Skocz do zawartości

Zagospodarowanie ciasta na pizzę


Rekomendowane odpowiedzi

No i stało się. Parę dni temu, preparując ciasto na pizzę calzone, ręka drgnęła i przelałem za dużo wody. No chlupnęło się i już. Dziwnym trafem jakoś się z B. zsynchronizowaliśmy, bo ją przy robieniu farszu też obliczenia zawiodły i zrobiła za dużo. Po kolejnych zagęszczaniach mąką "zacieru" ciastowego  żal było zmarnować. Bułeczki? Nuda. Padło więc na pizzo-węża faszerowanego w zawinięciu resztkami sosu i farszu. Zatem do dzieła!

 

Rozwałkowałem nadmiar do poniższej postaci (niby jak zapiekanka trochę wygląda), ale ale...

2b2792feabe95.jpg

 

...zwijamy i zawijamy w rulon dziurkując widelcem. W sumie trzeba było spróbować ponacinać, tylko obawy o wyciek sosu się pojawiły

2b560017fceec.jpg

 

Po wypieczeniu:

4bfb2135a330a.jpg

 

Kroić w plasterki jak bagietkę i podawać z masłem. Pycha jako przekąska!

 

  • Like 7
  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, tytuschrypus napisał:

Jak robisz sos? Wygląda na krótko redukowany. 

Jak są nadmiary przyzwoitych pomidorów to z takich, ale przeważnie nie ma, więc idą pelati w puszce. Nigdy nie daję koncentratu, jakoś dziwnie mi one wszystkie smakują.

Często na początek robimy niewielką bazę sofrito (czosnek siekany, nie wyciskany) cebulka w kostkę i odrobina selera naciowego w kostkę. Wszystko podsmażone na dnie garnka z oliwą, tak do przyszklenia. Potem wjeżdżają pomidory z puchy, sól, szczypta cukru, pieprz, oregano, często dla podkręcenia ostrości - harissa lub sambal. Po pierwszym zagotowaniu wszystko blendowane (w garnku, ręcznym blenderem) i następnie nie za szybko, redukowane do konsystencji pasty (taka rzadsza od koncentratu). Ale czasu redukcji nie rejestrowałem - ot, pyrka sobie na gazie. 

17 minut temu, tytuschrypus napisał:

rozciągane ręcznie zawsze wyglądają pokracznie,

Zrób calzone, zamaskujesz kształt ;)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rnextwłaśnie patrząc na konsystencję i kolor uznałem, że dość krótko. Ja podobnie pomidory z puszki jak nie ma świeżych, krojone, do tego oliwa, siekany czosnek, oregano i długa, minimum 2 godziny redukcja - wychodzi świetny. 

 

Dobry tip z calzone:D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie najprościej jak się da - mąka pszenna 450, woda, sól i najczęściej liofilizowane drożdże (takie w saszetkach). Wrzucam do robota i ten kręci wszystko hakiem. Wody dodaję w miarę kręcenia/wyrabiania - na oko, żeby wyszła taka rzadsza ciastowa plastelina. Jak puści gluten (widać jak się "ciągną" włókna ciasta) wyłączam, przykrywam i wyrasta 1-2h. Potem przebijam, wrzucam na silikonową matę i czasem rozciągam a czasem wałkuję. 

 

Smacznego w wersji calzone :)

a5a3345843799.jpg

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie jeszcze jeden hint. Kiedyś w pobliskim sklepie bywała u nas włoska mąka Farina 00. Na płaskie pizze była dużo lepsza. Ale nie chce mi się mąki przez net zamawiać, stąd nieco tandetny kompromis z naszą 450tką. 

 

p.s. zapomniałem że daję jeszcze szczyptę cukru do ciasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rnext Ach  no tak drożdże... zapomniałam :D No teraz to ma sens :D 

Ja jeśli chodzi o ciasto na pizzę to zwykle idę na łatwiznę i robię bez drożdży bo szybciej i nie trzeba czekać aż ciasto urośnie. 

Ale jak znajdę wiecej czasu w ciągu dnia to może sie w końcvu zmobilizuję i zrobię pizzę z prawdziwego zdarzenia :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Lalka napisał:

@Rnext Ja dodaję przypraw do ciasta na pizzę, np.: papryki ostrej. Fajnie zmienia potem ciasto kolor. ;)

 

Ja też różności dodaje, uwielbiam np. zioła prowansalskie :P kiedyś zrobiłam z natką pietruszki :D też pychotka ahh

A przypominało mi się, jakby kto chciał naleśników na słono spróbować to polecam dodać do ciasta szczypiorek mniami :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.