Skocz do zawartości

Krew mnie zalewa


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Gandziarz napisał:

(...) myślą głupio że jakoś to będzie. 

Dlatego ładnych parę lat temu wziąłem sprawy w swoje ręce i przestałem się interesować polityką. Szkoda tylko, że żeby było mnie stać na moje hobby musiałem wyjechać z kraju.

 

BTW - 06dbf4e20404a.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjechałem na stałe się z Polski jakąś dekadę temu, wcześniej też sporo przebywałem za granicą. Dlatego w moich wpisach na forum będę często nawiązywać do tego jak jest gdzieś indziej. 

 

Tymczasowe sprowadzanie studentów i pracowników jest pożyteczne ekonomicznie. Tak robi np USA, gdzie moza wyjechać na studia lub do pracy, ale szans na stały pobyt z tego nie ma. W obecnym okresie intensywnych ruchów imigracyjnych w Europie, dobrym rozwiązaniem byłoby zaostrzenie wymagań do uzyskania obywatelstwa, które obecnie są zbyt niskie. 

 

Dobrym przykładem wysokich wymagań była Szwajcaria, gdzie oprócz długich 12 lat pobytu bez pobierania zasiłków i popełniania przestępstw, opłaty za złożenie wniosku wynosiły tyle, ile kosztowało małe mieszkanie. Od każdej osoby. Obywatelstwo było inwestycją, dostępna dla dobrze zarabiających, a tym samym dobrze zintegrowanych. Nawet Einstein brał kiedyś kredyt, żeby zmienić obywatelstwo niemieckie na szwajcarskie. Do tego niektóre kantony urządzały głosowania wśród mieszkańców, czy ich sąsiad jest godzien zostać jednym z nich. 

 

Obcokrajowca można zawsze deportować, nawet jeżeli ma prawo stałego pobytu. Obywatela nie można. 

 

Obecne polskie sposoby uzyskania obywatelstwa są śmieszne - w niektórych przypadkach wystarczy mieszkać dwa lata. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.