Skocz do zawartości

Diamenty inwestycyjne.


Pieter

Rekomendowane odpowiedzi

W złoto już zainwestowałem i jestem zadowolony bo trzyma wartość i nie mam szmalu od ręki co motywuje mnie do pracy.

W rodzonego brata tez zainwestowałem trochę grosza?miał mi oddać a skończyło się upadłością jego firmy"dobry zwyczaj nie pozyczaj".  ?

Bracia co myślicie o inwestycji w diamenty podobno trzymają wartość a nawet zyskują na wartości średnio 5% w skali roku.

Jak już bym kupował na co zwracać najwiekszą uwagę na karaty, czystość, jasność czy szlif?

I jakie brylanty najłatwiej odsprzedać mam ok 7k na inwestycje,jak myślicie lepiej odkładać dalej i kupić lepszy kamień,czy np kupić dwa za 3,5k bo nie sztuką jest kupić coś drogiego a potem tego nie sprzedać.

 

Diamenty traktuje jako inwestycję długoterminową.

 

Jak nie diamenty to w jakie aktywa najlepiej zainwestować taką sumę?

Edytowane przez Pieter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej inwestować w siebie i własny biznes, ewentualnie dodatkowy biznes / drugie źródło dochodu. 

 

Bezpieczeństwo złota to mit, chyba że masz nadzieję na wzrost ceny monet kolekcjonerskich ze złota, itp. (z tym bywa różnie) albo na wybuch wojny.

Ryzyko kursowe

Złoto notowane jest na światowym rynku w dolarach amerykańskich. Oznacza to, że przy takiej samie cenie za uncję, zakupiony złoty kruszec będzie mniej wart, jeżeli dolar osłabi się względem złotówki. W takim przypadku ostatni spadek kursu USD z poziomu 4,24 zł do 3,56 zł oznaczałby ok. 16% stratę w przeciągu kilku miesięcy. Jak widać złoto nie jest 100% w naszym przypadku pewną inwestycją, nawet gdyby jego cena była stała wobec dolara. Ryzyko kursowe może skutecznie pokrzyżować plany wielu krajowym inwestorom.

Notowania złota
Cena złota w 2011 roku przekroczyła 1800 USD za uncję. Po czym w 2015 roku spadła do ok. 1060 USD. Inwestorzy, którzy kupili złoto na górce cenowej i z powodu paniki albo potrzeby posiadania gotówki sprzedali je w najmniej odpowiednim momencie ponieśli ponad 40% stratę w 4 lata.

 

Cena złota dziś 1230 USD/uncję, czyli kupujący w 2011r po 1800 mają obecnie stratę - 31%.

 

 

Edytowane przez realista
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@realistamasz jakaś wiedzie odnośnie diamentów?

Złoto już po ptakach bo kupione.

Wiem że najlepiej inwestować w siebie i to robię,ale w razie W dobrze mieć jakieś zabezpieczenie.

Co myślicie odnośnie diamentów,byłem w mennicy mówili że opłaca się kupić diament iść do jubilera żeby zrobił pierścionek podobno zyski na jednym mogą sięgać nawet 1800pln.

Jak myślicie ich wartość będzie spadać czy dalej rosnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O diamentach trochę czytałem kiedyś, jednak nie śledziłem i nie śledzę zmian cen na przestrzeni lat, więc nie znam się. 

Oszlifowanie i zamiana diamentu w brylant w biżuterii może być rzeczywiście o wiele bardziej opłacalne od czekania na powolny wzrost cen i chronić przed ich wahaniami. 

Tylko czy masz zaufanego szlifierza, który zrobi to w rozsądnej cenie? 

 

 

 

Edytowane przez realista
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozmawiałem z osobą która zajmuje się importem tego kruszcu to diamenty/brylanty inwestycyjne to tylko te co mają oznaczenie szlifu EX, perfekt czysty i jeszcze jakiś parametr na EX był ale już nie pamiętam jaki. 

Cenowo zaczynają się chyba od 20-30k. Ich cena zwiększa się co roku. Przy znalezieniu 2 podobnych cena pary rośnie x1,5, czym więcej takich Samych cena także wzrasta.

 

Coś jeszcze wspominał, że są to złoża które się wyczerpują, a syntetyki to nie to Samo. Więc cena tego kruszcu będzie się zwiększać.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, tak jak o kryptowalutach / Bitcoinie mówili już wszyscy to znaczyło że czas uciekać i bańka spekulacyjna pęknie za chwilę. BTC spadł z 20 tys do ok 6 tys. USD obecnie.

Ale na złocie bańka spekulacyjna pękła w 2011 i na razie nie pompują jeszcze kolejnej, do nowego szczytu daleko. 

https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=ZLOTO

 

Edytowane przez realista
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieter osobiście omijam te kamyki, zwłaszcza, że się na nich nie znam (podobnie jak Ty). 

 

Ale pamiętam scenę z filmu "Blue Jasmine" jak ubożejąca bohaterka skarżyła się mniej więcej w ten sposób, że jak kupowała za gruby hajs biżuterię z brylantami u jubilerów, to wszyscy zachwalali że wartość, że lokata i nie straci, po czym jak spróbowała ją sprzedać to prawda pokazała gołą dupę. 

 

Jest taka podśmiechujka z hasła wypromowanego przez sieć De Beers "diamonds are forever", co ma w tłumaczeniu oznaczać - "kup i nigdy nie próbuj odsprzedać".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.