Skocz do zawartości

Rozciągnięty mięsień - słaby mięsień?


Młody98

Rekomendowane odpowiedzi

Witam miałem kiedyś styczność z trenerem który trenował sprinterów (mimo, że życiowo zakręcony strasznie to wytrnował kilku mistrzów Polski) i często powtarzał, że rozciągnięty mięsień to słaby mięsień. Teorytycznie rozciągamy go i słabną włókna ale z drugiej strony wszędzie trąbią, że trzeba się rozciągać i często to że nie jesteśmy rozciągnięci jest przyczyną kontuzji.

Jestem ciekaw jakie macie opinie. Może jest tutaj jakiś zawodowiec, fizjoterapeuta czy ortopeda który może uzasadnić to z jakimś naukowym poparciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trener ma rację, jest cała książka Pavla Tsatsouline o tym - wręcz zachęcał, by nie rozciągać za mocno mięśni, bo zdrowie to kontrola na całej długości rozciągniętego mięśnia. Rozciąganie tylko dla tych, których dyscyplina sportowa do tego zmusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem z własnej autopsji podam przykład. Naturalnie nigdy nie byłem zbyt rozciągnięty, zawsze sprawiało mi to trudność na tle innych ale jeśli chodzi o poziom wysportowania byłem w czołówce Polski pod względem szybkości czy wytrzymałości. Kiedy zacząłem ćwiczyć zawodowo wielu trenerów kadrowych cisnęło na to rozciąganie i tak jakoś się rozciągałem, mimo że byłem bardziej rozciągnięty zaczęły mnie łapać często kontuzje mięśniowe. Fizjoterapeuci też zalecają rozciąganie aby zapobiegać kontuzjom, tylko gdzie jest ta granica, jakie mięśnie rozciągać, a których nie ruszać, jesteś w stanie coś tutaj dodać? Najbardziej mnie interesują mięśnie nóg szczególnie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myl przyczyn ze skutkami. To że masz tendencje do bycia pozrastanym koreluje z siłą. Popatrz na kobiety są zdecydowanie bardziej gibkie od mężczyzn, a ogólną sprawność mają na niższym poziomie.
Nie mam dużego stażu, ani nie trenuję intensywnie, ale na mnie dobrze działa rozciąganie dynamiczne - zwiększa zakres ruchu, poprawia kontrolę nad mięśniem, a po wszystkim czuję ulgę na wiecznie spiętych mięśniach.
Trzeba by podejrzeć sportowców na poziomie światowym, jak oni trzymają formę i unikają kontuzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Marek Kotoński zmienił(a) tytuł na Rozciągnięty mięsień - słaby mięsień?

Podobno rozciąganie dynamiczne jest dobre przed aktywnoscią, statyczne po. Nie wiem ile w tej prawdy kiedyś to na mnie działało ale teraz już sam nie wiem a nauka na błędach w tym przypadku nie jest zbyt przyjemna ? i szukam informacji bo mimo, że net ogromny to ciężko coś sensownego znaleźć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co ma na myśli mówiąc rozciągnięty, bo jeżeli jest on tak mocno rozciągnięty jak u większości mięśnie pośladkowe od siedzenia, to rzeczywiście jest słaby. 

Kwestią być na tyle mobilnym, żeby być w stanie technicznie działać w swoim sporcie. 

 

Statycznego rozciągania bym nie robił, a tym bardziej po treningu, jak już to rolowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, radeq napisał:

Zależy co ma na myśli mówiąc rozciągnięty, bo jeżeli jest on tak mocno rozciągnięty jak u większości mięśnie pośladkowe od siedzenia, to rzeczywiście jest słaby. 

Kwestią być na tyle mobilnym, żeby być w stanie technicznie działać w swoim sporcie. 

 

Statycznego rozciągania bym nie robił, a tym bardziej po treningu, jak już to rolowanie. 

Jak statyczne tym bardziej po treningu odpada, to przed wgl nie ma opcji chyba. Powszechnie w sportowym świecie uważa się, że statyczne przed treningiem osłabia mięsień i zwiększa ryzyko kontuzji, chociaż nieraz sam nwm jak rozgrzać dobrze np dwugłowe które podczas większości sportów robią kolosalną robotę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.