Skocz do zawartości

Kurs a może studia?


Silny88

Rekomendowane odpowiedzi

@loh-pan - Dzięki mistrzu :) Fajnie, że jeszcze bywasz na forum, długo Cię nie było :)

 

Hmm... Mam kolejne pytanie. No bo muszę mieć swoją stronkę, wiadomo. I teraz zastanawiam się jak to podzielić, na kilka domen czy zrobić wszystko w jednym. Co jest lepsze z punktu widzenia tego biznesu?

 

Jedna domena i tam:

 

1. Jakieś pierdoły o mnie / o firmie (tu kwestia pierwsza, czy to w ogóle potrzebne? Jakaś zakładka about... ). I lepiej tutaj działać jawnie jako freelancer czy podszywać się pod firmę (nie określać czy jednoosobowa itd.). Chodzi mi tutaj o takie kwestie psychologiczne nawet, klienci woleliby pracować z kim?

2. Blog, wiadomo.

3. Postawiony na np. Woocommerce sklep z tymi moimi szablonami.

4. Forum do odpowidania na pytania.

5. Podstrony jako demo, czyli mojadomena.com/super-theme ... mojadomena.com/kolejny-zajebisty-theme itd.

 

I to wszystko na jednej domenie? Czy może, jedna domena:

 

1. Pierdoły o mnie, about.

2. Blog.

3. Woocommerce.

4. Podstrony jako demo.

 

I druga domena, zupełnie oddzielnie dla forum.

 

Co w teorii będzie efektywniejsze? 

 

Pozdro :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć ssl, porównaj ceny. Na jedną domenę to groszowe sprawy, na więcej (subdomeny dla ssl to nowe domeny) czyli np. twojastrona.pl i demo.twojastrona.pl to już większa stawka. Najlepiej jedna domena i wszystko w katalogach, twojastrona.pl/forum. Wtedy najtańsze ssl będzie obejmowało wszystkie podstrony.

 

Oczywiście tylko vps, jak nie znasz się to zarządzany. Zwykły hosting nie wytrzyma odsłon dema z tf.

 

Jeśli zrobisz forum, polecam bbpress (proste, nawet dziadowskie ale pełna integracja z wp) to nawet z themeforest możesz dodać odnośnik jako support.

 

Na początek najlepiej działać w ukryciu, nie wiesz jak rozwinie się sytuacja. Nie przyznawaj się z jakiego kraju jesteś. Trafi się życzliwy Polak i narobi kłopotów. Obserwuję themeforest i widzę mnóstwo developerów ze stronami typu główna strona i jakieś fajne photo, do tego dema i nic więcej. Czasami support i podstrona z formularzem kontaktowym lub forum. Na pewno fajnie jest do każdej skórki robić faq czyli kilka pytań i odpowiedzi np. jak zmienić kolorystykę czy logo. Tego typu problemy to większość pytań klientów.

 

Taki myk jeśli chodzi o sprzedaż. Jeśli dostaniesz się na themeforest to na swojej stronie masz zakładkę Themes i dajesz od razu linka do portfolio na tf. Nie żadne wejście na podstronę u Ciebie a później klikanie. Taki zabieg zwiększy Ci sprzedaż.

 

Sprawdź też stawki dla autorów na tf. Jeśli sprzedajesz tylko u nich to zaczynasz od 37% dla nich (im więcej zarabiasz tym opłata jest niższa),  jeśli w kilku miejscach to liczą sobie 55%. Jeśli nie masz bazy klientów i startujesz od zera to nie wiem czy jest sens stawiać sklep u siebie na stronie. 

 

Odnośnie tf to od niedawna jest fajna opcja, dodatkowy support. Jak patrzysz u nich na ceny to poniżej jest taka druga, zazwyczaj niecałe 10$. To jest kaska dla Ciebie jeśli będziesz otwarty na jakieś instalacje czy konfiguracje stron. Podobno ludzie dorabiają nawet do 1/3 sprzedaży. Nie wiem jak to w praktyce wygląda, nie sprzedaję na tf, musisz to sprawdzić.

 

Oczywiście na swojej stronie masz zakładkę About i tam cuda niewidy gdzie to nie pracowałeś i jakie masz doświadczenie. Do tego najważniejsze to jakaś podstronka z opiniami i też cudujesz. ?

 

Odnośnie forum to niech nie stoi puste. Jeśli zdecydujesz się na jego postawienie to na początku dodawaj pytania i odpowiedzi, w naturalny sposób. Lewi userzy, niby klienci i wiadomo. Niech forum żyje, nagonisz klientów.

 

http://mauer.co - gość nie ma połowy o czym piszę a zobacz jaką ma sprzedaż. Ostatnia skórka to 2-3 na dzień. Spokojnie zarabia około 2tys $ na msc.

 

Jeszcze odnośnie domeny. Tylko com, bez myślnika i innych znaków, bez numerów.

 

Stawki na tf masz tutaj - https://help.author.envato.com/hc/en-us/articles/360000472943-Envato-Author-Fee-Schedule

 

Edytowane przez loh-pan
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem ale nie mogę już edytować.

 

@self-aware

 

Wyszło tylko o sprzedaży na tf. Na moje oko to dobre na start, z zerowym zapleczem klientów. Jak nie chcesz tylko u nich to dodajesz mojomarketplace i creativemarket. Więcej godnych polecenia (czytaj z jako takim ruchem) nie znam.

 

Inne podejście czyli darmowe skórki i wersje pro i 100% sprzedaży u siebie - happythemes.com. Masz forum, blog, te wszystkie poboczne rzeczy. Sprzedaż jest przez skrypt amember (amember.com), pełna integracja z wp, masz więcej opcji niż w woocommerce. Najważniejsza to chyba afiliacja, Hindusi nabijają sprzedaż.

Edytowane przez loh-pan
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Jak zwykle mega dzięki za odpowiedzi. I jak zwykle muszę sobie przetrawić i przemyśleć to co napisałeś. Na teraz powiem jedynie, że:

 

1. Własny sklep oczywiście nie ma sensu teraz, póki nie mam jeszcze klientów i ani jednego produktu premium, ale chce sobie już w głowie rozplanować to wszystko jako tako, mieć ogólny obraz :) 

 

2. Sprzedaż raczej wypróbuję na mojo i creative. TF to raczej dla kogoś kto ma coś bardzo, bardzo mocnego, nie liczę na to w ogóle szczerze mówiąc... Jestem sam, nie mogę być konkurencją dla całych teamów. No i stworzenie całego super ekstra motywu z mega dużą ilością opcji itd. to maaaaaasa czasu, a ja chciałbym już za jakiś czas zarabiać chociaż ze 100$ miesięcznie (Tak na poważnie siadłem niecałe 3 tygodnie temu, wcześniej skupiłem się na odkładaniu kasy żeby teraz móc siedzieć w domu i próbować to robić) :) 

 

3. happythemes -> to coś co chyba docelowo bym chciał kiedyś. I chyba model, który również Ty stosujesz :) 

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Spójrz na mauer.co. Gość sprzedaje tylko na tf a jego praca to nic specjalnego. Ostatni temacik bardzo prosty, dodatkowe opcje to wtyczka Jetpack.

 

Jeszcze odnośnie ceny i rozliczeń. Jeśli startujesz od zera z ceną jednostkową 49$ to dla Ciebie wychodzi coś około 30$. Problem w tym, że jeśli nie prześlesz im NIP-u lub Peselu (tego nie jestem pewien) to dodatkowo od tych 30$ policzą podatek stanowy, 24%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Hmm, komu ten NIP ? Tym gościom od TF?

 

Cóż, pewnie na TF też spróbuję sprzedaży no bo czemu nie, chodziło mi tylko o to, że nie nastawiam się tam na mega zysk :) No ale zobaczymy. Duuużo pracy przede mną :) Wciąż pracuję nad starterem i pierwszym darmowym motywem :) Chcę żeby było wszystko gotowe z tym starterem jak najlepiej ( możliwie krótki, czysty kod, komentarze, opisy zmiennych, funkcji. Do tego prosty slider + galeria również w starterze bo i tak każdy theme to ma docelowo mieć, tak mi pisałeś. Do tego przygotować dokładnie gulpa żeby wszystko mi kompilowało jak trzeba. ). Liczę na to, że jak dobrze zrobię starter to później będzie dużo przyjemniej, a ja to taki popierdol jestem trochę i lubię jak wszystko jest pięknie co do linijki i trochę się z tym kodem cackam :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Tak. Podobno kilka lat temu przenieśli część biznesu do Stanów, to jest firma z Australii, teraz każdy obcy rozlicza się wg stawek w USA. Taki Białorusin czy Rosjanin może mieć na to wyjechane i przesłać byle co ale u nas to wiadomo. Mogą mieć jakiś kontakt z naszą skarbówką.

 

Dobrze robisz. Kolejne będziesz kodował w 2-3 dni. ;) Powodzenia

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.06.2018 o 08:48, loh-pan napisał:

Odnośnie plików css, to pomijając scss, masz tylko dwa - style.css i style.min.css. Nie rób błędu i nie rozdzielaj np. responsive.css. Jak klient użyje np. wtyczki cache to musi kombinować, dodawać wyjątki/ścieżki żeby styl responsywny wyglądał dobrze.

Hej, napisałeś mi kiedyś coś takiego. I właśnie natknąłem się na problem, którego nie mogę za bardzo rozkminić. Mam tutaj na myśli nawigację. Chodzi o to, że w odpowiednim momencie pojawia się przycisk hamburger jeśli ekran jest już zbyt mały. Sęk w tym, że w Wordpressie "zbyt mały" to pojęcie względne bo każdy użytkownik może mieć różną ilość linków w nawigacji. Zatem w customizerze dodałem możliwość wpisania dokładnie tego breakpointa, np 700 (w pikselach). Sęk w tym, że w CSSie nie mogę się odwołać do tego breakpointa i zrobić tam media query. Zatem najlepiej jest dodać drugi plik responsive.css zależnie od tego właśnie breakpointa, ale to znowu kłóci się z tym co napisałeś. Nie wiem za bardzo jak to rozwiązać. Zrobiłem to najpierw Javascriptem i zmieniałem odpowiednie klasy w locie ale nie podoba mi się to rozwiązanie bo jak włącza się strona to zanim JS doda klasy wygląda brzydko.

 

Myślałem zatem jeszcze nad dodaniem kilku styli inline poprzez funkcję wp_add_inline_style() bo tam mógłbym się odwołać do tego breakpointa.

 

Jak Ty rozwiązujesz sprawę nawigacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Nie do końca rozumiem, chyba coś przekombinowałeś. Ukrywasz w stylach, @media...

 

@media only screen and (min-width: 960px) {
  #mobile_menu_id {
    display: none;
  }
}
@media only screen and (max-width: 959px) {
  #desktop_menu_id {
    display: none;
  }
}

960px i więcej widoczne jest normalne menu czyli poziomy pasek. W zależności od skryptu mobilnego menu poniżej 960 ukrywasz standardowe menu i pokazujesz mobilne lub zmieniasz styl np. z inline na listę.

 

U mnie jest superfish jako standardowe i slicknav jako mobilne. Lepszego rozwiązania nie znalazłem.

 

Sprawdź popularne skórki, nawet poprzez narzędzia developera i źródło strony. Jest dużo rozwiązań ale zawsze poprzez @media.

Edytowane przez loh-pan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Wiem co i jak, chodzi mi dokładnie o ten breakpoint, to Twoje 960px ;) Dlaczego akurat 960? To powinno zależeć od tego ile jest linków w menu i hamburger powinien pojawiać się wtedy gdy ostatni link w nawigacji przechodzi do następnej linii, tak przynajmniej mi się wydaje. Zatem to co chcę osiągnąć to:

 

@media only screen and (min-width: <php get_theme_mode('breakpoint'); ?>  px) {
  #mobile_menu_id {
    display: none;
  }
}
@media only screen and (max-width: <php get_theme_mode('breakpoint') - 1; ?>) {
  #desktop_menu_id {
    display: none;
  }
}

I to juź nie jest takie proste bo w CSSie nie da się odwołać do Customizera, ogólnie do PHPa. Aczkolwiek znalazłem dość satysfakcjonujące rozwiązanie.

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Nie, to powinno zależeć od rozmiaru urządzenia. Zasada jest taka, że na tablecie np. iPadzie (portrait), bardziej ergonomiczne jest mobilne menu. 

 

Za bardzo skupiasz się na tego typu pierdółkach. Jeszcze nie widziałem takiego rozwiązania a przerobiłem tysiące premium skórek. Uważaj z niestandardowymi modami. Pamiętaj, że będziesz to musiał wspierać. Super modzik przestaje działać, developer odpuścił skrypt i zostajesz bez pomocy. Najlepsza jest prostota i standardowe rozwiązania.

 

maddisondesigns.com/2017/05/the-wordpress-customizer-a-developers-guide-part-1/ - tylko to i masz od groma możliwości

Edytowane przez loh-pan
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - No tak, zgadza się ale to w sumie i tak w praktyce wyjdzie mniej więcej na to samo, mobilne zacznie się gdzieś w tych okolicach, które podałeś, tyle tylko, że możemy go sobie zmienić wedle upodobań w razie czego. No bo na przykład masz tylko 2 elementy w nawigacji, wtedy bez sensu jest robić hamburgera na czymkolwiek większym od komórki, tak myślę. Ogólnie pomysł na to wziąłem z jednego motywu Astra. Oni tam dają właśnie opcje wybrania sobie tego breakpointa i od nich wziąłem pomysł na rozwiązanie. Oczywiście dam też domyślny breakpoint gdyby klient nic nie wybrał (np. 960 tak jak zaproponowałeś) :) 

 

 

14 minut temu, loh-pan napisał:

Uważaj z niestandardowymi modami. Pamiętaj, że będziesz to musiał wspierać. Super modzik przestaje działać, developer odpuścił skrypt i zostajesz bez pomocy. Najlepsza jest prostota i standardowe rozwiązania.

 

Ale to nie jest mod :) To jest właśnie zwykły Customizer :) Zwykły input number w Customizerze i ten number to jest właśnie breakpoint :) I ten input stworzyłem sam właśnie poprzez add_section i add_setting (tak jak w tym artykule). Chodziło mi o to, że nie wiedziałem jak ten number wrzucić do styli, teraz już wiem, że przez opcję wp_add_inline_style.

 

Dzięki za ten artykuł, obszerny... Chętnie uzupełnię wiedzę :) 

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rey - Słyszałem, że ten Samuraj jest dość dobry, aczkolwiek nie wiem bo ja już dawno z kursów tego typu nie korzystam, po prostu jak czegoś nie wiem to szukam w necie. Czy warto poświęcić czas? Pewnie tak. Czy kasę? Niekoniecznie bo masz wszystko w necie za darmoszkę.

 

Jak się uczyć? Od razu w praktyce. Znajdź jakiś projekt w necie prostej strony i spróbuj napisać do niej HTMLa i CSSa. Każdy element po kolei szukasz w google jak nie wiesz i analizujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rey

 

Jak potrafisz czytać ze zrozumieniem dokumentację to odpuść kursy, szkoda pieniędzy. Tylko  praktyka i poznasz kod od podszewki. Poza tym zaczynasz z d.py strony. Zrób 10 stronek bez dodatków (pb) i dopiero jak to ogarniesz to bierz się za wtyczki etc. Chyba, że chcesz być takim przeciętnym amerykańsko-damskim developerem który trzepie stronki w Elementor czy Visual, do tego premium slider i jazda. Z tego co wiem to jest to jakiś sposób na fajne zarobki.... Inna opcja to wdrożyć się w studiopress.com i ich framework. :)

 

Jeśli masz chęci na naukę to tylko praktyka. U mnie css to były przeróbki phpbb, php fusion i inne takie głupoty. Stawiałem serwisy dla team'ów cs-a, do tego gierki/managery online, własne strony zarobkowe (adsense ale to były inne czasy i stawki, teraz to raczej nie ma sensu). Php do tej pory nie znam, tzn. znam tyle co do wordpress ale to promil prawdziwego i żyję.

 

Mój pierwszy i jedyny kurs - kurshtml.edu.pl. Pamiętam jak podłączyłem się po modemie, taki wdzwaniany net i wydrukowałem całość (kilkaset stron), do tego Komputer Świat i tam był kursik jak pisać stronki w html. Robiłem to offline na laptopie (acer za 3tys pln, na ówczesne czasy mnóstwo kasy). Po jakimś czasie weszła neostrada 512 i zacząłem życie w sieci.  :D

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Jest jakiś motyw premium, którego poradziłbyś dla początkującego? Może nie chodzi mi o konkretną nazwę ale na co patrzeć? Znalazłem kilka, które na mojomarket zostały wrzucone "Last 6 months" i maja sprzedaż między 20-50 razy. Do tego wszystkie są BEZ page builderów i sliderów typu revolution bo myślę, że w taką stronę chciałbym pójść, czyli w miarę lekko z sensowną liczbą opcji (Czyli Customizer + parę opcji layoutów) a nie miliardem cudawianek. Chciałbym jednak popatrzeć jak oni to robią w tych premium zatem myślę nad zakupem dwóch czy trzech... A może lepiej jakiegoś koksa z Themeforest co ma tysiące sprzedaży i jest zajebiście mocno rozbudowany (tylko znowu ogarnięcie tego zajmie mi wieki)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Nie mam pojęcia co Ci doradzić, nie znam jednej dobrej firmy. Teoretycznie za cenę jednej skórki możesz kupić u jakiegoś molocha roczny dostęp do kilkudziesięciu, popatrz tutaj - https://wordpress.org/themes/commercial/. Problem w tym czy jest sens wzorować się na masówce która ma mnóstwo własnych niestandardowych rozwiązań, nie wiem. Na Twoim miejscu przejrzałbym wszystkie standardowe motywy wp czyli TwentyXX i robił mix funkcji. Jak opanujesz customizer to będziesz rypał te skórki bez ograniczeń. Jak wejdziesz w jakieś dziwne rozwiązania, niestandardowe panele usera etc. to zajedziesz się.

 

Spróbuj coś prostego (jeśli chodzi o funkcje) ale atrakcyjnego wizualnie. Najlepiej układ siatki, podłącz Jetpack i galerię, do tego w opcjach zmiana czcionki i koloru. Może trafisz a może nie, później będziesz kombinował. Dodatkowo miej na uwadze, że za chwilę promocje świąteczne i wszystkie masówki będą za 50% albo nawet taniej. Nie wiem czy to dobry moment na dodawanie świeżaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Wiesz, te motywy co znalazłem to mają takie elementy raczej normalne jak np "custom widget about me" itd. Czyli raczej rzeczy, które są w miarę standardowe i to miałem na myśli (żadnych dziwnych designów paneli usera itd. robić nie chcę, broń Boże). Ja w sumie umiem to mniej więcej napisać, problem w tym, że chciałbym zobaczyć jak oni to wszystko układają (struktura, dokumentacja) i po prostu trochę to... Zerżnąć :P Myślę, że dzięki temu oszczędziłbym całkiem sporo czasu, chociaż biorę pod uwagę, że mogę się mylić i stracić kasę (dobrze, że 200zł to nie majątek).

 

TwentyXX już ogarniałem i trochę stamtąd mam :) 

 

Co do tych świąt to pewnie możesz mieć i rację. Ale zawsze sam mogę wrzucić taniej a później zmienić cenę. Zobaczę co się będzie działo w święta.

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Ok, ściągnę właśnie ten :) Dzięki.

 

6 godzin temu, loh-pan napisał:

podłącz Jetpack i galerię

Nie moge już edytować sorki, mam jeszcze pytanie do tego. Co masz na myśli mówiąc podłącz Jetpack? Bo galeria to wiadomo, jakiś skrypt do tego widgeta gallery można zrobić i gotowe, ewentualnie jakiś swój custom gallery widget.

 

Ale Jetpack to jest plugin i to dość konkretny, wrzucasz to w kod?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Tak, to plugin i mnóstwo dodatków, oficjalny team'u wp. Galeria i powiązane posty, te dwa są najpopularniejsze. Po prostu musisz przetestować, sprawdzić czy nie ma jakiś konfliktów i zadbać o css.

 

https://jetpack.com/support/tiled-galleries/

https://jetpack.com/support/carousel/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.