Skocz do zawartości

Jak bardzo człowiek zmienia się w ciągu 10 lat?


ciekawyswiata

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy temat pasuje akurat do tego działu, trochę jest psychologiczny, ale też zahacza o filozofię.

 

 Ostatnio zastanawiałem się nad tym, że człowiek w ciągu 10 lat bardzo się zmienia. Gdzieś słyszałem o eksperymencie, że ludziom zadawano pytania, jak bardzo się zmienili w ciągu ostatnich 10 lat. Zazwyczaj odpowiadali, że zmiana była spora, ale na pytanie jak bardzo się zmienią w ciągu następnych 10 lat, odpowiadali że raczej zmian w ich charakterze czy podejściu do życia nie będzie wiele i nie będą one znaczące. Taki paradoks, bo ludzie nie doceniają tego jak wiele zmian ich w życiu czeka, pomimo tego, że zdają sobie sprawę, że ostatnie 10 lat w ich życiu przyniosło spore zmiany. 

 

Ten temat zmienności jest bardzo interesujący, bo sam po sobie widzę, że w ciągu 10 lat to człowiek zmienia się bardzo, ale nie w sensie wyglądu, ale zainteresowań, pasji, gustu muzycznego, przekonań politycznych, upodobań kulinarnych, podejścia do życia, podejścia do ludzi. Dziś to co było ważne kiedyś, nagle mocno straciło na wartości. Przykładowo gust muzyczny zmienił się u mnie o 180 stopni, podobnie jak ludzie zawsze piją kawę z cukrem i śmietanką, a nagle nie wyobrażają sobie życia bez czarnej gorzkiej kawy( tu akurat takie proste przyziemne przykłady). A więc coś, co nas pasjonowało i człowiek dałby się za coś mówiąc kolokwialnie "pokroic", nagle staje się obojętne lub zupełnie mało istotne. Człowiek sobie myśli schematem, że za 10 lat będzie to samo co dziś, ale tak naprawdę cofniemy się 10 lat od dziś, to człowiek zdaje sobie sprawę, że jest jakby zupełnie innym człowiekiem. 

 

Z jednej strony to fajne, ale z drugiej strony realizowanie długofalowych planów staje się niebezpieczne, skoro w kilka lat człowieka nagle coś przestaje interesowac. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisz pamiętnik, przynajmniej jeden wpis o sobie na tydzień. Po roku będzie 52 wpisy a po 10 latach... robi się ciekawa lektura.

 

W chwilach refleksji można wziąć taki zeszyt do ręki i poczytać i pomyśleć sobie np.: kuuurłaaa... kiedyś to było... ?

 

Kiedyś lubiłem zapisywać różne fragmenty z książek aktualnie czytanych, które jakoś wyjątkowo robiły na mnie wrażenie, czasem było to jedno zdanie, czasem parę linijek. Później takie cytaty łatwiej przychodzą do głowy czy to w trakcie rozmów czy w trakcie rozmyślań.

 

I tak do dziś pamiętam, że 'słowa to najpotulniejsi z naszych sług' i nadal staram się korzystać z ich usług pomimo innych zmian zachodzących w życiu. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak że czuję się tak jakbym nie zmienił się właśnie nic a nic, może jedynie doszła wiedza z tematów które znam i tych całkiem nowych. Patrzę wokół i widzę jak to wszystko "zapierdala" do przodu i goni chuj wie za czym, znaczy za kasą :D  A ja nadal cieszę się z pierdół i swoich pasji jak dzieciak, zawracam sobie głowę bzdurami, tymi samymi co kiedyś i paroma nowymi. Nadal ze mnie marzyciel i lekkoduch, tyle że ze świadomością że ten chujowy świat mnie za to tylko dojebie aniżeli wynagrodzi :P I tak jak 10 lat temu nienawidziłem kawy i gotowanych brokuł i zupy jarzynowej - tak nadal ich nienawidzę i prędzej bym się zrzygał jak kot, aniżeli zjadł choćby jedną łyżkę tych dwóch ostatnich.

 

Co do Twojego dylematu, to tak drastyczne zmiany dotykają chyba przeważnie tych którzy sami nigdy świadomie nie robili czego sami chcieli, nie żyli tak jak chcieli i nie dokonywali własnych decyzji, kierując się wiecznie akceptacją bądź wpływem środowiska. A że środowisko się zmienia to i podświadomie zmienia się gust.

Edytowane przez lxdead
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zuckerfrei napisał:

lecz kiedyś wyczytałem ze zmieniamy się co 8 lat,

Co 7 lat.

Co 7 lat następuje przewartościowanie systemu jakim człowiek się kieruje.

 

7-14-21-28-35-42-...

 

7 godzin temu, lxdead napisał:

Ja mam tak że czuję się tak jakbym nie zmienił się właśnie nic a nic, może jedynie doszła wiedza z tematów

Mocne osadzenie w rzeczywistości.

 

Nie jesteś taki sam jak 10 lat temu, to jest pewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Johnsons napisał:

Co 7 lat następuje przewartościowanie systemu jakim człowiek się kieruje.

 

7-14-21-28-35-42-...

 

Czyli, że co? Jak mi w grudniu stuknie 21 lat to mi się coś odmieni?

 

A kim my jesteśmy? Sumą doświadczeń i wzorców z przeszłośći?

Edytowane przez Dzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odmienia sie caly czas, tak ze po siedmiu latach masz z grubsza wszystkie komorki nowe.

To nie pstryczek zgas/zapal swiatlo.

Nawet oddychanie to nie tak ze wydychasz caly dwutlenek a wciagasz tlen, część towaru w plucach zostaje i sie miesza z nowoprzybyla dawka, chocby po to zeby pluca nie dostaly dawki zbyt zimnego lub goracego powietrza z zewnatrz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2018 o 16:50, ciekawyswiata napisał:

 Ostatnio zastanawiałem się nad tym, że człowiek w ciągu 10 lat bardzo się zmienia.

(...)

Z jednej strony to fajne, ale z drugiej strony realizowanie długofalowych planów staje się niebezpieczne, skoro w kilka lat człowieka nagle coś przestaje interesowac. 

 

Heh, bardzo interesujący temat ?

 

Patrzę tak na swoje życie i...

Jasne jest, że się zmieniam.

Ale czy to są jakieś kosmiczne zmiany?

Ja w tym widzę pewną ewolucję raczej.

Pewne sprawy osiągnęły swoje nasycenie/przesyt, pojawiły się nowe bodźce.

 

Bardziej widzę to w kategoriach zmian powierzchownych.

Pewne fundamenty są stałe.

Mam po prostu wrażenie, że z wiekiem następuje większa świadomość tego gdzie są i jakie są te fundamenty, a także gdzie się znajdują w człowieku te... nieprzekraczalne bariery? Chyba dobrze mówię.

 

Jasne, w długim okresie czasu ta suma małych zmian daje dość widoczne różnice.

Ale...
Jednak podstawy są nienaruszalne.

 

Tak mi się wydaje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.