Skocz do zawartości

Podstawy giełdy - gdzie się nauczyć?


deleteduser30

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem Baracia, mam do Was pytanie. Otóż studiuje kierunek związany z finansami i chciałbym zacząć grać na giełdzie, ale brakuje mi jeszcze wiedzy na ten temat (jestem po 1 roku). Jakiś tam kapitał zgromadziłem i konto maklerskie zakładam na dniach. Możecie polecić mi jakieś książki, poradniki video lub wszystko inne, co pomoże mi zagłębić się bardziej w aspekty gry na giełdzie? Jakieś porady od serca dla kompletnego amatora również mile widziane :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mark Skousen " Wall Street - giełdowe mądrości, maksymy i aforyzmy". Polecam każdemu na początek inwestowania, a gry na giełdzie nie nauczy żadna szkoła poza samą giełdą.

 

Apropos giełdy, a konkretnie naszej GPW, przeczytałem ostatnio dość ciekawy tekst:

https://independenttrader.pl/dlaczego-nie-inwestujemy-na-gpw.html

O tym dlaczego nie warto inwestować na naszej giełdzie.

Edytowane przez Krugerrand
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radeq masz racje, natomiast podstawy (bilnase i rachunki zysków i strat) miałem już na rachunkowości. Natomiast ciekawi mnie obecnie giełda, ale ciężko znależć np. jakąś książke godną uwagi nt. gry na giełdzie. 

 @Carleon właśnie nie za bardzo. Ja na pierwszym roku miałem tylko opisane podstawy na finansach. Wiadomo, pierwszy rok to nie ma co wymagać, ale jakoś mam taką zajawkę, chciałbym nabyć kilka akcji autorów Wiedźmina :D

@Krugerrand zapewne masz racje, ja natomiast chciałem nawet poczytać o suchej teorii, żeby wiedzieć co i jak. Co do książki - z chęcią ją przeczytam.

 

Edytowane przez Rexer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analiza techniczna rynków finansowych Murphy. Tam wszystko jest. Poza tym praktyka. Od tej książki zacznij. Resztę wiedzy uzupełniaj na bieżąco i testuj.

 

Trzeba dużo czasu poświęcić na ustawienie wskaźników pod własną strategię. Giełda to przyznam raczej sztuka, a nie nauka, bo docelowo sprowadza się wszystko do przewidywania przyszłości.

 

Jedyne nad czym trzeba pracować całe życie to zabezpieczenie kapitału i nauka wychodzenia ze stratnych pozycji. To jest najgorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlajkuj na FB strony pojedynczych traderów np.: IndependentTrader itp.

 

Parę książek kupisz z wydawnictwa FijorPublishing luknij.

 

Popatrz na różne seminaria branżowe np. FxCuffs 2019 (swoją drogą jeśli ktoś by się wybierał niech da znać :D )

Edytowane przez Carleon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kupować akcje teraz ? Sprawdź sobie jak wyglądają yeildy US treasury bonds - rosną. Nie powinny rosnąć przy cięciu podatków. Co to oznacza ? Kryzys. I to nie taki jak w 2008 tylko o wiele gorszy.

Jest wiele innych indykatorów zbliżającej się recesji ale nie chce mi się o tym teraz pisać.

 

 Jak chcesz zarobić to kupuj akcje spółek kopalni wydobywających złoto i innych dookoła przemysłu, możesz spróbować shortowania facebooka, z czasem kupuj kontrakty na ropę.

Poczytaj sobie o kryzysie z lat 80.

 

Edukacja : know how jest ważne ale nie zapychaj sobie głowy setkami teorii. Nikt nie da Ci gotowego systemu na zarabianie a jak tak twierdzi to kłamie. Sukces w inwestycjach zależy od charakteru, podejściu do wydawania pieniędzy, chłodnej głowy i braku zaufania do świata.

Książki do przeczytania dla Ciebie :

Zarządzanie finansami - Houston, Brigham

Globalne rynki finansowe - Rafał Płókarz

Giełda, Podstawy inwestowania - Adam Zaręba

Kontrakty terminowe i opcje - John Hull

Złoto, banki - M. Rothbard

Inteligentny inwestor - Ben Graham

 

Żadnej analizy technicznej murphego, nie potrzebne Ci to.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po finansach i rachunkowości i od początku studiów inwestuję swoje prywatne środki na rynkach. 

Z perspektywy czasu muszę przyznać, że studia wbrew pozorom bardzo przydały mi się do inwestowania na prywatny rachunek (dały mocne teoretyczne podstawy), ale nic nie jest w stanie zastąpić zdobytego po drodze doświadczenia.

Polecam jak najszybciej zacząć działać na własny rachunek, nawet małymi kwotami i krok po kroku czytać WSZYSTKO co Ci wpadnie do ręki (książki, blogi, fora), zapisywać, analizować i rozmamawiać z ludzmi, którzy inwestują. 

Granie na demo sobie odpuść, szkoda czasu.

Po latach muszę przyznać, że w tym biznesie ogromne znaczenie ma głowa. 

Dlatego po ogranięciu podstaw szczególnie polecam zainteresować się finansami behawioralnymi - psychologia inwestowania. 

 

Jeżeli chodzi o kontretne książki, zerknij na pozycje proponowane przez tradera21:

https://independenttrader.pl/niezbednik,polecane-lektury.html

Od siebie polecam książki Bulkowskiego oraz obowiązkowo Abell & Howard Wewnętrzna gra. 

Edytowane przez snoopy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, TheFlorator napisał:

Znasz angielski?

Jeśli tak, to jakie źródła polecasz?

 

41 minut temu, Rexer napisał:

chciałbym nabyć kilka akcji autorów Wiedźmina :D

Ostatnio ING Bank na swojej stronie naskrobał hurraoptymistyczny artykuł o tym ze CD Red jest więcej wart niż KGHM. Pamiętam że nieco ponad rok temu chciałem kupić akcje Amazonu kosztowały wtedy 800$. Dziś ? 1800!!!

 

JSW zdrożała od 2015 roku prawie 9 razy ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rexer naucz się handlować, a nie grać na giełdzie.

Większość wiedzy z książek jest totalną bzdurą. Prawda jest taka, że zarabiają na giełdzie Ci, którzy mając informację wcześniej niż inni i odpowiednio na nią reagują.
Ludzie, którzy używają wiedzy książkowej do giełdy są "dawcami kapitału" :)
Polecam ćwiczenie obserwacji otoczenia i wyciąganie odpowiednich wniosków.

Zajrzyj np: na analizy independenttrader.

 

Na analizy analityków patrz z przymrużeniem oka. Domy maklerskie i brokerzy to ścisły element całego rynku (zarabiają niezależnie od tego czy zyskujesz, czy tracisz).

 

Umiejętność czytania sprawozdań i raportów dla konkretnych branż to podstawa.

 

Edytowane przez Moriarty
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Moriarty Ma generalnie rację. To na durniach robi się geszeft. Na durniach co wierzą w forexy, to że kryptowaluty to przyszłość (nie twierdzę żeby na nich nie spekulować), że stopy procentowe i dług to tam ch*j itd.

Trzymaj się z dala od tzw społeczności traderskiej bo to w dużej większości banda ignorantów i baranów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"The Money Game" - Adam Smith

Benjamin Graham “The Intelligent Investor”

Cokolwiek Warrena Buffet'a

 

+analiza techniczna

i godziny godziny analizowania i cierpliwości

 

Jak dla mnie, DOBRY KURS z jakimś ex maklerem/inwestorem z konkretnymi rezultatami

https://www.learntotrade.co.uk/what-we-do/learn-to-trade-forex/

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Giełda to zwykły hazard. Co byś nie przeczytał i tak będziesz dawcą kapitału dla wielkich, z prostego powodu. Ten co siedzi w firmie lub fundusz inwestycyjny wiedzą wczesniej o wszelkich wydarzeniach i informacjach. Zanim taki gostek co kupił tych akcji za 20 tysi się dowie to juz będzie rwał włosy z glowy bo kurs poleci.

 

Giełda to oszustwo, dywidendy nie są wypłacane przewaznie, zarobic mozna tylko na wahaniach kursu. Grający na giełdzie to tzw leszcze, wielcy `ubierają ich` w akcje. Potem przychodzi krach i leszcze zostają z akcjami a wielcy z kapitałem. Tak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mac napisał:

Analiza techniczna rynków finansowych Murphy

Zgadzam się z Bratem. Na temat każdego z rozdziałów w tej książce można napisać doktorat, jeśli jakiś temat mocno Cię zainteresuje -  można go zgłębić, czytając o danym aspekcie analizy bardziej szczegółowe opracowania. Murphy zrobił doskonały podręcznik, taką synteze wiedzy. Osobiście polecam równiez książki Alexandra Eldera.

 

Ale tak naprawdę i tak nic nie zastąpi praktyki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.