Skocz do zawartości

Polsko żyj nam 1000 lat


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Jako, że za 2 dni będziemy obchodzić stuletnią rocznicę odzyskania niepodległości, chciałbym ze swojej strony życzyć Wam Bracia i sobie również szczęśliwego czasu przeżytego w pokoju, skokoju i dostatku. 

 

Obyśmy razem bardziej świadomi, bardziej mądrzy, wytrwale pracowali dla dobra Polski. I żebyśmy mogli zebrać owoce naszej wspólnej pracy.

 

Nie oszukujmy się jednak.

Niespełna 2 lata po odzyskaniu niepodległości bolszewiccy barbażyńcy zostali zatrzymani przez naszych dzadków.

Niecałe 20 lat później hitlerowskie niemcy sterroryzowali nasze ziemie na 6 lat. Stworzyli tutaj piekło na ziemii, jeden z najczarniejszych momentów nie tylko Polski, ale i świata. 

Potem przyszło zniewolenie zza wschodniej granicy. Trało ono niestety niecałe 50 lat, i tak ogromne skutki tego uciemiężenia mamy do dzisiaj.

 

Piękna rocznica? Rocznica wielkiego cierpienia, ludzkich dramatów i tragedii, wojen i nienawiści. 

 

Polsko, życzę Ci, żebyś już nigdy nie musiała rozlewać niewinnej krwi. Nigdy więcej wojny.

 

Pozdrawiam

  • Like 4
  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że Polacy podejdą do tego wydarzenia z zimną głową i nie dadzą się sprowokować przez obce struktury.

Zamierzam się tam pojawić, chociaż jest ryzyko.

Takiej sytuacji do końca życia już nie będę miał szans obserwować. To będzie mój 3 raz kiedy tam pojadę.

Wybierasz się? Jesli tak to można się spyknąć, zwłaszcza, że z tego co wiem jesteśmy w zbliżonym wieku :).

Edytowane przez rejdi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 100 lat Polska jest znów na mapie świta poza okresem 1939-44/45, ale i w pozostałych latach nie byliśmy niepodlegli, szczególnie 1944-56. A w latach 1918-21 prowadziliśmy walki o kształt granic odrodzonej Rzeczypospolitej.

Mnie na szczęście przyszło żyć w drugiej, spokojniejszej połówce tego stulecia.

Pamiętajmy też, że Polska odrodziła się nie po dłuższym niż się naucza (123-letnim) okresie rozbiorów. Od I rozbioru w 1772r. do 1918 minęło aż 146 lat. Licząc wcześniejsze zabranie przez Austrię ziem spiskich wychodzi półtora wieku pod obcym panowaniem.

Edytowane przez Endeg
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Carl93m napisał:

Piękna rocznica? Rocznica wielkiego cierpienia, ludzkich dramatów i tragedii, wojen i nienawiści. 

Tak piękna, a wiesz czemu? Bo pokazaliśmy mimo olbrzymiego ucisku, pomiędzy naszymi odwiecznymi "sąsiadami", że się nie poddamy. Próbowali nas zniszczyć, nie udało się. Zobacz na Francję, Jak szybko skapitulowała podczas 2 wojny światowej. Paryż poddał się ot tak, a Warszawa :) ? Tylko mamy wadę, jesteśmy dla siebie wilkami, ale tak nie bywałe potrafimy się zjednoczyć, jeżeli grozi na niebezpieczeństwo.

2 godziny temu, Carl93m napisał:

Polsko, życzę Ci, żebyś już nigdy nie musiała rozlewać niewinnej krwi. Nigdy więcej wojny.

Mam pewne przeczucia, że jak tak dalej wszystko tak będzie szło, to może być nieciekawie. Wybieram się na marsz niepodległości, jak się wszystko uda, to będę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh im człowiek starszy, widzi to i owo. 

Dali nam:

„Kwadratowy” teren w Europie. 

Chorągiew,

Flagę,

Hymn,

Język (jest najpięknieszy).

Coś pominąłem?

 

Już obcięli, że wojowanie nic nie da, póki tu jest flaga, orzeł biały i złudne poczucie, że panujemy nad tym terenem, to można nas rozgrywać. 

Flaga jest, orzeł biały w czapce jest, hymn jest, Zaczy Polska jest. A reszta? 

Jakoś to będzie. 

 

 

Ale ciągle coś tu jest nie tak, w najlepszym przypadku ktoś nas blokuje, w najgorszym steruje. 

 

A kraju nie da od tak, brać w swoje ręce. 

 

To nie pesymizm, to obserwacja. 

Nie mamy igrzysk, tylko tanie wino. 

 

Edytowane przez zuckerfrei
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, zgodzę się, że nasza niepodległość jest tylko na papierze, ale dobrze, że i taka chociaż jest.

 

Zawsze podaję swój przykład jak 2 lata temu pracowałem w wakacje w niemieckiej fabryce.

Pensja przychodziła od Niemców i dostawałem 1600 PLN.

Po pracy często chodziłem na zakupy do Kauflanda, albo Lidla czyli niemieckich sklepów. Po wyjściu ze sklepu wracałem do domu samochodem francuskim, który dał mi do użytkowania tata. Ubrany byłem w ubrania szyte w Bangladeszu i Chinach, ale głównie od niemieckiego dostawcy (miałem wtedy adidasy).

Po powrocie do domu, mama na ruskim gazie podgrzewała mi obiad, który składał się z duńskiej wieprzowiny oraz polskich ziemniaków. 

Po wszystkim na koreańskim telewizorze zarzucałem sobie hollywoodzkie kino. 

 

Mamy polskie kartofle. Świń już nie mamy, bo przez rzekomy pomór ludzie w okolicy polikwidowali hodowle. 

Może jeszcze mamy jabłka.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemniaki mogły być przepakowane w „polskie” worki. Chyba, że własny sort z pola. 

 

Wysnuje jeszcze taki skrót myślowy: 

przed totalną zagładą uratowały nas Niemcy. Tzn dali tak popalić Europie, i potem CCCP, że Stalin też musiał „odsapnąć”. Wszyscy mieli tak dosyć wojny, że dostaliśmy teren w naszą flagą, nic nie stało na przeszkodzie aby wciągać te tereny do wielkiego „sojuzu”. Kto by się o nas upominał? Jak nie my sami? A nam już od ‘44, świeciła się polska ludzka rezerwa. To też spowodowało tak długi okres PRLu. Była flaga, była, mówiło się w ojczystym języku? Mówiło. Rozkazano nam wjechać do Czechosłowacji? O co oni ciagle maja do nas żal....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez broni atomowej to Polska sobie może. Brać przykład z Izraela:). Gdzie jego sąsiedzi pragną fizycznej eksterminacji tego państwa. Tłukli się z arabami w trzech wojnach a od kiedy kupili, zrobili czy też dostali głowice atomowe. Cisza i spokój. Nawet zamachy terrorystyczne ustały. Chodź to głównie przez wybudowanie muru na granicy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Baca1980 z czym do ludu? Nasi partnerzy nam na to nie pozwolą. Ile my już budujemy elektrownie? No mieliśmy Ewę, teraz jest Maria. I chuj....

 

Jedyny + to ten gazoport czy jak to się nazywa. Chyba, że to też komu innemu ma służyć. Tu jestem za mały aby cokolwiek o tym myśleć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rada_Regencyjna

 

Dodatek nadzwyczajny Monitora Polskiego z 7 października 1918 – Rada Regencyjna ogłasza niepodległość Polski

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Rada Regencyjna wraz z podległą jej administracją[potrzebny przypis]:

  • ogłosiły niepodległość Polski (Królestwa Polskiego),
  • opracowały i wydały szereg aktów prawnych, które stanowiły następnie część porządku prawnego II Rzeczypospolitej,
  • rozpoczęły ogłaszanie powyższych aktów w Dzienniku Ustaw (Dzienniku Praw Królestwa Polskiego) oraz Monitorze Polskim, wydawanych nieprzerwanie do czasów współczesnych,
  • rozbudowały administrację państwową,
  • utworzyły zalążek służby zagranicznej, poprzez ustanowienie przedstawicielstw w państwach centralnych i krajach neutralnych oraz na terenie Rosji,
  • stworzyły prawne i organizacyjne podwaliny dla zorganizowania Wojska Polskiego, m.in. poprzez utworzenie urzędu Szefa Sztabu WP oraz uchwalenie tymczasowej ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej[14].
  • utrzymywały i rozwijały polskie szkolnictwo i sądownictwo, odziedziczone po Tymczasowej Radzie Stanu

 

 

Historia  w  Polsce leży i kwiczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maszracius_Iustus Socjalistyczni bojówkarze i ich ideowi spadkobiercy mieliby przyznać, że 11 listopada nie wyrwali władzy z rąk zaborcy, tylko dostali od tak wstecznej, konserwatywnej instytucji i to w dodatku polskiej?

 

10 godzin temu, zuckerfrei napisał:

Już obcięli, że wojowanie nic nie da, póki tu jest flaga, orzeł biały i złudne poczucie, że panujemy nad tym terenem, to można nas rozgrywać.  

Racja. Też sądzę, że utrzymanie symbolicznej niepodległości to dosyć skuteczny sposób na spacyfikowanie Polaków. Jak ich cisnąć siłą to się rzucają cholery, a tak to sobie w spokoju emigrują, wymierają, albo zbijają palety z drewna. Nic groźnego.

 

3 godziny temu, zuckerfrei napisał:

Wysnuje jeszcze taki skrót myślowy: 

przed totalną zagładą uratowały nas Niemcy.

No, to bardzo daleko idący skrót... Niepodległa resztka Polski, podobnie jak Czechosłowacja, służyła owszem do dania Niemcom po łapach, żeby się przestali rozpychać, ale za tym stali Amerykanie (Wilson).

 

3 godziny temu, zuckerfrei napisał:

nic nie stało na przeszkodzie aby wciągać te tereny do wielkiego „sojuzu”.

Myśmy stali. Zauważ, że nas nikt nigdy nie próbował łykać w całości, nawet Sowieci. Za duzi jesteśmy. Co innego przyłączyć sobie kilka milionów białoruskich chłopów bez świadomości narodowej, albo kilkanaście milionów półdzikich koczowników ze stepów Turkiestanu.

Ale co innego kilkadziesiąt milionów ludzi z własną narodowością, elitą, uniwersytetami, historią, kulturą państwowości, silną, obcą religią itp. itd.

Przejęlibyśmy im ten Sojuz jeszcze lepiej, niż Niemcy bałtyccy Rosję (ukłony dla @baron Ungern von Sternberg ;) )

Zresztą  i tak Polaków tam w strukturach było sporo, np. taki Polak-katolik jak Feliks Dzierżyński herbu Sulima ;)

4 godziny temu, zuckerfrei napisał:

Rozkazano nam wjechać do Czechosłowacji? O co oni ciagle maja do nas żal.... 

No właśnie z tego co gadałem tam z ludźmi, to nie bardzo. Oni wiedzą i rozumieją, żeśmy byli pod butem. Jak ich przepraszamy za to to się w głowę pukają.

Jeśli o coś w dalszym ciągu ktoś ma do nas żal, to zdecydowanie o Zaolzie.

Ale ogólnie to nie jest naród skłonny do rozpamiętywania historii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakimi rocznikami Czechów rozmawiałeś? Może chcieli być mili. Co do reszty mogę się przychylić ale jak napisałem duży skrót myślowy. Ja myśle iż Stalin rozważał „sojuz” włącznie z Niemcami. Ale nie był głupi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie sądzę, to są prostolinijni ludzie, jakby coś było na rzeczy, to by powiedzieli. Zresztą jak wspomniałem, o Zaolziu potrafią przypomnieć. Pokolenie średnie i starsze, dla młodych '68 to mniej więcej taka sama abstrakcja, jak dla większości młodych w Polsce np. Poznań '56.

 

Oczywiście badań socjologicznych na tysięcznych próbach nie robiłem.  Po prostu w głębszej rodzinie miałem (zaangażowanych politycznie) Karwinioków i Cieszynioków, dziadkowie akurat wracali z podróży przez Czechosłowację do Polski jak była inwazja i spędzili tam kilka dni u pewnej rodziny bo im się akurat auto zepsuło, no i sam sporo po Czechach się włóczyłem, bo ten kraj lubię i blisko miałem, dopóki się nie wyniosłem.

Wiesz, to taka suma pojedynczych doświadczeń i odczuć jak chodzi o nasze relacje z nimi. Nie pretenduje to do prawdy objawionej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://wmeritum.pl/budynki-bialo-czerwone-11-listopada/254764

 

"Okazuje się, że z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na biało-czerwono rozbłyśnie 30 budynków na całym świecie. Wiadomo, że wśród nich znajdą się między innymi figura Chrystusa w Rio de Janeiro, Krzywa Wieża w Pizie, Piramidy egipskie oraz Burdż Chalifa, czyli znajdujący się w Dubaju najwyższy budynek na świecie.

O tym pomyśle również mówił wiceszef resortu spraw zagranicznych. „Mogę zdradzić, że 11 listopada między innymi figura Chrystusa w Rio de Janeiro będzie podświetlona na biało-czerwono, również Krzywa Wieża w Pizie, Piramidy egipskie. Tych obiektów będzie ponad 30 na całym świecie. Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – jeden z najwyższych budynków na świecie” – wyznał." 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.