Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanowni Bracia!

Pewna osoba jest mi dłużna pewną kwotę z tytułu niezaplaconego czynszu. Osoba ta podpisała weksel własny na kwotę zadłużenia z datą wykupu na 31.12.2017 roku. Pomimo prób skontaktowania się z dłużnikiem nie udało mi się wyegzekwować należności. 

Byłbym wdzięczny za porady co mam w tej chwili zrobić by odzyskać pieniądze, jak "odpalić" ten weksel. Słyszałem, że można też dać klauzulę przeciw małżonce dłużnika (wiem gdzie pracuje), ale nie wiem jak to działa. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozew, na platformie e-sądu.  Wcześniej wezwanie przed sądowe. Żeby wpłynąć na wyobraźnie możesz załączyć pozew jaki zamierzasz złożyć i wpisz tam np. kilka tyś. za zastępstwo procesowe (wiadomo, że sąd nie przyzna, ale na wyobraźnię podziała).

 

Jeśli dojdzie do rozprawy prawdopodobnie szybko dostaniesz tytuł wykonawczy bo taki weksel to jak uznanie długu (wg. tego co się orientuję i jak to opisałeś, może ktoś mnie poprawi).

 

Masz tytuł w ręce, dzwonisz do delikwenta i prosisz o zwrot. Dobrze żebyś wysłał też sms'a (jak zrobi kroki, żeby uniknąć spłacania to będziesz mógł wnieść skargę Paulińską). 

 

Jak się nie chce dogadać idziesz do komornika, i to on robi syf w twoim imieniu. W żadnym wypadku nie udawaj się sam do pracodawcy żony. Dostaniesz tylko pozew o nękanie. 

 

Grillowanie ? Naprawdę policzyłeś, to? A jak odsetek Ci nie zasądzą. Jak najszybciej bierz co twoje. Ewentualnie możesz wziąć w naturze z jakaś przebitką jak wiesz, że ma coś co cię interesuje (czasami ktoś unika spłacania bo naprawdę nie ma kasy. Możesz się zdziwić, że przyjmie to z ulgą).

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, teraz pytanie czy jest Ci znane miejsce zamieszkania dłużnika? Bo jak dasz sprawę do e-sądu, a dłużnik nie odbierze nakazu bo będzie błędny adres, albo złoży sprzeciw, to sprawa i tak trafi do trybu zwykłego, tylko poczekasz sobie rok czasu. Jeśli znasz adres, to proponuję dla przyzwoitości wezwać dłużnika do wykupu weksla z terminem 7 dni. Na wezwaniu podaj jego dane, adres, podstawę zadłużenia, wymagalną kwotę oraz swój rachunek bankowy, żeby mógł dać zadość twojemu roszczeniu. Dopisz, że w przypadku braku płatności skierujesz sprawę do firmy windykacyjnej oraz dalej do sądu. Niektórzy boją się windykacji, a inni bardziej boją się sądu, dlatego wpisz te dwie sankcje. Pamiętaj że masz prawo do odsetek za zwłokę, możesz je policzyć przy pomocy kalkulatorów dostępnych w internecie. Możesz również wezwać do mediacji, podaj swój telefon i poproś o kontakt, może będzie płacił dobrowolnie, ale w ratach. Jak nie będzie reakcji, albo adres jest nieznany to albo sam złóż pozew w sądzie właściwym ze względu na miejsce wykupu weksla (rejonowy, jeśli kwota powyżej 75000zł to sąd okręgowy), albo daj sprawę do prawnika, który taki pozew złoży. Jeśli nie znasz adresu, możesz złożyć wniosek do CPD, ale musisz uzasadnić swój interes prawny. Koszt to chyba 30 zł. Są też firmy wywiadowcze, które ustalają adresy- ostatnio zetknąłem się z kwotą 200zł, ale masz odpowiedź w terminie 7 dni, a nie pół roku jak z CPD. Najlepiej chyba to dać prawnikowi, bo sąd i tak zapewne zasądzi zwrot kosztów procesu od dłużnika. Później będziesz się bujał z komornikiem. Też jest ciekawie ;)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.