Skocz do zawartości

Ile według Was należy zarabiać aby godnie żyć?


adam1992

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, adam1992 napisał:

Proste pytanie. Jakie zarobki waszym zdaniem są wystarczające na godne życie w Polsce? Jak wiadomo każdy jest w innym wieku, ma inne potrzeby i wydatki więc możecie napisać jak to wygląda z waszej perspektywy.

3 koła bez rodziny

4-4.5 koła z rodziną 

 

oczywiście do ręki

 

ale

 

dla 20 latka 4 koła to zwykle będzie "łał"

dla 40-50 latka 4 koła to może być minimum przyzwoitości

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, PewnySiebie napisał:

Minimum 1498 EUR na miesiąc (minimalna krajowa w Niemczech), ponieważ ceny w Polsce są wyższe niż w Niemczech.

 

Ceny czego sa w Polsce wyższe (zakładam, ze masz na myśli ceny nominalne, nie w relacji do zarobków)? Mieszkania? Fryzjera? Mechanika pojazdowego? Benzyny? Fajek? Wyjścia do restauracji?

 

 

 

ad rem

Co to znaczy "godne"?
Parówki za sześć zeta, żywiecka z Morlin czy prosciutto importowane?
Śledź z Lisnera czy krewetki przywiezione samolotem?
10 metrów na osobę kwadratowych, czy trzydzieści?
Teatr raz na miesiąc, czy w ogole? 
RODOS czy grill na działce?
Bez zastanawiania się i liczenia kupujesz piwo Leżajsk za dwa zeta, czy TV 62 cale za trzy koła?
 

 

Edytowane przez michau
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godne to bardzo, ale to bardzo szerokie pojęcie

Utrzymywałem się i za 1800 netto

 

A godne, przy czym żadne to bogactwo przy tych cenach: 10-20k netto na rodzinę 2+1 - to taka średnia klasa średnia, żadna zamożność

Człowiek bogaty - jedno zero więcej/mc

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z jutuberów powiedział zdanie, które pasuje do tematu i podpisałbym się pod nim rękami i nogami ,,Powinieneś zarabiać tyle, aby ta suma nie ograniczała Cię jako mężczyzny''

 

czyli kwestia czysto indywidualna jeden chce mieć kamienice na własność drugi chce być mnichem buddyjskim i wiele nie potrzebuje kolekcjoner samochodów etc...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie "godne" zaczyna się od czwórki na miesiąc na mnie, o ile w tym mam do zapłacenia czynsze do zarządcy i rachunki, ale nie ratę kredytu, czynsz najemny czy rata kredytu hipotecznego. Pięć na miesiąc tylko na anegdotyczne dziwki i koks, czyli żarcie, benzyna, siłka, rachunki, ciuchy, kosmetyki, kolacja z koleżanką, kolacja z kolegami, na ibuprofen, gdy trzeba, i naprawę auta czy pralki; kilka procent odkładam na urlop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godne zarobki to jest pojęcie abstrakcyjne. Czym jest tak na marginesie godność? Co to znaczy godne zarobki? Popieram w zupełności wypowiedź @Maszracius_Iustus iż jest to kwestia indywidualna. Prezes banku zarabiający miliony może stwierdzić, że jego pensja nie jest godna, ponieważ w jego szale zakupów jachtów i nieruchomości może ledwo mu starczać do kolejnej wypłaty, a młoda osoba dopiero po studiach zaczynająca swoja drogę zawodową może być zadowolona z minimalnej.

 

Z tego co zauważyłem ile by się nie zarabiało zawsze narzeka się, że za mało i chce się jeszcze więcej.

 

Edytowane przez Krugerrand
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że godne zarobki to powyżej 10 tyś miesięcznie dla rodziny 2+1.

Twierdzę tak na podstawie wydatków swojej rodziny. 

 

Czy można utrzymać się za mniej. Oczywiście że można. Jeśli spotka się 2 dobranych ludzi to można i za znacznie mniejsza kwotę pchać te wózek zwany rodziną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest utrzymywać rodzinę, zależy od partnerki..

 

Jeśli chodzi o osobiste doświadczenie to 5k+ to minimum. Chociaż jakbym miał wliczyć w to współpracowników, rzucanie kłód, obgadywanie, stres, wtedy minimum to 15k :D

Podstawa to dobre zarządzenie pieniędzmi, bo jeśli tego nie potrafisz, nieważne czy , zarabiasz 2k czy 20k, wszystko przepierniczysz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem w jakimś badaniu, że zarabiajac powyżej 13 tysiecy złotych na miesiąc ludzie już nie są szczesliwsi. Taka granicą. Osobiście dla singla uważam, że godnie to 7-8 tyś. zł. Jeśli chodzi o rodzinę nie wypowiem się, bo nie mam doświadczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie sprawa dosyć indywidualna, jak byłem młody zarabiałem całkiem dobrze jak na wiek i miejscowość i ciągle było mi mało,  na kawalera mieszkającego u rodziców i nie dającego 1zł w domu. Dziś robiąc to samo, mógłbym pomarzyć o takich zarobkach, a i jakoś moje potrzeby znacznie zmalały. 

Ale skala zarobków ma się tak, że według GUS z 2017r Mediana zarobków w Polsce to 2400 netto i dominanta 1800 netto. 

Ogólnie dla mnie wolnego kawalera 3 byłaby zupełnie ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.