Skocz do zawartości

Dokonania PIS przez ostatnie 1000 dni


Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, kryss napisał:

Poczytaj trochę zanim innym coś opowiesz, część tego co napisałeś  jest prawdą ale tylko mała część

O tym właśnie piszę w tym wątku - Ty mi zacytujesz stricte prawicowy periodyk jakim jest Fronda, lewak mi zacytuje GW gdzie będzie podobny artykuł gdzie jest coś przeciwnego, a tymczasem sam pójdziesz i kupisz to, co Ci się najbardziej opłaca i bynajmniej nie będzie to polonez caro. Ot i cała filozofia. Na każdej przemianie ustrojowej, pod każdą długością i szerokością geograficzną są tacy, co umiejętnie wypływają. Nie ma to nic wspólnego z żadnymi "nimi", "onymi", żydami, lewakami, prawakami, pedałami, ciapatymi, michnikami i kogo tu jeszcze będziecie wrzucać, bo widzę na forum taką tendencję. 

 

Jak to co piszę to tylko w małej części prawda i system kapitalistyczny to zło, to leć kupować tylko polskie produkty. Swoją drogą ciekawe, czy w innych 80-90% krajów na świecie też się opowiada, że kupuje się produkty korporacji bo oszukaly i spisek, czy tylko to nasza specjalność? Bo przecież te korporacje "obce" są globalne, czyli nie obce tylko dla niewielkiego ułamka krajów. 

 

No chyba, że sam uważasz iż taki Polonez to był szczyt myśli technicznej i tylko przez spiski, lewaków i złodziei FSO tworzyło gówniane, niekonkurencyjne samochody, a nie było nierentowną, kosztowną spuścizną po PRL do której każdy rząd dopłacał. Wolny rynek spowodował, że kupujemy te produkty, których kupno jest dla nas najkorzystniejsze i mieszanie do tego patriotyzmu, a nade wszystko wskazywanie, że "oni" tak zrobili to jakieś bajdurzenie. Jacy "oni" Cię zatem zmuszają do tego, żeby nie kupować polskich produktów? Są polskie produkty co się bronią, ale w większości się nie bronią i tu nie ma żadnej magii. Mamy gigantyczne plecy w dziedzinie wolnego rynku i gonimy, cały czas gonimy. W tym nie ma nic spiskowego, nic dziwnego ani nic kontrowersyjnego. Po 50 latach paranoi jaką był ustrój socjalistyczny nie zbudujemy od zera konkurencyjnego produktu w większości dziedzin, rywalizując z podmiotami, które tego problemu nie miały. 

 

Ale tak jak pisałem - ideologia. Dla niej racjonalne argumenty nie istnieją. 

 

41 minut temu, Pazur2000 napisał:

Masz pewnie sporo racji - parę afer było ze sprzedażą majątku państwowego, są tacy, co mówią że się tego nie da rozliczyć; sprawdzić, czy sprzedano zakład za realną wartość czy za ułamek wartości.

Ale on nie pisze o państwowych biznesach, tylko o tym że kupujemy w obcych marketach i jeździmy obcymi samochodami. Chyba że chodzi o to, że za komuny to wszystko było państwowe. 

Edytowane przez tytuschrypus
  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MG-42 napisał:

Wiedzieli że jak będziemy więcej pracować to i  zarabiać  i więcej kupować. A gdzie będziemy kupować? W lidlu ikea castorama itd. auta zagraniczne,

Z całym szacunkiem, ale za żadne skarby nie chciałbym kupić samochodu polskiej produkcji jedynym wyjątkiem jest Leoaprd roadster, którego manufaktura została oczywiście zniszczona przez nasza kochaną biurokrację.Takiego głupiego gadania nie słyszałem nigdy od Angoli, Amerykanów czy innych zachodniów jak Angol ma Porshaka (czyli cudo techniczne i wizualne) to wszyscy mu gratulują posiadania perełki a nie skrzeczą, że to kurwa bo nie kupił Jaguara czy Lorsa rodzimej produkcji (nawiasem mówiąc firm należących do Indyjskiego koncernu :D)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tytuschrypus napisał:

Ale on nie pisze o państwowych biznesach, tylko o tym że kupujemy w obcych marketach i jeździmy obcymi samochodami. Chyba że chodzi o to, że za komuny to wszystko było państwowe. 

Właśnie o tym pisze - o niszczeniu majątku. Prywatyzacja, potem likwidacja. Dlatego do tego nawiązałem. A kupujemy u zagranicznych, bo naszych już nie ma... Ot i filozofia cała.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym podyskutował, ale za godzinę mam kolejny egzamin, więc napiszę krótko - wszyscy, którzy uważają 500+ za rzecz "wspierająca rodziny", to polecam zapoznać się co takie "prorodzinne" zasiłki spowodowały na zachodzie i w Ameryce. Oczywiście epidemię samotnych matek, spotęgowanie rozwodów i rozbite rodziny. W tej sytuacji rolę męża przejmuje dla kobiety państwo. Co do PiS, to wzorują się na przedwojennej sanacji, co jest tragedią okrutną, bo II RP była krajem zwijającym się, ale tak samo populistycznym (Gdynia, COP, nowoczesne bloki na Żoliborzu - takie wymówki dawniej, a dziś centralny port lotniczy, 500+ i sądy.. meh).

 

Rozwala mnie, że jakakolwiek krytyka PiS sprawia, że człowiek staje się KODowcem, lub korwinowcem. To jest argument, gdy chce się dyskutanta odepchnąć od meritum tym samym nie podając własnych argumentów bazujących na obiektywnej rzeczywistości. Na pewnej grupie na fb, która jest liberalna gospodarczo grozi ban za wypowiedzenia słowa o łysym starszym panu z muszką, a także za słowo o ludziach z jego partii i o jego partii. Zamierzają założyć partię. Tak więc tak...
 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pazur2000 napisał:

A kupujemy u zagranicznych, bo naszych już nie ma...

Nasze są, tylko są niekonkurencyjne, albo mowa o branżach, na które nie każdy kraj może sobie pozwolić. Dacia czy Skoda to też nie są marki, które funkcjonują samodzielnie, żeby szukać przykładów w postkomunach. Jeśli ktoś w momencie zmiany ustroju sprzedał za bezcen, to jest to normalne zjawisko przy zmianie ustrojowej, a niekoniecznie żaden spisek. 

 

Powtarzam - nie mieszajmy wolnego rynku z jakimiś narodowymi czy "patriotycznymi" sprawami. Cały świat kupuje produkty korporacji, dlatego są właśnie korporacjami i niekoniecznie oznacza to, że w krajach gdzie ludzie kupują produkty korporacji wszystko rozkradli. 

 

Mam wrażenie, może mylne, że gdzieś tu ciągle kręci się nam ten sposób myślenia, według którego Polska to już dawno byłaby mocarstwem i potentatem w każdej dziedzinie, ale zawsze ktoś (oczywiście ktoś inny) jest winny temu, że tak się nie dzieje. Dokładnie ten sam sposób myślenia, dzięki któremu powstają mity o Wielkiej Lechii, gadki o "polskich akcentach" na imprezach sportowych gdzie nie odnosimy sukcesów i tak dalej. A może rzeczywistość jest prozaiczna i działamy tak, jak pozwalają nam na to możliwości i wyniszczenie wcześniejszym systemem, który oznacza gospodarczą klęskę dla każdego, kto go stosuje? 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, loh-pan napisał:

Autor wrzucił grafikę i zamilkł. My spieramy się o pierdoły w praktyce od nas niezależne. Robota wykonana. 

Moim zdanie warto się pospierać, a pierdoły to to raczej nie są... ;) Działania polityków wpływaja na nasze życie - bo zabierają nam NASZĄ KASĘ i ją wydają. Mnie obchodzi to, jak to jest wydawane, ile jest długu, który ktoś przecież kiedyś będzie musiał spłacić. Ważny temat, chociaż faktycznie chyba juz nieco zboczył z torów... Może czas założyć nowy? ;)

Edytowane przez Pazur2000
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pazur2000 napisał:

Moim zdanie warto się pospierać, a pierdoły to to raczej nie są... ;) Działania polityków wpływaja na nasze życie - bo zabierają nam NASZĄ KASĘ i ją wydają.

Na jesieni przyszłego roku wybory - można będzie ewentualnie zmienić ekipę. Ale skoro i tak ponad połowa nie chodzi na wybory to co to za demokracja? :(  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pazur2000

 

Pogadamy tak jak na tysiącach for i stron. Polacy uwielbiają sejmikować. Co z tego będzie? Konkretnie wielkie nic. Wątek zostanie wypozycjonowany, robota wykonana.

 

Kilka lat temu inwestowałem w taką gierkę online, manager piłkarski. Były fora, było polityczne. Gierka startowała, kilkuset userów, tak się pożarliśmy, że interes padł. :)

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, loh-pan napisał:

Autor wrzucił grafikę i zamilkł. My spieramy się o pierdoły w praktyce od nas niezależne. Robota wykonana. 

Autor autorem, ale temat rzeka,  warto podyskutować,  i przedstawić trochę faktów z historii które mają duży wpływ na dzisiejszą Polskę.

Ale to nie na szybko.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, loh-pan napisał:

Jeszcze odnośnie tych pr akcji. To nie jest tak, że ludzie biorą pieniądze. Dla przykładu kolega @super_mario jest na fejsie, w jakiejś grupie tych obywateli rp. Dodawana jest grafa, wygląda przecież super etc. Ludzie sami z siebie to powielają, wklejają dalej i tak to działa.

 

Może i rzeczywiście tak jest jak piszesz. Być może stałem się ofiarom manipulacji i pewnie tak jest. Fakt jest taki, że wolność jest nam zabierana po kawałeczku i przeciwko temu się buntuje. Zwłaszcza, że prawdziwe patologie nie są rozwiązywane jak likwidacja KRUS, jak likwidacja tych wszystkich niesprawiedliwych w stosunku do innych grup zawodowych przywilejów emerytalnych.

 

Cytat

Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy. Margaret Thatcher

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tylko dlaczego jest jazda tutaj na wolnościowców.

Przecież każdy kto liznął trochę ekonomi albo chciał założyć działalność lub cokolwiek zrobić ze swoim życiem w kwestii finansów musiał się zetknąć z socjalizmem w naszym kraju ale i nie tylko a wtedy nagle tracił cały zapał jak zobaczył z czym by się musiał mierzyć.

 

Włochy stają się państwem 3 świata bo mają również cholerne utrudnienia przy zakładaniu firm i ich prowadzeniu każdy kto chce zacząć prowadzić firmę w PL jest hardcorem.

Póki nie będzie wolności to będzie wiecznie tu bieda z nedzą oraz dojenie nas na każdym możliwym kroku. Podkładanie belek przez aparat państwa musi się skończyć.

500+ ma jedynie wtedy sens gdy ludzie dobrowolnie będą oddawać część dochodu netto w specjalnych podatkach a nie przymusowo oraz gdy będzie austriacka szkoła ekonomii zaimplementowana w kraju a nie produkty pochodne socjalizmu.

Pozdrawiam.

Edytowane przez SzatanKrieger
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Carleon Nie znałem do tej pory tego Pitonia. Teraz zobaczyłem i z tego co widzę to wącha się z tym Jabłonowskim - co raczej przekreśla go w moich oczach. Co do określenia eskimosi to mój znajomy często tak mówi i mi się spodobało.

 

@Krugerrand "Jeden Polak to istny czar, dwóch Polaków – to awantura, trzech Polaków – och, to już jest polski problem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jest proste. Pińcet plus jest po to, żeby ratować walący się ZUS. Dlatego, że cały ten system emerytalny wymyślony jeszcze przez Bismarcka jest oparty na piramidzie finansowej. Musi się rodzić więcej luda, żeby miał kto wpłacać nowe składki, inaczej szybciej to wszystko pieprznie. W Polsce mamy wiele grup, które nadal nie otrzymują dostatecznego wsparcia, jak np. bezdomni czy niepełnosprawni. Czemu więc rząd daje kasę tylko na rodzące się dzieci? Bo ZUS, proste jak budowa cepa. :) 

 

 

 

 

Edytowane przez Enemy
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marek Kotoński - Wzruszyłem się tą wizją, ale niestety jest ona złudna i po części nieprawdziwa. 

Nie zapominaj, że osoby, które nie płodzą dzieci tylko tracą. Mają wyższe podatki, więcej danin do opłacenia gdzie się da. Państwo aby dać musi zabrać. Nie ma państwowych pieniędzy, są tylko te zabrane obywatelom. Niby fajnie to brzmi, bo wielodzietne rodziny będą miały wsparcie, a matki będą mogły odpocząć.

Tutaj znów przypominam, że 500+ jest głównie na drugie dziecko i każde kolejne. Na pierwsze dziecko też jest, ale to matka musiałaby strasznie biedować by łaskawie jej przyznano 500+ na pierwsze dziecko. 

Dodam do tego, że PIS nic nie robi z imigracją ukraińców w Polsce. Te obce ludy dostają wyższe wynagrodzenia niż obywatele we własnym kraju. Jest to spowodowane tym, że do Ukraińców są jakieś dopłaty za zatrudnianie obcokrajowca przez pracodawcę.  Nic się z tym kurwa nie robi. Co z tego, że muslimów u nas nie będzie w dużej skali jak będziemy mieli innych pojebusów co wielbią Banderę/Szuchewycza, katów Polaków. Jeszcze ukraińcy są na tyle bezczelni, że mają pretensje o IPN, które Bandere, UPA, OUN uznaje za nazistów/faszystów, morderców Polaków. 

Widać też jak liżą dupsko jankesom i żydkom. 

Co mogę pochwalić by nie było, że tylko krytykuję. USZCZELNIENIE SYSTEMU PODATKOWEGO VAT. Ten punkt jest bardzo kluczowy. Skończyło się cwaniakowanie na wyłudzanie na lewe zakupy/faktury/koszta. 

Na pewno nie podoba mi się inwigilacja paragonów jak się płaci kartami. Tak samo jak te karty ŚKUP wprowadzone przez KZK GOP w aglomeracji śląskiej. To też taka legalna forma inwigilacji. By bilet i przejazd były zaliczone to musisz odbijać przy wejściu i wyjściu z busa/tramwaju. Karty są IMIENNE czyli wiedzą KTO, KIEDY, O JAKIEJ GODZINIE, SKĄD DOKĄD się udał. Idealne dane dla służb, które będą widziały gdzie obywatele podróżują najczęściej. 

Dlatego wolę jeździć swoim autem odkąd uzyskałem prawko. 

Nepotyzm, kolesiostwo w PIS jest niemal takie same jak w PO i poprzednikach. SADURSKA, ta świnia co śmiała mieć czelność wyrazić oburzenie, że obywatele mają prawo wydawać swoje pieniądze jak chcą. Sadurska dostała ciepłą posadkę w PZU. Poniżej zostawiam film z tą absurdalną wypowiedzią:
https://www.cda.pl/video/1343148f


@loh-pan - To nie są mity. To są fakty, sam jestem przedsiębiorcą, mam znajomych co mają firmy i potwierdzili, że za zatrudnianie, sprowadzenie obcokrajowca są przyznawane jakieś dodatki z Urzędów Pracy + urzędu od imigracji. 

Widziałem też oferty gdzie stawka dla Polaka była dużo niższa niż dla Ukraińca. 
 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, CalvinCandie napisał:

Te obce ludy dostają wyższe wynagrodzenia niż obywatele we własnym kraju. Jest to spowodowane tym, że do Ukraińców są jakieś dopłaty za zatrudnianie obcokrajowca przez pracodawcę. 

Mógłbyś mi wskazać zapis prawny, na podstawie którego w naszym kraju można dostać dopłatę za zatrudnienie Ukraińca? Najlepiej z Monitora Polskiego albo innego serwisu rządowego. 

 

Nie że jakoś tam słyszałem od kolegów co prowadzą firmy, że jakieś tam dopłaty są przyznawane. Konkret. Z UP dostaje się dodatki za zatrudnienie kogokolwiek zarejestrowanego i to od dawna. 

 

@loh-pan i tutaj właśnie chętnie poznam Twoją opinię na temat tego, jaki dział jakiego PR wypisuje takie rzeczy, za ile i w czyim interesie, ponieważ plotki o tym powstały na szemranych portalach, linkowanych tu na forum i nigdzie nie zostały przekute w czyny, ale jak widać nawet w tym wątku trafiły do świadomości i są powtarzane jako fakty. Tak się pięknie nakręca uprzedzenia i nienawiść. Kto nakręcił akurat tę, za ile, dlaczego? 

 

Brak słów.

Edytowane przez tytuschrypus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tytuschrypus - Koleś, ty chyba próbujesz za wszelką być ekspertem od wszystkiego i świecić dupą gdzie się da. Jak nie prowadzisz firmy to daruj sobie wymądrzanie w tym temacie. Ukraińcy wpadają do Polski bo te dotacje powodują, że poza minimalną jest doliczana ta dotacja. Polak zarobi 1530 zł netto, a Ukrainiec przekroczy spokojnie 2000 złotych. Bywa też, że dostają jakieś zakwaterowanie od pracodawcy za grosze. 

Kolega zatrudnia dwóch Ukraińców, którzy pracują wydajniej od Polaka. Polak u niego zarabia 1700 zł netto, a Ukraińcy mają po 2450 zł netto. Ukraińcom daje więcej tylko dlatego, że dzięki wnioskowi o zamiarze powierzenia pracy dostaje dotację. Także z czym do ludzi? Firmy kurierskie też mają Ukraińców. Sam nie mogłem się z takim kurierem z Ukrainy dogadać bo nie panimaju kurwa. Po angielsku też nie kumał. 

Na Polaków jest trudniej dostać taką dotację bo są różne obwarowania i wymogi. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, CalvinCandie napisał:

Koleś, ty chyba próbujesz za wszelką być ekspertem od wszystkiego

W przeciwieństwie do Ciebie, jeśli coś wiem to jestem w stanie to udowodnić. To jest w ogóle zabawne. Kompromitujesz się w merytorycznej dyskusji, piszesz że są dotacje ale nie potrafisz ich wskazać, ale zamiast napisać "Dobra, myślałem że to wprowadzili, my bad" do mnie piszesz, żebym nie próbował być ekspertem od wszystkiego. Beka. Logika i argumentacja iście kobieca.

29 minut temu, CalvinCandie napisał:

Jak nie prowadzisz firmy to daruj sobie wymądrzanie w tym temacie.

Oho, widzę że zaczyna się ad personam. Ale na szczęście prowadzę firmę. Czyli rozumiem, że mogę się wypowiadać za Twoim pozwoleniem, spełniając kryteria? Udowodnij, że Ty się nie tylko nie "wymądrzasz", ale po prostu nie brniesz w kłamstwo i wskaż konkretne przepisy, które świadczą o dotacjach na Ukraińców, bo napisałeś wprost że tak jest. 

 

29 minut temu, CalvinCandie napisał:

Ukraińcy wpadają do Polski bo te dotacje powodują, że poza minimalną jest doliczana ta dotacja.

Wskaż konkretnie jakie dotacje. Nawet tu na forum jak był ten temat to ktoś to szybko zdementował że to ściema i dobrze o tym wiesz. Ale brniesz w zaparte, czym tylko pokazujesz, że jesteś po prostu owładnięty jakąś ideologią i propagandą którą albo sam szerzysz świadomie (jak sugerował @loh-panw takich sprawach - tu mamy świetny przykład), albo czyjejś propagandzie bezkrytycznie dałeś wiarę. W obu tych przypadkach kompromituje Cię to w roli poważnego partnera do dyskusji, a pokrzykiwanie o tym że się wymądrzam tylko to potwierdza. 

 

29 minut temu, CalvinCandie napisał:

Kolega zatrudnia dwóch Ukraińców, którzy pracują wydajniej od Polaka. Polak u niego zarabia 1700 zł netto, a Ukraińcy mają po 2450 zł netto.

Czyli pracują wydajniej i zarabiają więcej? Daj borze wszędzie na świecie taką sprawiedliwość;)

 

29 minut temu, CalvinCandie napisał:

Na Polaków jest trudniej dostać taką dotację bo są różne obwarowania i wymogi. 

Poznam w końcu konkrety, czy zapytany o nie znów będziesz próbował mnie obrazić i zakrzyczeć, a potem powtórzysz tą propagandę?

 

Smutna prawda jest taka, że nie ma żadnej dotacji za zatrudnianie Ukraińców. Od tego roku zmieniło się prawo pracy regulujące zatrudnienie obcokrajowca, związane z dodatkową opłatą za formalności. I tyle. Na podstawowe stanowiska zatrudnia się w 2018 roku w Polsce Ukraińca z tych samych powodów, dla których w UK zatrudniało się w 2005 roku Polaka. Tak jest moi drodzy na całym świecie. Pisanie rzeczy wprost niezgodnych z rzeczywistością jest zwykłą propagandą i jestem ostatnią osobą, która będzie bronić rządów PiS, ale pierwszą która będzie bronić zdrowego rozsądku, dlatego pisanie o tym, że coś zrobili w tym kierunku jest po prostu nieprawdą. 

 

@Brat Jannic prostszego, jak udowodnić że się na tym nie znam i wskazać konkretnie podstawę prawną rzekomych dotacji dla Ukraińców, jeśli kogoś tak boli że w tylu sprawach nie ma argumentów w dyskusji ze mną ;) Przecież tu jest sprawa prosta - są dotacje, albo ich nie ma. 

Edytowane przez tytuschrypus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tytuschrypus nie chodzi mi o ten temat, ale od czasu rejestracji czyli od kwietnia natrzaskałeś już prawie 1500 postów.

Gdzie ja będący na forum od 3 lat i sporo udzielający się mam tylko 1700.

Musisz mieć wyjątkowo nudną pracę...:D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Brat Jan - Typ dodany do ignorowanych. Śmie żądać bym mu wyskakiwał z źródłami, papierkami. Skoro taki przedsiębiorca z niego, to ciekawe, że ma tyle czasu od kwietnia by natrzaskać 1200 postów. Jak znam życie pewnie jest mitomanem. 

Ja sam jestem tutaj od 2016 roku i mam ledwo 812 postów bo w przeciwieństwie do mitomana pracuję prowadząc firmę w paru różnych gałęziach. Obecnie mam luz w pracy aż do drugiej połowy lipca gdzie znów sporadycznie będę się udzielał. 

Dopłaty do Ukraińców są niestety przykrym faktem i z tym nie ma co dyskutować. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minutes ago, Brat Jan said:

@tytuschrypus nie chodzi mi o ten temat, ale od czasu rejestracji czyli od kwietnia natrzaskałeś już prawie 1500 postów.

Na razie jest 1200, ale myślę, że za 2 tygodnie ten wpis będzie aktualny. ;)

Co do Ukraińców jeszcze, to zauważyłem, że zaczynają w takim Lublinie stanowić swoistą enklawę. Studenci polscy ze swoimi, ukraińscy ze swoimi. Polki z Polakami i Hiszpanami, Ukrainki z Ukraińcami. Ciężko tu mówić o asymilacji, gdy mamy do czynienia z taką skalą.

Edytowane przez Strusprawa1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.