Skocz do zawartości

Koszty posiadania samochodu


adam1992

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 5.11.2018 o 15:07, michau napisał:

mechanicy, to jak mi kiedyś kolega klarował, są m. in. twoi koledzy z podstawówki, którzy nie potrafili potęgowania pojąć

 

Też jestem mechanikiem, i pierwiastkowanie jeszcze nigdy w życiu mi się nie przydało (mimo że w szkole średniej byłem najlepszy w klasie, miałem na koniec jakieś tam nawet wyróżnienie, ot zwykły uczeń). Lepiej uczyć dzieci podstaw ekonomi, racjonalnego odżywiania itd. 

 

Dnia 5.11.2018 o 13:11, adam1992 napisał:

7 km w jedną stronę

Jeździłem 12 codziennie do pracy rowerem. Przejebane na dłuższą metę, ale 7 na dobrym rowerku przez miasto nie jest źle. Ew jednośladem, ale już lepiej auto. 

 

Koszty. Zasada jest taka im większe auto tym wyższe. 

 

Im starsze tym więcej drobnych (relatywnie) tanich napraw, ale duża podaż części. 

 

Dla Ciebie osobiście bym polecił benzyna z lpg, auto vw polo (wiem że to skurwiały niemiec, ale jako mechanik oprócz rozrządu na łańcuszku, który zużywa się jak pasek a kosztuje kilka x tyle nie mam żadnych kontrargumentów) najlepiej 1.4 i wyżej. Unikaj 1.2 i silników na łańcuszku rozrządu, ww masz dlaczego. Poza tym np Yaris bdb auto, może trochę mniej części ale kupił bym. 

 

Mniejsze auto to tańsze auto, ale właśnie, tańsze. Bębny z tyłu, belka. Szału nie robi, ale na pierwsze auta będą bdb. 

 

Koszty zależy. Ja jeżdżę ok 50km dziennie, na lpg wydaję 100zł tygodniowo, teraz zdrożało więc drożej. Dlaczego lpg już koledzy wyjaśnili. 

 

Dnia 5.11.2018 o 16:41, realista napisał:

Mannol Diesel

Ja nie patrzę na marki, leję najlepszy jakościowo olej do pewnej kwoty. Na zniżki w hurtowni bańka 5l 5w40 dobrego jakościowo API i acea oleju płacę z siedemdziesiąt parę złotych, filtr oleju ok 15 powietrza dwadzieścia parę. Plus świece dziesięć, dwanaście za markowe i co 15 000km (niecały rok u mnie) wymiana. 

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, DOHC napisał:

Ja nie patrzę na marki, leję najlepszy jakościowo olej do pewnej kwoty. Na zniżki w hurtowni bańka 5l 5w40 dobrego jakościowo API i acea oleju płacę z siedemdziesiąt parę złotych,

Też nie zwracam uwagi na markę oleju, tylko na to czy ma lepkość zalecaną do mojego silnika (5W40), plus ewentualnie specyfikację producenta.

Napisałem dla przykładu, bo bez zniżek i w sklepie a nie hurtowni dałem ostatnio 67zł za 5l bańkę syntetyka Mannol Diesel Turbo 5W40 spełniający normy VW 502.00 i 505.00.

Edytowane przez realista
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję audi a4 b6 1.8t od roku. Przejechane 16 tyś km. Dokumentuje wszystkie wydatki oprócz myjni. Jak narazie koszt przejechania 1 km to około 0,70 zł wliczając w to wszystkie koszty. Rok jeździłem na benzynie. Regenerowalem turbo, wymieniłem rozrząd, poduszki pod silnikiem, filtry, komplet opon, olej w skrzyni manualnej, olej w silniku co 10 tyś. km, założyłem LPG, świece zapłonowe. Spalanie benzyny to 9 litrów, a  gazu 11 l na 100km(opony 16' lato, zima 15'). Ogolnie jeśli komuś nie zależy na osiągach, to nie polecam. Lepiej kupić coś nowszego i ekonomiczniejszego na dojazdy samemu. Np. Toyota Aygo, Nissan pixo itp. PS. Za 13 tyś ciężko o dobre audi a4 b6 1.8t(zawyżone ceny). 

Edytowane przez Lukulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze coś ciekawego znalazłem w sieci odnośnie tematu:

 

https://subiektywnieofinansach.pl/tco-czyli-ile-naprawde-kosztuje-cie-samochod-paliwo-ubezpieczenie-serwis-amortyzacja-zsumowalem-to-i-mam-trzy-wnioski/

Edytowane przez Endeg
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do kosztów posiadania samochodu zaliczyć jeszcze należy jego ubezpieczenie. I o ile Ci co mają 60% zniżek nie muszą się za bardzo martwić, bo koszta są akceptowalne, o tyle młodzi kierowcy nie mają lekko, bo często muszą płacić naprawdę wysokie ubezpieczenie.

Ci co mają zniżki, dobrze, aby skupili się na ich ochronie, bo lekka stłuczka i zniżki lecą - zachodzi też potrzeba rekalkulacji.

Niektóre TU mają programy ochrony zniżek - tutaj proponuję doczytać: https://wygodnie.pl/porady/ochrona-znizek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto poczytać ogłoszenia sprzedaży.

Niektórzy właściciele piszą co i ile wsadzili w dane auto.

Widziałem takie, gdzie włożone zostało 20 tys, a w ogłoszeniu za 30 tys bo tak chodzą dane roczniki.

Zapewne jeszcze coś czekać będzie przyszłego właściciela ponieważ po takim wkładzie dziwne że sprzedaje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.11.2018 o 09:47, Endeg napisał:

to takie wyliczenie dla zamożnych z dużych miast nie mające przełożenia na "kowalskich" tym bardziej z mniejszych miast

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na krótkie trasy po mieście to tylko mała benzynka.

Zakładam że poszukujesz alternatywy do tramwaju, więc jesteś z miasta.

 

Jeżeli nie chcesz dużo większych kosztów niż koszt biletu miesięcznego to sugeruję coś pokroju:

yaris 1.0, aygo 1.0, panda 1.1/1.2, picanto 1.0/1.1.

Spalanie, OC, koszty części czy nawet coś takiego jak opony. Wielkość auta i pojemność cm3 ma znaczenie.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.