Skocz do zawartości

Zwrot zaliczki za materiały budowlane


Rekomendowane odpowiedzi

Zapłaciłem w pewnym sklepie X zaliczkę na materiały budowlane (dach), w wysokości 40%. Ale po analizie oferty oraz stwierdzeniu, że nie będzie ona dla mnie korzystna, będę chciał się wycofać z transakcji. Czy otrymam zwrot zaliczki? Czy sklep może robić trudności w tym zakresie? Co w sytuacji gdy nie będzie chciał zwrócić zaliczki? Dodam, że zaliczka została wysłana drogą internetową (przelew bankowy) a w tytule jasno napisałem, że jest to zaliczka do zamówienia X.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 

Czym jest zaliczka?

Zaliczka to - mówiąc potocznie - wcześniej zapłacona część ustalonej ceny. Jeśli więc umowa jest wykonana – konsument płaci cenę pomniejszoną o wcześniej wpłaconą zaliczkę. Jeśli natomiast umowa jest niewykonana lub wykonana nienależycie, zaliczka powinna być zwrócona konsumentowi, który ją wpłacił. W przypadku jednostronnego wypowiedzenia umowy przez konsumenta należy mu się zwrot wpłaconej zaliczki.

 

https://www.infor.pl/prawo/prawa-konsumenta/prawa-konsumenta/87526,Zaliczka-czy-zadatek.html

 

Czyli, chyba masz prawo żądać zwrotu zaliczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zadatkiem mógł by być problem ale zaliczkę powinni zwrócić. 

 

Zaliczkę rozumie się jako zabezpieczenie interesów stron zawierających umowę. W przypadku nie wywiązania się jednej strony z umowy zaliczka podlega zwrotowi. Zwracana jest zawsze stronie wpłacającej, niezależnie od tego czy z umowy rezygnuje kupujący czy też sprzedający. Jeżeli w umowie nie jest jasno określone, że jest to zadatek, to mamy do czynienia z zaliczką.
Zadatek to dodatkowe zastrzeżenie i ma na celu zabezpieczenie interesów stron umowy. Zadatek traci strona, która nie wykonała swojego zakresu umowy (jeżeli sama go dała), lub jest zobowiązana do jego zwrotu w dwukrotnej wysokości (strona która go pobrała). Dzięki zadatkowi każda ze stron umowy zabezpiecza się dodatkowo na wypadek jej zerwania.

http://finansenaplus.pl/zaliczka-a-zadatek-czym-sie-roznia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontaktowałem się z Rzecznikiem Konsumentów i to okazuje się cale nie jest oczywiste. Nie ma definicji zaliczki w polskim prawie. Niby powinno się zwrócić, ale jak się uprze, to będzie robiła problemy. To po co jest podział na zaliczka i zadatek, skoro nie ma wyraźnego rozgraniczenia tych dwóch terminów. Na każdym kroku trzeba uważać, bo cię w ch... zrobią. Strasznie to jest irytujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.