Skocz do zawartości

Kurs a może studia?


Silny88

Rekomendowane odpowiedzi

@loh-pan - Dzięki :) Przyznam, że spuszczam się nad tym... Jestem też w niektórych sprawach pieprzonym pedanto-minimalistą :P I najchętniej to chciałbym mieć tak:

 

/mytheme

 - functions.php

 -style.css

 

I w functions:

 

do_everything() :P I koniec :D 

 

Jedyne czego się boję skracając coś przesadnie to jest to, że potem inni nie będą wiedzieli o co chodzi. A w końcu głównie inni developerzy to mają być klienci. I nie chciałbym przesadzić w żadną stronę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Właśnie się nad tym parallels zastanawiam. VirtualBoxa miałem wcześniej i internet explorer chodzi tak, że wolałbym w kopalni tyrać za najniższą niż coś w tym szajsie robić. Ohhh IE zawsze wyprowadza mnie z równowagi! :D 

 

Czy w tym parallelsie można odpalić localhosta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Szczerze to na moim mini z 2012 też to chodzi tak sobie ale da się sprawdzić. Może dlatego, że kupiłem x lat temu i nie aktualizuję, używam starej wersji, nie wiem. Mam to zainstalowane na prosto, bez współdzielenia plików i innych bajerów. Po prostu jak chcę sprawdzić to załączam i tyle.

 

Localhost to nie wiem, pewnie da się. Jak już dochodzi do testów IE to sprawdzam wersję online, na serwerze. Poza tym jeśli wszystko wygląda dobrze w Safari i Chrome to i w Edge jest lux. Wystarczy pamiętać o wszelkich gradientach etc. dodawać wszystkie regułki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Sprawdziłem to, wziąłem triala. Localhost działa, jest Edge oraz IE11, także spoko. Działa to całkiem całkiem, mistrzostwa świata nie ma ale w porównaniu do VirtualBoxa to ziemia obiecana. Drogie cholerstwo, 100$ rocznie. Mało jak ktoś już robi kasę, dla mnie sporo no ale chuj, chyba spróbuję jak trial się skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Hej, jedno pytani jeszcze w sprawie JSa :) Czy wg. Ciebie warto używać ES6 czy zostać po prostu przy jQuery? Ta druga opcja jest w sumie wygodniejsza bo i tak w Wordpressie trzeba z tego korzystać a do ES6 potrzebuję kompilatora jak babel i wynikowy plik jest trochę syfiasty.

 

Moja wygoda to jednak najmniejsza kwestia... Pytanie brzmi, co będą woleli klienci?

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

@self-aware

 

Zwykły js, nie spotkałem się z innymi kombinacjami. Dokładnie to paczka ze wszystkimi skryptami, do tego jeden główny plik i tam wrzucone wszystkie i skompresowane plus jakiś custom.js i np. ustawienia slidera (szybkość etc.). Ten ostatni bez kompresji, łatwiej wytłumaczyć userowi jak edytować. Do kompresji używam tego - jscompress.com.

 

-assets/js/

--themename.min.js (wszystkie skrypty jeden pod drugim i skompresowane, włącznie z głównym jquery, to jest wczytywane)

--themename.js (to co wyżej ale bez kompresji)

--custom.js (niestandardowe ustawienia)

---devs/slider.js

---devs/slicknav.js

---devs/xxx.js

 

Takie cudo. Trochę waży ale jak zautomatyzujesz to wszystko to późniejsza aktualizacja jest bardzo prosta. :)

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@loh-pan - czyli tak mniej więcej mam :) 

 

Zastanawiam się jednak czy robić custom.js czy po prostu w Customizerze dać opcje. Co ludzie wolą?

 

Jeszcze odnośnie formularzy kontaktowych. Tutaj jakiś plugin do wspierania trzeba wybrać, wiadomo że nigdy nie napiszę własnego bo po co. Contact Form 7 wydaje się sensowny bo darmowy. A może inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Wolą w Customizerze, zdecydowanie. Jeśli masz chęć to opcje odnośnie szybkości czy efektu to będzie duży plus. 

 

Próbowałem dodawać własny formularz ale są problemy w zależności od ustawień serwera (wysyłka dużej ilości wiadomości). Lepiej wspierać Contact Form 7, popularna i często aktualizowana.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - To super bo ja wolę nawet w Customizerze robić :) Już ogarnąłem go trochę i teraz to już dużo rzeczy kopiuj wklej :)

 

No właśnie z formularzem to jest dupa bo zawsze coś nie działa, więc też tak myślę, że lepiej właśnie wspierać coś co jest już przetestowane od wielu lat. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - A powiedz mi jeszcze proszę, czy warto bawić się z Advanced Custom Fields? Daje to jakieś możliwości, ale to znowu kolejny plugin do wspierania a tak jak wspomniałeś najlepiej je omijać w dużej ilości :) Ludzie lubią to?

 

Tak przeglądam mojomarket czy themeforest to w zasadzie chyba z 95% ma Elementora lub Visual Composera. Ja zdecydowałem się tego nie wspierać bo tych builderów po prostu za cholerę nie lubię (do tego myślę, że one w przyszłości wyginą - Gutenberg będzie za 2-3 lata na pewno duużo lepszy niż jest obecnie). Mam nadzieję, że to nie przeszkodzi w sprzedaży.

 

@BrightStar - Z ciekawości, jak sobie Ty radzisz? :D Pamiętam, że też coś dłubałeś :D 

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Prości ludzie lubią pluginy. Dodatkowo jak dodasz płatne, zsumujesz to ładnie jaka oszczędność etc. to widzą korzyść (licencje dla developerów są dużo tańsze). Problem w tym, że jako jednoosobowy developer w dłuższym czasie tego nie ogarniesz. Zakładam, że nie zatrzymasz się na kilku produktach tylko będziesz dodawał kolejny co 1-2 miesiące. Twoja decyzja.

 

Tak, motyw z edytorem to sprzedaż x3-4. Niestety, nie przeskoczysz tego. Podobnie, liczę, że Gutenberg namiesza. Na razie czytam tutoriale, czekam na bardziej rozwinięte funkcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Owszem, nie zatrzymam się na kilku produktach, chcę to tworzyć dalej i właśnie teraz pracując nad tym widzę ile czasu zajmuje tworzenie produktu. Nawet jeśli dam sobie miesiąc na stworzenie jednego produktu to i tak nie jest to łatwe, mnóstwo pracy żeby dopracować wszystko. I jak sobie myślę, żeby dorzucić page buildera to nie wyobrażam sobie tego wszystkiego sam ogarnąć na dłuższą metę, tak jak mówisz :(

 

Cóż, zdecydowałem, że Contact Form 7 i może Jetpack to będą jedyne pluginy w moim pierwszym produkcie, zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak wrzucę i będzie chujnia to będę się wtedy martwił.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@self-aware Dzięki za pamięć :D Ano dłubię, tyle że ostatnio miałem sporo spraw na głowie, z pracą itd. i idzie mi to jak krew z nosa.

Mam skończony jedynie header i slider. Jeszcze, żeby się dokształcać w materii Wordpressa robię sobie kurs z Udemy i obejrzałem jeden z implementacji Gutenberga,

właśnie polecałbyś coś z tej materii ? Chcę teraz zrobić na stronię głównej pod sliderem wpisy blogowe w formie siatki z kafelkami, coś takiego jak tu: https://muzyka.interia.pl 

Miałbyś jakieś tipy dla mnie?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BrightStar - Spoko :) Co do Gutenberga to powiem szczerze, że nie siedzę w tym jeszcze za bardzo bo dłubię cały czas płatny motyw gdzie wykorzystuję różne rzeczy, które akurat w ogóle edytora nie potrzebują i trochę z tym pracy mam, custom posty, meta boxy, wczytywanie elementów portfolio ajaxem, sortowanie, kilka customowych elementów w Customizerze :) Jak dojdę do niego to zobaczę co tam z tym.

 

Co do tych kafelek to w sumie zwykły prosty loop, CSS to bym zrobił flexem tego grida. Pamiętaj aby każdy element sprawdzać czy ma feature image (has_post_thumbnail) gdyż użytkownik może takiego nie dać i wtedy nie masz tła i musisz dać jakieś rozwiązanie. W Customizerze może opcje ile tych kolumn ma być 2, 3 lub 4, ewentualnie jakaś delikatna animacja do wyboru.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Soprano - Nie tyle my odradzamy co @loh-pan twierdzi, że klienci wolą jakiś unikalny kod a Bootstrap to wyklucza. Fakt faktem ja widzę, że na Themeforest są motywy z BSem i się sprzedają, no ale robię tak jak mówi loh i tyle :) Natomiast jeśli pytasz mnie o osobiste preferencje to nienawidzę BSa :D Korzystałem może ze 2-3 razy w życiu i to po prostu nie dla mnie. Nie ma jak jakiś własny prosty grid dopasowany do konkretnej strony. Poza tym ja nie stosuję stałych breakpointów tylko po prostu sprawdzam w jakim momencie trzeba coś zmienić i zmieniam i dzięki temu wygląda to dobrze zawsze i na każdym urządzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Z drugiej strony przeciętny klient, nie za bardzo się orientuję

i zwraca uwagę na SEO i to jak kod motywu może mieć wpływ na pozycjonowanie. 

Raczej interesuję go estetyka i łatwość w obsłudze i dodawaniu samemu elementów strony, edytowaniu ich w prosty sposób, 

stąd popularność tych site builderów. Może po prostu @loh-pan celuję w określoną niszę, dla której SEO jest rzeczą pierwszorzędną i tam sprzedaję. 

 

  A zamiast bootstrapa jeśli nie wykorzystujesz wszystkich funkcji tylko grida to lepiej użyć cssa flexboxa, tak mi sie zdaję.

Te wszystkie frameworki dodatkowo obciążają motyw i stronę, stąd te wątpliwości.

Edytowane przez BrightStar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BrightStar - No tutaj właśnie o to chodzi tak myślę, o to SEO :) 

 

Natomiast jeśli chodzi o page buildery no to wiadomo, wielu klientów to lubi. Niestety, bo ja nie.

 

Ja tam nigdy nie używałem jakichś stałych gridów bo i tak na stronie często są elementy, które do niego nie pasują. Mam po prostu klasę container i tam w niej kilka rzeczy razem z media queries i to mi już ogarnia 90% projektu. W Wordpressie jest jeszcze fajniej bo robię to filtrem. Dodaję klasę do body i tyle.

 

 

    function wpstarter_additional_body_classes( $classes ) {



        // Adds a class of no-sidebar when there is no sidebar present.
        $classes[] = ( ! is_active_sidebar( 'primary' ) || is_page_template( 'portfolio.php' ) || is_front_page() ) ? 'no-sidebar' : 'sidebar';



        // Adds a class of content-container-width to portfolio template page.
        $classes[] = ( is_page_template( 'portfolio.php' ) || is_singular( 'portfolio' ) ) ? 'content-container-width' : '';



        // Adds a class to front page.
        $classes[] = ( is_front_page() ) ? 'front-page content-full-width' : '';



        return $classes;

    }



add_filter( 'body_class', 'wpstarter_additional_body_classes' );

 

I w zaleności od tego czy mamy full-width, no-sidebar czy sidebar to klasa container ma inne szerokości i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@BrightStar - Hej, mam pytanie odnośnie SSL :) Z tego co wcześniej pisałeś to trochę temat ogarniasz. Czy ten darmowy SSL to można wykorzystać również na wszystkie ewentualne subdomeny? :) Zaczynam robić swoją stronę i zastanawiam się jak podejść do tematu, czy właśnie mojadomena.com i potem demo.mojadomena.com itd ( @loh-pan wspomniał, że to może być drogi biznes z SSLami, ale taka struktura wydaje mi się fajna ). No bo jeśli wszystko w jednym katalogu to trochę lipa no bo jedna baza danych do wszystkich demo? Nie uśmiecha mi się to, chyba że jest ciekawsze rozwiązanie, ale loh-pana znowu nie ma z miesiąc czasu więc nie ma komu podpowiedzieć :D

 

Fajnie robią ci z happythemes, czyli korzystają do demo z takiego czegoś jak VideoCloud, ale to kosztuje 400$ (miesięcznie!), więc odpada absolutnie :D 

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, self-aware napisał:

@BrightStar -  No bo jeśli wszystko w jednym katalogu to trochę lipa no bo jedna baza danych do wszystkich demo? Nie uśmiecha mi się to, chyba że jest ciekawsze rozwiązanie, ale loh-pana znowu nie ma z miesiąc czasu więc nie ma komu podpowiedzieć :D

@self-aware może multisite i w każdym nowym katalogu demo? 

 

Jak generalnie Ci idzie? Masz juz swój bazowy theme? Ja również działam, jestem na etapie starter theme. Wolno idzie bo na ten moment mogę poświęcić 10% mojego wolnego czasu...

 

W jaki sposób będziesz pozwalał użytkownikom na zmiany? Czy pozwalasz tylko na edycje contentu?

Edytowane przez Soprano
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.