Skocz do zawartości

Chce założyć działalność. Potrzebne porady.


CocaineIsMyWife

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,
Jak możecie przeczytać w tytule, chce założyć własną działalność gospodarczą. I chciałbym otrzymać od was porady dzięki, którym będę mógł uniknąć wielu problemów.

Teraz kwestia pytań:
1) Chce w pewien sposób pośredniczyć w sprzedaży, czyli kupować pewien Produkt od klienta B za pieniądze klienta A. Czyli Klientowi A wystawiam pro-formę i dostaje od niego kasę, wtedy uderzam do klienta B i kupuję produkt dla klienta A. Na co powinienem zwrócić uwagę? Czy nasze kochane władze mogą się do czegoś przyczepić?
2) Jakie biuro rachunkowe możecie mi polecić? Myślę głównie nad internetowym biurem rachunkowym. Na oku mam wfirma.pl i ifirma.pl, ktoś może się wypowiedzieć na ich temat? Czy jest możliwość kontaktu z księgową, która by mogła wyjaśniać nie jasne sprawy?
3) Jak wygląda sprawa z wysyłaniem towaru za granicę, tj. z tego co wiem VAT wynosi wtedy 0 % ale jakie warunki muszę spełnić żeby tak było?

Na ten moment to wszystko, w przypadku zmiany będę edytował lub dopytywał. :)

Edytowane przez CocaineIsMyWife
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do punktu pierwszego się nie wypowiem. 

 

Punkt ostatni: fakturę z zerowym VAT'em możesz wystawić firmie z UE, pod warunkiem że obie strony mają europejski numer podatkowy, zarejestrowany w systemie VIES. 

 

Generalnie odradzam działalność w Polsce, dużo wygodniej zarejestrować firmę np. w Estonii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Schlucken,NichtSpucken! napisał:

Generalnie odradzam działalność w Polsce, dużo wygodniej zarejestrować firmę np. w Estonii.

Jak wygląda to kosztowo miesięcznie? I w jaki sposób wygląda działanie z takiej inicjatywy w Polsce? Bo kosztowo jednoosobowa działalność z tego co ja liczyłem za samo istnienie kosztuje te 505zł + biuro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jeszcze, ale robię rozeznanie. Z krajów europejskich, działalność miałem w Polsce i w Niemczech. Polska jest pod tym względem okropna, mógłbym wiele o tym pisać. 

 

Estonia oferuje tzw. cyfrową rezydencje, po jej uzyskaniu można rejestrować konto, działalność, w planowana jest też estońska kryptowaluta. Wszystko przez internet, fizyczny adres można sobie tanio wynająć od firm, oferujących pośrednictwo w takich usługach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Vat'em i innymi podatkami jest różnie. Co kraj to obyczaj. Od stycznia mają np. w krajach Zatoki Perskiej VAT. Za granicą też się coś zmienić lubi więc jak czytasz fora to zawsze patrz na datę. Czasami są potrzebne dodatkowe certyfikaty.

 

Poczytaj o sposobach odprawy. Nie wiem komu chcesz sprzedawać. Jak ufasz drugiej stronie to możesz sprzedać EXW wtedy wszystkie koszty są po stronie odbiorcy, również transport. Przysyła do Ciebie swojego kuriera, tylko jak potem nie przyśle Ci dokumentu o tym, że towar opuścił obszar celny UE to musisz zapłacić VAT. W druga stronę można tak zrobić, że wszystko załatwiasz Ty. Są też pośrednie stany w stylu dowozisz na lotnisko / do portu odprawiasz albo nie. Tak naprawdę trzeba by wiedzieć jaki towar i jakie relacje łączą Cię z odbiorcami, a i tak na koniec sam musisz oszacować ryzyko. Zawsze możesz zlecić też odprawę innej firmie, żeby to za ciebie zrobiła. 

 

Uważaj na koszty transportu, mogą się zdarzyć niespodzianki nawet przy małych paczkach na terenie UE (klasyka to np. Grecja), nie mówiąc o wysyłce poza Europę. 

 

ps. czasami nieźle AIP się sprawdza w takich przypadkach, bo często mają podpisane umowy od razu z dziesiątkami firm, np. kurierską i obsługująca płatności internetowe. 

 

ps2. masz jakiekolwiek doświadczenie w organizowaniu jakichkolwiek przedsięwzięć? 

 

 

Edytowane przez Piter_1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Piter_1982 napisał:

Nie wiem komu chcesz sprzedawać.

Polska i Unia jak się trafi jakiś fajny kontrahent.
Kurier raczej nie przejdzie rady. bo to będą całe ciężarówki towaru :P więc tylko przewoźnicy.
 

 

4 minuty temu, Piter_1982 napisał:

ps2. masz jakiekolwiek doświadczenie w organizowaniu jakichkolwiek przedsięwzięć?  

Tak, pracuje w tym momencie w podobnym temacie, a nie widzi mi się pracowanie za psie pieniądze w porównaniu do czego mogę robić coś z mniejszymi kosztami i zarabiać sam na tym :v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Schlucken,NichtSpucken! napisał:

Generalnie odradzam działalność w Polsce, dużo wygodniej zarejestrować firmę np. w Estonii.

Tylko że wtedy musisz być przez większość roku w Estonii . Jeżeli mieszkasz w Polsce, to musisz płacić podatki w Polsce.

Optymalizacja podatkowa nadaje się jedynie jeżeli mieszkasz za granicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.10.2018 o 13:33, CocaineIsMyWife napisał:

2) Jakie biuro rachunkowe możecie mi polecić? Myślę głównie nad internetowym biurem rachunkowym. Na oku mam wfirma.pl i ifirma.pl, ktoś może się wypowiedzieć na ich temat? Czy jest możliwość kontaktu z księgową, która by mogła wyjaśniać nie jasne sprawy?

Ja korzystam z wfirmy, jest ok. Tylko, że w niej to sam sobie wszystko wklepujesz. Bo mi się wydaje, że myślisz, że wyślesz dokumenty przez neta i oni będą ci robić całą księgowość. I mają tam jakichś fachowców, którzy odpowiadają na pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, brat mniejszy napisał:

Bo mi się wydaje, że myślisz, że wyślesz dokumenty przez neta i oni będą ci robić całą księgowość.

Wiem że trzeba samemu wklepywać dane itd. jak dla mnie to plus, bo będę miał nad tym wszystkim większą kontrole. Chodzi mi o sam fakt że oni załatwią resztę. Możesz się podzielić jak to wychodzi kosztowo miesięcznie? I był bym wdzięczny jak byś wysłał jakiegoś screena interfejsu bo ciekawi mnie czy jest to dosyć przejrzyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, CocaineIsMyWife napisał:

Wiem że trzeba samemu wklepywać dane itd. jak dla mnie to plus, bo będę miał nad tym wszystkim większą kontrole. Chodzi mi o sam fakt że oni załatwią resztę. Możesz się podzielić jak to wychodzi kosztowo miesięcznie? I był bym wdzięczny jak byś wysłał jakiegoś screena interfejsu bo ciekawi mnie czy jest to dosyć przejrzyste.

A około 30zł na miecha.

Screen.

https://zapodaj.net/7a45f0dd1e469.png.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.