Skocz do zawartości

Sformułowanie "samica".


Tomko

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Tomko napisał:

Otóż zauważyłem, że coraz więcej uzytkowników/użytkowniczek używa określenia "samica".

"Loszka" została dodana do rejestru nazw zakazanych. A że język jest żywy i szuka uproszczeń, to się "samiczka" pojawiła ?

 

Chociaż mnie np rozszerzenie "loszki" także na pochodne, a zwłaszcza na pojęcie "loszkologika" konfuduje.

To słowo nie ma (równie) zgrabnego synonimu ?

 

Natomiast - żeglując do brzegu - nie popadajmy w feministyczną poprawność polityczną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to nie przeszkadza. Używam wyrazu „samica” równorzędnie z „kobietą” i „dziewczyną”. Traktuję je jak synonimy. Pragnę zwrócić uwagę, że panie na forum analogicznie mówią o panach per „samiec” i nikt się o to nie czepia.

 

Ponadto, samcowanie/samiczkowanie to jest znak rozpoznawczy działalności Marka Kotońskiego - „Radio Samiec”, „Samcze runo”, „Bracia samcy”.

Edytowane przez koksownik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Tomko napisał:

w praktyce rzadko pada określenie "samiec" a często "samica".

Nie do końca ;)

Wpisując w wyszukiwarkę wychodzi:

samiec - 2915 wyników,

samica - 1820 wyników.

 

Wiadomo, są trochę niemiarodajne przez Radio Samiec, wobec czego sprawdźmy formy odmienione:

samca - 2269 wyników,

samicy + samicę - 2602 wyniki.

 

Ja tu wielkiej różnicy nie widzę.

Przesadzasz :)

Edytowane przez Ancalagon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/16/2018 at 11:16 AM, Still said:

Jeżeli mówimy o samicy w kontekście płciowym to zawsze można mówić (pisać)

Samica. Tak, zgadzam się ale w kontekście płciowym, ewolucyjnym, "zwierzęcym". Jestem też za tym, żeby autor takiego wpisu równoważnie używał słowa samiec w tymże kontekście.

 

On 10/16/2018 at 11:16 AM, Still said:

samiczka,

suczka, suka, sunia..... 

Samiczka, od biedy, czasem może być ale bym był za daleką powściągliwością.

Suka (i wszystkie jej "odmiany") to określenia pejoratywne, uważane za obraźliwe bądź wulgarne i tego być na forum nie powinno.

 

ed: Co do suczki, samiczki - czasem z kontekstu i konstrukcji jest to uzasadnione, może też być cytat, tym bardziej zasadne ale chodziło mi o to, że szafowanie tym słowem jest wielce ryzykowne i może być nie na miejscu więc powściągliwość uzasadniona.

Edytowane przez wrotycz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobiety lubią być tak nazywane, Wbrew pozorom tego co mówią..... To w łóżku moja suko czy inne tego typu słówka są wręcz czasami wskazane !! ;) Jak ostrzej podchodzimy do fikołków, Uwielbiam tak.

Edytowane przez Maximus Decimus Meridus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.