Skocz do zawartości

Regres OC - uważajcie


super_mario

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem szczerze, że nigdy do OC nie podchodziłem w ten sposób, że TU może zażądać regresu, bo zaszedł jeden z wyjątków, który wyłącza lub ogranicza odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego.

A okazuje się, że są takie wyjątki: jazda pod wpływem odurzenia, ucieczka z miejsca wypadku, wina umyślna czy rażące niedbalstwo. Szczególnie ten ostatni czynnik jest dosyć szerokim pojęciem, bo teoretycznie pod rażące niedbalstwo można pociągnąć wiele zdarzeń.

Tak to wygląda w OWU na przykładzie Warty:

 

razace_niedbalstwo_definicja.jpg

 

 

Link: https://www.transbrokers.eu/ocpd-oc-przewoznika-drogowego/co-to-jest-razace-niedbalstwo/

 

Warto mieć tego świadomość.

 

 

Edytowane przez super_mario
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dajmy się zwariować. Gdyby takiego zabezpieczenia nie było, to już widzę w Polszy te tutoriale na you tube, jak wyłudzić odszkodowanie:) 

Jeśli założysz się z kolegą, że przetestujesz jak dobrze jeździsz z zawiązanymi oczami albo nie posiadasz klocków hamulcowych, bo uważasz że to dla frajerów i hamujesz tylko ręcznym to na takie okoliczności są przewidziane takie zapisy.

 

Temat akurat znam dobrze i nigdy nie widziałem nadużycia podobnego zapisu, regresy które napotykałem były w 100% zasadne w kilku TU.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, super_mario napisał:

Powiem szczerze, że nigdy do OC nie podchodziłem w ten sposób, że TU może zażądać regresu, bo zaszedł jeden z wyjątków, który wyłącza lub ogranicza odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego

Mówisz tu o OC DOBROWOLNYM (bardzo ważne).

A nie OC tzw komunikacyjnym - obowiązkowym dla posiadaczy pojazdów samochodowych.

 

OC obowiązkowe jest regulowane USTAWOWO - towarzystwo może dać warunki "nie niższe niż" te zawarte w ustawie.

Warunki te można rozszerzyć (i czasem tak się robi - zwłaszcza w przypadku firm transportowych/przewozu osób). Chodzi głównie o podwyższenie sum gwarancyjnych.

 

Natomiast co do wyłączeń, to katalog jest krótki:

 

- Szkoda umyślna
- Jazda pod wpływem

- Jazda bez uprawnień - tu ważne!!! Liczy się także jak nie masz uprawnień na daną kategorię - np latasz na moto a masz tylko kat B!!! Dlatego jak ktoś mówi, że "maks co grozi to dadzą ci mandat", to w dupie był i gówno widział - można odpalić się do przytułku niestety...

- Ucieczka z miejsca zdarzenia - tu też się zatrzymam. Jak komuś na postoju przypierdolisz i zwiejesz, to masz gwarantowany regres.

- Kierowanie pojazdem z przestępstwa (czyli jadąc kradziejem "nie masz" OC)

 

Natomiast przy OC dobrowolnym, to...

Jest dobrowolność umów ?
Wiec trzeba czytać OWU, żeby uniknąć zdziwień.

 

Z doświadczeń - polecam GORĄCO OC w życiu prywatnym. Przydaje się w razie szkody wyrządzonej np jadąc rowerem, jak również w przypadku posiadania potomstwa.
Jeszcze trafienie piłką w okno sąsiada to może i nie majątek, ale np miałem w dalszej rodzinie sytuację, gdzie dzieciak wlazł pod koła pojazdu.

Kierujący odbił, lekko dzieciara trafił, ale potem gdzieś w krzakach wylądował.

 

Naprawił auto z AC, a potem jego ubezpieczyciel wystąpił z regresem do rodziców.

I tak stali się lżejsi o coś koło 20kpln...

 

"Trochę" boli ?

 

Zwłaszcza w zestawieniu ze stawkami za takie ubezpieczenia, które są wręcz śmiesznie niskie (póki co).

Ostatnio chyba ze 150 dałem za OCwŻP na kwotę 400 000 PLN. Obejmuje także wybryki młodzieży, a nawet pogryzienie kogoś przez mojego kota (!) ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.