Skocz do zawartości

Drukarka 3D - czy warto?


Perun

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem Szanownej Braci,

Czy znajduje się może na forum jakiś "drukarz-amator" ?
Chcę zakupić sobie drukarkę ala Prusa i3, ale nie jestem pewien czy warto.
Zajmuję się na co dzień majsterkowaniem i uważam, że tego typu urządzenie pomogło by rozwinąć mój warsztat i umiejętności inżynierskie.


Proszę o opinię szanownej Braci,

Z wyrazami szacunku Perun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drukowałem na drukarce 3D przez pewien, w sumie przy okazji - bo akurat taka się trafiła. 

Gość w miarę się na rzeczy. Jedną miał w domu i sobie ją używał, drugą w pracy (i z tej korzystałem). Mówił,że generalnie można kupić coś sensownego mniej więcej w okolicach 3 tyś - wyżej jeżeli typowo polska, mniej jeśli chińska. Co jakiś czas musisz dokupować PLA, ABS, PVA czy co tam sobie zechcesz. To był właśnie taki drukarz (pół)amator.

Generalnie drukujesz większość tego co sobie wymarzysz. Nie wszystko, bo są pewne ograniczenia np: drukuje warstwo, więc musisz uwzględnić to w projekcie. Drukarka tworzy ,,ścieżkę" która jest bardzo cienka i ,,buduje" je ile potrzeba. Dla zabawy takie coś całkiem fajne.

Im lepsza (bardziej znana) tym mniej musisz siedzieć na początku nad konfiguracją - dobre ustawienie osi X, Y, Z i takie tam. Poczytaj o konkretnych wadach danego modelu - też istotne. Niektóre różnią się jedną cyferką a są mocniej udoskonalone.

 

Rynek się rozwija w tym kierunku, taka nowość którą można później sprzedać, jak już nie zechcesz jej używać. A i pobawić się można więc radość jest.

Jeśli uważasz,że Ci pomoże w czymś - kupuj śmiało.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moim zdaniem bardzo ciekawe rozwiązanie, ale jeszcze drogie. Sam nie wiem po co miałbym inwestować coś, co mi się nie zwróci/zarobi na siebie po pewnym czasie. Jeśli do samej zabawy to już wolałbym porzyczyć, albo spóbować samemu zbudować, potem sprzedać za kwotę trochę większą od tego co zainwestowałem.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co się wstrzymuję, po części dzięki Wam. Pojawiły mi się nieoczekiwanie wydatki, poza tym nie myślałem , że czas druku jest tak długi. Gdy będę miał potrzebę dorobienia jakiejś części mogę ją zlecić podwykonawcy ?,choć to mniej komfortowe to całkowicie uniezależnia mnie od spraw eksploatacji urządzenia. 

 

Miałem w planie drukniecie bieda wersji sygnetu z ABS ?

Edytowane przez Perun
Myśl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.