie luksusowe czasomierze. Mało jest zegarków bardziej gustownych od Tanka.

 

Zenith - nie bardzo przemawiają do mnie produkty tej marki jednakże luksusu im nie można odmówić.

 

Blancpain - Marka kiedyś na wyższym poziomie dziś już niestety nie tak renomowana. Najstarsza manufaktura zegarkowa.

 

Prestiż

Trudno jest pisać o markach zegarkowych od pewnego poziomu, wszystkie są w jakiś sposób unikalne i piękne. Ograniczę się tutaj raczej do wymienienia manufaktur i modeli wartych uwagi.

 

Jaeger Lecoultre - piękne zegarki z wielką tradycją.

Polecane modele :

Reverso - klasa, jak ktoś lubi prostokątne zegarki to nie ma lepszego wyboru.

Master ultra thin - jestem zakochany w prostocie i elegancji tego modelu. Jest to jeden z dwóch zegarków które budzą we mnie prawdziwe emocje, jak patrzę na tarczę to ogarnia mnie uczucie spokoju i radości jednocześnie, innym zegarkiem, który tak na mnie działa jest Patek Calatrava. Nie umiem wytłumaczyć tego zjawiska za to wiem że będę go miał. Kiedyś.

 

IWC

Modele : Ingenieur, Portugieser (szczególnie Perpetual Calender), Pilots Watches.

 

Breguet

 

Girard Perregaux - trochę zapomniana i niedoceniona firma, robi bardzo dobre i piękne zegarki. W tym momencie można stać się posiadaczem za niewielkie w stosunku do jakości pieniądze.

 

Himalaje luksusu

 

Patek Philippe

 

Audemars Piguet

 

A. Lange & Söhne

 

Vacheron Constantin

 

 

To by było na tyle. Oczywiście to nie są wszystkie marki w danych kategoriach, jest ich więcej jednakże te, które tu wymieniłem są najbardziej znane i poważane.  Mam nadzieję że ten krótki przewodnik uchroni niektórych Braci przed złymi decyzjami zakupowymi spowodowanymi błędnym postrzeganiem branży zegarkowej.

 

Bardzo ważne jest by nie kupować nowych zegarków w sklepach galeriowych w pl są po prostu droższe niż w innych państwach. Jeśli już to negocjujcie rabat, 20 % minimum da się wyciągnąć np za Tudora Black Bay. Starajcie się szukać na chrono24 (tylko od sprzedawców renomowanych z dużą ilością dobrych opinii), watchfinderze, można zaoszczędzić duże pieniądze i uchronić się przed spadkiem wartości jaki to ma miejsce w przypadku zakupu nowego zegarka.

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Kniaź z Bajki
  • Like 6
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak zapomniałem o ulysse, ale prawdę mówiąc to zegarki dla ruskich ?. Kiedyś może zrobię wpis o tym jakie zegarki do 500, 1500, 2000 i dalej. W każdym budżecie da się znaleźć coś ciekawego i dobrego jakościowo. Co do DeWitta, Choparda, Glasshute, Piageta, Panerai i innych to są to zegarki luksusowe ale mało znane, moim celem było raczej zwięzłe przedstawienie podstawowych marek bez nadmiernego wchodzenia w szczegóły. Tak aby osoba początkująca miała jakąś podstawę w nawigowaniu i nie zrobiła głupoty kupując Taga, Edoxa czy innego Maurice Lacroix.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie.

 

Czy 800 zł to normalna cena za kompletne odrestaurowanie działającego zegarka? (Koperta, mechanizm, szkło, tarcza)

Byłem u dwóch zegarmistrzów. Jeden wycenił właśnie na 800, drugi ponad 1k.

Pacjentem jest Worldmaster z lat ’50-60 po moim dziadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zuckerfrei Myślałem o fotkach ale trochę byłoby z tym za dużo roboty ;) Jeśli zaś chodzi o ceny to celowo nie wpisałem ponieważ te wciąż fluktuują, każdy kogo zainteresuje dany model może sobie wpisać w google.

 

 

@Drizzt

To niska cena, zwykły serwis omegi co 3-4 lata to koszt 2k lub 3k w zależności od mechanizmu. Worldmaster to super zegarek, uważaj tylko na to by zegarmistrz nie zeszlifował za bardzo koperty i nie ruszaj tarczy bo straci duszę (chyba że naprawdę jest w fatalnym stanie).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny z widełkami mogą być. Bo jak mam wpisywać w wyszukiwarkę każdy model, to kurwica mnie weźmie, a jeszcze większa mnie bierze jak widzę mojego citizena eco-drive. Ja wiem ze dużo roboty, ale jak coś na forum robisz to bierz sie do roboty. :p

 

Ok, a bezobsługowy czasomierz? Bo serwis za 2k to dużo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Drizzt napisał:

Panowie pytanie.

 

Czy 800 zł to normalna cena za kompletne odrestaurowanie działającego zegarka? (Koperta, mechanizm, szkło, tarcza)

Bardzo dobra cena. Jakie to miasto (może być priv)? I w ogóle zazdro takiej pamiątki. 

 

31 minut temu, zuckerfrei napisał:

Ok, a bezobsługowy czasomierz? Bo serwis za 2k to dużo. 

Ja mam Junkers i mogę polecić, ale to kwestia ich wzornictwa które bardzo mi się podoba. To jednak młoda marka. Ja mam automat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zuckerfrei Jak chcesz coś automatycznego to polecam Hamilton khaki king automatic, jest na werku ETA które są tanie w serwisie. Hamilton marka niczego sobie, Elvis nosił ?

Na creationwatches ok 1500, w sklepach polskich jak już widziałem to ponad 2k.

Ewentualnie coś lepszego to Tudor blackbay również na ecie np taki https://www.chrono24.pl/tudor/heritage-black-bay-36mm-black-dial-2016-4339--id8401021.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tytuschrypus Warszawa na Francuskiej. No fajna fajna, właśnie wolę w niego zainwestować niż kupować nówkę. Jak mi go gościu zrobi, to wrzucę fotkę ;) 

 

@Kniaź z Bajki Dzięki za radę. Tarcza jest w dość fatalnym stanie, więc troszkę trzeba przy niej podziałać, jak dla mnie. Chociaż sam zegarmistrz też sugerował, żeby właśnie zbyt mocno jej nie ruszać, bo wg niego słabo wygląda totalnie odnowiona. Nie ma właśnie tego czegoś. I też tak uważam, bo pokazał mi jak to wygląda (jeden klient się uparł żeby tak to zrobić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.