Skocz do zawartości

Jak przepisać spadek po zmarłej mamie?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie bracia!

Na wstępie zaznaczę, że jestem zielony jeśli chodzi o sprawy spadkowe. Jednak nadszedł czas by pewne kwestie uporządkować, więc zwracam się do Was z prośbą o wyjaśnienie niektórych spraw.

Historia wygląda tak, że kilka lat temu zmarła moja mama i został po niej majątek w postaci dwóch działek gospodarczych ( jedna o pow. 1ha, druga 0,5ha).  Mama miała w nich 1/3 udziału, pozostały udział należy do jej dwóch braci. Mam siostrę, więc cel jest taki, żeby to co należało do mamy przepisać na mnie i siostrę. Moje pytania:

 

1.       Czy mój tato, który żyje, ma również prawo do tego spadku, czy tylko dzieci (ja i siostra)?

2.       Jaki jest pierwszy krok jaki powinienem zrobić, gdzie się udać, jakie dokumenty, zaświadczenia muszę zdobyć?

3.       Nigdy tych działek nie widziałem gdzie mogę się udać, żeby dokładnie się dowiedzieć o które działki chodzi. Domyślam się, że informacji należy szukać w księgach wieczystych, ale żeby mnie do nich dopuścili, to jakieś dokumenty (np. akt zgonu)  muszę im pokazać?

4.       Siostra jest w Stanach i nie ma możliwości, żeby przyleciała do Polski, bo później już nie będzie miała wjazdu do kraju naszego największego sojusznika. Czy ja kwestie przepisania spadku mogę załatwić sam czy będzie potrzebne jej pełnomocnictwo?

 

 

Na razie mam tyle pytań. Najbardziej mnie interesuje kwestia od czego mam zacząć. Gdzie mam się najpierw udać, kiedy do notariusza i z czym itd. Może ma ktoś doświadczenia w takich sprawach i jest chętny się podzielić wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twój tato był mężem Twojej mamy to dziedziczy on i wspólne ich dzieci, czyli Ty i Twoi bracia i siostry. Oczywiście zakładam, że Twój tato nie zrzekł się spadku i to zależy, czy byliście wtedy Ty i Twoi bracia i siostry niepełnoletni. Bo wtedy mógł się zrzec w waszym imieniu. Poza tym od śmierci mamy minęło kilka lat więc sytuacja powinna być już uregulowana.

 

A co do ksiąg wieczystych to można chyba mieć do nich dostęp przez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości, dostęp może mieć każdy. Księgi wieczyste prowadzą są o ile mnie pamięć nie myli przez sądy rejonowe, kiedyś można też było pytać w starostwach powiatowych. Najlepiej po prostu zadzwonić i przedstawić sytuację to wtedy Ci na pewno pomogą jak znaleźć numer księgi i jak sprawdzić kto jest wpisany jako właściciel i współwłaściciel.

 

Tak czy inaczej, tak jak w reklamach lekarstw, doradzam, jak już sprawdzisz co jest w tych księgach skonsultowanie się ze specjalistą czyli notariuszem lub prawnikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.