Skocz do zawartości

Co pomaga na łysienie?


Marek Kotoński

Rekomendowane odpowiedzi

  

58 minut temu, krzy_siek napisał:

Ale jako że lubię robić różne testy, także na sobie, rozważam podjęcie minoxidil+dermarolling. To są dwie z tzw. trójcy, jeszcze jest finasteride obniżający DHT, któego nie chcę brać, jako ze nie chcę ingerować bezpośrednio w swoje hormony.

Czy ktoś z Was próbował? Jakie wrażenia, efekty? Na co uważać?

U mnie żadnych efektów po minoxidilu na głowie nie było. Preparaty z minoxidilem są przeważnie w większości złożone z alkoholu więc trzeba zwrócić uwagę na nawilżenie skóry bo może być przesuszona po pewnym czasie. Poza przesuszeniem skóry niezauważyłem nic niepokojącego u siebie. Są jeszcze preparaty w formie pianki, które podobno nie wysuszają skóry tak mocno, ale nie używałem ich samemu. Stosowałem go parę miesięcy, ale nie pamiętam ile dokładnie, to już było trochę czasu temu. Jeśli chodzi o minoxa możesz próbować, może zadziała, skutki uboczne nie są chyba zbyt powszechne. Ewentualnie jeśli masz problemy z ciśnieniem to trzebaby się zastanowić- minoxidil był właśnie pierwotnie lekiem na nadciśnienie jeśli dobrze pamiętam.

Dermarollera nie używałem, ale z tego co się zorientowałem to może to być pomocne jednak trzebaby zmieniać często roller, po kilku użyciach igiełki mogą się tępić i uszkadzać skórę. Jest to do rozważenia na pewno, ale trzeba podejść do tego z głową.

Finasterydu też nie stosowałem z tego samego powodu- nie chcę sobie rozwalić gospodarki hormonalnej.

 

Ogólnie to wydaje mi się, że niektóre rzeczy można co najwyżej nieco odwlec w czasie, jeśliby się prowadziło bardzo higieniczny tryb życia, uzupełniłoby się swoje niedobory itd., ale nie ucieknie się od tego.

 

Godzinę temu, krzy_siek napisał:

najgorzej z łysieniem natomiast wychodzą mężczyźni, którym brakuje ostrzejszych rys twarzy (wysokie facial femininity).

Jak trenujesz, nie jesteś ulany tłuszczem, masz spoko sylwetkę to będzie dobrze ;)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na łysienie najlepiej pomaga ogolenie się na zero i akceptacja stanu rzeczy. 

Po pewnym czasie się o tym nie myśli i ma się głęboko w powarzeniu opinie innych. Babki dzielą się na takie co są na nie (40%), co są na tak (20%) i takie co jest im to obojętne (40%) więc dla każdego coś się znajdzie.

 

Do golenia polecam REMINGTON RX5 Ultimate Series XR1500 10 min i z głowy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Kangur Z Austrii napisał:

Jak trenujesz, nie jesteś ulany tłuszczem, masz spoko sylwetkę to będzie dobrze ;)

Tak, dlatego nic z tym nie robiłem, a zacząłem oznaki łysienia widzieć w wieku jakoś 21-22 lat (obecnie 29). Wtedy bardzo nieznaczne, teraz już bardzoej widoczne - zakola Norwood 2 + przerzedzenie na całej głowie.

Mój ojciec w ogóle nie ma oznak łysienia, ale ojciec matki był całkowicie łysy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzy_siek

Od 2 lat coraz częściej ludzie wspominają mi o moim przerzedzającym się placku na czubku głowy. Dochodzi również kwestia zakoli, które sam widzę codziennie w lustrze.

W zeszłym roku po wizycie u fryzjera, kiedy babeczka po skończonej robocie przyłożyła lustro abym widział tył swojej głosy to mnie mocno zdziwiło. Zaczyna się dramat.

 

Ktoś tutaj na forum polecał już wcześniej tę stronę i jest to to samo co wstawił @Dworzanin.Herzoga

a dokładnie: https://www.reddit.com/r/tressless/comments/wlze2v/2022_official_beginner_guide_for_im_losing_my/

 

Na luty ma umówioną wizytę u dermatologa, szczególnie po receptę na lek Propecia zawierający finasteryd.

W zamiarze mam stosować to na sam początek kuracji w dawce 0,5 tabletki dziennie + dermaroll (1x w miesiącu o igłach 1,5mm - dostępny na aliexpress) oraz nizoral.

Tak, jak napisane w poradniku - dopiero po 4-5 miesiącach dorzucę Minoxidil.

Efekty mam zamiar dokumentować co każdy miesiąc od startu kuracji. Możliwe, że zwiększę dawkę finasterydu do 1 tab. dziennie.

 

Za chuja nie widzę siebie na łyso. Lat mam w okolicy 30.

Niestety łysienie mam genetycznie w spadku po ojcu. Dodatkowo mam ciemne gęste owłosiony na całości mojego ciała (w spadku po pradziadku).

 

 

Skoro ludzie otrzymują takie efekty, sam chcę tego spróbować.

Podobno, po finasterydzie są zaburzenia wzwodu oraz zmniejszenie libido. Na to trzeba mieć na uwadze.

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, BRK275 napisał:

 

Na luty ma umówioną wizytę u dermatologa, szczególnie po receptę na lek Propecia zawierający finasteryd.

 

Finapil to tańszy zamiennik. Recepta na spokojnie do ogarnięcia z neta, chociaż na pierwszy raz oczywiście najlepiej jest iść do lekarza. Biorę już ok. 1.5 roku, a i tak na badaniu pokazało że poziom DHT jest poza granicami pomiarowymi(ponad 2500, gdzie norma to 250-990) 🙄

Nie wiem tak naprawdę czy są jakieś różnice pomiędzy tymi lekami. Niby wszystkie zawierają po 1mg finasterydu w tabletce. Ale pierwszym razem gdy zamówiłem bodajże Finahit z UK(jeszcze przed brexitem) to wydaje mi się że lepiej działał.

Minoxidil u mnie powodował reakcję alergiczną na czubku głowy, na czole używam i w pewnym momencie pojawił się rządek małych włosków które urosły i zostały. Ale najgorzej jest u mnie na czubku głowy.

Mój plan aktualnie polega na tym aby poczekać jeszcze ok. 2 lat i jeśli nie będzie znacznego pogorszenia się sytuacji to przeszczep w Turcji, cały czas będąc na finie. Bo przeszczep gdy się cały czas łysieje nie miałby sensu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BRK275 napisał:

Efekty mam zamiar dokumentować co każdy miesiąc od startu kuracji. Możliwe, że zwiększę dawkę finasterydu do 1 tab. dziennie.

Dzięki za info i linka, poczytam. Myślę że zacznę (jesli się zdecyduję) od minoxidil + dermarolling (zakup urządzenia lub zabiegi). @BRK275 gdzie będziesz publikować efekty? Chętnie poczytam.

 

Czy minoxidil jest na receptę? Z tego co widzę to mogę kupić w aptece bez recepty juz za 40 PLN.

Moglibyście polecić konkretne produkty - minoxidil oraz microneedling?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałbym opublikować pod tym linkiem na r/tressless, ewentualnie tutaj na forum założyć blog. Szczerze, to i tak minimum 1rok kuracji zanim powstaną widoczne efekty.

 

4 minuty temu, krzy_siek napisał:

Czy minoxidil jest na receptę? Z tego co widzę to mogę kupić w aptece bez recepty juz za 40 PLN.

Moglibyście polecić konkretne produkty - minoxidil oraz microneedling?

Wydaje mi się, że Minoxidil nie jest

W tamtym poradniku jest wszystko opisane oraz dodatkowo super dokładnie tutaj:
https://www.reddit.com/r/tressless/wiki/index/#wiki_microneedling_.2B_topical_5.25_minoxidil

Są nawet przytoczone badania z pubmedu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, krzy_siek napisał:

Dzięki za info i linka, poczytam. Myślę że zacznę (jesli się zdecyduję) od minoxidil + dermarolling (zakup urządzenia lub zabiegi). @BRK275 gdzie będziesz publikować efekty? Chętnie poczytam.

 

Czy minoxidil jest na receptę? Z tego co widzę to mogę kupić w aptece bez recepty juz za 40 PLN.

Moglibyście polecić konkretne produkty - minoxidil oraz microneedling?

Sam minoksydyl i dermarolling ci nie zatrzyma łysienia tylko spowolni, musisz działać dosłownie od cebulki włosa

Tylko Fin cię uchroni od norwood reapera

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stanach kupiłem serum z peptydem GHK-CU - Auxano Grow. Włosy na zakolach mi w pełni odrosły. Miałem Norwood 1,5 teraz mam 0. Do tego włosy o wiele gęstsze.

Pierwsze efekty pojawiły się po ok miesiącu stosowania (nowe małe włoski). W PL też mozna znaleźć specyfiki z GHK-CU. Polecam wypróbować.

 

Edytowane przez Sankti Magistri
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Cześć, w styczniu pytałem o łysienie. Dopiero teraz, od niedawna, zacząłem stosować środki i działania, mające na celu zatrzymanie łysienia i, jeśli to możliwe, porost włosów. Nie spieszyłem się z podjęciem kroków - tu zagrały dwa czynniki - po pierwsze, z przerzedzonymi, bardzo krótko ściętymi włosami wyglądam w miarę OK (dość ostre rysy twarzy, szeroka szczęka, sportowa sylwetka), i po drugie, dopada mnie czasem analysis paralysis - duzo czytam i analizuję, mało działam.

 

Opiszę niżej, co stosuję. Wszystkie te środki są bardzo niskiego ryzyka - jeśli pojawiają się skutki uboczne, to wystarczy zaprzestać czegoś stosowania, i stan zdrowia wraca do punktu wyjścia. Tak nie do końca jest z popularnym finasterydem/dutasterydem, mającym blokować DHT. Także na wstępie powiem, że tego nie używam, bo: (1) trzeba czekać podobno jakieś 4 miesiące na jakikolwiek efekt, i przez ten czas bujać się z obniżonym DHT w całym ciele, (2) obniżasz DHT w całym ciele a zależy Ci tylko na obniżeniu go w skórze głowy. Zbicie DHT w skórze głowy jest OK, ale w całym ciele może nie być OK (np. spadek libido, bardzo rzadko też ginekomastia), (3) bardzo długo po zaprzestaniu stosowania inhibitorów 5-alpha-reduktazy (obniżania DHT) mogą utrzymywac się skutki uboczne (tzw. post-finasteride syndrome) - ten aspekt jest jeszcze mało zbadany.

 

 

Niżej, co stosuję, posegregowane wg stopnia ryzyka, rosnąco:

 

1) masaże skóry głowy. Na mnie działa mocno relaksacyjnie, po prostu czuję się po tym taki zrelaksowany, odstresowany. Naprężenie w skórze głowy powoduje lokalne zwiększenie stężenia DHT a to prowadzi do łysienia androgenowego. Badania pokazują, że wypadanie włosów jest skorelowane z miejscami największych naprężeń w skórze głowy. Także tym masowaniem, lokalnie obniżam DHT, poprawiam ukrwienie, odżywienie włosa. Stosuję raz-dwa razy dziennie, w sytuacjach gdzie nie muszę na to ekstra poświęcać czasu, np. prysznic, oglądanie jakiegoś filmu itd.

2) kawa - tak, kofeina ma swój odrębny mechanizm działania na zapobieganie łysienia, inny niż wszystkie tu wymienione sposoby. Łyżeczkę kawy rozpuszczalnej rozcieńczam kilkoma kroplami wody i smaruję, głównie zakola i miejsce od góry - tam mam najmniej włosów. Używam jakieś raz na dwa dni.

3) szampon z ketokonazolem - Zoxin-med 20 mg/ml. W zamyśle jest on przeciwgrzybiczy i na łupież, ale jest też przeciwzapalny i przyczynia się do lokalnego obniżenia DHT. Używam raz na 4 dni, pozostawiam na skórze przez parę minut przed spłukaniem.

4) dermarolling - jedno miejsce roluję z 10-12 razy, powoduje to mikrokrwawienia, przy regeneracji poprawia się krążenie, bardzo skuteczny sposób, w zależności od długości igieł stosuje się raz na 4 tygodnie do 2-3 razy w tygodniu, ja kupiłem długość 1 mm i będę używać raz na 2-3 tygodnie. Dbam o sterylność, myję/odkażam przed/po użyciu. Kobiety to też używają na zmarszczki.

https://www.empik.com/derma-roller-do-mezoterapii-1-0-mm-540-igiel-stalowych-xx,p1256555652,perfumy-p

5) minoxidil - kupisz bez recepty, w Polsce popularny jest Loxon 5%. Zalecane dwa razy dziennie, ja stosuję czasem tylko rano a czasem rano i wieczorem (okres półtrwania 22 godziny). Preparat mam w spreyu, na koniec rozsmarowuję i masuje skórę głowy. Należy pozostawić przed zmyciem na co najmniej 3-5 minut aby się wchłonęło, i ja to robię w swojej porannej rutynie, czyli najpierw aplikuję loxon i  zanim się ogolę i umyję ciało to zdąży się wchłonąć.

 

Koszty - raczej małe, dermarolling (kupujesz raz, używasz wielokrotnie i rzadko) i kawa - pomijalne. Szampon ok. 30 zł starcza na jakieś 4 miesiące, opakowanie Loxon 55 zł przy używaniu dwa razy dziennie po 10 psiknięć - starcza na 30 dni, ja stosuję 7-8 psiknięć (krótkie włosy, nie marnuje się lek tylko dociera do skóry) i trochę rzadziej niż 2x dziennie.

 

Wydatek czasowy - praktycznie żaden, głównie to nałożenie minoxidilu co zajmuje poniżej minuty

 

Efekty - opiszę za jakiś czas, działam od teraz

 

Ryzyka - największe przy minoxidilu, stosuję stricte lokalnie (aczkolwiek globalnie cośtam będzie on migrować), zmywam do kilkunastu minut po użyciu. Dermarolling - dbam o sterylność i nie robię na siłę do krwi ale z wyczuciem.

 

Źródła - ja czytałem głównie artykuły naukowe, ale z jutuba też się uczyłem, wiele filmów odsyła do badań i takie filmy uznaję najczęściej za rzetelne źródło wiedzy

 

 

 

  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.09.2018 o 00:05, Marek Kotoński napisał(a):

Zaczynam łysieć z przodu głowy i na ciemieniu, no i nie bardzo mi się to podoba.

Zacznij od tego, czy jesteś uczulony na coś, u mnie nie leczone uczulenie powodowała prócz pękania skóry również łysienie, żeby się odczulić jadłem dużo serków wiejskich, jogurtów naturalnych, piłem codziennie wapno i znacząco ograniczyło proces łysienia.

 

Czy wraz  z wypadaniem włosów masz łupież albo czujesz, że po wymyciu głowy skóra zaczyna dziwnie swędzieć, ważne, żeby też korzystać z szamponów przebadanych w kierunku atopii skóry. Np Ziaja, Biały Jeleń.

Edytowane przez Druid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli androgenowe to nic nie poradzisz. Genetyka to kurwa, jeśli twój dziadek ojciec byli łysi to na 99% też będziesz. Ja odwlekłem ten proces o kilka lat, ale to też nie była czupryna. Tylko ja jechałem z finasterydem i loxonem. Finas to nie zabawka, zrezygnowałem, bo już wtedy badania nie były optymistycznie - sporo skutków ubocznych. Na dzień dzisiejszy nie wierzę w żadne wcierki, zioła, diety, masaże, elektryczne pobudzanie mieszków, to bajki. Tylko przeszczep, nie ma innej drogi do odzyskania gęstszego włosa. Jedyny minus to estetyka bo jednak w wielu przypadkach widać linię przeszczepu, włosy są mniej naturalne niż te "fabryczne".

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzy_siek
Ja od 40 dni stosuję minoxidil 5%. Obecnie nie mam co komentować efektów. Wypadałoby poczekać jeszcze z min. 2 miesiące przed osądem.

Na pewno problematyczne (u mnie) jest jego regularne stosowanie. Wcieranie rano i wieczorem to jest kompletnie nowy nawyk, który trzeba wytrenować. Często po prostu zapominam na wieczór. Pon-piąt przed pójściem do pracy pamiętam, na weekend z rana zapominam.

 

Ciekawe co piszecie o finosterydzie. Byłem już chętny stosować ale z racji dostępu za receptę, wstrzymałem się.

 

Generalnie, powodzenia :)


Z mojej paki coś takiego.

U mnie za huja w 3 miesiące takiego efektu nie uzyskam, ale szanuję gościa za podejście.

Jak robiłem sobie zdjęcia czupryny, to dużą robotę robił kąt nasłonecznienia na włosy, tak pewnie i tutaj stąd ten szybki efekt.

(albo wali w huja hehe)

 

Edytowane przez BRK275
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, BRK275 napisał(a):

za huja w 3 miesiące takiego efektu nie uzyskam

ze wszystkimi procedurami, ćwiczeniami, lekami itd. jest tak, że część (większość) ma efekty widoczne ale niespektakularne, część prawie żadne efekty (non-responders), część mega efekty (hyper-responders). Przy minoxidilu np. pamiętam że bodaże 10% było hyperresponders, i faktycznie na necie znajdowałem posty gdzie osoba używałą tylko tego i efekty ogromne.

37 minut temu, BRK275 napisał(a):

ak robiłem sobie zdjęcia czupryny, to dużą robotę robił kąt nasłonecznienia na włosy

Tak, jest różnica jakie światło (dzienne/lampa/jaka lampa), jaka długość włosów, jak ustawisz głowę i aparat ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się że w Korei sie wiele w temacie działo/dzieje

 

Niestety widzę że nie ma wielkiego postępu z tym dużym newsem z 2017 roku:

 

 

 

https://www.scmp.com/tech/science-research/article/2121012/korean-scientists-develop-biochemical-breakthrough-hair-loss

 

 

https://nextshark.com/south-korean-scientists-may-found-breakthrough-cure-baldness

 

 

Działało na myszach, miały być testy na ludziach (może były już?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BRK275 napisał(a):

minoxidil 5%

To jest ten specyfik ?

 

2469_z%20(1).jpg

W dniu 26.09.2018 o 01:59, Bronisław napisał(a):

zaparzoną pokrzywą

Robiłeś wywar z pokrzywy i polewałeś sobie głowę, czy moczyłeś przez ileś tam minut ?

 

Może być zwykła herbata ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.