Skocz do zawartości

Działka bez wyznaczonego geodezyjnego dojazdu.


Piter_1982

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mógłby mi któryś z braci wytłumaczyć co to po ludzku znacz?

 

Działka rolna. Zastanawiam się czy będę mógł na niej zrobić sobie ogródek? Postawić altankę (taka narzędziową z castoramy). Taki azyl na wypad jeden dwa dni.

 

Czy istnieje możliwość wytyczenia drogi/dojazdu w przyszłości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Piter_1982 said:

na niej zrobić sobie ogródek

Tak, ziemia rolna do tego służy, żeby zielsko na niej rosło.

9 hours ago, Piter_1982 said:

Postawić altankę

Nie. Altanka nie służy do produkcji rolnej, musiałbyś działkę 'odrolnić'.

http://www.budownictwo.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/wybudowanie-altany-na-dzialce-rolnej-wymaga-zmiane-przeznaczenia-terenu

W praktyce wątpię, żeby ktoś się przypieprzył, ale może tak być, jeżeli wyjdzie jak opisane poniżej.

9 hours ago, Piter_1982 said:

Czy istnieje możliwość wytyczenia drogi/dojazdu w przyszłości?

Tak. Na sąsiedniej działce lub działkach zostanie ustanowiona tzw. służebność drogowa (lub jak kto woli: droga konieczna). Trzeba za to sąsiadowi odpalić trochę kasy. Ustanawia to sąd. Jednak nie jest to takie różowe i tęczowe jak się może wydawać. Mój znajomy tak ma i ten typ, przez którego ziemię ta droga przebiega, wiecznie robi pod górę i w poprzek np. przejeżdża 'niechcący' przez drogę pługiem. Osobówką po zaoranej drodze jeździ się raczej słabo, no więc sąsiad 'naprawia' drogę wysypując na nią betonowy gruz z wystającym zbrojeniem. Oczywiście nie musisz tak trafić, ale zorientuj się może, jak sąsiad to widzi i czy jest szansa się dogadać tak, żeby sąd jedynie przyklepał to, co między sobą uzgodnicie.

Tu masz trochę info o formalnościach:

http://zbudujmydom.pl/index.php?page=dojazd-do-posesji-przez-dzialke-sasiada

 

Edytowane przez Adams
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł fajny, ogrodzić sobie działkę, postawić altanę i spędzać wolny czas na łonie natury - trzeba jednak odróżnić działkę, ludzie potrafią być naprawdę złośliwi i lubią donosić, co do drogi - to wieczny problem, dużo zależy od sasiada, lepiej sobie wszystko wyprowadzić na kwocie - droga i zmiana kwalifikacji gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja poradzę tylko tyle, żeby pójść do prawnika. Bazując na lakoniczności tego, co podałeś, w życiu nie podjąłbym się udzielenia Ci jakiejkolwiek podpowiedzi. Termin, który podałeś dla każdego - w tym dla zbywcy nieruchomości i dla Ciebie - może oznaczać coś innego. Nie wiem, czy chodzi o brak dostępu do drogi publicznej? Brak zjazdu? (w rozumieniu ustawy o drogach publicznych)?

Jeśli chcesz kupić nieruchomość i wydać na nią trochę grosiwa, to oszczędzanie na poradach prawnych i udawanie się do mecenasa Google jest żadną oszczędnością. Nie szukaj takiej wiedzy po necie. Z całym szacunkiem dla wypowiadajacych się, ale możecie autorowi w najczystszej intencji działając zrobić kuku - np. jeden z braci pisze Ci tutaj o ustanowieniu służebności przez sąd, a przecież wcale to nie jest konieczne, bo służebność można przecież przede wszystkim ustanowić w wyniku umowy z właścicielem nieruchomości obciążonej (wymagane jest oświadczenie właściciela w formie aktu notarialnego). A może nieruchomość podpada pod ograniczenia z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i nie będąc rolnikiem indywidualnym w ogóle jej nie kupisz?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minutes ago, Paterialista said:

służebność można przecież przede wszystkim ustanowić w wyniku umowy z właścicielem nieruchomości obciążonej (wymagane jest oświadczenie właściciela w formie aktu notarialnego).

Racja. Biję się w cyce. W pierwszej kolejności przyszedł mi na myśl ziomek z opisanymi przeze mnie problemami i się zafiksowałem. A sam miałem kiedyś działkę, do której dojazd był dogadany bez udziału sądu - typ miał kawał ziemi odrolnionej i sprzedawał po kawałeczku, więc żeby to ktokolwiek kupił, to musiał się na ten dojazd dogadać.

 

@Paterialista Masz rację, najlepiej skonsultować się z kimś ogarniętym w zawiłościach prawnych i rozmawiać o konkretnym przypadku, bo z takich rozważań ogólnikowych to za wiele nie wynika.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AdamsDałem "haha" z uwagi na to "bicie w cyce", a nie dlatego, że się prześmiewam. :)  Ale bardzo doceniam taki wpis, jak Twój. Notabene, umiejętność zmiany stanowiska i logicznego rozumowania (czasem weryfikacji) jest chyba cechą naprawdę męską. Gadałem kiedyś z jednym taksówkarzem, który na to właśnie zwrócił mi uwagę, mówiąc coś w tym stylu: "A widział pan baby? Jak są te programy o piratach drogowych, to facet raczej zawsze powie: no dobra, grzałem to 150 km/h, przyjmuję mandat etc. A baba?: Panie władzo, ja? Ja? Ja nigdy, olaboga, pewnie pomyłka itd.". Chyba w większości zresztą spraw i kwestii babki zawsze idą w zaparte dla zasady. Sorry za OT.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Piter_1982 napisał:

Czy istnieje możliwość wytyczenia drogi/dojazdu w przyszłości?

Zasadniczo to i tak pomysł spali na panewce obecnie

Secundo taka działka była by z wadą prawną więc już nie halo.

Dodatkowo aby kupić obecnie działkę rolną musisz być pierwej rolnikiem.

PiS zablokował obecnie obrót ziemią rolną, jedynie umowa przed sprzedaży.

Na 1 hek. ziemi należy sie zabudowa gospodarcza max 2 budynki w tym jeden socjalny.

 

 Co do pomysłu działkowania na zielono oczywiście możesz to uzyskać na łąkach i nie użytkach.

 

Co do zabudowy gospodarczo rolnej, dodatkowo musisz sprawdzić plan zagospodarowania przestrzeni. Projekty rolne. Strefy ochrony. Np NATURA 2000.

 

Cuzamen do kupen chyba comprende?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Teraz wiem czemu taka tania była.

 

Działka nie ma wielkości takiej, żeby potrzeba było być rolnikiem.

 

Taki mały skrawek ziemi. Posadzić tam drzewo, itp. mi się marzyło. W przyszłości za parę lat może domek na zgłoszenie. Już wiem, że raczej nie przejdzie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.