Skocz do zawartości

Kurs a może studia?


Silny88

Rekomendowane odpowiedzi

@loh-pan - Ogólnie to sticky są pierwsze, to wszystko działa jak trzeba :) Chodzi mi właśnie o slider, że nie wiem jak to rozegrać. Chyba zostawię i tyle. Sticky to sticky. Jak się klienci będą pytać to najwyżej poźniej zmienię.

 

 

Jeszcze się zastanawiam jak zrobić z galerią. Nie mam jej póki co. Ale to darmowy motyw... Myślałem, żeby nie dodawać nic już. I w płatnym zrobić custom post portfolio i tam dodać galerię. Bo w darmowym pluginu zrobić nie moge, custom postu też nie. Pozostaje kombinować z Customizerze ale tam jest domyślnie tylko opcja dla dodania jednego zdjęcia... Można kombinować żeby dodać kilka ale to dużo jebania, a to w końcu darmowy...

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Galeria to tylko Jetpack, jest tam super wbudowana. Jeśli masz dobry kod to nic nie trzeba robić. Sprawdź tylko na mniejszych urządzeniach i skopiuj css z jakiegoś motywu.

 

Chyba, że chcesz to dodać w pro wersji. Czyli Jetpack i te różne dodatki typu share buttons, related posts, custom post types i galeria.

 

Zostaw jak masz, to ma być promocja a nie idealny produkt. ?

Edytowane przez loh-pan
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

To zależy czy opcje z Jetpack są wymagane dla funkcjonalności. Jeśli tak to po aktywacji tematu jest przypięte okienko z wiadomością i opcjami do instalacji rekomendowanych pluginów. Taka ramka, robi się to jako funkcję. Do tego w Appearance dodajesz zakładkę Install Plugins.

 

Jeśli masz motyw premium to w opisie dajesz wsparcie dla Jetpack jako zaletę, funkcję premium. Tylko tam jest tego tyle, że lepiej wyszczególniać co jest wdrożone.

Edytowane przez loh-pan
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - No dobra, widzę, że będę musiał dłużej posiedzieć przy Jetpacku :) Może nawet dodam coś do tego darmowego ale to już później najwyżej. Chcę jak najszybciej wrzucić to co mam do wordpress.org żeby już zaczęli sprawdzać.

 

@BrightStar - W domu uczyłem się dobry rok HTML, CSS, SCSS, JS a potem pracowałem dobry rok jako Wordpress Developer, więc nauczyłem się również PHP i robiłem od zera po prostu strony dla klientów. Zatem sporo umiem z tym, że nie było żadnych ograniczeń no bo to były pojedyncze zlecenia dla klientów, więc raz pisałem sobie funkcję w taki sposób, innym razem w inny :) Tutaj trzeba jednak zrobić to bardziej z głową bo każdy motyw będzie miał prawie takie same bebechy.

Edytowane przez self-aware
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - zastanawiam się jeszcze troszeczkę nad strukturą. W tej chwili rozkminiam css. Czy rzeczywiście jest sens robić plik style.min.css ? Póki co mam folder SCSS z plikami scssowymi i wszystko to kompiluje się do jednego style.css. Jeśli zrobię minify to muszę dodawać kolejne wp_enqueue_style, dodatkowo z takiego pliku klient przecież sobie nie zmieni niczego choćby w appearance->editor. Fakt faktem wersja zminifikowana waży mniej i to jest jakiś plus. Zatem mam dylemat. Obecna struktura bez pliku style.min.css jest dla mnie dość wygodna, ale czego bardziej oczekują tamci klienci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BrightStar - mam:

 

/Sass

_themeinfo.scss (Czyli to co musi być na początku żeby Wordpress działał)

_header.scss

_footer.scss

_blablabla.scss x 20-25 (lubię wszystko rozdzielać)

style.scss i tutaj:

@import 'themeinfo';

@import 'header';

@import 'footer';

@import 'blablabla';

 

 

Następnie ten plik style.scss kompiluję do głównego folderu do pliku style.css i tyle. Bardzo prosto.

 

Odnośnie JS to wciąż kombinuję jak to rozegrać bo ja jeszcze kompiluję z najnowszego ES6 do tego starszego żeby grało na wszystkich przeglądarkach i nie wiem czy dawać pliki też te skompilowane czy co. A plików mam obecnie 6, customizer, navigation, outline (włączam/wyłączam outline: none zależnie od tego czy użytkownik korzysta z keyboard navigation),search (bo daję dodatkową wyszukiwarkę, w nawigacji jest lupka i jak klikniesz to pojawia się popup z searchem, tak sobie wymyśliłem), slider oraz skrypt ułatwiający ogarnianie skip-linków, bo ja robię motyw zgodny z accessibility (dla niepełnosprawnych), chcę to dodatkowo użyć do reklamowania się, to podnosi też SEO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware Żeby ES6 kompilował Ci do ES5 musisz to chyba zrobić za pomocą node i babela zainstalowanego przez npm, inaczej z tego co się orientuje się nie da czy się mylę? 

Rzeczywiście masz minimalną liczbę tych sassowych plików z tego co widzę, tak w sam raz na każdy element na stronie, Underscore w samej bazie dodaje trochę zbyt dużo tych plików. 

Jak kompilujesz, ten style.scss przez gulpa po prostu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BrightStar - Tak tak, wiem jak kompilować :) Chodziło mi o to, że nie wiem jeszcze jak to ułożę :) Ale to było kilak h temu... Na ten moment wreszcie ukończyłem swoje gulpowe środowisko :) Aczkolwiek jeszcze czeka mnie druga zabawa jak będę chciał tworzyć nowy projekt, połączyć wszystko z gitem itd... Ale póki co jest ok. Zatem Mam folder assets i tam pliki sassowe + pliki Jsowe. Dodatkowo JS robię tak, że jest scripts.js (zawiera wszystkie pliki razem) + scripts.min.js (to samo ale zminifikowane.) Wtedy mam tylko tak:

 

    /* CSS */
    wp_enqueue_style( 'wpstarter-style', get_stylesheet_uri() );

    /* JS */
    wp_enqueue_script( 'wpstarter-scripts', get_template_directory_uri() . '/scripts.min.js', [], '', true );

 

I pyka jak trzeba :) 

 

Odnośnie style.scss to w gulpie mam:

 

export const styles = ( done ) => {
    
    return gulp.src( `${assets}scss/style.scss` )
        .pipe( gulpif( !PRODUCTION, sourcemaps.init() ) )
        .pipe( sass().on( 'error', sass.logError ) )
        .pipe( gulpif( !PRODUCTION, sourcemaps.write() ) )
        .pipe( gulp.dest( '.' ) )
        done();
    
}

 

src no to po prostu mój plik style.scss który importuje wszystkie pozostałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Dużo osób sprawdza szybkość, np. tutaj - tools.pingdom.com i gtmetrix.com plus w narzędziach google. Jak nie świeci się na zielono to jest krzyk. Własne demo to wiadomo, użyjesz wtyczki cache, cdn i będzie śmigać.

 

Odnośnie edycji to po to jest child theme i od początku trzeba skłaniać ludzi do używania tej opcji. Poza tym nigdy nie dajesz rozwiązań z edycją głównego css. Child theme, ewentualnie custom css.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - No tak, szybkość to podstawa. Na szczęście mój cały folder nie waży nawet 1MB. Aczkolwiek i tak chyba zrobię jednak ten style.min.css. Zatem rozumiem, że odpowiednia struktura CSSa to będzie coś takiego https://ibb.co/WVM0W1Z .

 

Ten plik style.css w folderze assets to to samo co style.min.css ale zasady na wordpress.org są takie, że jak dostarczę plik zminifikowany to muszę również dać taki, który zminifikowany nie jest. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Nie zwracałem na to uwagi. Zawsze używa się kilku funkcji, np. wykluczenie stron z wyszukiwarki. Każda platforma sprzedażowa może mieć własne zasady, musisz mieć to na uwadze i nie kombinować jakiś cudaków. ?

 

Odnośnie filtrów to spójrz na domyślny motyw Woocommerce, StoreFront. Nie wiem jak nowsze wersje ale kiedyś był w 100% zbudowany z filtrów/funkcji. Fajnie to wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Co masz na myśli mówiąc "wykluczenie stron z wyszukiwarki"? Co to za funkcja?

 

A co do Woocommerce to wiem, że jest zbudowana z filtrów i powiem Ci szczerze, że trochę tego nie ogarniam :D Bo mam np. takie coś

if ( aaaa ) {

  wp_nav_menu( ); 

elseif ( bbb ):

  wp_list_pages();

}

 

I zastanawiam się czy takie rzeczy to zostawić normalnie w pliku czy to pakować w jakieś funkcje typu mythemename_display_navigation() lub add_action czy nie kombinować i zostawić właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Wykluczenie stron to podstawa. Po co w wyszukiwarce np. Kontakt? https://www.wpbeginner.com/wp-tutorials/how-to-exclude-pages-from-wordpress-search-results/

 

inc/template-tags.php, tam mam filtry etc. Plik docelowy powinien być maksymalnie czyściutki, jednoliniowe odwołania do funkcji.

 

Odnośnie menu to mam dodatkowe pliki, menu-secondary.php i menu-primary.php i tam cały układ.

Edytowane przez loh-pan
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Aaa o to Ci chodziło, czaję :) Myślałem, że z wyszukiwarki googlowskiej i zrobiłem małego WTF :) 

 

Czyli np plik footer.php wyglądający tak jest spoko? Muszę jeszcze tylko  dodać komentarze nad akcjami.

 

<?php
/**
* The template for displaying the footer.
*
* Contains the closing of the #content div and all content after.
*
* @link https://developer.wordpress.org/themes/basics/template-files/#template-partials
* @package themename
*/ ?>

<?php do_action( 'themename_content_end' ); ?>

<?php do_action( 'themename_footer' ); ?>

<?php wp_footer(); ?>

</body>
</html>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.