Skocz do zawartości

Zdalny inteligentny dom


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!
Od jakiegoś czasu nie przebywam już w domu i wpadam tam tylko od czasu do czasu. 

 

Zachciało mi się doglądać "gospodarki" zdalnie z internetu i pomyślałem sobie że opiszę tutaj co i jak gdyby ktoś chciał sobie takie coś wykonać samemu. Odrazu mówię że jestem IT guy i część rzeczy robię sam żeby się tego nauczyć.

Plan jest taki żeby w pełni to zautomatyzować i nawet piec mieć zdalnie sterowany.
Co mamy:
4 kamery
-dwie, które ogarniają drogi dojazdowe do domu
-dwie bezpośrednio wejście główne oraz podwórko wraz z garażem - te są obrotowe
-Całość terenu jest oświetlona tak że z nocy robi się dzień - oświetlenie na czujki
-Czujnik temperatury zewnętrznej

-Oświetlenie w domu sterowanie czujnikami ruchu
Co chcemy mieć w perspektywie 60 dni
-czujniki temperatur w każdym pokoju (zamówione)
-Czujnik temperatury na piecu (co) + "program" do przypominania o dokładaniu jak spadnie temperatura lub gdy temperatura jest za wysoka (dopiero projektuje co i jak)
-Czujniki otwartych drzwi (zamówione)

Co chcemy mieć finalnie (lista będzie zmieniana)
-Drzwi przód-tył z zamkiem magnetycznym na tag nfc/kod
-Garaż i brama główna wraz z domofonem otwierana zdalnie
-Rolety zewnętrzne
-oświetlenie w domu sterowanie zdalnie

-soft do zarządzania całością - testuje domoticz

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszły mi dwa czujniki - temperatury i na drzwi. Zamontuje je w sobotę.

Co do kamer to są 2x xblitx isee 1x xblitz force 1x noname
Ogólne wrażenia obrazu oraz dźwięku na plus ale 
-kamery mają osobne aplikacje - trzeba 3 różnych apek żeby je obsłużyć dlatego chce mieć serwer NVR - nagrywarkę w domu. 
-kamery niby wspierają onvif  ale nie jest łatwo je podłączyć do czegokolwiek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest gdzieś kosztorys tej zabawy?

Bo może opłaci się zatrudnić sąsiada jako ciecia i wyjdzie znacznie taniej?

Kamera w nocy na d*pę się przyda, przy braku prądu nieobecny właściciel nie uruchomi agregatu, w zimie to oznacza rury centralnego i podłogi do wymiany itp...

 

Żeby to było takie proste to już wszyscy by to mieli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż, braki prądu na mojej wiosce się praktycznie od 25 lat nie zdarzają. Najdłużej nie było elektryczności 5h ale ogłoszenia na przystankach i słupach ostrzegały o tym 7 dni wcześniej.


Co do całości to potrzebuje jeszcze centralki. Zamówiona - przyjdzie do 30 dni. 
Koszty spiszę jak będe miał centralke. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata później...

@swatpoland widzę, że jesteś tu nowy. Napiszę ci historię, która może cię zainteresować. Zwłaszcza, że masz mojego jednoślada w awie. Przyjechaliśmy kiedyś z ziomeczkami na willę w Nicei, gdzie bogaty ruski zniknął na 10 lat z takiej inteligentnej willi robionej wiele lat temu. Potem wrócił, albo jakiś jego agent chciał to sprzedać i misja była elektrykę rozgryźć i ogarnąć. Nikt się tego nie chciał podjąć, bo widzisz spaghetti kabli, z których niektóre są skorodowane przez lata, bo do willi ciekła woda. I nieważne, ile gościu płaci, ściana płaczu. I jeszcze zakurzony stary Bentley w kącie garażu, jak ponure memento z epoki...

 

Wszystko ma swój koszt, akcja powoduje reakcję. Lepiej, żeby na cb nie spadła reakcja z takiego dzieła, czyli byś nie musiał po takim inteligentnym domu sprzątać, albo wkurzać się kiedy w krytycznym momencie, kiedy będziesz na tych Malediwach nie zadziała jakiś system na który będziesz mocno liczył i nikt nie będzie wiedział, gdzie szukać usterki. Pozdrawiam.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Systemy krytyczne powinny być jak najprostsze. Dokładnie czujników, kabelków, itp. zwiększa tylko liczbę miejsc gdzie może wystąpić awaria. 

 

No i prawda jest też taka, że jak ktoś będzie chciał wejść, to i tak wejdzie. 

 

Lokalizacja i sąsiedztwo daje więcej niż najlepsza czujka. A już niedługo będą roboty pilnujące posesji. 

Edytowane przez maroon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa.

Ja zrobiłem sobie inteligentny dom na gotowcach.

Mieszkanie mam w bloku , więc z uwagi na nie wielką liczbę pomieszczeń, nie wyszło zbyt drogo. Przełączniki światła dotykowe-sterowane wifi, piec co gazowy, termostat Google Nest, czujniki otwarcia okien i drzwi, sterowanie bramą garażową i drzwi, skaner linii papilarnych.

Rolety wewnętrzne sterowane czujnikiem zmierzchu (kiedyś zapewne podepnę je do systemu) Całość sterowana manualnie, przez aplikacje, lub przez Google Asystenta. 

 

W dniu 14.01.2022 o 09:49, Calhun napisał:

ciagnąć skrętkę pod każdy włącznik na przyszłość?

Teraz wszystko działa na wi-fi. Gorzej z czujnikami, bo zwykle są na baterie, a bateria wiadomo, kiedyś się rozładuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam! Jestem przed budową domu, w którym chciałbym zastosować w przyszłości jakieś elementy "inteligencji" Aktualnie jeszcze nie wiem, czego potrzebuję dlatego nie chciałbym brnąć w jakieś konkretne rozwiązanie. Chciałem się zapytać jak zaprojektować i zrobić instalację elektryczną, żeby nie blokować sobie dalszego rozwoju tego "projektu" oraz wykonać projekt "minimum", który jak pstryknę przełącznik to będę miał światło. Pomyślałem o instalacji w gwiazdę - kable trafiają do skrzynki i tam zrobiona jest cała magia. Do tego w przy każdej grupie włączników doprowadzony ethernet, tak na wszelki wypadek jakby miał się kiedyś przydać. Na początku jakieś proste przekaźniki, które tylko zaświecą mi światło itp. Jakieś rady na początek od znawców tematu?

Zaznaczę, że trochę się tam znam na elektryce/elektronice, programuję Arduino, bawię się też Raspberry Pi. Tata wykonuje szafy sterownicze więc trochę mam pomoc "fachowca". Niestety, ale żaden z nas nie ma doświadczenia z inteligentnym domem.

Instalacje, które przewiduję w domu to monitoring (robiony we własnym zakresie na kamerach PoE i serwerze na Linuxie z odpowiednim oprogramowaniem), prawdopodobnie alarm, będzie też pompa ciepła - zastanawiam się nad Thermal plus z własną "elektroniką" - termostaty w pokojach, elektrozawory, wszytko sterowane radiowo, wykonane przez zewnętrzną firmę na produktach marki Danfoss (np. Danfoss Link RS). Będzie również fotowoltaika oraz klimatyzacja w 2-3 pomieszczeniach. Raczej nie będzie rolet. Większość wolałbym wykonywać kablowo i unikać jak mogę obciążania WiFi inteligentnymi zabawkami i stawiania wszędzie routerów, żeby zapewnić zasięg tymże zabawkom.

Na koniec zasadnicze pytanie - jak z odbiorem takiej instalacji przez elektryka z uprawnieniami jeżeli dużo rzeczy robiłbym sam? Na co zwrócić uwagę, jakie problemy można napotkać? Czy lepiej wziąć fachowca, który to wszystko zrobi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bbking napisał:

Witam! Jestem przed budową domu, w którym chciałbym zastosować w przyszłości jakieś elementy "inteligencji" Aktualnie jeszcze nie wiem, czego potrzebuję dlatego nie chciałbym brnąć w jakieś konkretne rozwiązanie. Chciałem się zapytać jak zaprojektować i zrobić instalację elektryczną, żeby nie blokować sobie dalszego rozwoju tego "projektu" oraz wykonać projekt "minimum", który jak pstryknę przełącznik to będę miał światło. Pomyślałem o instalacji w gwiazdę - kable trafiają do skrzynki i tam zrobiona jest cała magia. Do tego w przy każdej grupie włączników doprowadzony ethernet, tak na wszelki wypadek jakby miał się kiedyś przydać. Na początku jakieś proste przekaźniki, które tylko zaświecą mi światło itp. Jakieś rady na początek od znawców tematu?

Zaznaczę, że trochę się tam znam na elektryce/elektronice, programuję Arduino, bawię się też Raspberry Pi. Tata wykonuje szafy sterownicze więc trochę mam pomoc "fachowca". Niestety, ale żaden z nas nie ma doświadczenia z inteligentnym domem.

Instalacje, które przewiduję w domu to monitoring (robiony we własnym zakresie na kamerach PoE i serwerze na Linuxie z odpowiednim oprogramowaniem), prawdopodobnie alarm, będzie też pompa ciepła - zastanawiam się nad Thermal plus z własną "elektroniką" - termostaty w pokojach, elektrozawory, wszytko sterowane radiowo, wykonane przez zewnętrzną firmę na produktach marki Danfoss (np. Danfoss Link RS). Będzie również fotowoltaika oraz klimatyzacja w 2-3 pomieszczeniach. Raczej nie będzie rolet. Większość wolałbym wykonywać kablowo i unikać jak mogę obciążania WiFi inteligentnymi zabawkami i stawiania wszędzie routerów, żeby zapewnić zasięg tymże zabawkom.

Na koniec zasadnicze pytanie - jak z odbiorem takiej instalacji przez elektryka z uprawnieniami jeżeli dużo rzeczy robiłbym sam? Na co zwrócić uwagę, jakie problemy można napotkać? Czy lepiej wziąć fachowca, który to wszystko zrobi?

Ten kanał sobie oglądaj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/19/2022 at 1:45 PM, bbking said:

Witam! Jestem przed budową domu, w którym chciałbym zastosować w przyszłości jakieś elementy "inteligencji"

Nie idź tą drogą młody padawanie. 😁

Quote

 

Aktualnie jeszcze nie wiem, czego potrzebuję dlatego nie chciałbym brnąć w jakieś konkretne rozwiązanie.

W ciągu najbliższych 5 lat pojawi się 50 różnych rozwiązań. 

Quote

 

Chciałem się zapytać jak zaprojektować i zrobić instalację elektryczną, żeby nie blokować sobie dalszego rozwoju tego "projektu" oraz wykonać projekt "minimum", który jak pstryknę przełącznik to będę miał światło.

Masz dwie drogi: przewodową i bezprzewodową. 

Quote

 

Pomyślałem o instalacji w gwiazdę - kable trafiają do skrzynki i tam zrobiona jest cała magia. Do tego w przy każdej grupie włączników doprowadzony ethernet, tak na wszelki wypadek jakby miał się kiedyś przydać. Na początku jakieś proste przekaźniki, które tylko zaświecą mi światło itp. Jakieś rady na początek od znawców tematu?

Są tacy co ciągną do każdej puszki dodatkowy ethernet i/lub sygnałówkę. Tylko dwie kwestie: koszt i ilość miejsca na "bajery", gdyż nawet głęboka puszka nie jest bez dna. Można się zastanowić nad robieniem "centralek" grupujących zasilanie oswietlenia czy gniazdek w pomieszczeniu czy grupie pomieszczeń, ale to zależy od projektu domu i układu pomieszczeń. I nadal są to większe koszty. 

Quote

. Większość wolałbym wykonywać kablowo i unikać jak mogę obciążania WiFi

Nie tyle kwestia obciążania, co życia w smogu radiowym. Przy dużej liczbie pstryczków pozostaje jedynie pasmo 5GHz, być może z dodatkowymi AP, bo beton tłumi. 

Quote

.

Na koniec zasadnicze pytanie - jak z odbiorem takiej instalacji przez elektryka z uprawnieniami jeżeli dużo rzeczy robiłbym sam?

Elektryka nie interesuje inteligencja. Zamawiasz pomiary, dolaczasz do projektu i tyle. Jedynie przy pomiarach (uczciwych) może wyjść ze coś spaprałeś. Jednakowoż jeżeli nie obczajasz różnic miedzy tn-c a tn-c-s, nie potrafisz robić podziału pen i połączeń wyrównawczych, nie znasz norm na zabezpieczenia, itp., to lepiej weź dobrego elektryka *) 

 

*) totolotek czy dobry będzie dobry. 

Quote

 

Na co zwrócić uwagę, jakie problemy można napotkać? Czy lepiej wziąć fachowca, który to wszystko zrobi?

Wszystko można napotkać. 😁 Fachowca będziesz musiał pilnować, bo inaczej będziesz miał jedną roznicówkę Adlida na całą chałupę, a rachunek jak za Eatona na każdym obwodzie. 😁

 

Ps. Ja u siebie po głebokim zastanowieniu zrezygnowałem z jakichkolwiek inteligencji poza najprostszymi czujnikami. Największą inteligencję mam w kiblu dla gości - światło się samo zapala i gaśnie. 😁

Edytowane przez maroon
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz sobie jakiegoś dostawcę automatyki i popatrz co i jak robią.

 

Np

https://www.fif.com.pl/pl/

https://www.fibaro.com/pl/

https://www.loxone.com/plpl/produkty/sterowanie/

https://smartlux.com.pl/

https://www.lighting.philips.pl/prof/sterowanie-oswietleniem#pfpath=0-ECCONTRO_GR

 

Ogólnie 

 

Na tej podstawie weź pod uwagę, że potrzebujesz duuuuużej rozdzielnicy, sprowadzenia wszystkich obwodów elektrycznych bezpośrednio do tego miejsca, w miejscach, gdzie będziesz miał włączniki musisz sprowadzić tyle żył ile przycisków byś miał mieć w danym miejscu. Możesz też wprowadzić jako opcję dodatkowo kabel ethernetowy między każdą puszką włączników a rozdzielnicą.

 

O ile chcesz mieć obwody oświetleniowe sterowane płynnie to musisz obwody oświetleniowe "uszyć" kablami 5 żyłowymi, żeby doprowadzić tam sygnał sterujący (najbardziej popularna w tej chwili technologia to DALI ale nadal dostępne są 1-10V, DSI, wszystkie są oparte na takim samym okablowaniu)

 

Możesz mieć instalacje pracujące niezależnie ale z pewnością pojawi się pokusa, żeby wszystko mieć zarządzane z jednej aplikacji, ze wspólnego zegara astronomicznego i wtedy pojawiają się trudności w integracji obcych systemów.

 

Trzeba wziąć pod uwagę, że każda użyta technologia się starzeje, producenci zmieniają produkty. Czas życia technologii to, powiedzmy, 10 lat.

Styczniki/przekaźniki są tańsze, trwalsze, generalnie możesz mieszać producentów, rozbudowa jest prosta, możliwości mniejsze.

Dowolny inteligentny dom to rozwiązanie zamknięte, pochodzące od jednego konkretnego producenta i nie zamienne.

W miare uniwersalne technologie oparte o różnych kompatybilnych dostawców to EIB / KNX ale są drogie. 

 

Najstarsze instalacje z jakimi mam doczynienia powstały blisko 20 lat temu i nadal funkcjonują. Psują się, trzeba czasem komponenty wymieniać, nie zawsze nowe produkty są kompatybilne. Zaproponowanie inwestorowi wymiany sterownika za 1000 zł / 3000zł bo stary "się wysypał" to zawsze jest problem. Wymiana lampy z ściemnianiem to zawsze większy koszt niż analogiczna lampa nie sterowana.

Instalacje trzeba regularnie serwisować, często użytkownicy gubią się w funkcjach, zgłaszają usterki nawet gdy bezpiecznik "spadnie" bo dla nich "nie działa i ma Pan przyjechać".

Skoro sam masz zacięcie żeby sobie zarządzać takim systemem, to może ten problem Ciebie nie będzie dotyczył. Przekonasz się.

Edytowane przez Miszka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, Miszka said:

 

Na tej podstawie weź pod uwagę, że potrzebujesz duuuuużej rozdzielnicy, sprowadzenia wszystkich obwodów elektrycznych bezpośrednio do tego miejsca, w miejscach, gdzie będziesz miał włączniki musisz sprowadzić tyle żył ile przycisków byś miał mieć w danym miejscu.

Teorerycznie można w ogóle wyłączników nie robić. Prowadzisz od punktów bezpośrednio do rozdzielnicy i sterujesz bezprzewodowo z apki lub w ostateczności pseudo przyciskiem wifi + baterie lub (i to raczej lepsza opcja) głosowo. Ale... 

Quote

 

Trzeba wziąć pod uwagę, że każda użyta technologia się starzeje, producenci zmieniają produkty. Czas życia technologii to, powiedzmy, 10 lat.

 

Dowolny inteligentny dom to rozwiązanie zamknięte, pochodzące od jednego konkretnego producenta i nie zamienne.

 

. Psują się, trzeba czasem komponenty wymieniać, nie zawsze nowe produkty są kompatybilne. 

Dochodzimy do kwestii kosztów i niezawodności. Im bardziej skomplikowany system, tym większa podatność na awarie. Z tego sobie trzeba zdawać sprawę, bo o ile zwykły stycznik wytrzyma i 50 lat, o tyle dzisiejsza elektronika nie będzie tak trwała. Dalej idziemy w kwestie ergonomii. Wstajesz w nocy do kibla, klasyczny włącznik naciskasz i już. "Inteligentny" system musisz jakoś aktywować, czyli albo szukasz telefonu albo drzesz japę albo tak ustawiasz czujki żeby np. w nocy tylko nocne oświetlenie załączały. 

 

To nie jest trywialne. Ludziom inteligencja kojarzy się z możliwością sterowania "zdalnie" i "ściemniania", a to jednak dużo więcej kwestii jest, a już szczególnie planistycznych i późniejszej regulacji i konfiguracji. 

 

Quote

Instalacje trzeba regularnie serwisować, często użytkownicy gubią się w funkcjach, zgłaszają usterki nawet gdy bezpiecznik "spadnie" bo dla nich "nie działa i ma Pan przyjechać".

W praktyce potem ze 100 bajerów wykorzystuje się może z 10.

 

Warto usiąść i się zastanowić po co ta inteligencja ma być i co ona ma zapewniać i ile będzie wykorzystywane na codzień? Większość podstawowej użytecznej automatyki jest względnie tania i powszechna. Można sobie oczywiście wypasiony programowalny sterownik do szafy wrzucić, tylko znowu pytanie po co? 

 

Ps. Przypomniała mi się anegdotyczna opowieść, jak to przelatujący ptak nasrał na czujnik deszczu, a ten nie zadziałał i nie zamknął rolet na połaciówkach przed burzą. 😁

 

A jeszcze druga kwestia, co raz częściej nośnikiem sygnału sterującego jest przewód zasilający, więc ew. wymiana tradycyjnego pstryczka na inteligentny to moment. Nie wiem czy takie rozwiązania są już w ofercie, ale np. ethernet po zasilaniu to już żadna nowość. 

Edytowane przez maroon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maroon napisał:

A jeszcze druga kwestia, co raz częściej nośnikiem sygnału sterującego jest przewód zasilający, więc ew. wymiana tradycyjnego pstryczka na inteligentny to moment. Nie wiem czy takie rozwiązania są już w ofercie, ale np. ethernet po zasilaniu to już żadna nowość

To samo mi przeszlo przez myśl, jak również to że przeciez internet jest zalany obecnie gniazdkami/pstryczkami itd. dzialajacymi po wifi.

Wydaje mi się że prowadzenie kilometrów kabli i wielkie rozdzielnice odejdą do przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maroon napisał:

Teorerycznie można w ogóle wyłączników nie robić. Prowadzisz od punktów bezpośrednio do rozdzielnicy i sterujesz bezprzewodowo z apki lub w ostateczności pseudo przyciskiem wifi + baterie lub (i to raczej lepsza opcja) głosowo. Ale... 

Też mi się przypomniało. 🤪

 

 

Sterowanie głosowe ma luki.

Raz, że aplikacja, która jest "podpięta" pod internet (bo telefon ma cały czas połączenie z internetem), analiza głosu nie jest przecież robiona fizycznie w telefonie tylko próbka głosu jest przesyłana do Google i analizowana zdalnie. Co praktycznie oddaje kontrolę dla... Google.

 

Dwa. Istnieje dziś możliwość wpływania na mikrofony zdalnie za pomocą lasera. 

 

 

Edytowane przez Miszka
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miszka zajebiste!

 

Ale taka prawda. Jedno z wielu zagrożeń związanych z opieraniem się na biometrii. I teraz albo robisz rozwiązanie totalne (głos, oko, twarz, palec) + backup (pestka, apka, klucz) albo przyjdzie ten moment, że się "popsiuje". 😁

Edytowane przez maroon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smart Home to według gówno,  generator kosztów oraz pożeracz pieniędzy który bardzo zwiększa prawdopodobieństwo awarii oraz nie ułatwia życia.

U siebie w domu szedłbym raczej w tradycyjny osprzęt dobrych producentów :)

 

 

Edytowane przez Kacperski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maroon napisał:

@Miszka zajebiste!

 

Ale taka prawda. Jedno z wielu zagrożeń związanych z opieraniem się na biometrii. I teraz albo robisz rozwiązanie totalne (głos, oko, twarz, palec) + backup (pestka, apka, klucz) albo przyjdzie ten moment, że się "popsiuje". 😁

 

Mam jednego takiego klienta. Wykonałem dla niego system w 2009 roku.

- System sterowania oświetleniem

- Wielostrefowy system audio

- System wentylacji z rekuperacją i klimatyzacją

- Wszystkie w/w media zintegrowane pilotem a'la tablet w jeden system bazujący na domowej sieci ethernet/wifi. 

 

W 2010r. Producent pilota zrezygnował z linii pilotów "smart" na której oparta była cała integracja. Po prostu doszli do wniosku, że produkt już jest przestarzały i rozwijają się technologie aplikacji na smartfony i nie będą już rozwijać tej technologii. Z dnia na dzień jakiś mądrala z centrali firmy spojrzał na słupki w excelu i zdecydował o zamknięciu całego działu w fabryce.

 

W tym samym roku producent automatyki oświetlenia wprowadził nowy program serwisowy do programowania instalacji i "ogłosił radośnie", że tylko produkty 2009 i młodsze będą rozwijane. Od tego momentu część komponentów była kompatybilna z tym programem a część starszych nie. Obiecali zapewnić "w najbliższej przyszłości" kompatybilność wsteczną dla starszych komponentów ale nigdy tego nie zrealizowali. W tempie przyspieszonym wymienili linię niekompatybilnych produktów na nowe. W nowych produktach były już inne mikroprocesory. Okazało się, że żeby zapewnić kompatybilność wsteczną musieliby robić aktualizacje x2 inne na stare procesory i inne na nowe. Część funkcji dostępnych na nowych kontrolerach nie dało się zbudować na starych mikroprocesorach, więc "zabili" kompatybilność wsteczną mając w dupie co się stanie z serwisem instalacji zbudowanych przed 2010.

 

Od tego momentu jadąc do klienta muszę używać dwóch programów serwisowych na dwóch komputerach. Stary program serwisowy już nie jest od lat aktualizowany i działa tylko na Windows 98/XP/Vista. Nowy program serwisowy działa na Windows 7 i nowszych.

Od wprowadzenia Windows 8 zmieniły się interfejsy dla serwisantów bo Windows 8 nie rozpoznaje starszych "przejściówek do programowania" starszych i nie ma do nich sterowników.

 

W 2012 pilot się zepsuł klientowi i nie było zamiennika dla tej technologii. Zrobiliśmy coś zamiennego. Teraz to było kilka aplikacji na telefon z androidem. Każda od innego systemu. Część funkcji opartych o harmonogramy zadań łączonych przepadła. Wcześniej pilot mógł dbać o zmiany temperatury w ciągu dnia, zapalać, gasić, rozjaśniać i ściemniać światła w zależności od pory dnia i dnia tygodnia. Teraz te funkcje trzeba było w poszczególnych aplikacjach robić niezależnie na smartfonie. Skomplikowało to obsługę dla klienta.

 

W 2014/2015 część produktów sterowania oświetleniem zostało zmienionych na nową linię. Od tego momentu nie miałem części zamiennych do systemu sterowania oświetleniem. Za każdym razem, kiedy coś padło korzystałem z zapasów magazynowych swoich i producenta WIEDZĄC, że za rok/dwa części zamiennych zabraknie.

 

W 2017 klient zmienił telefon i się okazało, że aplikacja do sterowania oświetlenia nie działa. Tak. Okazało się, że ta aplikacja jest regularnie aktualizowana i w 2016 stała się również nie kompatybilna wstecznie z bramką wifi zainstalowaną w 2009. Po zmianie bramki na nową, zaczęły się cyrki. Typu ta wersja aplikacji na takim telefonie działa, na innym nie działa (czyli nie łączy się)... 

 

W podobnym czasie w wyniku działań Unii Europejskiej stało się jasne, że żarówki halogenowe będą wycofane z użycia na całym rynku. Klient wpadł na pomysł że skoro żarówki halogenowe i zwykłe są coraz mniej dostępne a za chwilkę znikną w ogóle, to on wymieni źródła światła na energooszczędne żarówki LED i nagle okazało się, że dotychczasowe ściemniacze oparte na technologii ściemniania fazą i dedykowane do żarówek nie chcą działać z LED'ami.

 

Teoretycznie mogłem temu coś zaradzić, bo zainstalowane sterowniki miały gniazda z wymiennymi kartami (przewidziałem taką potrzebę już na etapie instalacji w 2009) ale... nie było już dostępnych kart w magazynach bo produkcję zakończono w 2014. Zatem opcja była

1- zmieniamy sterowniki na nowego typu

2- rezygnujemy ze ściemniania leading edge, blokujemy funkcję ściemniania i jak komponenty zaczną się psuć to sukcesywnie wymieniamy je na nowe modele.

 

 

Dziś mamy tą instalację w stanie 50% funkcji pierwotnych działa, nie ma ściemniania, nie ma sterowania pilotem. Klient na telefonie ma apkę, na telefonie żony apka nie działa.

 

Klient sam mówi, że nie dałby się już nigdy przekonać do jakichkolwiek "Googlów, Alexów i Siri"

Edytowane przez Miszka
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.10.2022 o 11:45, bbking napisał:

Jestem przed budową domu, w którym chciałbym zastosować w przyszłości jakieś elementy "inteligencji"

Suuuuuper !!!!! Z pewnością dostarczysz kuuuuupę rozrywki co bardziej kreatywnym 16 latkom w Twojej okolicy... (szczególnie gdy wybierzesz "opcję" wifi oraz gdy tatuś "da dostęp" do RTX 4090).

 

Aż załapałem flash-backa z Mr. Robot'a...

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez oxy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bzgqdn napisał:

Czyli wychodzi że jeśli już, to tylko system oparty o jakieś proste przekaźniki 0/1, wysterowane jakimś RPi offline, a jesli sterowane glosem to zamkniety katalog komend bez żadnego AI + mikrofon ukryty przed laserami ;)

 

To ja już wstanę z kanapy o sobie sam to światlo włączę ;)

@bzgqdn I teraz już wiesz czemu @maroon i @Miszka nie mają automatyki w domu. 🤪

Edytowane przez Miszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.