Skocz do zawartości

Poradnik dobrej żony - 200 lat temu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Brać!

Kiedyś w tym dziale wrzucałem Poradnik dobrej żony z 1955 roku. 

Tym razem będzie to artykuł o książce Klementyny Hoffmanowej z 1819 roku pt. "Pamiątka po dobrej matce, czyli ostatnie jej rady dla córki".

 

https://kobieta.interia.pl/porady/news-poradnik-dobrej-zony-z-1819-r,nId,1057150#comments4-1

 

Kilka fragmewntów:

 

"Do zupełnego w małżeństwie szczęścia trzeba, aby mąż w wieku i w rozsądku, w naukach i w majątku wyższość miał nad żoną."

 

"Miej zupełną ufność w mężu, nigdy nic przed nim nie taj, nie ukrywaj, niech zawsze twoim doradcą będzie."

 

"Kobiety stworzone są do ulegania i posłuszeństwa, sztuki panowania nie znają i dlatego, kiedy im się przypadkiem pora rządzenia nadarzy, zawsze jej źle używają."

 
"Pamiętać powinna, iż ją Bóg do ulegania i posłuszeństwa przeznaczył."

"Poznawaj najdrobniejsze gusta jego, dogadzaj mu, okazuj mu tysięczne względy, otaczaj go pieczołowitym staraniem. To sposób najlepszy przywiązania sobie na zawsze męża. Skoro będziesz nieustannie zajęta wygodą jego, uprzyjemnianiem każdej chwili, sprawisz, że mu nigdzie tak dobrze jak przy tobie nie będzie."

"Staraj się dom mężowi przyjemnym czynić, żeby nie był zmuszony gdzie indziej szukać zabawy. Żyj z tymi, których on lubi, poznawaj najdrobniejsze gusta jego, dogadzaj im, okazuj mu tysięczne względy, otaczaj go pieczołowitym staraniem. Skoro będziesz nieustannie zajęta wygodą jego, uprzyjemnianiem każdej chwili, sprawisz, że mu nigdzie tak dobrze jak przy tobie nie będzie."

"Mężczyznom dobra część przypadła, niewolnikami są na czas jakiś (tj. przed ślubem, gdy zabiegają o rękę panny - przypis), a panami kobiety na zawsze."

"Inne zupełnie jest nasze, inne mężczyzn powołanie, we wszystkim różnimy się od nich."

"Kobiety szanować się nie umieją, a chcą być szanowane."
 
Jak widać, nasze Panie wiedziały jak być prwdziwą kobietą ;)
Teraz, 200 lat później jest to co jest.
Wierzę jednak, że wciąż są mądre kobiety które hołdują tym wartościom.


 
  • Like 13
  • Dzięki 3
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mądrość Syracha, Stary Testament (podkreślenia moje)

 

26

Szczęśliwy mąż, który ma dobrą żonę,
liczba dni jego będzie podwójna.
Dobra żona radować będzie męża,
który osiągnie pełnię wieku w pokoju.

Dobra żona to dobra część dziedzictwa
i jako taka będzie dana tym, którzy się boją Pana:
wtedy to serce bogatego czy ubogiego będzie zadowolone
i oblicze jego wesołe w każdym czasie.
Serce moje ma się na baczności przed trzema rzeczami,
a czwartej się obawiam:
oszczerczych zarzutów w mieście, zbiegowiska pospólstwa
i kłamliwych doniesień; te rzeczy są przykrzejsze od śmierci.
Zgryzotą serca i smutkiem jest kobieta zazdrosna o kobietę,
a to jest bicz języka, co wszystkich dosięga2.
Jarzmo dla wołów źle dopasowane - to żona niegodziwa,
kto ją sobie bierze, jakby uchwycił garścią skorpiona.

Wielkie zło - kobieta pijaczka,
i nie ukryje ona swej hańby.

Bezwstyd kobiety można poznać po niespokojnym podnoszeniu oczu
i po rzucaniu spojrzeń.
10 Nad córką zuchwałą wzmocnij czuwanie,
aby czując ulgę, nie wyzyskała sposobności.
11 Strzeż się oka bezwstydnego
i nie dziw się, jeśli cię przywiedzie do upadku.
12 Jak spragniony podróżny otwiera usta
i pije każdą wodę, która jest blisko,
tak ona siada naprzeciw każdego pala
i na strzały otwiera kołczan3.
13 Wdzięk żony rozwesela jej męża,
a mądrość jej orzeźwia jego kości.

14 Dar Pana - żona spokojna
i za osobę dobrze wychowaną nie ma odpłaty.

15 Wdzięk nad wdziękami skromna kobieta
i nie masz nic równego osobie powściągliwej.
16 Jak słońce wschodzące na wysokościach Pana,
tak piękność dobrej kobiety między ozdobami jej domu.

17 Jak światło błyszczące na świętym świeczniku,
tak piękność oblicza na ciele dobrze zbudowanym.
18 Jak kolumny złote na podstawach srebrnych,
tak piękne nogi na kształtnych stopach (...)

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

umysł jej słabszy, serce czulsze od męskiego, podatniejszą ją czyni do przyjęcia fałszywych zdań

Cytat

Powszechnie skarżą się na mężczyzn, że związek małżeński zupełnie zmienia uczucia ich i charaktery, i że najtkliwszy kochanek wkrótce obojętnym staje się mężem. Po większej części winne temu są kobiety...

 

Ciekawe są też komentarze:

-> Jestem za tym, aby tamte czasy powróciły.
    -> A stać cię zapewnić życie na wysokim poziomie zonie i dzieciom?

 

-> Anty islamski artykuł, w islamie kobiety są szczęśliwe będąc podporządkowane.Powinno się karać za takie anty muzułmańskie teksty ponieważ właśnie takie są mimo osadzenia w przeszłości.

 

-> Mamy znajoma która ma siostry i wszystkie dostały pijaków , jakby miały jednego męża i tylko nasza znajoma rozwiodła sie ze swoim pijakiem , odżyła , wygląda ładniej niż kiedykolwiek . Siostry patrzą , myślą ale nie maja siły zmienić życia i czytają książki jak odejść od męża . Znajoma dostała znaczącą pomoc od swojego przyjaciela , który pomógł jej uzyskać wzrost samooceny...

Ouć, czyli reasumując wszystkie Panie wyniosły z domu wzorzec męża - pijaka, i takiego właśnie szukały (albo do tego doprowadziły), i tylko jedna znalazła "lepszą gałąź" (czyli "przyjaciela" jeszcze w czasie trwania małżeństwa), a pozostałe nadal szukają, w międzyczasie tkwiąc w chorych związkach.

 

@Obliteraror, skończyły mi się plusy. Tym niemniej podkreśliłbym też - Nad córką zuchwałą wzmocnij czuwanie, aby czując ulgę, nie wyzyskała sposobności.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te panie które tak świętują w komentarzach że tamte czasy już minęły to długo się tym nie nacieszą, bo już wkracza islamska cywilizacja na gruzy naszej, a wkracza dlatego że tamte czasy już minęły. 

 

Niby prosta logika, ale dla większości jednak zbyt trudna do pojęcia.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SzatanKrieger nie dziękujcie ;)

 

Oczywiście ta osobniczka już wysmarowała do mnie "miłą" i prowokacyjną wiadomość.

Nie odpisałem bo wcześniej nie złożyła podania z prośbą o możliwość napisania do mężczyzny na forum i nie załączyła 3 zdjęć.

Edytowane przez Pozytywny
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pozytywnyta panna jest konkretnie zaburzona, byłoby mi jej nawet żal, gdyby nie to że jest w teorii istotą myślącą, więc mogłaby próbować coś z tym zrobić, zamiast znajdować przyjemność w folgowaniu swoim słabościom (pierdoleniu głupot do ludzi, którzy nie chcą tego słuchać). Dobrze zrobiłeś :D 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gr4nt napisał:

W internecie nigdy nie wiadomo czy ktoś jest naprawdę pierdolnięty i pisze głupoty czy normalny i przekonany o swoich racjach.

Ja na przykład jestem Pierdolnięty i piszę o swoich racjach ?

Generalnie poradnik ciekawy, dodam tylko iż jest bardzo mylone posłuszeństwo z podążaniem za samcem. 

Generalnie kobiety dzisiejsze się gniewają, że "jak to tak mają podążać za samcem"

Przede wszystkim istnieją:

Przywódca i podążający.

Jeśli jednego brakuje układ nie działa.

Dobry przywódca zaprowadzi do celu, zły sprawi iż spadniecie kochane panie w przepaść. Waszym zadaniem jest wybieranie tego dobrego a naszym jak najlepiej was prowadzić. Gdy układ działa panuje szczęście, zresztą jest to symboliczne również w dużej mierze. Mądra kobieta potrafi tak nakierować mężczyzną, że to on myśli iż jest przywódcą chociaż to kobieta szepta wspaniałe rady i dopinguje.

Bądź wspaniałym pomocnikiem a nie słabym liderem - kochana czytająca.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Gr4nt napisał:

czy ktoś jest naprawdę pierdolnięty i pisze głupoty czy normalny i przekonany o swoich racjach.

TO ja CI wyjaśniam właśnie. Anomalie stanowią wyjątek od reguły.

 

Jam Ci ZDROWO PIERDOLNIĘTY I JESTEM PRZEKONANY O WYPISYWANYCH TUTAJ SWOICH GŁUPOTACH!

 

AVE CesaR, VIVA LAS Vegas. ZA POLSKĘ NASZA i WASZĄ. Księża na księżyc. Ziemia dla ziemniaków. 

Kobiety na traktory! 

Pomożecie? Pomożemy!!!

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Na ty nie przeszliśmy. Ale z doświadczenia czuję że długo tu nie zagrzejesz miejsca. Nie będę się kłócić z jakąś sfrustrowaną dziewczynką szukającą zaczepki w internecie. Mam zajebisty dzień i mi go nie popsujesz. 

 

Tobie też życzę miłego dnia. ( Ochłoń  trochę i się uśmiechnij).

 

Z farcikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ech to były czasy... a 2000 lat temu św. Paweł napisał tak:

"

Zasady życia domowego - wielki wzór dla mężów i żon


21 Bądźcie sobie wzajemnie poddani w bojaźni Chrystusowej! 

22 Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, 

23 bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus - Głową Kościoła: On - Zbawca Ciała. 

24 Lecz jak Kościół poddany jest Chrystusowi, tak i żony mężom - we wszystkim. 

25 Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, 

26 aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo4, 

27 aby osobiście stawić przed sobą Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany5. 

28 Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje. 

29 Przecież nigdy nikt nie odnosił się z nienawiścią do własnego ciała, lecz [każdy] je żywi i pielęgnuje, jak i Chrystus - Kościół, 

30 bo jesteśmy członkami Jego Ciała. 

31 Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem6. 

32 Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła7. 

33 W końcu więc niechaj także każdy z was tak miłuje swą żonę jak siebie samego! A żona niechaj się odnosi ze czcią do swojego męża!" - Ef 5, 21-33

Edytowane przez pytamowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.