Skocz do zawartości

Rozwód poza granicami Polski, jak to ugryźć...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych braci, przejdę od razu do rzeczy. 

Z końcem ubiegłego roku założyłem sprawę o rozwód w Anglii ( mieszkam tu od 13lat), sprawa ciągnęła się dość długo ale wkońcu jestem "wolny". 

Wolny celowo w cudzysłowiu, gdyż po orzeczeniu sądowym o rozwód, nadal ciąży nade mną sprawa o podział majątku. 

Na początku mojej drogi prawnik z którym się kontaktowałem i który prowadził pierwszą sprawę, mówił że nie będzie problemu z podziałem majątku o ile jesteśmy w tej sprawie dogadani. Jesteśmy dogadani! Wszystko co dla nas ważne jest spisane na papierze i podpisane przez obydwie strony. Natomiast prawnik zaczyna kręcić i wycofał się z wcześniej uzgodnionej kwoty za sprawę o podział i żąda niebotycznej stawki godzinowej na którą mnie nie stać. Węszę w tym próbe naciągnięcia mnie na kase.

Piszcie braciszkowie, których los pokierował do Anglii i mieli podobne problemy jak ja. Może możecie polecić jakąś dobrą kancelarie, która prowadzi takie sprawy. Może macie pomysł jak to ugryźć...

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Łabędź said:

Natomiast prawnik zaczyna kręcić i wycofał się z wcześniej uzgodnionej kwoty za sprawę o podział

 

Masz na piśmie te ustalenia z nim co do kwoty? Email? Jeżeli nie to będzie Twoje słowo przeciwko jego słowu.

 

Jak napisał @TheFlorator umów się na wizytę do CABu poczytaj na necie zasięgnij opinii a następnie walisz na piśmie do niego coś w stylu proszę o wyjaśnienie dlaczego wcześniejsze ustalenia co do kwoty … 

 

Bardzo uważaj na słowa użyte w komunikacji bo gnidy przyczepiają się do wszystkiego. 

Napisz coś więcej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym prawnikiem nie wiąże mnie żadna umowa, poprostu prowadził sprawę rozwodową więc pomyślałem że może zająć się również sprawą o podział majątku. 

Podczas pierwszej rozmowy telefonicznej wszystko wydawało się być proste, stawka podstawowa jeśli jesteśmy dogadani i nie ma problemów, teraz jak już jestem gotowy z papierami w ręku to zaczyna kręcić z kasą i chce mnie wrzucić na stawke godzinową, która jest niebotyczna.

Jestem skłonny poszukać i podzwonić po innych kancelariach, zrobić mały research i zobaczyć jak się sprawy mają.

Myślałem że ktoś już był w podobnej sytuacji lub może nawet doradzić, oczywiście na priv żeby nie reklamować, jakąś dobrą kancelarie, lub prawnika od tych spraw.

Dzięki za zainteresowanie Panowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie nie znam się na prawie a tym bardziej zagranicznym , więc oczywistym mi się zdało, że skoro jest to sprawa o podział majątku to musi prowadzić ją prawnik. Ale oczywiście jest coś na żeczy, chętnie wysłucham wszelkich sugestii popartych wiedzą.

 

Zapomniałem dodać że podczas pierwszej rozmowy prawnik ują to tak, że powinniśmy sporządzić dokument/list obejmujący żeczy do podziału. Powiedział to dość ogólnikowo, więc i nasz dokument wygląda ogólnie. Przy ostatniej rozmowie właśnie o tym też była mowa, a właściwie to zarzucił mi że dokument jest zbyt ogólny, no ręce mi opadły. Może któryś z braci sporządzał już taki dokument i podpowie jak ma wyglądać, albo ma odnośnik do jakiegoś gotowca lub schematu.

Ja swój sporządzałem na podstawie podobnego w tym temacie, wygoglowanego w necie, jak widać nie dość dobry.

 

Jak już jestem przy tym temacie, to pozwólcie na dygresje odnośnie samego podziału. Przez te naście lat zgromadziło się trochę rzeczy. Oprócz środków trwałych, z którymi wydawać by się mogło nie było problemu (Pańcia bierze wszystkiego połowę, bez względu na to, że to Ja na to tyrałem, lub dostałem w spadku - życie...), o tyle z rzeczami bardziej osobistymi krew gotowała mi się w żyłach. 

Faktem jest że od jakiegoś czasu Ona również pracuje i zarabia, tylko że kiedy ja inwestowałem swoje pieniądze w rzeczy cenne i nie tracące na wartości (antyki, kolekcje), to pańcia topiła kasę w ciuchach. Wynikiem czego podczas podziału jej kapitał zmieścił się kilkudziesięciu 30sto litrowych workach i dwóch kursach do skupu (cash for clothes), kombiakiem wyładowanym po dach. Uwaga rezultatem był majątek zgromadzony w wysokości 72 funty. Z kolei wartość moich kolekcji po wycenie u rzeczoznawcy można liczyć w tysiącach. Ale wszystko po połowie!

 

Narazie zgrzytam zębami i pre do przodu żeby uwolnić się wkońcu od tego stresu. Jak widać idzie jak po grudzie, nawet wtedy jak świadomie oddaje sprzęty na które sam zarobiłem. 

 

Nie dajcie się oszukać wchodzeniem w związki, ta gra jest tego nie warta. Dla mnie jest już za późno, mimo wszystko szczerze dziękuję losowi że tu trafiłem, wkońcu otwarły mi się oczy.

Dzięki. 

Edytowane przez Łabędź
  • Like 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Łabędź napisał:

Jestem skłonny poszukać i podzwonić po innych kancelariach, zrobić mały research i zobaczyć jak się sprawy mają.

Koniecznie zrób research i idź do innego prawnika, pewnie jechałeś na zaufaniu do tego gościa, sam bym mu ufał i cieszyłbym się że mi kolejną sprawę pociągnie - a tu zonk.

 

Wygląda na to że ten prawnik stracił właśnie klienta. 

 

Edit:

Aha! Tylko nie opowiadaj o perypetiach ze starym nowemu, bo to mogą być kumple ze studiów i kto wie co wymyśli ten nowy.

Edytowane przez Imbryk
Aha!
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też sobie tego nie wyobrażałem dopóki nie zacząłem wywozić, a co do szaf w których były trzymane, to zajmowały jakieś 80% wszystkich dostępnych w domu. Babka w "cash for clothes" była w niemałym szoku i kazała wrócić za 2 godziny po odbiór kasy jak już przesortuje ubrania.

 

Łatwo powiedzieć nie mówić, w otwartym związku, jak się niczego nie spodziewasz i nie kitrasz za plecami pańci, wszystko jest na widelcu. A jak wiadomo po ślubie wszystko jest WSPÓLNE! 

I tak mogła powiedzieć: co jest twoje to i moje, a co moje to nie ruszaj ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwod w UK 

Rozwód jest czasami jedynym rozwiązaniem. Dobrze więc poznać podstawy brytyjskiego prawa rozwodowego, aby jak najlepiej móc chronić interesy dzieci i nas samych. 



Separacja 

Przed podjęciem decyzji o rozwodzie warto zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem, jakim jest separacja. Może ona być alternatywą w sytuacji, gdy żaden z małżonków nie planuje ponownego ślubu w najbliższej przyszłości. Może też być korzystniejsza ze względów finansowych, takich jak emerytura czy podatki. Sprawy dotyczące dzieci i pieniędzy mogą być, tak czy owak, rozwiązane bez wnoszenia sprawy o rozwód i para może żyć niezależnie. 

Umowa dotycząca separacji może zostać podpisana przez małżonków, jeśli nie mieszkają razem, ale nie zależy im jeszcze na natychmiastowym przeprowadzeniu rozwodu. Jest to powszechna praktyka. Celem tej umowy jest ustalenie warunków dotyczących spraw materialnych, ewentualnego przyszłego rozwodu i dzieci. Dopóki nie nastąpi rozwód, umowa ta jest wiążąca dla obu stron i dopiero w czasie sprawy rozwodowej sąd może zmienić jej warunki. 

Możliwe jest również, choć rzadziej stosowane, ubieganie się w sądzie o wydanie decyzji dotyczącej separacji. Decyzja taka nie kończy małżeństwa, ale w przeciwieństwie do umowy o separacji należy udowodnić przyczyny jej podjęcia. Muszą one być takie same, jak te, z powodu których mamy prawo wnieść o rozwód (niewierność, niewłaściwe zachowanie, porzucenie, separacja). Nie mamy jednak obowiązku udowodnienia, że małżeństwo rozpadło się nieodwracalnie, co z kolei jest bezwzględnym warunkiem uzyskania rozwodu. Różnica między umową o separacji, a uzyskaniem decyzji o separacji jest taka, że w sytuacji, gdy małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia – sąd decyduje za nich. 



Rozwód 

Jeśli jednak, czy to po okresie separacji, czy od razu decydujemy się na rozwód wówczas procedura wygląda następująco: każda ze stron może wystąpić do sądu w Anglii lub Walii z wnioskiem rozwodowym pod warunkiem, że jedna ze stron mieszkała na terenie Anglii lub Walii przynajmniej przez rok przed złożeniem tego wniosku. Nie ma możliwości rozpoczęcia procesu rozwodowego w ciągu pierwszego roku trwania małżeństwa. Zanim sąd rozwiąże małżeństwo należy udowodnić przyczyny jego rozpadu, a przede wszystkim to, że małżeństwo rozpadło się nieodwracalnie (irretrievably). Dowodem na nieodwracalny rozpad małżeństwa może być jeden z pięciu wymienionych poniżej faktów: 

*) Niewierność (Adultery) - jeden z małżonków dopuścił się zdrady, a drugi uznaje za niemożliwą kontynuację związku. 

*) Niewłaściwe zachowanie (Unreasonable behaviour) - jeden z małżonków zachowuje się w sposób, który sprawia, że drugi nie może kontynuować z nim wspólnego życia. 

*) Porzucenie (Desertion) - jeden z małżonków opuścił drugiego na okres 2 lat. 

*) 2-letnia separacja-para żyła osobno przez 2 lata i druga strona wyraża zgodę na rozwód. 

*) 5-letnia separacja- strony żyły osobno przez 5 lat (tutaj zgoda nie jest wymagana). 

Jeśli jednak para żyła razem przez więcej niż 6 miesięcy po ostatnim akcie niewłaściwego zachowania jednego z małżonków lub po ostatnim odkryciu zdrady jednego z małżonków, wówczas powody takie nie zostaną zaakceptowane przez sąd. Podobnie jest z okresem separacji, który nie zostanie zaliczony przez sąd, jeśli para mieszkała razem przez okres 6 miesięcy. 

Długość okresu potrzebnego do uzyskania rozwodu zależy od indywidualnego charakteru sprawy i sądu, więc nie można dokładnie przewidzieć, jak długo sprawa będzie się ciągnęła ze względu na różnorodność problemów, które mogą wyniknąć w jej trakcie. W najlepszym wypadku może to zająć od 4 do 6 miesięcy. Na pewno dobrze wynająć dobrego prawnika, który pomoże nam przejść przez ten stresujący czas znajdując najlepsze rozwiązania naszej sytuacji. Kolejne stadia sprawy wyglądają następująco. 



*) Wnosimy wniosek 

Osoba, która składa wniosek o rozwód nazywa się Petitioner - wnioskodawca, a dokument wysłany do sądu nosi nazwę Petition - wniosek. 

Jeśli sprawa dotyczy dzieci rozwodzących się małżonków, bądź jeśli dotyczy dzieci traktowanych jak własne dzieci, wówczas należy również złożyć dokument zwany Statement of Arrangements (Spis ustaleń). Należy w nim podać dane szkoły dzieci, dane personalne obojga rodziców, ustalenia dotyczące opieki nad dziećmi. Dotyczy to dzieci do 16. roku życia, jak i tych powyżej 16. roku życia, jeśli ciągle kontynuują edukacje lub praktykę zawodową. 



*) Przesłanie drugiej stronie 

Wszystkie dokumenty powinny być przesłane do sądu na odpowiednich formularzach razem z opłatą skarbową (aktualnie £210). Sąd, po sprawdzeniu przesłanych przez wnioskodawcę dokumentów, wysyła je drugiej stronie, która oprócz Petition i Statement of Arrangements otrzymuje również dokument z pytaniami, na które musi udzielić odpowiedzi tzw. Acknowledgement of Service Form. Osoba, która otrzyma te dokumenty nazywa się Respondent. 

Respondent powinien zwrócić wypełniony formularz do sądu w ciągu 7 dni od otrzymania Petition. Jeśli Respondent nie chce wyrazić zgody na rozwód, wtedy formularz ten musi zwrócić w ciągu 28 dni od otrzymania Petition. 



*) Pierwsza instancja 

Po procesie sąd decyduje, czy wydać wyrok o rozwodzie pierwszej instancji. Jeśli Respondent nie oponuje, wówczas Petitioner przygotowuje pisemne potwierdzenie treści wniosku rozwodowego. Dokument taki nazywa się Affidavit i wraz z formularzem zwanym Request for Directions musi być wysłany do sądu, gdzie dokumenty te są sprawdzane. Po tym ustalana jest ostateczna data wydania wyroku pierwszej instancji. 

Sądy sprawdzają również ustalenia dotyczące dzieci. Jeśli są one uzgodnione między małżonkami, rzadko kiedy sąd decyduje się na jakąkolwiek ingerencję w te ustalenia. Jeśli jednak dokumenty przesłane do sądu pokazują, że małżonkowie nie osiągnęli kompromisu w kwestii dzieci, wówczas Petitioner i Respondent mogą zostać wezwani do sądu. 

Podczas ogłaszania przez sąd wyroku pierwszej instancji (Decree Nisi) żadna ze stron nie musi być przy tym obecna. 



*) Druga instancja 

Sprawa rozwodowa przechodzi przez dwie instancje, aby wyrok był prawomocny i nie ma możliwości ominięcia, czy przyspieszenia tego procesu. 

Sześć miesięcy i jeden dzień później Petitioner może wnieść wniosek o drugi i decydujący wyrok sądu - tym razem jest wyrok prawomocny rozwiązujący małżeństwo (Decree Absolute). Kiedy do tego dojdzie, proces rozwodowy zostaje zamknięty. Nie ma obowiązku przesłuchania w sądzie. 
Jeśli Petitioner nie wniesie wniosku o wydanie ostatecznego wyroku, wówczas Respondent może to zrobić trzy miesiące później. Wtedy musi się odbyć krótkie przesłuchanie przed sądem. Zawsze jest możliwe podważenie wyroku pierwszej instancji, ale wyrok drugiej jest niepodważalny. 

Dzieci rozwiedzionych rodziców 

W przypadku rozwodu sąd nie powinien interweniować w ustalenia między rodzicami dotyczące dzieci o ile nie jest to konieczne 



Prawo dotyczące dzieci rozwiedzionych rodziców zostało określone w ustawie zwanej Children Act z 1989 roku, która weszła w życie w październiku 1991 roku. W przypadku rozwodu prawo zachęca rodziców do podejmowania wspólnych decyzji dotyczących ich dzieci. W trakcie separacji i trwania sprawy rozwodowej rodzice ponoszą wspólną odpowiedzialność za los dziecka, innymi słowy mają pełną władzę rodzicielską. 



Gdy decydują rodzice 

Władza rodzicielska jest określana jako wszystkie prawa i obowiązki, jakie rodzic ma w stosunku do swojego dziecka. Gdy dziecko dorasta, nabywa samo prawo do podejmowania decyzji i wtedy też zmniejsza się odpowiedzialność rodziców na tym polu. Prawo uznaje, że umowa zawarta między rodzicami dotycząca dzieci ma większą szansę na realizację, niż ta narzucona przez sąd. W związku z tym ustawy z 1989 roku wynika, że sąd nie powinien interweniować w ustalenia między rodzicami dotyczące ich dzieci w sytuacji rozwodu tak długo, jak nie będzie to konieczne. 

Wraz z wnioskiem rozwodowym małżonkowie powinni złożyć do sądu tak zwany Statement of Arrangements for Children (raport z ustaleniami dotyczącymi dzieci) określający takie fakty jak: gdzie i z kim dziecko ma mieszkać, jak często ma widywać oboje rodziców, do jakiej szkoły uczęszczać. 



Gdy decyduje sąd 

Czasem jednak sąd jest zmuszony zadecydować o rozwiązaniu kwestii dotyczących dzieci w sytuacji rozwodu rodziców. Dla sądu najważniejszym kryterium przy podejmowaniu decyzji będzie dobro dziecka. Sąd może wydać następujące decyzje w kwestii opieki nad dzieckiem: 

1. Residence (stałe miejsce zamieszkania) - zarządzenie ustanawiające, z kim ma mieszkać dziecko. Może to być nakaz ustanawiający, że dziecko ma mieszkać zarówno z jednym jak i drugim rodzicem, ale jest to rzadko praktykowane.

2. Contact (stosunki, styczność) - zarządzenie wymagające od osoby, z którą mieszka dziecko wyrażenia zgody na kontakt z drugim rodzicem czy opiekunem (może to też dotyczyć korespondencji i kontaktu telefonicznego) 

3. Prohibited steps (zakazane kroki, postępowanie) - zarządzenie zabraniające podejmowania pewnych decyzji w stosunku do dziecka, jak na przykład: decyzji dotyczącej zmiany nazwiska dziecka czy wyjazdu z kraju. 

4. Specific Issues (szczególne kwestie) - zarządzenie regulujące określone sprawy związane z dzieckiem na przykład te dotyczące edukacji dziecka czy leczenia. Określa zakres odpowiedzialności i decyzyjności rodziców czy opiekunów dziecka w przypadku tych spraw. 

5. Parental Responsibility Order - decyzja określająca, kto będzie posiadał pełną odpowiedzialność - władzę rodzicielską. W przypadku, gdy rodzice dziecka byli małżonkami w dniu urodzenia dziecka oboje ponoszą pełną odpowiedzialność rodzicielską. 



Nieślubne dziecko/ przybrany ojciec 


Ojciec nieślubnego dziecka może uzyskać władzę rodzicielską przez: 

*) Ubieganie się i otrzymanie Residence Order (decyzji o zamieszkaniu z dzieckiem) 

*) Ubieganie się i otrzymanie Parental Responsibility Order (decyzji przyznającej władzę rodzicielską) 

*) Podpisanie umowy dotyczącej władzy rodzicielskiej z matką dziecka (w określonej procedurze) 

*) Ubieganie się o status guardiana (opiekuna) dziecka 

*) Ślub z matką dziecka 

Przybrany rodzic (ojczym lub macocha) mogą uzyskać władzę rodzicielską przez: 

*) Uzyskanie Residence Order 

*) Adopcję dziecka 

Sąd może przyznać odpowiedzialność rodzicielską więcej niż jednej osobie. Jeżeli obaj rodzice mają pełną władzę rodzicielską wówczas w równym stopniu mogą decydować o losie dziecka. Wyżej wymienione zarządzenia sądowe mogą dotyczyć dzieci poniżej 16. roku życia i są wydawane, kiedy: 

- Jeden z rodziców wnosi o wydanie takiego zarządzenia 

- Wnoszą inne strony sprawy (jak na przykład dziadkowie) w szczególnych przypadkach 

- Sąd sam decyduje bez wniosku jakiejkolwiek strony 



Gdy nie ma zgody 

Zgoda każdej ze stron posiadającej władzę rodzicielską jest wymagana, kiedy sprawa dotyczy zmiany nazwiska dziecka i wyjazdu dziecka za granicę. Zgoda osoby posiadającej władzę rodzicielską jest niezbędna również w sytuacji, gdy dziecko musi być leczone. Poza tym władze szkolne zazwyczaj kontaktują się tylko z osobą posiadającą władzę rodzicielską. 

Jeżeli nie można osiągnąć kompromisu w kwestii dzieci drogą mediacji czy przy pomocy prawników wówczas o sprawie decyduje sąd. Podanie do sądu jest przygotowywane na formularzu, który zawiera ogólny opis sytuacji. Sąd po otrzymaniu formularza zarządza krótkie przesłuchanie, aby zdecydować jakie podjąć następne kroki w tej sprawie. Rodzice dziecka mają w sądzie do dyspozycji tak zwanego Court Welfare Officer, z którym mogą przedyskutować problem. Sędzia mający podjąć decyzję w sprawie najprawdopodobniej poprosi Court Welfare Officer o przygotowanie raportu i określenie jakie dowody są potrzebne do przedstawienia w końcowym przesłuchaniu. Court Welfare Officer przed sporządzeniem raportu organizuje spotkanie z każdą stroną sprawy, nawet i z samym dzieckiem, którego sprawa dotyczy. 
Tak wygląda normalna procedura. Sędzia może też wydać tak zwane interim orders- zarządzenia tymczasowe regulujące sytuację dziecka do momentu podjęcia ostatecznej decyzji przez sąd. Wszystkie strony wezwane do sądu mają obowiązek stawić się tam osobiście na przesłuchanie. Dzieci nie są wzywane do sądu. 

Rozwód – dzielenie majątku 

Większość par decydujących się na rozwód, bądź żyjących w separacji podpisuje tzw. financial settlement, czyli umowę dotyczącą podziału majątku. Przez zawarcie takiej umowy unikamy stresu i wysokich kosztów rozprawy sądowej. 



Prawnicy mogą przeprowadzić negocjacje w naszym imieniu i doprowadzić wcześniej do podpisania umowy podobnej do tej, którą zawarlibyśmy drogą sądową. W przypadku sprawy rozwodowej sąd wydaje tzw. order, czyli postanowienie potwierdzające warunki wcześniej podpisanej umowy dotyczącej podziału majątku bez potrzeby przesłuchania stron w sądzie. Cała procedura odbywa się listownie. 



Dla dobra dzieci 

Jeśli jednak strony nie osiągnęły same kompromisu w tej sprawie, wówczas sprawa podziału majątku wchodzi na wokandę sądu po złożeniu podania przez jedną ze stron. Nie ma w prawie angielskim konkretnych przepisów mówiących o tym, jak mają zostać podzielone dobra materialne rozwodzących się małżonków. Sprawy rozpatrywane są indywidualnie, a sąd ma szerokie kompetencje w określaniu warunków podziału majątku. 

Nie istnieje w prawie angielskim założenie, że każdy z małżonków ma prawo do połowy majątku będącego ich wspólną własnością. Nie ma także założenia, że żona jest automatycznie uprawniona do 1/3 lub jakiejś innej określonej części wspólnego majątku lub dochodów. Prawo nie traktuje żon inaczej, niż mężów. Parlament brytyjski zamiast uchwalić konkretne przepisy prawne przygotował listę warunków, jakie sąd musi wziąć pod uwagę podejmując decyzję dotyczącą podziału majątku w sprawie rozwodowej. Te warunki to: obecne i przyszłe potrzeby byłych małżonków, oszczędności i możliwości dochodowe obu małżonków, ich wiek, długość trwania małżeństwa, ich wkład w finansowanie rodziny. Główną jednak uwagę sąd ma poświęcić dobru dzieci. 

Jeśli małżeństwo było krótkie, bezdzietne i obaj małżonkowie są niezależni finansowo umowa dotycząca podziału majątku będzie prosta. Inaczej jeśli dotyczyć będzie małżeństwa z długim stażem, którego majątek dużo trudniej sprawiedliwie podzielić, szczególnie gdy w grę wchodzi również dobro dzieci. Zachowanie małżonków nie będzie brane przez sąd pod uwagę, gdyż zazwyczaj w takich sytuacjach większość osób zachowuje się irracjonalnie. Tylko skrajne przypadki zachowań mogą mieć wpływ na decyzję sądu w sprawie podziału majątku. 



Alimenty 

Umowa dotycząca podziału majątku może być zawarta w każdym momencie, czy to w czasie trwania separacji za dobrowolną zgodą obu małżonków, czy to w czasie sprawy rozwodowej, lub po uzyskaniu rozwodu tak długo jak żadna ze stron nie planuje zamążpójścia. Nakazy sądowe wymagające od jednego z małżonków przetransferowania jakichś środków materialnych drugiej stronie mogą być zasądzone tylko po wydaniu wyroku pierwszej instancji o rozwodzie (decree nisi of divorce). Niemniej nie oznacza to, że umowy te nie mogą zostać zawarte wcześniej. 

Sąd może zasądzić tzw. maintenance, czyli alimenty dla męża lub żony jeszcze podczas trwania małżeństwa, jak i po jego rozwiązaniu. Obaj małżonkowie mają prawo do alimentów od drugiej strony do momentu, kiedy osoba otrzymująca nie zawrze kolejnego związku małżeńskiego. Ponadto można zawsze zmienić lub zawiesić alimenty w przypadku zmiany sytuacji, brane są pod uwagę warunki życia każdej ze stron i rodziny jako całości. Nawet jeśli wszystko w kwestii podziału majątku zostało ustalone przed sprawą rozwodową, postanowienie sądowe musi to potwierdzić. Brak bowiem tego postanowienia otwiera drogę do roszczeń, które mogą być wnoszone wiele lat po rozwodzie i kompromis może być wtedy trudny do osiągnięcia. 

Jeśli negocjacje dotyczące podziału majątku mają miejsce dopiero po rozwodzie, ważne jest, aby poinformować swego prawnika o planach dotyczących ponownego zawarcia związku małżeńskiego, gdyż prawnie tracimy w tym momencie jakiekolwiek prawo do majątku z byłego małżeństwa. 

Aby osiągnąć kompromis w kwestii podziału majątku powinniśmy poinformować naszych prawników szczegółowo o naszej sytuacji finansowej. Wszystkie nasze dobra materialne, oszczędności, dochody, długi i ewentualne możliwości zmiany sytuacji finansowej powinny być przedstawione prawnikom obu stron. Ujawnienie tych danych jest zazwyczaj dobrowolne, ale w wypadku odmowy sąd może wezwać do ich przedstawienia. 



Negocjacje 

Następnym etapem są negocjacje umowy dotyczącej podziału majątku. Najpierw odbywają się rozmowy tzw. okrągłego stołu, w których uczestniczą małżonkowie i często prawnicy, nawet jeśli nie ma żadnych kwestii spornych. Ugoda zazwyczaj jest osiągana przez korespondencję między prawnikami i potem potwierdzona przez sąd, wtedy staje się prawomocna. 
Jeśli jednak strony nie osiągnęły porozumienia wówczas odbywa się przesłuchanie stron przed sądem. Długość i koszt procesu sądowego w takiej sprawie zależy od stopnia skomplikowania sprawy. W tym stadium obie strony są zazwyczaj reprezentowane przez prawników, muszą przedstawić dowody i zjawić się w sądzie w celu przesłuchania. Mogą być również powołani inni świadkowie. Następnie sąd wydaje postanowienie - order. 

Rozwód – dzielenie majątku (cd) 

Jeśli rozwodzący się małżonkowie nie osiągnęli porozumienia co do podziału majątku odbywa się przesłuchanie stron przed sądem. Długość i koszt procesu sądowego zależy od stopnia skomplikowania sprawy. 



W tym stadium obie strony są zazwyczaj reprezentowane przez prawników, muszą przedstawić dowody i zjawić się w sądzie w celu przesłuchania. Mogą być również powołani inni świadkowie. Następnie sąd wydaje postanowienie - order. 



Clean break 

Clean break to ugoda mówiąca o ustaniu wzajemnych roszczeń finansowych między małżonkami w przyszłości. Jeśli jedna ze stron nie zarabia w ogóle lub dużo mniej niż druga strona, clean break może być podpisane tylko pod warunkiem, że dostateczne środki finansowe zostaną przetransferowane na pokrycie potrzeb drugiej strony. 

Sąd zachęca obie strony do finansowej niezależności po rozwodzie i samodzielnego utrzymywania się. Pod uwagę będą brane wiek, zdrowie, zobowiązania finansowe. Alimenty dla małżonka mogą być zasądzone na czas nieokreślony, lub niekiedy określony, na przykład do momentu, kiedy ten małżonek przekwalifikuje się, lub do momentu, kiedy dzieci osiągną określony wiek, żeby mógł wrócić do pracy. Następnie małżonkowie podpisują clean break. 

Automatycznie alimenty zostają zniesione w przypadku, gdy druga strona zawiera ponownie związek małżeński. Obie strony mogą w każdym czasie wnieść do sądu o zmianę wysokości alimentów, jeśli okoliczności uległy zmianie. 



Utrzymanie dzieci 

Jeśli chodzi o alimenty na dzieci, są one zazwyczaj wypłacane do 17. roku życia, lub do końca ich pełnej edukacji. Nie ma wówczas możliwości podpisania clean break między rodzicami a dziećmi. 

Ustawa dotycząca utrzymania dzieci tzw. Child Support Legislation określa wysokość alimentów na dzieci. Powinny one być opłacane przez naturalnego rodzica tzw. nieobecnego, czyli tego, z którym dziecko nie mieszka, drugiemu rodzicowi, który ma pełną władzę rodzicielską. Nie dotyczy to nie własnych dzieci, a także opłat na edukację. 

Ustawa dotycząca utrzymania dziecka zawiera formułę (wzór) do obliczenia wysokości alimentów, który oparty jest na zarobkach obu rodziców, kosztach utrzymania dziecka i pozostałych wydatkach. Prawnicy zazwyczaj są w stanie przeprowadzić takie kalkulacje. Generalnie jednak alimenty nie powinny przekroczyć 30% dochodów. W określonych okolicznościach może nastąpić redukcja sumy do zapłacenia, prawnicy będą w stanie udzielić porady w tej sprawie. 



Alimenty a zasiłki 

Jeśli rodzic, z którym dziecko mieszka pobiera jeden z zasiłków: income suport, family credit, lub disability working allowance ma obowiązek zwrócić się do organizacji zwanej Child Support Agency o oszacowanie wysokości alimentów i ich egzekucję. W sytuacji, gdy rodzic ten odmawia zrobienia tego może zostać ukarany obniżeniem wysokości wyżej wymienionych zasiłków. 

Pozostali rodzice (niepobierający zasiłków), z którymi dziecko mieszka mogą również zwrócić się do Child Suport Agency o oszacowanie alimentów, albo mogą wyrazić zgodę na wysokość alimentów wynikającą z ustawy dotyczącej utrzymania dzieci. W czasie sprawy rozwodowej alimenty zatwierdza sąd, ale istnieją procedury pozwalające na ich zmianę. 

Jeśli rodzic płacący alimenty jest w stanie ponieść dodatkowe koszta utrzymania dziecka, wówczas sąd może zasądzić ich pobieranie. Sąd może również zasądzić dodatkowe opłaty na edukację dziecka, na dzieci nie własne, niepełnosprawne jak i w innych określonych, specyficznych sytuacjach. 

Ustawa dotycząca utrzymania dzieci określa wysokość alimentów tylko w sytuacjach, gdy oboje rodzice są rezydentami Wielkiej Brytanii, w innych wypadkach sąd oszacuje wysokość alimentów w wypadku braku porozumienia w tej kwestii między rodzicami. 



Podział domu, podział firmy 

Podstawowym składnikiem majątku posiadanego przez rozwodzących się małżonków jest ich dom. Nie ma znaczenia, czy właścicielem domu jest jeden z małżonków, czy obaj. Zysk ze sprzedaży powinien być podzielony tak, aby zaspokoić potrzeby obu stron. 

Idealna sytuacja jest wtedy, gdy współmałżonkowie mają wystarczającą ilość środków finansowych, aby każdy z nich mógł kupić swój własny dom. W innym przypadku priorytetem jest stworzenie domu dla dzieci, najczęściej przy matce. Nie oznacza to, że sąd ignoruje prawa męża do majątku. 

Sąd w sprawie rozwodowej rzadko zasądza rozwiązanie firmy w celu jej spieniężenia, kiedy jeden z rozwodzących się małżonków jest jej właścicielem, wspólnikiem, bądź posiada akcje prywatnej spółki. Szczególnie, jeśli firma przynosi dochody na opłatę alimentów, sąd nie zasądzi jej sprzedaży. Jeśli potrzebne będą środki finansowe, celem sądu będzie wydobycie ich bez zamykania firmy, np: przez sprzedaż części środków trwałych, bądź uzyskanie pożyczki na firmę. Sąd może zasądzić sprzedaż firmy jedynie wówczas, kiedy nie przynosi ona wystarczających zysków, aby opłacić alimenty i jeśli nie ma innej możliwości zdobycia tych środków. 



Renty, polisy emerytury 

Wszystkie składniki majątku należące do współmałżonków, od samochodu po polisy ubezpieczeniowe na życie, będą brane pod uwagę przy podpisywaniu umowy finansowej. 

Po wydaniu wyroku o rozwodzie żona często traci prawa do emerytury należnej wdowie, lub zasiłków w przypadku śmierci męża, które przysługiwały jej z tytułu zatrudnienia męża. 

Jeśli mąż osiąga wiek emerytalny i posiada ubezpieczenie emerytalne, żona często ma prawo do rekompensaty z tego tytułu. Możliwe rozwiązania to: wypłacenie żonie wystarczających środków na sfinansowanie jej własnej polisy emerytalnej, zmiana warunków istniejącej polisy męża, lub przyznanie żonie części kapitału emerytalnego, kiedy mąż go otrzyma. 

Pary rozwodzące się po 1 grudnia 2000 roku mają możliwość podziału polisy ubezpieczenia emerytalnego przez tzw. pension sharing order. Oznacza to możliwość przetransferowania części kapitału emerytalnego męża i otworzenie żonie własnej polisy. Może to być zasądzone w czasie sprawy rozwodowej, nawet jeśli do emerytury brakuje jeszcze trochę czasu. Jeśli żona i dzieci są uzależnione od alimentów dobrze jest także rozważyć możliwość założenia polisy ubezpieczeniowej na wypadek śmierci męża. 
 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Bronisław,  z częścią tych informacji byłem zaznajomiony już wcześniej.

 

Właśnie jestem po rozmowie z dwoma kancelariami. Jedna kompletnie nie rokuje, w pytaniu o koszty usłyszałem że najpierw muszę zapłacić 200f za konsultacje na której to powiedzą mi jakie będą koszty wtf!?

Druga wydaje się bardziej obiecująca, po przedstawieniu sprawy, konsultant naradzi się z prawnikem i odezwie na temat kosztów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łabędź napisał:

Druga wydaje się bardziej obiecująca, po przedstawieniu sprawy, konsultant naradzi się z prawnikem i odezwie na temat kosztów. 

No i super.

 

Tu jeszcze sobie poczytaj.

 

https://www.gov.uk/money-property-when-relationship-ends/apply-for-consent-order

 

Pozdrawiam

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, Łabędź said:

usłyszałem że najpierw muszę zapłacić 200f za konsultacje na której to powiedzą mi jakie będą koszty wtf!

Typowe. Oni tak robią, to zwykłe naciąganie. Jak nie potrafią powiedzieć jaki to koszt to albo się nie znają (co nie rokuje dobrze) albo cię naciągają (co rokuje równie kiepsko).

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki braty, liczę że może odezwie się ktoś, kto ma podobne doświadczenia już za sobą i doradzi co nieco. 

 

Kolejna rozmowa z kancelarią, no tu pojechali konkretnie ale i szczegółowo. Kwota prostuje sznurówki w butach, 700f+vat + 50f za petycje w sądzie. Ale przynajmniej nie naciągają na żadne dodatkowe koszty. 

Jeszcze podzwonie i obadam rynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.