Skocz do zawartości

Zwoje z Qumrun a imię Boga - jeszcze jedna teoria.


Kespert

Rekomendowane odpowiedzi

W innym wątku zrobiłbym zamieszanie, więc powtarzam tutaj zagadkę o imię Boga zapisane w zwojach z Qumran. Oczywiście jest to tylko jedna z setek teorii - nie jestem jej autorem, przedstawiam ją tylko do dyskusji.

 

Morze+martwe+Pisma.jpeg

 

I trochę inna forma zapisu:

Tetragram.jpeg

 

@Damian, pierwsze zdjęcie to podobno jeden ze zwojów z Qumran. O ile w tamtych czasach każdy pisał jak umiał, i różni ludzie potrafili użyć różnych run do tej samej głoski - nie mówiąc już o czasowej ewolucji języka i różnicach geograficznych - to imię Boga musiało być zapisane dokładnie, bo błąd byłby świętokradztwem. Więc użyto prawdopodobnie oryginalnego alfabetu, w którym zapisano najstarsze teksty - nie wydaje mi się by był to słowiański, raczej patrzałbym na konotacje fenickie - ci to się napodróżowali po świecie. Oczywiście tekst jest pisany od prawej do lewej. Pierwszy znak to J. E jest oczywiste. Znak Y służył zarówno do zapisywania U, jak i W, więc oznaczono go szlaczkiem który wyjaśniał że prawidłowa interpretacja to W - i nie wolno czytającemu się pomylić. JEWE.

 

Mara, Jawa i Nawia. Trójca bóstw czy trzy światy? Nie wiem.

Złożyć kogoś na marach.

Śnić na jawie.

Zbudować coś na nawie.

 

Inna interpretacja; jeśli powiemy że nie zapisywano samogłosek, to z E zrobi się H, i w wyniku otrzymamy JHWH.

 

Jeszcze inna interpretacja - jeżeli założymy że trzeci znak to nie W, a specyficzny sposób zapisu odwróconego S, otrzymamy JESE. Jesse, Jassa, Jesza, Jasza. https://pl.wikipedia.org/wiki/Jesza

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.