Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Sign in to follow this  
Kelner Panic

Sprzedaż części domu - problem z brakiem podziału rzeczowego

Recommended Posts

Postaram się krótko. Mam w planach założenie firmy w UK. Pomysł jest, chęci są. Pieniędzy jest jeszcze za mało. Rozwiązaniem mogłaby być sprzedaż mojej części domu w Polsce. W księgach wieczystych figuruję jako właściciel "3/10 nieruchomości położonej w... przy ulicy ... nr...".

 

Gdy mieszkałem jeszcze w Polsce, de facto moje było 3-izbowe mieszkanie na parterze, plus mała piwniczka, szopka i część ogródka. Mieszkanie nade mną, o identycznym układzie, było własnością mojej matki. Pozostała część kamienicy to czteroizbowe, piętrowe mieszkanie, 2 izby na parterze, 2 na piętrze, własność obcej mi osoby. I teraz sprawa zaczyna sie komplikować. Pewnego pięknego dnia przyszła do mnie moja siostra, z gotowym planem podziału "żebyśmy się nie kłócili, gdy to odziedziczę, lub gdy mama mi przepisze". Plan ten był w sumie dla mnie akceptowalny: w zamian za rezygnację z dużego pomieszczenia gospodarczego (wolno stojące) oddawała mi dużą piwnicę i lepszą, bo bardziej słoneczną część ogrodu. Żona kręciła nosem ale podpisaliśmy.

 

Teraz najlepsza część. :) Mama jeszcze za życia przepisala swoją część mojej siostrze. Wpadły na pomysł, żeby ją sprzedać temu "obcemu" sąsiadowi, który już miał część kamienicy. Tylko że był pewien szkopuł. Mianowicie, według tego planu podziału który zaakceptowaliśmy, to moja część ogrodu graniczyła z częścią sąsiada. Zatem, gdyby odkupił część mojej siostry, miałby ogródek w dwóch częściach. A że tak nie chciał, postanowiły chamsko mnie wydymać. Ogłosiły, że zmieniają zdanie i tamta umowa już nie obowiązuje, oraz po prostu ją ukradły (mama miała klucze na wypadek jakiejś awarii, nic cennego nie zostawiłem a nie wpadlem na to, że ukradną dokument).

 

Ostatecznie z sąsiadem i tak się nie dogadały, siostra teraz remontuje swoja część żeby podbić cenę.

 

Teraz tak. Mam dwie opcje: albo upierać się przy poprzednio uzgodnionym podziale bazując na tym, że mam świadków jak on wyglądał i co tam było ustalone, i opisywać co mam do sprzedania według tego właśnie. Albo wystąpić do sądu o podział rzeczowy.

 

Obydwie opcje są złe. Przy pierwszej mógłbym kogos wpuścić na minę, nawet gdyby siostra nie zdążyła zareagować i go uświadomić, że zgody co do podziału nie ma. Mam ograniczone pole manewru bo jestem uwiązany w Wielkiej Brytanii i nie mogę za bardzo tego pilnować. Opcja druga: wnieść o podział. Już tam kij z kosztami, ale czas... Plus jest taki, że z podziałem jest warte o min. 30% więcej.

 

Opcja trzecia: zadzwonić do firmy typu "skup mieszkań za gotówkę, również spadkowe, z problemami" i oddać za 1/3 wartości.

 

Opcji "ulec szantażowi siostry" nie biorę pod uwagę. Nie rozmawiam ani z nią ani z matką. Zastanawiałem się nad zgłoszeniem kradzieży ale dałem sobie spokój, i tak byłoby umorzone.

 

Co radzicie, bracia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma opcji dogadania się, żeby siostra Cię spłaciła? Policz ile byś stracił na walce w sądzie i zaproponuj, że sprzedasz jej swoje 3/10 za ty ile jest to wart minus cześć kosztów które byś poniósł, one też mogą mieć dosyć tej sytuacji. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, TMiro said:

Nie ma opcji dogadania się, żeby siostra Cię spłaciła? Policz ile byś stracił na walce w sądzie i zaproponuj, że sprzedasz jej swoje 3/10 za ty ile jest to wart minus cześć kosztów które byś poniósł, one też mogą mieć dosyć tej sytuacji. 

Pomijajac nawet fakt, że ma zerową wiarygodność i że nie chce mi sie z nią gadac: bez podziału nie dostanie kredytu hipotecznego a bez niego nie będzie mieć takiej kwoty (ok. 170k PLN).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.