Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio postanowiłem wprowadzić kilka dodatkowych zmian w swoim życiu. Jednak dzisiaj nieco o kwestii sportu i sprawności fizycznej. Jakoś 2 lata temu kiedy "uwolniłem się" od związku dostrzegłem, że nie jestem do końca zadowolony ze swojej sylwetki. Siedzący tryb życia, polska dieta i nie zawsze dojadanie zrobiły przez lata swoje. Poza tym w domu zawsze mnóstwo słodyczy i ciast... W dodatku oferta barów, restauracji na mieście to tragedia. Wiecie te całe schabowe i inne szkodliwe gówna. Indyjska kuchnia/ wege mi odpowiada ale mało tego jest, w mojej dzielni null. Mimo, iż byłem szczupły to w pewnych miejscach perfidnie odłożył się tłuszcz. Trochę pływałem, trochę jeździłem na rowerze... Z pływania zrezygnowałem z powodów alergii/ zatok (no generalnie coś z oddychaniem musze to przebadać). Mniejsza z tym. Poszedłem na tą siłownie i ćwiczyłem systemem FBW. Sylwetka się poprawiła - nabrałem troszkę mięśni i schudłem. Muszę dodać, że plecy trenowałem na maszynie do podciągania (z taką pułką odciążającą) - odciążenie 20kg to maksimum. Tricepsy tylko na dipach (ta sama maszyna) odciażenie ok. 15kg. Zauważyłem, że zawsze wychodzi na to, ze mam klatę mocniejsza od pleców. Na ławeczce leżącej 50kg maksium. Z tym maksium chodzi mi, że jestem wstanie zrobić jeszcze ok. 5-6 powtórzeń na siłę. Mam niestety krzywy kręgosłup i wrażenie, że na siłowni rozwijam mięśnie nierównomiernie mimo treningu całościowego.

 

Stąd postanowiłem wdrożyć w życie nowy plan. Po wakacjach przede wszystkim zapiszę się na jogę aby wyprostować kręgosłup. Poza tym w internecie zachwalają, że wpływa pozytywnie na zdrowie co mi się mocno przyda. Prawdopodobnie pójde do szkoły stylu Vinyasa lub Sandhana (jeśli ktoś się zna - nie wiem gdzie najlepiej). Oprócz tego aby obciąć koszty i ćwiczyć bardziej naturalnie postanowiłem, że zamienie siłownie na kalistenikę. Dzisiaj nawet kupiłem sobie gumę oporową - 25kg. Głównie do podciągnięć ale pewnie też można wykorzystać do rozciągania i ogólnie treningu.

 

Przede wszystkim zależy mi na przybraniu masy mięśniowej. Zrobienie ładnych proporcji ciała/ spalenie zbędnego tłuszczu. Obecnie waże 74kg i mam 180cm.  Do rzeczy - jak zacząć z treningiem kalistenicznym? Póki co dowiedziałem się, że taki trening opiera się na podciąganiu, pompkach i przysiadach. Przy tym rozgrzewka jest bardzo ważna. Pomyślałem, ze można wykorzystać skakanke? Jednak moje pytanie co do tego jak dobrać sobie trening. Jak wykorzystać skutecznie gumę (kupiłem jedną)?

 

Pozdro

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grupach kalistenicznych np. grupa KuraHandstand Mateusza Płachty jest masa ludzi ktorzy w przeciagu paru lat kalisteniki eliminują bardzo poważne problemy z kręgosłupem wiec nie zdziw sie jak to Ci bardziej pomoze niz joga :)

 

Gumę mozesz zalozyc na drazek i przy podciaganiu zalozyc sb ją pod stopy, na poczatek bedzie Ci latwiej ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dworzanin_Herzoga

Zaopatrzyłem się już w książki i będę czytał przez wakacje :P To co już teraz wiem to nie ma tam niestety porady co do treningu. Głównie wyjaśnianie ćwiczeń.

 

@Sztukmistrz

Kura chyba widziałem jego jakieś filmiki. O forum nie wiedziałem. Jogę i tak miałem zamiar spróbować. Między innymi dzięki takim artykułom jak ten, choć nie wiem ile z tego jest prawdy. http://www.redefineyourself.pl/33-powody-dla-ktorych-warto-cwiczyc-joge

 

Co do gumy to tak, właśnie głównie po to kupiłem. Tylko nie za bardzo wiem jak w inny sposób tego używać. Tj. aby stworzyć holistyczny plan treningowy z tym związany pod FBW. Co można na drażku, co pompkami a co uzupełnić gumą. Do tego jakie ćwiczenia. 

 

@dobryziomek

Ma bardzo fajną sylwetkę. Wiesz może czy zbudował to za pomocą samej kalisteniki? Czy może posiłkował się siłownią i innymi sportami. Może też po prostu kwestia genetyczna. Jestem szczupły ale chciałbym trochę właśnie nabrać masy.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Ksanti napisał:

Przede wszystkim zależy mi na przybraniu masy mięśniowej.

To tutaj kalistenika za wiele Ci nie pomoże. Osoba niewytrenowana, która nigdy nie ćwiczyła w żaden sposób może zbudować mięśnie na kalistenice, ale do pewnego stopnia. No chyba, że zaczniesz dodawać obciążenie np. do podciągania i pompek. 

Osoby ćwiczące street workout czy kalistenikę to nie są wielkie byki. Raczej ładnie docięta sylwetka i nieduża masa ciała (bo w tych sportach jest zbędna). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Ksanti napisał:

 

Ma bardzo fajną sylwetkę. Wiesz może czy zbudował to za pomocą samej kalisteniki? Czy może posiłkował się siłownią i innymi sportami. Może też po prostu kwestia genetyczna. Jestem szczupły ale chciałbym trochę właśnie nabrać masy.

Zrobił to tylko za pomocą kalisteniki.

 

Tylko on trenuje już kilkanaście lat.

 

Poznałem go osobiście spoko koleś.

 

Zresztą zawsze możesz do normalnego treningu hipertroficznego z ciężarami dorzucić sobie pompki, podciąganie i planka.

 

Zbudować masę z ciężarami a później się rzeźbić i pracować nad charakterem na drążku sport to ma być przygoda na wiele lat a nie na sezon ;).

 

Masz czas to nie wyścig.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Taboo

Fajnie gościu wyrzeźbiony, ale niechciałbym być tak szczupły :P Dziewczyny chyba coś nie przepadają za szczupłymi.

 

@Mortyy

Bez asekuracji nie dam rady robić normalnych podciąnieć, więc chyba nie jestem zbyt wytrenowany.

 

@dobryziomek

Wow, robi wrażenie. Naprawdę nie jeden mężczyzna mógłby mu pozazdrościć proporcjonalnej sylwetki.

 

 

Założyłem temat bo w wakacje mogę nie mieć zbyt dobrego dostępu do internetu z racji wyjazdu. Jednak dobrze by było obczaić jakiś plan i tam na miejscu sobie potrenować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ćwiczyłem kalistenikę ok. 2 lata, głównie drążek, pompki, różne wariacje ćwiczeń z masą własnego ciała. Przy wzroście 183 cm ważyłem ok 76 kg z dociętą sylwetką, więcej nie udało mi się przytyć. Później przestałem trzymać dietę i przytyłem do 79 kg. Jak dla mnie to była wciąż za mała waga więc przerzuciłem się na siłownię. Obecnie ważę 90 kg i czuję się o wiele pewniej w swoim ciele. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, dobryziomek said:

Ja po 10 h dziennie w pracy siedzę na dupie, później lece na trening na siłkę, zimny prysznic i do książek.

A jak z regeneracją? Nie padasz przy książkach albo wieczorem?

 

@Ksanti z racji choroby na jaka cierpie, schudłem ostatnio i moja waga około 60kg. Cięzko przytyć ale muszę bo wygladam jak z Oświęcimia.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ;)

 

Teraz idę w kimę bo jutro na 9 rano.

 

Trenuję 5 razy w tygodniu.

 

3 razy siłka + 2 razy basen.

W dupie mam sylwetkę ćwiczę bo lubię. Mase zacznę od października teraz się nie przejmuję kaloriami trenuje tylko żeby wzmocnić charakter i samodyscyplinę.

 

Na masę przyjdzie czas od października do maja.

 

Jak coś fajnego zbuduje to lecę na SW.

Edytowane przez dobryziomek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Ci pisałem w innym temacie ;)

Multisporta mam w pracy za symboliczna kwotę; )

 

Kalistenika i bieganie są za darmo a efekty zajebiste ;)

Jak nie masz Multisporta to znajdź jakis obiekt sportowy gdzie jest silka i basen i kup karnet obejmujący  wszystko.

Jakbym stracił np Multisporta przez zmianę pracy to przerzucilbym się na Kalistenike i bieganie albo kupił karnet ;)

Edytowane przez dobryziomek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Ksanti napisał:

Do rzeczy - jak zacząć z treningiem kalistenicznym? Póki co dowiedziałem się, że taki trening opiera się na podciąganiu, pompkach i przysiadach. Przy tym rozgrzewka jest bardzo ważna.

No to spokojnie możesz zaczynać. :)

 

-Zacznij od rozgrzewki, później zrób pompkę, następną i następną :P i tak co dzień lub co drugi dzień. Różne rozstawy ramion, nóg, ilości powtórzeń, na kościach, zewnętrznych częściach dłoni, przedramionach, pompki przód - tył, i wiele innych kombinacji.

-Wskocz na drążek i spróbuj się podciągnąć, walcz ile dasz radę. Po jakimś czasie zmieniaj ustawienia dłoni, rozstaw ramion, ilość powtórzeń, ewentualnie jakieś kombinacje i figury i obciążenia (filmików jest mnóstwo ale przecież możesz też użyć własnej wyobraźni). Tu jest największe moim zdaniem pole do popisu.

-Przysiady - zwykłe, najzwyklejsze, później można na jednej nodze. Stawanie na palcach stóp.

-Dipy

-Dla urozmaicenia można dodawać różne ćwiczenia rozciągające, hantle lub sztangi, Twoja guma się przyda i wiele innych.

-Stawanie na rękach i próby chodzenia na nich, podskakiwania itp - dla zaawansowanych.

 

Można sobie układać plany ale wg mnie nie jest to potrzebne. Liczy się systematyczność, regularność i intensywność treningu. A jak już koniecznie potrzebujesz to na początek: 3 razy 10 pompek, 5 razy 1 podciągnięcie i 3 razy 15 przysiadów. Jak Ci mało to zwiększ, jak dużo to zmniejsz. Sam musisz to sobie obczaić. Po tygodniu zmodyfikuj. I tak co tydzień lub dwa kombinuj sobie.

 

Masy tu raczej nie zwiększysz a wyrzeźbisz sylwetkę, zwiększysz siłę i wytrzymałość.

 

Ja pomału zbliżam się do 100 pompek i nie mogę się doczekać żeby zrobić wpis pod postem 'czelendż 100 pompek' ale wszystko w swoim czasie. ;)

 

42 minuty temu, Ksanti napisał:

Założyłem temat bo w wakacje mogę nie mieć zbyt dobrego dostępu do internetu z racji wyjazdu.

Użyj wyobraźni... dla chcącego nic trudnego. Na początku i tak będziesz co chwilę korygował pewne detale i kombinował z drobiazgami a jak mięśnie się trochę wyrobią to będzie łatwiej. :)

 

 Powodzenia. :)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Ksanti napisał:

Fajnie gościu wyrzeźbiony, ale niechciałbym być tak szczupły

Chodzi o jego filmiki, to w jaki sposób tłumaczy, sprzedaje dużo przydatnej wiedzy np o rozgrzewce przed i rozciąganiu po, progresje ćwiczeń itp Wsklepie google play masz też dużo apek o kalistenice. Pościągaj, pobaw się. Szukajcie a znajdziecie.

 

6 godzin temu, Ksanti napisał:

Dziewczyny chyba coś nie przepadają za szczupłymi.

A co Cię to obchodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, dobryziomek napisał:

 

Szczerze polecam, gość trenuje już kilkanaście lat ma pojęcie jak mało kto i w sumie dzięki niemu nauczyłem się poprawnie wykonywać planka (niby łatwe ćwiczenie, ale większość osób robi to źle)

gość dobrze wygląda ale kurwa na tych ścianach to jego foty? kurwa to modelki sobie w pokojach nie wieszają takich rzeczy, widzę że jakiś kompleks XD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz rozbudować masę mięśniową, to nie zrobisz tego bazując na pompkach i przysiadach. Możesz je konkretnie wzmocnić, będą wytrzymałe, wydajne ale nie rozbudujesz ich.

Musisz pracować z ciężarami i z czasem zwiększać obciążenia aby ,,zrywać" włókna szybkokurczliwe, które później tworzą się w większej ilości, oczywiście jeśli dostarczysz odpowiednią ilość składników odżywczych- to na taki chłopski rozum, w takim mini szybkim wykładzie. Na samych pompkach zyskasz sylwetkę Bruce Lee (o ile będziesz na minusie kalorycznym) ale o masie mięśniowej zapomnij.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze taki koleś na yt z kanału "6 pak", który ma serię odcinków "Od zera do streetworkout'era". Myślę że znajdziesz w nich coś dla siebie. Ja obecnie studiuję książkę "Skazany na trening", bo też chcę zacząć z kalisteniką, także powodzenia!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.