Skocz do zawartości

Dom z Bali - Czy warto?


Rekomendowane odpowiedzi

Chcę w przyszłości zlecić budowę domu. Do wyboru jest od groma technologii, spośród których wytypowałem dom z balika świerkowego.

Czy znajdzie się tutaj ktoś zaznajomiony z tematem? Taki dom z balika, wydaje się być lepszą alternatywą dla kanadyjczyka czy domu z prefabrykatów. 

Poniżej film z montażu tego własnie domu.

  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ci to powiedziec.

Bali to wyspa gdzies tam na oceanie.

 

Dom z bali - podoba mi sie, myslalem o takim ale:

1. na nizinach nikt nie umie takich stawiac, trzeba sciagnac gorali

2. latwopalne toto. Widzialem taki jak sie palil, znajomy tez wywiozl kontener zweglonych rzeczy gdy mial zwarcie kabla w poblizu drewna. Mial szczescie.

3. zaleta - drewno jest cieplejsze i milsze niz beton, pustaki, cegla.

 

Ja bym nie bral takich firm. Buduja z drewna calkiem wyssanego z zywicy. Po dekadzie masz dziury miedzy balami bo to nie bale tylko drewniane listwy.

Drewno na dom powinno lezec 15 lat i sezonowac. Tak robia gorale, kupuja drewno na dom dla swoich nowo urodzonych dzieci, buduja gdy te dorosna.

 

Edytowane przez JoeBlue
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To to można zaimpregnować żeby nie było łatwopalne oraz żeby tego korniki nie wpierdoliły.

Domy super, kamienne podmurowanie, ścianie z drewnianych  bali - niesamowityk ktoś w takim spal to wie o co chodzi.

Kwestia wykonawstwa - trzeba znaleść dobrych budowniczych - bo jak weźmiesz partaczy straty pójdą w tysiące.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JoeBlue filmik jest od firmy która jest na rynku od 25lat i jest w górach właśnie, w lipcu będą budować koło mnie i mogę się tam wybrać na oględziny. Co do palenia to, drewno jest 4stronnie strugane i dzieki temu w dotyku jak szkło, czyli ogień tego nie strawi tak szybko bo będzie się niejako ślizgać. Wygładzenie drewna utrudnia też wgryzienie się robali, drewno jest zaimpregnowane przeciw grzybom, insektom etc. Co do instalacji elektrycznej to przewodt powinny być puszczone w specjalnych rurkach, które to w wyniku ciepła np z powodu zwarcia, obkurczają się na przewodzie, blokukąć w ten sposób dostęl tlenu.

Co do samej firmy to wszystko jest w filmiku poniżej. Mają bardzo nowoczesty park.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za brednie?

Po pierwsze to żaden dom z bali tylko z profili drewnianych.

Secundo Do wszelakich zabezpieczeń najważniejsza jest technologia materiału.

 

Jak ktoś się tak boi ognia to można zastosować ściany ogniowe jako wykończenie. 

 

@StonekZiemniaczany ten filmik to nijak ma się do budowy z bali. Raczej przypomina konstrukcje altanki cało rocznej.

  Image result for dom z bali

To są domy z bali! Widzisz różnicę? Inne odkształcenia słoi, inne kotwienia, zupełnie co insze.

 Image result for bale drewniane na dom

Zwróć uwagę gdzie znajdują się słoje.

Image result for bale drewniane na dom

A teraz tu jak są przesuwane 

Image result for bale drewniane na dom

Ponoć klejonki są trwalsze ale to już kompozyt i niema tego `szfungu`.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tornado Doskonale widzę, tę różnice. Dlatego napisałem z balika a nie z bala. Nazewnictwo te zaczerpnąłem gdzieś z sieci. Mniejsza o to. Chodzi mi o wybodowanie domu tanim kosztem. Może być prefabrykowany keramzyt, panele SIP, kanadyjczyk lub szkielekówka (drewno lub stal).

Jeszcze nie podjąłem decyzji z której technologii skorzystam, bo narazie gromadzę fundusze?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkałem w domu o konstrukcji drewnianej kilka lat.

Szkielet 10x10 z dwu  stron pilśniówka 2cm, pizdiło jak chuj, koszty ogrzewania kosmiczne.

Po wypełnieniu pustki watą, koszty spadły o 60 %, i wychodziło ok 400 pln zimą w norwegii.

Nie zachęcam ale i nie krytykuję, szkielet to w zasadzie sama izolacja.

Co do budowy bunkrów dla dzieci i na pokolenia też mam zdanie.

Niestety nie te czasy.

 

Bo jakiś jest powód czemu nikt takich nie buduje.

 

Tak, jakość drewna, druga sprawa nie da się klienta naciągnąć na tyle co na tradycji, a tradycją jest dom wielorodzinny na pokolenia, tyle że dziś dzieci w dupie to mają, i dziadki zostają z 300m2  do sprzątania i ogrzewania.

Nie tak dawno podobnie myślałem, córka mnie wyleczyła.

 

 

Edytowane przez kryss
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Marzył mi się dom z bala ale po przemyśleniu wszystkiego zszedłem na ziemię.

Dobrze wykonane domy z bala kosztują więcej niż murowane.

Działkę będę miał prze lesie a więc robactwo i mrówki w takim domu porażka.

Wszyscy ci powiedzą że taki dom można zakonserwować i przecież takie domy buduje się w USA.

Tylko że na ile ta konserwacja starcza i poczytaj o zniszczeniach w amerykańskich domach dokonanych przez korniki.

 

Oczywiście jest szansa 1 może na 1000 ale ...ja na swój dom długo pracowałem i jeszcze trochę mi zostało a na drugi na pewno nie będzie mnie stać.

 

Czego się jeszcze obawiam to pożar. 

Sorry ale może się wydarzyć tak że konkurencja (tradycyjni murarze strasznie kwiczą na te nowe technologia, wiadomo boją się że nie będą już potrzebni) może zwyczajnie podpalić ci ten dom.

Czytałem o takich przypadkach, tzn akurat chodziło o podpalenia domów modułowych z płyt.

 

Plusy na pewno też są.

Wiem że taki dom o ile dobrze wykonany jest łatwiej ogrzać.

 

Pozdrawiam.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SławomirP Ten z filmiku, czyli projekt Jutrzenka II w wersji całorocznej (ocieplenie wełną 20cm strop, 15cm ściany, 10cm podłoga) kosztuje ok 140tys PLN Netto. Więc jest to cena 2 pokojowego mieszkania deweloperskiego. Do ceny domku należy dodać jeszcze cenę wykonania płyty fundamentowej, instalację elektryczną, wod-kan. Nie liczę ceby działki, pozwoleń, robót ziemnych i przyłączy mediów, oraz pieca/kotła. Mysle że stan deweloperski bez umeblowania da się wykonać za 200tys PLN. 

 

@kryss  Biorę pod uwagę także domek szkieletowy, ale prefabrykowany w zakładzie, a nie montowany na działce. Stan deweloperski przy metrażu ok 55m2 to jakies 160tys PLN 

 

Oglądam też gościa z kanału Zbuduj Sam Dom. On jednak proponuje mały domek o powierzchni do 35m2, ale za to bez zgłoszenia, bez kierownika budowy, bez drogiej płyty fundamentowej. Za to w cenie ok 35tys PLN za stan deweloperski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, StonekZiemniaczany napisał:

Oglądam też gościa z kanału Zbuduj Sam Dom. On jednak proponuje mały domek o powierzchni do 35m2, ale za to bez zgłoszenia, bez kierownika budowy, bez drogiej płyty fundamentowej. Za to w cenie ok 35tys PLN za stan deweloperski.

Może to i dobry myk, sam to rozważam, zimą mniej do ogrzania, a latem i tak w domu nie siedzę.+ ogród zimowy,wiata i szklarnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, PORT0 said:

Dobrze wykonane domy z bala kosztują więcej niż murowane.

Jak stawiałem sobie chałupę, to też mi tak wyszło.

13 hours ago, JoeBlue said:

na nizinach nikt nie umie takich stawiac, trzeba sciagnac gorali

Moją chałupę też stawiali Górale podhalańscy, choć w technologii tradycyjnej. Po prostu się opłacało. Dlatego to nie jest szczególnie istotna kwestia.

 

Co do ogrzewania - w stosunku do chałupy murowanej dom z bala, balika, patyka, szkieletowy etc. ma mniejszą pojemność cieplną. Tzn. łatwiej go ogrzać do pożądanej temperatury, ale po wyłączeniu ogrzewania szybciej stygnie. Jak to się przekłada na całoroczne koszty ogrzewania to zwyczajnie nie wiem, trzeba by poszukać jakiegoś rzetelnego porównania.

 

13 hours ago, wojkr said:

żeby tego korniki nie wpierdoliły

 

11 hours ago, PORT0 said:

zniszczeniach w amerykańskich domach dokonanych przez korniki

Korniki nie atakują martwego drewna. Amerykanie używają określenia 'old house borer' (w wolnym tłumaczeniu: kornik starych domów) i stąd może wynikać nieporozumienie, ale poprawne tłumaczenie to 'spuszczel pospolity'. Zagrożeniem dla konstrukcji drewnianych są spuszczele i kołatki (i kilka innych, mniej popularnych owadów), a nie żadne korniki. No chyba że się umówimy, że będziemy na każdego szkodnika drewna mówić 'kornik' tak, jak na sportowe buty 'adidasy'. Wtedy zgoda :)

13 hours ago, StonekZiemniaczany said:

Chodzi mi o wybodowanie domu tanim kosztem

A robiłeś rzetelne porównanie kosztów technologii nazwijmy to tradycyjnych (ceramika, gazobeton, silikaty) z balami, szkieletami, kształtkami styropianowymi, panelami itp.?

Chałupę stawiałem dekadę temu i być może się pozmieniało, ale wtedy mi wyszło, że przez różne uwarunkowania najbardziej się opłaca użyć technologii tradycyjnej. Mało tego, okazało się, że z uwagi na konieczność adaptacji projektu gotowego, bardziej opłaca się zrobić projekt od podstaw (różnica ok. 1500 zł) i mieć wszystko dokładnie wg swoich preferencji. Też początkowo byłem zafascynowany technologiami nie-tradycyjnymi, ale jak podliczyłem sobie wszystko na realnych liczbach, to poszedłem w tradycję. Także polecam zrobić konkretne wyliczenia np. jak by to wyszło, jakby tę Jutrzenkę II postawić np. z Porothermu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dom z bali, to tylko Modrzew Syberyjski. Wspaniały mikroklimat w środku i wiele(zbadanych) korzyści prozdrowotnych. 
Znam firmę, która stawia takie cuda i daje gwarancję na kilka pokoleń. Znam, bo chcieli mnie zatrudnić do nadzoru swoich budów, ale aż tak nie lubię zimnej Syberii, bo tam cięte i wstępnie przygotowywane są bale pod budowę.
Koszta są mniejsze niż "murowanki", ale wiadomo: co kto lubi i co kto chce.

Klimat ani położenie nie ma aż takiego znaczenia i na pewno nie tylko górale potrafią budować takie chałupy?
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniałem wcześniej o kosztach ogrzewania domu/mieszkania /dom czterorodzinny sąsiad na dole/ o konstrukcji drewnianej, nie był to dom typowo szkieletowy, ale zapomniałem dodać istotnej rzeczy że to był koszt ogrzewania prądem, najzwyklejszymi grzejnikami z termostatem,bez żadnych taryf nocnych itp.

Co do bezwładności cieplnej to zupełna racja, że taki dom wychładza się szybciej ale i znacznie szybciej się nagrzewa.

U nas po 2 tygodniowej nie obecności temperatura zimą nie spadła poniżej 12 stopni, bez ogrzewania, fakt że sąsiad z dołu grzał.

Bezwładność można poprawić na wiele sposobów, jednak trzeba pamiętać aby nie dopuszczać do zbytniego wychłodzenia.

No i wg. mnie najistotniejsze pytania, na jak długo planujemy żywotność tego domu, ja dobiegam 50 i na cholerę mi dom na 100 lat,...

Dla dzieci..., chm nie jeden się przejechał że wybudował dom 200-300 m2 i dziś nie ma dzieci w domu,a za to kosmiczne rachunki i ha do sprzątania.

Czy dom jest dla nas czy my dla domu, to tak na marginesie, aby się nie wjebać w niewolnika własnego domu.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
Dnia 11.06.2018 o 20:50, JoeBlue napisał:

Jakby ci to powiedziec.

Bali to wyspa gdzies tam na oceanie.

 

Dom z bali - podoba mi sie, myslalem o takim ale:

1. na nizinach nikt nie umie takich stawiac, trzeba sciagnac gorali

2. latwopalne toto. Widzialem taki jak sie palil, znajomy tez wywiozl kontener zweglonych rzeczy gdy mial zwarcie kabla w poblizu drewna. Mial szczescie.

3. zaleta - drewno jest cieplejsze i milsze niz beton, pustaki, cegla.

 

Ja bym nie bral takich firm. Buduja z drewna calkiem wyssanego z zywicy. Po dekadzie masz dziury miedzy balami bo to nie bale tylko drewniane listwy.

Drewno na dom powinno lezec 15 lat i sezonowac. Tak robia gorale, kupuja drewno na dom dla swoich nowo urodzonych dzieci, buduja gdy te dorosna.

 

No tak nie do końca. Tradycja domów z bala jest również na kaszubach i mazurach. Tam jest nawet szlak domów drewnianych. Tylko to, co się buduje na kaszubach jest zupełnie czymś innym niż góralskie konstrukcje. My mieszkamy w domu wg. projektu "Krupianka" z Wielskich Klimatów. Najlepiej projekt zobaczyć na stronie Natur Eko Dom. To taka typowa chata krupiowska. Nas zaskoczyła wielkość głównej izby (salon + kuchnia) o wielkości ponad 50 m2. Jak na dom z bala to zaskakująca wielkość.

Dnia 12.06.2018 o 22:18, kryss napisał:

Wspomniałem wcześniej o kosztach ogrzewania domu/mieszkania /dom czterorodzinny sąsiad na dole/ o konstrukcji drewnianej, nie był to dom typowo szkieletowy, ale zapomniałem dodać istotnej rzeczy że to był koszt ogrzewania prądem, najzwyklejszymi grzejnikami z termostatem,bez żadnych taryf nocnych itp.

Co do bezwładności cieplnej to zupełna racja, że taki dom wychładza się szybciej ale i znacznie szybciej się nagrzewa.

U nas po 2 tygodniowej nie obecności temperatura zimą nie spadła poniżej 12 stopni, bez ogrzewania, fakt że sąsiad z dołu grzał.

Bezwładność można poprawić na wiele sposobów, jednak trzeba pamiętać aby nie dopuszczać do zbytniego wychłodzenia.

No i wg. mnie najistotniejsze pytania, na jak długo planujemy żywotność tego domu, ja dobiegam 50 i na cholerę mi dom na 100 lat,...

Dla dzieci..., chm nie jeden się przejechał że wybudował dom 200-300 m2 i dziś nie ma dzieci w domu,a za to kosmiczne rachunki i ha do sprzątania.

Czy dom jest dla nas czy my dla domu, to tak na marginesie, aby się nie wjebać w niewolnika własnego domu.

 

Bezwładność cieplna w domu szkieletowym to fakt. Jest to problem. Ale dom z bala to już inna sprawa. Bal drzewny posiada całkiem dużą akumulację ciepła.

 

Ściana betonowa zbrojona o g = 2400 kg/m³ i c = 0,84 kJ/(kgK). Jej  opc = 0,25 x 2400 x 0,84 = 504 kJ/(m³K).

Ściana z pustaków ceramicznych o g = 1100 i c = 0,88. Jej opc = 0,25 x 1100 x 0,88 = 242 kJ/(m³K).

Ściana z bloków silikatowych drążonych o g = 1600 i c = 0,88. Jej opc = 0,25 x 1600 x 0,88 = 352 kJ/(m³K).

Ściana z betonu komórkowego (600) na zaprawie klejowej o g = 600 i c = 0,84. Jej opc = 0,25 x 600 x 0,84 = 126 kJ/(m³K).

Ściana z bali sosnowych o g = 500 i c = 2,51. Jej opc = 0,25 x 500 x 2,51 = 314 kJ/(m³K).

OPC - objętościowa pojemność cieplna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.