Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
zordon

Zwrot zaliczki za materiały budowlane

Recommended Posts

Zapłaciłem w pewnym sklepie X zaliczkę na materiały budowlane (dach), w wysokości 40%. Ale po analizie oferty oraz stwierdzeniu, że nie będzie ona dla mnie korzystna, będę chciał się wycofać z transakcji. Czy otrymam zwrot zaliczki? Czy sklep może robić trudności w tym zakresie? Co w sytuacji gdy nie będzie chciał zwrócić zaliczki? Dodam, że zaliczka została wysłana drogą internetową (przelew bankowy) a w tytule jasno napisałem, że jest to zaliczka do zamówienia X.

Cytat

Czym jest zaliczka?

Zaliczka to - mówiąc potocznie - wcześniej zapłacona część ustalonej ceny. Jeśli więc umowa jest wykonana – konsument płaci cenę pomniejszoną o wcześniej wpłaconą zaliczkę. Jeśli natomiast umowa jest niewykonana lub wykonana nienależycie, zaliczka powinna być zwrócona konsumentowi, który ją wpłacił. W przypadku jednostronnego wypowiedzenia umowy przez konsumenta należy mu się zwrot wpłaconej zaliczki.

https://www.infor.pl/prawo/prawa-konsumenta/prawa-konsumenta/87526,Zaliczka-czy-zadatek.html

Czyli, chyba masz prawo żądać zwrotu zaliczki.

Z zadatkiem mógł by być problem ale zaliczkę powinni zwrócić. 

Zaliczkę rozumie się jako zabezpieczenie interesów stron zawierających umowę. W przypadku nie wywiązania się jednej strony z umowy zaliczka podlega zwrotowi. Zwracana jest zawsze stronie wpłacającej, niezależnie od tego czy z umowy rezygnuje kupujący czy też sprzedający. Jeżeli w umowie nie jest jasno określone, że jest to zadatek, to mamy do czynienia z zaliczką.
Zadatek to dodatkowe zastrzeżenie i ma na celu zabezpieczenie interesów stron umowy. Zadatek traci strona, która nie wykonała swojego zakresu umowy (jeżeli sama go dała), lub jest zobowiązana do jego zwrotu w dwukrotnej wysokości (strona która go pobrała). Dzięki zadatkowi każda ze stron umowy zabezpiecza się dodatkowo na wypadek jej zerwania.

http://finansenaplus.pl/zaliczka-a-zadatek-czym-sie-roznia/

W piątek dostałem maila, że zwrócą mi pieniądze z zaliczki. Dziś otrzymałem kolejnego maila ze sklepu, że skonsultowali się z jakimś swoim biurem księgowym i nie zwrócą mi i że mogę odebrać sobie w towarze. Jak w związku z tym powinienem postąpić?

Wezwać do zapłaty w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma. Po upływie terminu pozew do sądu.

• Thanks 1

Kontaktowałem się z Rzecznikiem Konsumentów i to okazuje się cale nie jest oczywiste. Nie ma definicji zaliczki w polskim prawie. Niby powinno się zwrócić, ale jak się uprze, to będzie robiła problemy. To po co jest podział na zaliczka i zadatek, skoro nie ma wyraźnego rozgraniczenia tych dwóch terminów. Na każdym kroku trzeba uważać, bo cię w ch... zrobią. Strasznie to jest irytujące.

Że co? Jak nie ma podziału? No to Rzecznik nie zna Kodeksu cywilnego lub/i po prostu spuścił Cię na drzewo.

• Like 1