Skocz do zawartości

Udoskonalenie fajnego wynalazku?


Marek Kotoński

Rekomendowane odpowiedzi

W tym filmie na początku jest plecak, który porusza się na szynach, zmniejszając wysiłek niosącego go człowieka. A nie dałoby rady zainstalować tam urządzenia, które by ten ruch przemieniało na prąd? Byłoby w sam raz np. na jakąś lampkę czy mikro radyjko. Im cięższy plecak i więcej ruchów, tym więcej prundu - ile by tego prundu było?

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dało by radę ale......

Doszła by masa generatora do dźwignią, ruchy są nie cykliczne i nie okresowe zatem energię trzeba kumulowac i dopiero zapodać w obwód elektryczny.

 

Dodatkowo generatory pływowe mają stosunkowo małą sprawność.

Szacunkowa moc to oświetlenie diodowe przy dodatkowym ciężarze 0,15 0,3 kg.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dodasz coś co będzie wytwarzało sensowny prąd to siła jaka będzie indukowana będzie stawiała opór. Jak włączysz dynamo to będzie ci się ciężej pedałowało (skuterek spala więcej kiedy alternator chodzi), a tu z tego co rozumiem chodzi o jak najmniejsze tarcie i opory. Prądu było by tyle co kot napłakał.

 

Myślę, że lepiej tę energię wykorzystać żeby wziąć ze sobą akumulator i prądnicę z prawdziwego zdarzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście "dynamo" likwidowałoby zysk w postaci tych szyn, czyli zmniejszenia energii używanej przez piechura - ale można by przy kupnie wybrać, czy większa kondycja piechura, czy też plus minus tak samo jak ze zwykłym plecakiem, ale w zamian za to np. lampki doświetlające, odtwarzacz mp3 bądź radio. Albo opcja włączania tej opcji i wyłączania.

 

"Dynamo" nie musi być przecież ciężkie, mam chińczyka latarkę ładowaną zaciskiem dłoni, waży tyle co nic, ale jednak jakieś światełko daje. Mogłaby być opcja z akumulatorem magazynującym energię albo bez niego (albo niezwykle mały i lekki) który bezpośrednio w trakcie ruchu pali światełka sygnalizacyjne. Przydatne w nocy na drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy chodzisz na wycieczki czy myślisz o miejskim plecaku.

 

Razem wszystkie te rzeczy co ważą nic potrafią nieźle dać w kość (przynajmniej mnie).

 

Ja chodzę na wycieczki krajoznawcze po moim województwie (głównie jedno ale czasem dwu trzydniowe i zmieniłem swoje nastawienie do pakowania plecaka bardzo szybko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.