Skocz do zawartości

APU - które wybrać?


adrian86

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do modernizacji swojego PC. Część gratów zostaje, kluczowe do wymiany. 

 

Chce kupić:

  • CPU APU
  • Płytę główną
  • DDR4

 

Teraz pytanie w którą stronę iść Intel czy AMD?

Do tej pory od lat pracowałem na Intelach, ale te Vegi i podstawka AM4 bardzo kuszą by przejść na AMD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adrian86 zintegrowana z procesorem grafika bez szybkich pamięci jest bardzo kiepska. 8 GB ram 3200 to wydatek ponad 400 pln, nie ma opcji, żeby w budżecie 800 pln to złożyć, nawet jak się weźmie budżetową płytę i słabszy procesor. 

 

Budżetowy zestaw z APU to około 1100 pln:

 

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-3-2200g-3-5ghz-4mb-yd2200c5fbbox-979761/

 

https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-4-ddr4-2x4gb-3000mhz-cl16-pv48g300c6k-768823/

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-a320m-hdv-90-mxb3t0-a0uayz-1251361/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna da się tanio i z jakąś tam furtką na przyszłość pod Ryzena jak trzeba będzie:

 

Płyta: MSI A320M PRO-VH PLUS. Cena 240 PLN. Najtańsza AM4 z wbudowanym gniazdem HDMI.

Procesor: AMD A8-9600 BOX. Cena 230 PLN. Najtańszy z R7.

DDR4: 2 X ADATA Premier DDR4, 4GB, 2666MHz, CL19. Cena 290 PLN.

 

Suma: 760 PLN.

Obiór w netpunkcie: gratis ?

 

Z informacji na stronie, przy wymianie na Ryzena w przyszłości, należy zaktualizować BIOS płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ograniczonym budżecie pomyśl nad kupnem używanych podzespołów iii raczej kierowałbym się ku Intelowi. Możesz spróbować poszukać czegoś z 1-2 generacje w tył jakieś i5 na podstawce 1150. Grafika zintegrowana, którą zapewni Ci ta i5 będzie podejrzewam zbliżona albo i równa tej z APU, procesor mniej prądożerny i nie robiący piecyka z PC. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, adrian86 napisał:

@Mr. X teraz mam starą płytę i mam wymienić też na starą?? 1150 nie oferuje nic na przyszłość. AM4 jest teraźniejsze/aktualne i wszystko wskazuje że jeszcze będzie.

Podałem przykład. Przy ograniczonym budżecie warto rozważyć używki na starszych podstawkach. Intel i5 czy i7 zapewnia niezawodność na lata, dokupujesz ram i ssd ewentualnie i PC śmiga i śmiga, jeśli mało Ci mocy przy zwykłym i5 możesz wziąć i5K z możliwością kręcenia ale przy ograniczonym budżecie ciężko o to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za propozycję. SSD mam. Za to nie mam hdmi na płycie, a bardzo mi na tym zależy.

 

Co do Intela, to znam jego niezawodność, pracowałem lata na i3-2100, obecnie czasy się zmieniły i w kategorii cena/jakość w niższej półce APU prowadzi AMD.

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.