Skocz do zawartości

Kurs a może studia?


Silny88

Rekomendowane odpowiedzi

@loh-pan - Czy zapewniasz osobne zdjęcia dla retiny i nie-retiny? Czy zawsze dajesz image-size w danym miejscu po prostu 2x żeby wszędzie było dobrze (aczkolwiek wtedy niepotrzebnie się ładuje zbyt dużo ważące zdjęcie na nie-retinowych wyświetlaczach)?

 

Z tego co już ogarnąłem to wiele themów korzysta z pluginu WP Retina 2x, kupiłbym, ale to znowu to o czym pisałeś... Developer uzna, ze ma to w dupie i robi się problem.

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan Dużo wartościowej wiedzy wrzucasz ?. Pozwól, że spytam jak to jest z samym projektowaniem motywu.

 

Czy przygotowujesz najpierw projekt w PSD, czy może robisz sam mockup taki pi razy oko, z kolorami rgb i wymiarami poszczególnych elementów w pixelach?

I na czym się wzorujesz robiąc taki projekt. Czy masz w pełni zamysł w głowie projektu, czy może po prostu robisz projekt na bazie już istniejącej popularnej strony? Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BrightStar

 

Przeglądając internet notuję sobie ciekawe layouty, elementy etc. Po prostu robię screenshot i opisuję co mi się podoba. W ten sposób mam pomysłów na kilka lat. Do tego alexa.com i ranking stron oraz najwięksi gracze w tym biznesie (skórki premium). Wzoruję się na ciekawych projektach, coś dodam, coś usunę, całkowita zmiana czcionek, kolorów i jest dobrze.

 

Nie robię projektów. Czasami rozpiszę coś na kartce i mam przed oczami.

 

Edytowane przez loh-pan
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Cholera, właśnie ogarniam sobie ten VPS i zrozumiałem właśnie, że to jest dużo bardziej skomplikowane niż sądziłem. To kompletnie inna bajka niż taki zwykły hosting. Polecasz jakiś VPS dobry dla zielonych w temacie? Może być oczywiście zagraniczny (chyba tak nawet lepiej?). Czytam o tym i czytam i tutaj jakieś komendy w terminalach trzeba znać itd... Lipa :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj managed vps. Masz dostęp do admina i nic Cię nie obchodzi (aktualizacje etc.), np. https://www.dreamhost.com/hosting/vps/

 

Za wypasiony to 50-70$, na początek nie ma sensu. Jak będzie brakować mocy to przeniosą Cię na swój z pocałowaniem ręki, podejście do klienta w USA.

 

Hosting tylko stojący w Stanach, innego nie bierz, unikaj też tych wynalazków dedykowanych dla wordpress. Tam są limity, nawet jednej strony, Ty docelowo potrzebujesz czegoś na xx stron. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Dzięki. Tam jest napisane takie cos:

 

SSL/TLS Certificate

Free secure certificates through the Let’s Encrypt project encrypt all traffic between your website and its visitors.

 

 

Czyli rozumiem, ze SLL za darmo w tym? Bo wspominałeś, że ten certyfikat to must have.

 

 

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware Polecam VPS'a digitalocean.com za 10$ mam na nim  dość wymagającej stronkę na wordpressie, zżerającą sporo transferu i się sprawdza.

Obsługa jest poprzez Ubuntu i konsolę, czyli wchodzą w grę kluczę SSH ale też jest panel admina, na którym możesz rozszerzać moc, dodawać środki itd. 

Pliki wrzucasz nie przez FTP tylko FTPS. Akurat tam mają dość dobrą pomoc po angielsku.

 

Tak zaczynam działać w temacie, byłem zaznajomiony z wordpressem dłuższy czas ale o budowaniu motywów, pluginów nie miałem wielkiego pojęcia.

Działam zgodnie z kursem na Lynda.com póki co, WordPress: Building Themes from Scratch Using Underscores ale będę musiał też trochę poszperać po sieci.

A Ty googlujesz większość problemów, czy już masz wystarczającą wiedzę np z Sassa czy Gulpa?

 

11 godzin temu, self-aware napisał:

SSL/TLS Certificate

Free secure certificates through the Let’s Encrypt project encrypt all traffic between your website and its visitors.

 

 

Czyli rozumiem, ze SLL za darmo w tym? Bo wspominałeś, że ten certyfikat to must have.

Możesz otrzymać certyfikat za darmo na https://letsencrypt.org i poprzez takie narzędzie jak certbot, dostajesz go chyba na 3 miesiące potem po prostu odnawiasz bez żadnych opłat.

Jak masz VPS'a to robisz to w konsoli, każdy liczący się serwis ma tutorial jak to zrobić np tak: https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-secure-nginx-with-let-s-encrypt-on-ubuntu-16-04

Edytowane przez BrightStar
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BrightStar - Dzięki :) Jeszcze będę przeglądał oferty tych VPSów. Mimo wszystko wydaje mi się, że 100x bardziej wolałbym zwykły panel żeby jak najwięcej wyklikać niż bawić się w konsoli. Jestem gotowy płacić nawet 2x drożej byleby tylko to było możliwe. Miałem Ubuntu przez półtorej roku i pewnego dnia po prostu dostałem już takiej kurwicy, że padła decyzja powrotu na windę albo zarobienie jak najszybciej na Maca (wybrałem to drugie). Ja chcę robić kasę na stronach a nie tygodniami naprawiać coś co przed chwilą popsułem złą komendą. A skoro taki VPS działa na Linuksie to pewnie będzie powtórka z rozrywki...

 

Ja prawie żadnych problemów nie gogluję bo wszystko co tutaj trzeba wiedzieć już wiedziałem. Sassa uzywam od ponad 2 lat, gulpa też. JSa też umiem w miarę. Wordpressa i jego przeróbkę też ogarniam bo przed rok robiłem to komercyjnie w pracy, ale to trochę inna bajka bo nie pod kątem motywów. Dlatego jedyne kwestie to właśnie te związane z robieniem motywów na szerszą skalę czyli robienie np. Customizera. No i ogólnie nie znam się na tym biznesie od strony sprzedażowej itd, stąd tyle pytań :D 

 

Z kolei o hostingach itd to nie wiem prawie nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam żadnych problemów z VPSem nie miałem, ostatnio tylko musiałem zmienić plik .htaccess, po aktualizacji dziurawej wtyczki ale to typowy problem w Wordpressie. 

A jak administrowałem pewną stronkę w wordpressie postawioną na home.pl ze 2 lata temu, co rusz zdarzały się jakieś ataki i problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BrightStar - Tak jak wspomniałem, jeszcze przeanalizuję kilka tych VPSów. Póki co najważniejsze to dokończyć motyw darmowy... Dużo czasu mi to zajmuje ale ciągle znajduje coś co uważam, ze można zmienić, chce żeby ważyła jak najmniej. Potem od razu zacznę kombinować z własną stroną no bo jak już stworze premium to chciałbym, żeby była. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@self-aware

 

Zawsze wrzucam, opieram na fa wszystkie ikonki (social, data, punkty w liście etc.), darmowa wersja. Ludzie lubią dodawać ikonki do menu lub w postach, więc są zadowoleni jeśli jest to już zrobione.

 

Są jeszcze genericons.com, wspierane przez team wp. Niestety, niewielki wybór ale jak potrzebujesz tylko podstawowych to lżejsze od fa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BrightStar

 

Wrzucam kod czyli js, prametry w custom.js i pętlę w odpowiednim pliku. User w opcjach tematu może wybrać tag lub kategorię, do tego liczbę postów. Jest kilka pytań o parametry typu szybkość etc. ale na razie nie zebrałem się żeby wdrożyć to w opcjach. Podaję miejsce gdzie to zmienić w plikach js.

 

Ostatnio robię wbudowany slider jako opcję i dodatkowo obszar widgetów. Jeśli ktoś woli jakiś premium czy darmówkę to w prosty sposób wyłącza domyślny i używa pluginu/widgetu. Polecam, najmniej problemów. :)

 

Edytowane przez loh-pan
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BrightStar - Podejrzewam, że nie daje takiej opcji, ponieważ jeśli to slider, który wyrzuca tagi lub kategorie to te elementy w Wordpressie domyślnie mają opcję dodania im fotki i można ją stamtąd pobierać :) Tak mi się wydaje. Mój np. slider póki co wali po postach i jako zdjęcie jest feature image. Tylko, że to wszystko darmowy... W płatnym dodam opcje wybrania po tagu, kategorii i ewentualnie jakiś custom_post portfolio i podepnę to pod slider.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BrightStar

 

Nie, zupełnie nie tak. W pętli dodajesz standardowe posty wp, wg. tagu lub kategorii (ewentualnie sticky posts) i kolejna zmienna to liczba. Tylko to dodaję w opcjach, do konfiguracji dla usera. W wordpress do każdego postu możesz dodać miniaturkę i w sliderze to jest ten obraz, wyciągany automatycznie. To samo tytuł, fragment, meta etc.

 

@self-aware

 

Dokładnie tak. ?

Edytowane przez loh-pan
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BrightStar - To też jest raczej dość proste. Po prostu zrób w customizerze pole wpisu TITLE, pole wpisu URL, pole wpisu IMAGE URL i takie coś zrób np razy 5-10 razy (a najlepiej naucz się jak dodać ADD BUTTON żeby użytkownik mógł sam dodawać ilość tego. Sam nie umiem ale widziałem jak ktoś takie coś robił).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.