Skocz do zawartości

Kupiłem uszkodzony sprzęt na Allegro.


Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedawca deklarował w aukcji, że sprzęt jest sprawny technicznie. Zadałem nawet pytanie w korespondencji mailowej czy wszystko jest w 100% ok. Odpisał, że tak. Kupując sprzęt audio vintage powinienem się liczyć z tym, że będzie posiadał jakieś większe lub mniejsze wady, ale nie że będzie kompletnie niesprawny. Nie muszę nawet otwierać sprzętu, aby wiedzieć co jest z nim nie tak (na pewno poszedł transformator, nie wiadomo co jeszcze). Na pewno nie będę bawił się w naprawianie. Raz zostałem oszukany, ale postraszyłem gościa sprawą sądową i koleś poszedł na częściową ugodę - zwrócił mi koszty naprawy trefnego towaru. Tym razem nie mam zamiaru pierdolić się w naprawę, interesuje mnie zwrot pieniędzy. Za towar zapłaciłem 70 zł. Niby mało, ale pieniądze mi z nieba nie spadają. Czy jest szansa odzyskać utraconą kwotę? Posiadam maile, kopie rachunków itd. Na razie nie podjąłem żadnych kroków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 556. Rękojmia za wady fizyczne i prawne rzeczy

Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia).

Art. 5561. Wada fizyczna rzeczy

§ 1. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:
1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
 
Ja bym napisał do kolesia maila, że wypowiadasz umowę ze względu na wadę fizyczną rzeczy i czekasz na przelew pieniędzy. Wszystko pisz przez mail. Z tym allegro bym poczekał.
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Towarzysz_Winnicki kontakt z Allegro jest całkiem dobrym straszakiem, reagują dość szybko - miałem dwa razy problemy ze sprzedawcami (niezgodność towaru z opisem) i utrudniony kontakt (dyplomatyczne określenie, po prostu się nie dało skontaktować) i zgłoszenie do Allegro w odpowiednio stanowczej formie szybko pomogło dojść do porozumienia.

 

Oczywiście trzeba brać poprawkę, że to były znacznie mniejsze problemy niż Twój. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę, usprawiedliwiać sprzedającego, ale skoro sprzęt jest vintage itd. To z tego co pamietam siedzisz trochę w elektronice (końcówka mocy). To wiesz jak jest, a liczenie, że stan może magazynowy i działa... No proszę, trzeba zdjąć klapki z oczu. Wymień trafo i tyle. 

 

 

 

Ps. Nie jestem sprzedawcą ww towaru. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zuckerfrei Nie opłaca się. Jeżeli uszkodzeniu uległ tylko transformator to zapłacę za niego połowę tego ile dałem za sprzęt, a wątpię, żeby na tym się skończyło. Jedyny plus że obudowa jest niemal w stanie idealnym (przyznaję, że to mnie zaślepiło przy zakupie), więc w razie poniesienia totalnej kęski złożę sobie fajny wzmacniacz. To była ostatnia taka transakcja przez internet. Teraz będę kupował tylko od super sprzedawców, albo z odbiorem osobistym. 

Edytowane przez Towarzysz_Winnicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, Towarzysz_Winnicki said:

przyznaję, że to mnie zaślepiło przy zakupie)

Trzeba być zimnym jak lód.

Odłóż na później, może trafi się druga sztuka.

 

Ja szczęścia nie mam, natomiast kolega znosi mi do naprawy graty, ostatnio właśnie szukaliśmy trafa, gdyby sprzęt był mój to pewno nigdy bym go nie znalazł (taki pech). A on za dwa tygodnie od ekspertyzy, przychodzi panisko i kurwa od wejścia mam trafo, frajer sprzedał za 50pln z wysyłka + kable i płytka pcb. I tak jest z nim zawsze do kurwy. Sprzęt wart Ok 700 Pln. 

 

Dziala jak nowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Headliner Napisałem mu, że jak otrzymam pieniądze, to wtedy wyślę sprzęt. Ale coś czuję, że już tego hajsu nie odzyskam. A facet jak zobaczy maila to ze śmiechu sobie gacie pobrudzi, trzeba będzie zaangażować w sprawę Allegro.  Ale gdybym jednak odzyskał, to aż kusi wymontować to co ze środka wartościowe, albo pograć nim w piłkę nożną huehuehuehue. Żartowałem nie zrobiłbym tego niestety. 


 

 

@zuckerfrei Odkryję tajemnicę. Kupiłem korektor graficzny Unitra FS 042. Dla niektórych gówno, inni modlą się do świętej Diory. Kusiło mnie i zajrzałem do środka, okazało się, że dioda od zasilania się wysunęła, dlatego myślałem, że w ogóle nie działa, co nie zmienia faktu, że po wciśnięciu przycisku "korekcja" nie słychać nic oprócz trzeszczenia. Połączenie sprawdziłem kilka razy, nie pomyliłem się. Przeczytałem co może być tego przyczyną, ale nie wiem czy jest sens się w to bawić, bo być może trzeba będzie wywalić wszystkie kondensatory i tranzystory. To drożej wyjdzie niż wymiana trafa, które jak się okazało jest sprawne.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że unitra. Trafa w PRL trzymały poziom. No mój drogi, kondensatory w wiekowym sprzęcie zawsze są do wymiany i wręcz w audio należy to zrobić. Na co liczyłeś. Co masz w szufladzie wymieniaj sukcesywnie. 

 

Ja osobiście pierdole takie naprawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za offtop. @zuckerfrei Wymieniłem tranzystor BD135 i nagle ożył :D ale na moment, bo po chwili dźwięk znów zaczął charczeć i przerywać. Ja lubię takie dłubanie, tylko muszę mieć części. Jak mi koleś nie zapłaci to może skuszę się na renowację, a może nawet przerobię go na wzmacniacz z korektorem, wolnego miejsca jest sporo, wystarczy kupić jakiś tani wzmacniacz np. https://abc-rc.pl/wzmacniacz-audio-klasy-d-2x20w-12v Na panelu pomiędzy przyciskiem magnetofon a lewy kanał w tym kwadraciku jest eleganckie miejsce na potencjometr. Chyba nie jesteś Unitromaniakiem? Bo dla nich takie zabiegi to profanacja, która powinna być karana śmiercią.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem fanem marki bo jest Polska. Za przerabianiem nie jestem z zasady. Ale to Twoja rzecz, Twoja kasa i ja to szamuję!!! Jak się zmieści to dawaj!!

 

Nie mam nic z unitry, nie ma miejsca. ?

Edytowane przez zuckerfrei
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaja. @Zerwito @tytuschrypus @zuckerfrei Koleś mi odpisał, że przeprasza, że nie wiedział, że towar jest uszkodzony ponieważ po zaprzestaniu używania odstawił go na bardzo długi czas i przed sprzedażą nie przetestował. Gdy jeszcze z niego korzystał ponoć wszystko było z nim ok. Proponuje zwrot pieniędzy i chce abym go sobie zatrzymał, tymczasem ja w mailu napisałem mu, że po otrzymaniu zwróconych pieniędzy zobowiązuję się do zwrotu towaru. Nie chcę zachować się jak taki cebulak, że chcę hajs i jednocześnie sprzęt, ale nie powiem, że taka oferta mi odpowiada w formie rekompensaty. Naprawiłbym sobie za te pieniądze korektor. Hmmm. Lepiej wysłać mu ten sprzęt, bo może mi syfu narobić, czy jego zapewnienie w formie pisemnej, że mogę zatrzymać sprzęt wystarczy żeby nie mieć problemów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Towarzysz_Winnicki

Na Twoim miejscu wziął bym hajs a sprzęt mu oddał. Nie wiem czemu ale tak bym zrobił. Chyba, że ugadał bym się załóżmy, że zwróci Ci część hajsu a sprzęt zatrzymasz. Tak ja bym zrobił a co Ty zrobisz to Twoja sprawa. Możliwe, że chłop faktycznie nie wiedział, w dupie miał żeby to w ogóle sprawdzać, wygrzebał to w piwnicy i opchnął na Allegro. Nie chciał Cię oszukać tylko po prostu podszedł do tego jak do pozbycia się starego grata i tyle.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Facet ma konto od 11 lat, kilka transakcji sprzedaży i 100% pozytywów. Hmm może faktycznie nie chciał mnie oszukać. Sprawdziłem dane gościa w Google i jest właścicielem pewnej firmy, to oczywiście o niczym nie świadczy, każdy może w chuja lecieć, niezależnie od statusu materialnego i pozycji społecznej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzyskałem pieniądze. Obyło się bez zgłaszania sprawy organom ścigania. Sprzęt również pozostał ze mną. Dzięki za wszystkim za doradztwo. Za odzyskaną kwotę chcę odnowić sprzęt. Niebawem założę wątek z przebiegiem naprawy. Tymczasem uciekam po potrzebne części. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.