Skocz do zawartości

Zmiana obywatelstwa - to możliwe


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Temat ciekawy, może się komuś przyda, więc wzbogacam forum o niego. Tak więc udało mi się zrzec obywatelstwa polskiego (taki był wymóg norweskiej strony)

W 2010 roku przyjechałem do Norwegii, wtedy w Polsce absolwentom uczelni groziła śmierć głodowa, pensje były na poziomie Etiopii. Po przepracowaniu 7 lat ,zgodnie z norweskim prawem, mogłem wystąpić o naturalizację, tak więc zdałem egzamin pisemny i ustny w norweskiego, egz. z wiedzy o społeczeństwie i złożyłem wniosek w urzędzie ds imigracji. Po pół roku dostałem pozytywną decyzję, cała procedura kosztowała ok 6000 nok. Jednocześnie zostałem zobowiązany do wszczęcia procedury zrzeczenia się obywatelstwa polskiego, gdyż posiadanie dwóch obywatelstw nie jest w Norwegii dopuszczalnie.

O ile złożenie dokumentów na obywatelstwo norweskie to bułka z masłem, to wszystkie papiery do zrzeczenia się obywatelstwa polskiego, to droga przez mękę. Wymagano ode mnie:

Oryginału odpisu aktu urodzenia, kopie dokumentów, parę oświadczeń, zdjęcia i co najśmieszniejsze - życiorys zupełny napisany odręcznie. Po zamówieniu wizyty i oczekiwaniu 2 miesięcy na nią udałem się do polskiego konsulatu w Oslo i wszystko im dałem. Skasowali mnie ok 3500 nok (rozwody są drogie, nawet z państwem) i kazano czekać. Pozbawić obywatelstwa może jedynie prezydent Polski, może powiedzieć TAK, może powiedzieć NIE, może nie nadać sprawie biegu, nie jest zobligowany też żadnym terminem...

Po ok 7 miesiącach nadeszła pozytywna decyzja, która uprawomocniła się po miesiącu. Poszedłem jeszcze raz do konsulatu, odebrałem oryginał decyzji, zabrano mi dowód osobisty i polski paszport. Procedura została zakończona.

Norweski paszport najbardziej przydaje się w Polsce, można stanąć w kolejce w sklepie, w której większość zaciąga po ukraińsku i kupić towary w systemie TAX-FREE :)

Mam dostęp wciąż do systemu E-PUAP, mogę składać wszystkie wnioski, nr PESEL nie został skasowany, jedynie w rubryce obywatelstwo zmieniło się POLSKIE na NORWESKIE. W Alior banku udało się zaktualizować dane, mam polskie konto w którym jako adres zameldowania jest adres norweski, a jako dokument identyfikacyjny - paszport norweski, konto działa bardzo dobrze, kantor walutowy też.

Karty sim też można rejestrować na zagraniczny paszport, w sumie brak polskich dokumentów w niczym nie przeszkadza.

 

I tutaj mam głupie pytanie:

Czy podczas pobytu w Polsce muszę nosić ze sobą norweski paszport. Żeby nie było, że wyjdę np. spotkać się z kolegą, napiję się piwa na ławce w parku, straż miejska nas zaskoczy i w rezultacie straż graniczna mnie zgarnie do wyjaśnienia do jakiegoś ośrodka, a koledze da tylko mandat 50 zł ;)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mandaty mogą Ci wypisywać ale wyegzekwowanie ich jest praktycznie zerowe.

 

Co do emerytury to nie jestem taki pewny. Wiem, że można je brać w kilku krajach, trzeba tylko przepracować w danym kraju ileś tam lat.

 

Dziwi mnie jednak szybka reakcja Dudy i fakt, że pozbył się własnego podatnika. ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minutes ago, Norweg_gorszego_sortu said:

Czy podczas pobytu w Polsce muszę nosić ze sobą norweski paszport. Żeby nie było, że wyjdę np. spotkać się z kolegą, napiję się piwa na ławce w parku, straż miejska nas zaskoczy i w rezultacie straż graniczna mnie zgarnie do wyjaśnienia do jakiegoś ośrodka, a koledze da tylko mandat 50 zł ;)

Strasznie glupie pytanie. Chyba chciales bardziej zwrocic na siebie uwage, ze stales sie Norwegiem, ale wypas.

 

Po pierwsze co to za zwyczaj picia piwa na lawce w parku, jak jakis zul ?

 

Po drugie, jesli juz sie zdecydujesz na taki krok, to podejrzewam ze mandat tez dostaniesz, podobnie jak twoj kolega, tylko ze mandat kolegi bedzie kredytowany a ty placisz na miejscu.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 16.06.2018 o 16:05, Still napisał:

Etam Norweski paszport. Jak by Ci tak D.Trump dał paszporcik, to już coś :) Gorzej, gdy zamarzyło by Ci się zwiedzać Iran czy dajmy na to Syrię :) Wtedy miałbym nutkę niepewności, poruszając się w tych krajach . 

A tak poważnie, szacunek za decyzje.

Amerykańki paszport jest łatwiej dostać, wystarczy 5 lat przemieszkać legalnie w USA. Znacznie trudniej jest uzyskać duński i szwajcarski. W Danii trzeba przemieszkać chyba 12 lat, a szwajcaria to już kompletny hardcore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak się zastanawiam. W Zusie zostały moje składki za czas pracy w Polsce, w drugim filarze w ING też trochę zostało. W jaki sposób odzyskać od nich swoją kasę? Ewentualnie, jak ich zmusić do przelewu tej kasy do ich norweskich odpowiedników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.