Skocz do zawartości

Niskie FT4


radeq

Rekomendowane odpowiedzi

FT4 13,64 (12-22)

TSH 2,05 (0,27-4,20)

 

Jeżeli chodzi o samopoczucie to strasznie ciężko zebrać mi się do pracy i najchętniej bym dużo spał, jeżeli chodzi o hobby to jak się wkręcę to nikt mnie nie zatrzyma. Wydaje mi się, że wzrosła mi wrażliwość na zimno, tętno spoczynkowe dość niskie.

 

Rodzinny przepisał mi Letrox 50, jedna tabletka dziennie, po tygodniu 1,5, a potem na badania. 

 

Kiedyś u endokrynologa babka powiedziała, że wyniki są w normie i mam się niczym nie przejmować, rodzinny za to gada że mam wyniki jak 60 latek i w moim wieku (31) powinienem mieć FT4 około 19. 

Na USG wyszło, że tarczyca jest 2x mniejsza niż powinna być, zero guzów, powierzchnia gładka. 

 

Znajoma internistka mówi, żeby nie brać leków, skoro wyniki w normie. 

 

Osobiście zastanawiam się, czy w przypadku tarczycy nie jest jak w przypadku testosteronu, gdzie podobno w stanach wszystkim starszym mężczyznom się go podaje co by mieli lepsze życie i chętnie bym spróbował 1,5 msc terapii co by zobaczyć jaki ma to wpływ na mnie, z tym, że boję się, że wyższy FT4 przyczyni się do jeszcze większego zmniejszenia tarczycy.

 

Ktoś zna się na temacie? @PanDoktur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wyniki w normie. Nie bierz letroxu na razie bo wyłączysz tarczycę, uzupełnij d3, k2, A i E. Kup d3 i A z Medany w roztworze wodnym, jest na receptę i dawaj 20tys jednostek dziennie przez tydzień i obserwuj. Obowiązkowo selen i cynk. Możesz dorzucić bor i krzem. Dodatkowo jedz kiszonki i wywal pszenicę. Zadbaj również o wątrobę.

 

Miałem tak samo niby za mała tarczyca i od razu leki i to był niestety błąd. Jakimś dziwnym trafem odkąd jem zdrowo i biorę suple to tarczyca mi się powiększyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, radeq said:

@EMKEJ Przy 30 to samo, przy 51 to samo, teraz teoretycznie powinno być ciut wyższe 25oh, ale już nie mierzyłem. 

30 to jest bardzo nisko, 50 to minimum. ja sam mam 26 i czuje się kiepsko. Trzeba dobić do 80-100 i patrzeć co się będzie działo. 

 

Ja biorę 10tys jednostek dziennie. Zrobię badanie po zjedzeniu 240 tabletek i zobaczę czy podskoczy i o ile.

Edytowane przez EMKEJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cóż, co endokrynolog to inne podejście. Niektórzy wyznają zasadę, że warto wprowadzić chociaż małą próbę leczenie tyroksyną, by sprawdzić jak to wpłynie na organizm. Chociaż samo towarzystwo endokrynologiczne nie zaleca leczenia subklinicznej niedoczynności tarczycy oprócz kobiet w ciąży. Generalnie poziom TSH po rozpoczęciu stosowania lewotyroksyny sprawdza się dopiero po ok. 4 tygodniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Anty-TG tez poniżej normy.

 

Nowe badania tarczycy, ciekawe co tak podbiło wynik, duże dawki witaminy d3? przez 4-6 dni ładowałem po 30000j, teraz już na spokojnie po 10k. 

FT3 6.49 pmol/l (3.13-6.76)
FT4 15.62 pmol/l (12.0-22.0)
TSH 2.72 mIU/l (0.27-4.20)

 

Cała morfologia, kał i mocz ok, rtg klatki ok, usg brzucha ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak szukasz dziury w całym? Pamiętasz jaka była objętość tej tarczycy w opisie USG? Skoro wszystko jest w normie to nie przejmowałbym się - jesteś zdrowy.

Nie wiem tylko po cholerę takie końskie dawki wit. D3. Polskie towarzystwo endokrynologiczne w porze wrzesień-kwiecień zaleca 1000-2000 dla nieotyłych dorosłych. Tego trzymałbym się, bo już kilku pacjentów, które przedobrzyli z dawkowaniem wit. D3 na oddziałach widziałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nowe badania tarczycy:

TSH    TSH    5,0600    µIU/ml    0,270    4,200  H
FT3    FT3    3,45    pg/ml    2,00    4,40    N    
FT4    FT4    1,20    ng/dl    0,93    1,71    N

 

Od 2 tygodni często wychodzę na dwór (wcześniej prawie w ogóle), w samej koszulce, zimne prysznice, morsowanie, czy to z tego powodu tsh wybiło? 

 

Te wcześniejsze wyniki z 31.10 były po 3-4 dniach jak zacząłem "wychładzać" się na dworze. 

Edytowane przez radeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Nowe badania, coś tam się podnosi, od połowy grudnia już w sumie nie morsowałem, ale sauna i zimne prysznice po wysiłku są, i 2-3x w tygodniu praca na dworze. 

TSH TSH 2,0700 µIU/ml 0,270 4,200 N

 

 
FT3 FT3 3,84 pg/ml 2,00 4,40 N

 

 
FT4 FT4 1,27 ng/dl 0,93 1,71 N

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Bracia jak to waszym okiem wygląda? Znacie się może na tarczycy?

 

Prawy płat 20x17x53 mm (9,01ml)

Lewy płat  16x19x57 mm (8,66ml

Gr. Cieśni do 6mm

 Miąższ tarczycy niejednorodny, zmieniony guzowato, o obniżonej echogeniczności.

W prawym płacie odgraniczony guz normoechogeniczny o wym 6x6mm i na granicy z cieśnią podobny guz 6x5mm.

Lewy płat tarczycy prawie w całości wypełniony przez niejednorodny guz normo-hipoechogeniczny o wym. 28x18mm.

W projekcji PD i CD przepływ przez miąższ tarczycy w granicach oraz podwyższony na obwodzie i częściowo w obrębie guza lewego płata. Obraz USG może odpowiadać współwystępowaniu choroby autoimmonologicznej tarczycy.

Skierowanie na badanie BACC guzów tarczycy.

 

Fosfor nieorganiczny 1,10 [mmol/ml] zakres  0,81-1,45

Wapń całkowity  2,37 [mmol/l] zakres 2,15-2,5

TSH 0,400 zakres 0,4-4,2  ( raz mi wyszło 0,119)

FT3 2,68 [pg/ml] zakres 2-4,4

FT4 1,30 ng/dl zakres 0,93-1,70

anty-TG 13,05 IU/ml

anty-TPO <9 [IU/ml] zakres 0-34

AST 22[U/l] zakres 0-40

Potas 4,40[mmol/l]

Glukoza 90,1[mg/dl]

Sód 136 [mmol/l]

Cholesterol całkowity 202 mg/dl

HDL 55,9 mg/dl

LDL 126 mg/dl

Cholesterol nie -HDL 149,08 mg/dl

TG 116,6 mg/dl

Wzrost 1,80 waga 82kg.

Bracia czy to  już czas by pomyśleć  o domku w ziemi?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.