Skocz do zawartości

Ciasta, torty, ciasteczka - przepisy, inspiracje, porady


Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, maggienovak napisał:

Czterech chłopa u doma, dodaj mnie, mamę, dzieciaki z sąsiedztwa, gości. Pierniczki pieczemy czasem przed świętami. 

Resztę z listy pieczemy tuż przed świętami (dzień przed Wigilią lub we Wigilię).

I tak nie pobijemy niektórych ciotek, które mają ileś wnucząt. Widziałaś kiedyś beczki pierniczków?

 

U mnie więcej ludzi jest w święta.  

Ale pierniczki nie są u mnie rodzinną tradycją. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sztos szarlotkę. Są tu fani szarlotek? :D

 

Prosta sprawa, robimy kruche (ja je podpiekam przez 15 min), 2 kg jabłek tniemy na cienkie plasterki, można na tarce i wykładamy jabłka na kruchy podpieczony spód albo i surowy. 

Warstwa tartych jabłek, a na to cukier, cukier waniliowy i cynamon, warstwa jabłek, cukier, cukier waniliowy i cynamon, powtarzamy to tak długo aż skończą się nam jabłka :D, na to dajemy starte na wiórki ciasto kruche i do pieca. Temperatura 175 stopni, pieczemy tak długo aż góra się zarumieni. :D Z wyglądu przekozak.

 

Edytowane przez Lalka
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lalka Masz na myśli piernik? Tak się niby robi piernik staropolski dojrzewający. A przełożę pewnie jakimiś powidłami śliwkowymi lub dżemem z czerwonej lub czerwono-czarnej porzeczki. Właśnie skończyłem robienie farszu kapuściano-grzybowego jutro trzeba ze 100 szt pierogów ulepić 🤷

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

@Lalka

Drożdże suszone.

Przepis z głowy, bo nie mogę znaleźć na necie:

1 jajko, 300 ml mleka, 5 g cukru, 200 g truskawek, 250? g mąki, 4 g drożdży suszonych, 20? g masła 

Ma być konsystencja gęstej śmietany. 

Z resztą, komu ja to mówię - przecież gotowałaś zawodowo! 💪

 

O, może kiedy zrobię sodzianki (ciastka na sódce). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@meghan Tak, proporcje to z głowy. Bylam ciekawa na czym robiłaś, że Ci nie oklapły. Naprawdę dobra robota, a że uwielbiam drożdże to muszą być przepyszne.

Ja jakiś czas temu odkryłam rolady. Bardzo szybko się je robi, a do tego są proste w wykonaniu.

Rolada biszkoptowa z jabłkami, albo bezowa z mascarpone i śmietanką z owocami. 

Robiłaś kiedyś wegańską bezę?

Edytowane przez Lalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lalka

Dzięki. 

Nasmażyłam ok. 30? placuszków (potroiłam porcję). Zostało kilka i dzisiaj smakują no jak spłaszczona pyza, więc dość są syte. 

 

Na czym Ci się lepiej pracuje?

Na suszonych czy świeżych drożdżach? 

Mam dziwną obserwację:

Suszone do jakiś małych pierdoletów (placuszki, a'lamuffinka, placek z patelni), a świeże na coś na maxi blachę: drożdżowiec, jakieś ciasto. 

Omijam wypiek chleba na drożdżach! 

Uczę się wypieku prawdziwego, wszelakiego chleba, więc dałam sobie zakaz na wspomaganie się drożdżami w wypieku chleba, bo to wtedy nie chleb! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@meghan Na prawdę dobra robota z tymi placuszkami.

 

Ja jestem zwolennikiem świeżych drożdży, do wszystkiego. Suche nie dają takiego aromatu, ale z lenistwa często robię na suchych.

Ciasto drożdżowe u mnie zawsze wyrasta w lodówce.

Szybciej i wygodniej.

 

Ja jak myślę o cieście drożdżowym to mam w głowie tylko rogale Świętomarcińskie.  Jak będziesz mieć kiedyś sporo czasu to zachęcam do zrobienia, półfrancuskie ciasto, 81 warstw ciasta, każda warstwa oddzielona masłem. 

 

Mi się nie chce chlebów piec, ale jak już to robię na twarogu z otrębami.  Taki pseudo chlebek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.