Skocz do zawartości

O zakupie srebra inwestycyjnego słów kilka


Ivar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym w tym temacie podzielić się swoją wiedzą na temat srebra inwestycyjnego, które sobie gromadzę na emeryturę lub tzw "czarną godzinę".

 

Od jakiegoś czasu zakupuję srebro a konkretnie srebrne monety bulionowe o wadze 1 uncji (31.1 grama).

 

Niestety będę musiał użyć nazw firm produkcyjnych oraz jedną firmę sprzedającą kruszce ale mam nadzieję, że nie zostanie to potraktowane jak reklama. Jeśli administracja forum uzna ten temat za reklamę to proszę o jego usunięcie.

 

To co chcę przekazać to niewielki zasób praktycznej wiedzy, którą udało mi się zdobyć a w skutek czego zakupiłem i zakupuję srebro.

Jak wiadomo nie każdego stać na złoto jeśli chodzi o inwestycje długoterminowe oraz oszczędzanie. Różnica cenowa złota ( około 4800 PLN za uncję ) oraz srebra ( około 60 PLN za uncję ) sprawia, że coraz częściej osoby posiadające świadomość finansową ( pieniądz oraz papiery wartościowe to tylko papiery ) sięgają po tańszą alternatywę jeśli chodzi o metale szlachetne czyli kupują srebro.

 

Aby zakupić jakikolwiek kruszec inwestycyjny bez żadnych później wpadek czyli fałszywek lub metali imitujących te szlachetne należy je kupować tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.

Uwaga na "okazyjne" aukcje internetowe !!! Okazja jest zawsze ale do wyczyszczenia jakiegoś portfela.

Ja zakupuję srebro tylko i wyłącznie w Mennicy Skarbowej i zawsze odbieram srebro osobiście. Oczywiście owe mennice są tylko z nazwy mennicami, ponieważ są to punkty handlowe jednakże są pod nadzorem Państwa Polskiego co gwarantuje jakiś poziom uczciwości.

 

Jakie srebro kupić ?

 

Najpopularniejsze srebrne monety bulionowe to:

1. Kanadyjski Liść Klonowy

2. Amerykański Orzeł

3. Wiedeńscy Filharmonicy

4. Australijski Kangur

 

Do ceny srebra dochodzi także marża, koszt bicia monety oraz VAT ( srebro jest także surowcem przemysłowym więc obładowano go VAT-em ) w sumie przy cenie srebra na rynku około 60 PLN cena zakupu wynosi około 80 PLN.

Ja zakupuję monety z Kanady. Jest to obecnie najczystsze srebro na świecie. Po za tym te monety można sprzedać później na całym świecie, ponieważ posiadają certyfikat LBMA ( London Bulion Market ) czyli Londyńskiej giełdy kruszców.

Pytanie dlaczego ten certyfikat a nie inny i czy kruszce wydobywane i oferowane przez Polskich producentów nie wystarczyłyby ?

 

Polscy producenci co prawda gwarantują odkup w każdej chwili ale bez akredytacji możemy taki kruszec sprzedać tylko i wyłącznie w Polsce. Za granicą zostanie potraktowany jako złom.

LBMA jest organem nadzorującym jakość kruszców na całym świecie zarówno kopalń jak i mennic.

Kruszec zakupiony z mennicy która posiada akredytację LBMA jest gwarantem najwyższej jakości surowca, którego pochodzenie i jakość produkcji nie są podważalne w jakikolwiek sposób.

Mówiąc ogólnie zakupujemy srebro tylko i wyłącznie z tą akredytacją i ta zasada obowiązuje przy zakupie wszystkich metali szlachetnych jeśli chcemy je sprzedać później za granicą naszego kraju.

Nie kupujemy także monet w wersjach "specjalnych". Do ich produkcji potrzeba dodatkowych matryc a to zwiększa bardzo mocno koszt zakupu.

 

Monety zakupuję tylko o wadze 1 uncji i nie kupuję w gramach np sztabki 50 lub 100 gram, ponieważ wszystkie wykresy cen na całym świecie są w uncjach i przy ewentualnej sprzedaży za 30 lat nie chcę siedzieć i wyliczać i dzielić ile mi ktoś zapłaci za 1 gram i czy mnie nie będzie chciał orżnąć. Uncja to uncja. Jeśli mamy wykresy cen giełdy kruszców w uncjach to ciężko będzie nam wmówić, że różnica w gramach jest niemierzalna i trzeba będzie sprzedać taniej bo się "nie wyliczy". W czasach wojen i kryzysów różnie bywało.

O skrytkę każdy musi się martwić sam i nie chwalić się za bardzo że coś się odkłada ?

 

Uważam że każdy samiec powinien posiadać taką poduszkę finansową, która może pomóc w przypadku jakichś nieprzewidzianych sytuacji.

 

Korzystajcie z mojej wiedzy bracia i zadawajcie pytania jeśli coś jest niejasne.

 

  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomnę tylko że jeśli będziemy chcieli odsprzedać nie za kilkadziesiąt lat a wcześniej, a cena nie wzrośnie zbytnio to sporo stracimy,

Na dziś jakieś -30% przy odsprzedaży.

 

Czyli oszczędzać jak najbardziej, ale w razie życiowych wypadków albo może być spora strata albo w ogóle zapomnieć na dekady o tym że coś odkładamy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ivar Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z tego, że poleganie tylko i wyłącznie na jednym aktywie może się źle skończyć i zdywersyfikujesz swój portfel inwestycyjny:)

Cena srebra w porównaniu do np. złota podlega dużo większym wahaniom cenowym i reaguje z opóźnieniem na rynkowe tąpnięcia.

Poza tym brawo Ty.

Edytowane przez Krugerrand
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zakładam, że to inwestycja raczej emerytalna niż na szybkie wyjęcie w razie jakichś złych zdarzeń w krótkim czasie od dokonania zakupu.

Zarabiam raczej mało i na razie nie widzę widoków na zmianę. Mogę sobie pozwolić na zakup maksymalnie trzech monet w miesiącu.

Poza tym jeśli kasa będzie leżała w srebrze to nie będzie mnie też kusiło aby tą kasę wydać.

Być może w przyszłości zamienię srebro albo jego część na złoto.

 

Edytowane przez Ivar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Ivar napisał:

Być może w przyszłości zamienię srebro albo jego część na złoto.

Jak najbardziej idź tą drogą. Szczególnie, że w tym momencie jak sam piszesz zarabiasz niezbyt wiele i nie przewidujesz w najbliższej przyszłości zmian. Niewykluczone jest jednak, a nawet jestem tego pewien, że w przyszłości wraz ze wzrostem Twoich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, Twoje dochody będą wzrastać i wtedy będziesz mógł odkładać więcej i kupować więcej monet, nawet bezpośrednio złotych.

Jeśli rozważasz metale szlachetne jako inwestycję emerytalną, lepszym wariantem jest tu złoto, jako że historycznie jest ono uważane za pieniądz i najlepiej przewiduje wartość w czasie. Jesli także wchodzi się w metale szlachetne najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie zarówno złota jak i srebra w odpowiednich proporcjach. Czyli przy dzisiejszym wskaźniku ceny złota do srebra na jedną uncję złota mieć plus minus 80 uncji srebra. Ja podobnie jak Ty w tym roku, a kto wie czy także nie w przyszłym, będę kupował tylko i wyłącznie srebro, ponieważ ten wskaźnik pokazuje bardzo wyraźne niedoszacowanie ceny srebra względem złota traktuje je obecnie w kategoriach czysto spekulacyjnych;)

Edytowane przez Krugerrand
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Ivar napisał:

Ja zakupuję monety z Kanady. Jest to obecnie najczystsze srebro na świecie.

Wszystkie monety które wymieniłeś - a jest ich sporo więcej - posiadają próbę .999 czyli tzw. "czyste srebro". I nie ma między nimi różnic, jeśli chodzi o jakość kruszcu.
Oczywiście trzeba uważać, bo są monety np. tureckie o próbie bodaj .985.
Oprócz wartości kruszcu monety mają również wartość numizmatyczną, związaną najczęściej z limitacją, tzn. liczbą w jakiej zostały wyprodukowane. Dlatego ta sama moneta z różnych roczników różni się znacznie ceną.

19 godzin temu, Ivar napisał:

Ja zakupuję srebro tylko i wyłącznie w Mennicy Skarbowej i zawsze odbieram srebro osobiście. Oczywiście owe mennice są tylko z nazwy mennicami, ponieważ są to punkty handlowe jednakże są pod nadzorem Państwa Polskiego co gwarantuje jakiś poziom uczciwości.

Czy możesz przybliżyć pod jakim extra nadzorem są te punkty handlowe ? Oprócz oczywiście tego, że wywalczyły zezwolenie na obrót kruszcami lub numizmatami. IMHO są to przedsiębiorstwa jak każde inne.
Ale chętnie się douczę w temacie.

Edytowane przez GurneyHalleck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srebrny bulion mam tylko dla przyzwoitości i radości posiadania tej brzęczącej monety ;) Ale nie traktuję tego jako szczególną spekuło-inwestycję. Jest bo jest. Natomiast @Ivar przy niższym budżecie możesz rozważyć złote "Krugery" 1/10 uncji. To coś ponad 5 stów za monetę. Albo mini-sztabki 1 gramowe za mniej niż 2 stówki. 

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O też ładny patent.

 

Ja kupiłem małej mojej siostry krugerrandy gdzieś za chyba 3-4k, moja siora patrzy o jakiś pieniążek i mówi, ze jeszcze grromnicę i coś tam jeszcze, nie wytrzymałem - mowię zobacz rachunek, ja już tylko idę do kościoła i na imprezę. Ona patrzy, mowę jej odjęło i już wszytko ona załatwiała. Money Power!

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, zuckerfrei napisał:

siora patrzy o jakiś pieniążek 

Dobrze że brylantów nie kupujesz bo by było - ooo, jakieś szkiełko :)

Niewiedza jest fundamentem dymania ludzi w matrixie. Między innymi dlatego system edukacji wygląda tak jak wygląda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krugerrand i @Rnext dzięki za rady.

Jeśli chodzi o nadzór nad Mennicą Skarbową to nie jest to jakiś "extra nadzór". Po prostu jako, że są na giełdzie, podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego @GurneyHalleck a ja też nie jestem alfą i omegą. Sam się tego uczę i to co mi wystarczyło aby w ogóle wejść w coś co dla ludzi mojego pokroju było czymś zupełnie abstrakcyjnym to pomyślałem, że dla ludzi zielonych w temacie mógłby ten temat trochę ruszyć w głowach i może zaczęliby coś myśleć aby inwestować w kruszce bo jak na razie to tylko ludzie wydają hajs a potem będzie płacz.

 

Druga sprawa jest taka, że ja dwa lata temu też szukałem różnych informacji na temat jak zacząć inwestować i trafiałem na różne fora i blogi. Może ktoś zacznie szukać info o srebrze i zaglądając tutaj dowie się rzeczy, o których w życiu jego biało rycerskie otoczenie nic nie wiedziało ? ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Rnext napisał:

przy niższym budżecie możesz rozważyć złote "Krugery" 1/10 uncji

@Ivar To prawda, ale paradoks tych monet polega na tym, że im im mniejsza uncja tym większa marża i gorsza płynność. 

Edytowane przez Krugerrand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Cortazar jeśli pytanie jest poważne, to moim zdaniem warto tylko jeśli liczysz, że odsprzedasz fanowi tamtych (słusznie) minionych czasów. Ja bym nie chciał tego tykać bo każdy kto karmi tego typu demony to dla mnie podły łajdak. Na trudne czasy bardzo ryzykowne zbyt duży ładunek emocjonalny niosą ze sobą i jeszcze mogą odpalać różne niefajne postawy przy próbie odsprzedaży.

 

Co do tematu, polecam kupować w Niemczech. Kiedyś wychodziło dużo taniej (oni chyba VAT'u nie mają na monety) a teraz biorę z przyzwyczajenia w tym samym miejscu od kilku lat. 

 

Na początku bo czułem się mocno niepewnie płaciłem za różne magiczne certyfikaty, które tak naprawdę do niczego się nie przydają. Ale jak to z wchodzeniem w nową dziedzinę trzeba zapłacić za naukę. 

Edytowane przez Piter_1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrytka nie. Niestety w jednym z banków zdarzyło się, że pracownik podebrał co nieco a bank się niestety nie poczuwał do zrekompensowania straty. Kiedyś interesowałem się skrytką i jak zaczęli mi tłumaczyć procedury to podziękowałem. Nie jest to niestety bezpieczny moim zdaniem sposób.

 

Godzinę temu, zuckerfrei napisał:

Warto. 

możesz rozwinąć?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre to wrzucenia niewielkiej części środków i zapomnienia o nich. Z jednej strony początkowa duża strata zachęca, żeby tych pieniędzy nie wydać, z drugiej kiedyś może odbije tak, że przyniesie ładny zysk. Ja mam trochę kupione, ale to za niewielką część absolutnie "nadwyżkowych" pieniędzy, których nie planujemy ruszyć przez najbliższe kilka lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piter_1982 kupowałem w UK, złote srebrne, zwykłe, przewoziłem je w portfelu i opierdalałem w Polsce. Musisz mieć dar do znajdywania osób, które coś takiego szukają. Przebita od 30 do 40%. Ale to było dawno. Ja tymi monetami się jaram, zło jest pociągające. Zawsze. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.