Skocz do zawartości

Uszkodzony mózg - czyli błędy w pisaniu i odczytywaniu wiadomości.


SzatanK

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

 

Mam taki dziwny problem, otóż gdy piszę jakiś post czy wiadomość do kogoś to jestem przekonany, że dane zdanie napisałem dobrze/poprawnie.

Patrzę na ewentualne błędy, sprawdzam pisownie - ok zgadza się.

 

Mija 5 dni...

 

Po kilku dniach czytam swoją wiadomość i widzę, że zrobiłem jakieś literówki czy inne dziwne błędy. Teraz moje pytanie, czy ktoś orientuje się jaki obszar mózgu mam uszkodzony, co może mi do końca nie stykać w głowie ?

No bo cholera jasna, czytam patrzę i nie widzę błędu a później się okazuje, że patrzałem na dane zdanie 6 razy i dopiero za 7 widzę, że jakiś błąd pieprznąłem.

Powiem wam, że jest to nie tyle nawet uciążliwe co zastanawiające.

Macie jakieś pomysły ?

Ktoś ma podobnie ?

 

Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem problemem jest bardziej pisanie na klawiaturze niż sam mózg.

Spróbuj zapisać codziennie 1 stronę A4 pismem odręcznym - w ramach ćwiczenia (przykładowo przepisuj Kobietopedię ;)). Zweryfikuj po np. miesiącu czy jest poprawa.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysleksja.

 

Poczytaj w internecie. Dla mnie takie rzeczy to chleb powszedni. Ile ja problemów w życiu przez to miałem to głowa mała. Najgorzej jak przeczytasz zdanie źle, ale w taki sposób, że jego nowe znaczenie jest logiczne i nie wzbudza żadnych podejrzeń, że mogłeś coś popieprzyć. 

 

Typu "kuj żelazo-> kup żelazko", a szkoda gadać.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SławomirP

A masz na przykład problemy z układaniem zdań w normalnej mowie ?

Ja kiedyś tego nie miałem za młodziaka ale przez to, że spędzałem wiele czasu przed kompem jakoś tej dysfunkcji się nabawiłem.

Nawet nie wiem czy to jest dysleksja ale mój umysł ignoruje małe błędy bo dla niego jakby się liczy końcowy sens.

Generalnie na przykład dane wydarzenie zapamiętuje urywkowo ale mój umysł interesuje efekt końcowy danego zagadnienia, czyli na przykład była wojna to mój umysł mniej istotne rzeczy zapomni ale będzie pamiętał jak ona się skończyła albo zapamięta emocjonujące momenty.

Też masz takie coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirek_handlarz_ludzmi

Coś w tym jest.

Pisanie mnie ogranicza i za szybko myśli mi znikają, które pragnę przelać na papier monitoru.

Gdyby szło, to wolałbym telepatycznie przesyłać wiadomości :D 

 

Ale powiem wam, że denerwujący jest ten problem i nie raz bana wyrwałem przez to.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Konstruktor napisał:

Wrzuć na ortograf.pl, a program sam sprawdzi ortografię.

Tylko tu nie chodzi o ortografię tylko o ->

38 minut temu, SławomirP napisał:

Typu "kuj żelazo-> kup żelazko",

Ortografia to pół biedy chodzi mi raczej o składnie zdań oraz nie zauważanie literek. Faktycznie, że dyslekcja jest jakimś wytłumaczeniem ale w moim wypadku jest to również składanie zdań w realu, nie to iż się jąkam ale po prostu zdania, które buduję nie są zawsze takie jakbym sobie tego życzył.

Bardzo możliwe, że miało też wpływ na to, że się uczyłem Angielskiego w podstawówce, później miałem jeszcze francuski, następnie Niemiecki.

 

Bardzo możliwe, że mi się "popierdoliło w głowach" szczególnie, że byłem cienki jak siki pająka z tych przedmiotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem nowy przykład wczoraj napisałem takie zdanie :

 

"Jakby mnie laska oblewała albo traktowała jak śmiecia to bym podziękował za współpracę w tempie ekspresowym."

 

Oczywiści tam gdzie jest "oblewała" miało być "olewała" ehh mówię wam, nie raz to szkoda strzępić ryja :D 

 

 

@Konstruktor

Dzięki za rady natomiast chyba mam coś uszkodzonego :D 

Trudno żyje się dalej.

23 minuty temu, Towarzysz_Winnicki napisał:

Ja mam uszkodzone płaty skroniowe i też mam z tym problem.

Naprawdę czy żartujesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety serio. W wyniku padaczki skroniowej. U mnie ognisko epileptogenezy znajduje się płatach skroniowych, jak dochodzi do napadu wtórnie uogólnionego to rozprzestrzenia się na cały mózg i wtedy wysiadają neurony na całej powierzchni kory, więc w sumie to cały mózg mam uszkodzony. Może za dużo czasu spędzasz przed komputerem, jesteś przemęczony, albo nie skupiasz się na tym co robisz. Jakby Cię to zainteresowało to wklejam:

funkcje_platow_kory_mozgowej_czlowieka.j

Edytowane przez Towarzysz_Winnicki
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, SzatanKrieger napisał:

Macie jakieś pomysły ?

Ktoś ma podobnie ?

Konkretnie 4 tematy do obczajenia:

-dysgrafia

-dyslekcja

-dysortografia

Jeśli jesteś lewo ręczny to:

-ektopia skrzyżowana pół kol mózgowych.

 

Koniec problemu teraz się zapoznaj z tematem.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Towarzysz_Winnicki

 

Bardzo fajna ta grafika, u mnie kaput jest coś od strony skroniowego raczej:

 

- Rozpoznawanie twarzy mam troszkę zdygane.

- Nazywanie obietków.

 

- Składanie zdań

 

Współczuję Tobie tego uszkodzenia :( 

Dzięki jeszcze raz za przesłanie tej grafy.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zapiszę sobie link z tym badaniem, może faktycznie wykryją jakąś ebolę bo szkoda gadać.

Edit: Mała anegdota.

 

Swoją drogą pisałem z jedną znajomą i ona mi pisała, że dziś się mocno wyspała i nie pójdzie chyba do pracy.

Ja tak czytam i odpisuję no ale jak się wyspałaś to chyba dobrze?

Jakoś tam kilka zdań wymieniliśmy i dopiero po którymś razie przeczytałem, że ona się WYSYPAŁA( czyli po prostu jakieś chrostki jej wyszły) a ja czytałem cały czas, że jest wyspana i do końca nie rozumiałem czemu jestem w takim kiepskim humorze :D 

No cóż, przynajmniej czasem można się pośmiać :P

Edytowane przez SzatanKrieger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.