Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Zaloguj się, aby obserwować  
Paulo

„Kobiety powinny pracować dłużej niż mężczyźni”, uważa holenderski ekspert

Polecane posty

Witam koledzy, od 12 lat mieszkam w Holandii, a dzisiaj natknąłem się na ciekawy artykuł oto on przetłumaczony na język polski.

Średnia długość życia kobiet jest wyższa, więc powinny one przechodzić na emeryturę później niż mężczyźni – uważa Jan Latten, do niedawna główny demograf niderlandzkiego Głównego Biura Statystycznego CBS.

W minionych dniach w Holandii wiele mówiono o wieku emerytalnym. Z najnowszych danych wynika, że średnia długość życia rośnie w wolniejszym tempie niż zakładano kilka lat temu. W związku z tym wiek emerytalny zostanie podwyższony do 67 lat nie w 2021 roku, jak początkowo zakładano, ale najprawdopodobniej dopiero w 2025 r.

Według Lattena stosowanie tego samego wieku emerytalnego wobec wszystkich pracowników jest niesprawiedliwe. Wiadomo przecież, że występują duże różnice w średniej długości życia poszczególnych grup społecznych.

- Wiek emerytalny jest neutralny, ale śmierć taka nie jest i dyskryminuje. Jeśli spojrzeć na średnią długość życia, widać wielkie różnice pomiędzy poszczególnymi grupami. Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, osoby z wyższym wykształceniem dłużej niż osoby z niższym wykształceniem, a pracownicy biurowi dłużej niż ludzie pracujący ciężko fizycznie – tłumaczy Latten, cytowany przez portal nos.nl.

Dobrze wykształcone kobiety żyją na przykład średnio o 7 lat dłużej niż słabo wykwalifikowani mężczyźni, zauważa ekspert. Jeśli chcemy, by przedstawiciele obu tych grup cieszyli się równie długo emeryturą, dobrze wykształcone kobiety powinny przechodzić na emeryturę o 7 lat później niż słabo wykszatłceni mężczyźni, wynika z logiki Lattena.

- W obowiązujących obecnie zasadach przechodzenia na emeryturę nie bierze się pod uwagę różnicy pomiędzy mężczyznami i kobietami. Ale śmierć podchodzi do tego inaczej – powiedział Latten, który uważa, że wiek emerytalny powinien być bardziej „zindywidualizowany” i uzależniony od średniej długości życia w poszczególnych grupach społecznych.

  • Dzięki 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś to miało w miarę ręce i nogi: kobiety faktycznie zajmowały się domem, dziećmi i rodziną, były szanowane jako "te słabsze", potrzebujące opieki i poświęcone najbliższym. Okazywano im szacunek jako przyszłym matkom, szanowano ich płodność i one same ją bardziej szanowały.

 

Współcześnie mamy całkowicie inną sytuację - kobieta ma wszelkiego rodzaju zapomogi i wsparcie ze strony społeczeństwa, dalej jest pierwsza przepuszczana w drzwiach jakby miała zostać matką siedmiorga dzieci a w Polsce idzie wcześniej na emeryturę mimo, że dłużej sobie pożyje. Ale w imię czego? Bo dzisiaj kobiety już tak nie ryzykują będąc matkami, nawet nie chcą nimi być. Chodzi już tylko o czerpanie korzyści w imię przywilejów popartych przestarzałym systemem wartości. Teraz kobieta może spłodzić sobie dzieci z trzema facetami, od każdego ciągnąć alimenty, do tego ma wsparcie państwa, parytety, specjalne kursy aktywizacyjne, biały rycerz który ją utrzyma i kochanek, który zapewni rozrywkę. Żyć nie umierać, konsekwencji nie ponosić.

 

A mężczyźni odwrotnie - gorsza pozycja społeczna niż dawniej, większe wymagania, podwójne standardy a w Polsce jeszcze dłużej pracujemy żeby nasze biedne panie mogły na nas ponarzekać na emeryturze...

  • Like 2
  • Dzięki 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Feministki powinny walczyć o wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

 

  • Like 1
  • Dzięki 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aż dziw, że w takim, jak Holandia, kraju się taki osobnik uchował. Tam polityczna niepoprawność jest karana.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.