Skocz do zawartości

Siedzenie przed kompem a zdrowie


self-aware

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka. Chciałbym rozpocząć temat dotyczący pracy przed komputerem, siedzenia wiele godzin dzień w dzień. Zapewne wielu z Was to ma. Chciałbym stworzyć sobie optymalne rozwiązania bo nie ukrywam, że moje plecy i ich okolice kiepsko żyją. Oczy oczywiście też, ale to jeszcze mi tak nie przeszkadza.

 

Co obecnie robię?

 

- Przerwy co jakiś czas, np. siedze 30minut i potem 2-3 minuty chodzę po pokoju.

- Rano rozciąganie ~20 minut.

- Po południu trening 30-40 minut (kalistenika).

- Wieczorem medytacja i joga 15-60 minut (ta ma również za zadanie przygotować mnie do snu). Światło zgaszone, jest tylko świeczka. Oczy odpoczywają, plecy się relaksują.

- Praca zawsze przy świetle.

 

No i to by było na tyle. Krzesło stare, gówniane. Biurko za wysokie. Postawa po chuju, dzwonnik z Notre Dame. Jest kiepsko... Boli. Co zatem zamierzam teraz wprowadzić to:

 

1. Powiadomienia na kompie wyskakujące co 10 minut z przypomnieniem o poprawnej pozycji ciała. Na pewno jakąś apkę znajdę.

2. Kupić krzesło i podnóżek żeby zachować tą poprawną pozycję ciała.

 

Pytanie zatem do Was, czy ktoś jakieś krzesło poleca? Nie jestem milionerem... Jestem gotowy wydać na te dwa elementy (krzesło i podnóżek) raczej maksymalnie 1000-1200zł. Ktoś coś?

 

Dodatkowo jeśli macie jeszcze jakieś tipy do uprzyjemnienia sobie takiej pracy przed kompem to chętnie wysłucham :) 

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespełna 2 miesiące temu kupiłem taki, wersja za aluminiową podstawą jezdną i pełnym tapicerowaniem:

 

Od razu zaznaczam, że pani w zestawie nie było :P

 

Cena za najtańszą wersję to nieco poniżej 1000 zł, ja jestem zadowolony.

Trochę brakuje mu do tego, które mam w pracy (jest twardsze), ale po przyzwyczajeniu się mogę na nim siedzieć godzinami.

Moja pozycja bardzo przypomina tę ostatnią:

 

spryciarze.pl_.13908728104299.jpg

 

U mnie taka pozycja się sprawdza, jest bardzo wygodna, a jeszcze jak można nogi położyć równolegle... :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę, że wpadłem na założony przez Ciebie @self-aware temat. Obecnie bardzo dużo spędzam w pozycji siedzącej i trochę 4 litery od siedzenia mnie bolą. Krzesło niby obrotowe, ale bardzo niewygodne. Sam popatrze na ten fotel. Bo kregosłup to dość ważna rzecz. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojkr - zastanawiam się właśnie nad ogarnięciem sobie biurka o innych wymiarach i skręceniu tego samemu. Ale to najpierw kupię nowe krzesło i potem zobaczę co i jak. Najchętniej to bym wziął ten stand-desk czy coś takiego z regulowaną wysokością i naprzemiennie pracowałbym raz stojąc a raz siedząc. Ale to już 2k w górę i na to mnie póki co nie stać.

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacja wysokości wyższa zabawa ale kont nachylenia blatu do ogarnięcia z dostępnych elementów w marketach budowlanych można zrobić stałą nadstawkę na monitor, a sam blat na zawiasach z regulacją.

Jak wszystko pomierzysz dajesz gościowi wymiary i ci dotnie elementy jakie ci są potrzebne, potem tylko wkrętarka i skręcać wg. swojego planu

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Trevor napisał:

Moim zdaniem zwykłe krzesło jest lepsze niż te fotele bo wymusza poprawną pozycje przy siedzeniu.

@Trevor

Od zawsze przed komputerem siedzę na zwykłym krześle, i powiem ze jak siedziałem u znajomych na tych specjalnych to zawsze bolały mnie plecy razem z dupą.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware Z perspektywy programisty który spędza przy kompie po 12h dziennie (praca + nauka):

-częstę przerwy (najlepiej dodatkowo wyrobić sobie nawyk odrywania wzroku od ekranu co 10-15 min i patrzenia na punkt dalej),

-rozciaganie najlepiej pod koniec dnia (zwłaszcza mięśnia biodrowo-lędźwowego),

-trening siłowy conajmniej 3 razy w tygodniu (głównie trzeba wzmacniać mięśnie pośladkowe i brzuch oraz górą partię pleców bo te mięśnie najbardziej "cierpią" podczas długotrwałego siedzenia i osłabione powodują wady postawy),

-dopasowane pod siebie stanowisko pracy.

 

O diecie chyba nie muszę wspominać, duża ilość witaminy A jest wskazana ze względu na obciążenie wzroku. Trzymam się tych zasad od kilku lat i nie mam problemów ani z postawą, ani z bólem pleców.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem informatykiem, takze mogę Ci co nieco doradzić :)

1. Przerwy w pracy, co 30-45 min - na kilka minut :) pospacerować po pokoju :) 

2. Po za pracą trzeba się troszkę poruszać - ja jak najczęściej staram się ćwiczyć w domu, średnio co drugi dzień - jakieś 20-30 min - ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięścnie pleców, mam też problemy z kręgosłupem, więc te ćwiczenia także zdrowotnie ;) 

3. Sport/Siłownia - u mnie co najmniej 2 razy w tygodniu, minimum 1h, najlepiej więcej. Trzeba nadrobić ten czas, który siedzisz przed kompem - roweru jednak nie polecam - również siedzenie.

4. Wzrok - okulary z antyreleksem, jeśli masz jakąś wadę wzroku. Jeśli nie masz to i tak pamiętaj o tym, aby robić przerwy od monitora, pomrugać troche oczami ;) Jeśli to będzie za mało można sobie nawilżyć jakimś preparatem ;) Ja stosuję Hyabak lub BiolanMAX :) Dwa razy dziennie i oczy jak nowe :) Oczywiście warto raz do roku kontrolować o okulisty, zwłaszcza jak masz juz jakąś wadę. 

5. Tak jak juz wcześniej zauważyłeś odpowiednie krzesło, podnóżek i postawa ma spore znaczenie - potwierdzam = niestety nie każdy pracodawca się tym przejmuje. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radeq

Albo też wyraźnie mocniejszych mięśni pleców, jak to jest w moim przypadku ;)

Jednakże ja nie idę w takie ekstremum, bardziej 110-120 stopni.

Krzywizny kręgosłupa mam nieźle zachowane.

 

Tak trochę luźniej, według Google poprawna pozycja przed komputerem wygląda tak:

download.php?file=61128&time=1304068773

:P

Edytowane przez Ancalagon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, self-aware napisał:

Krzesło stare, gówniane. Biurko za wysokie.

To jest podstawa. mnie strasznie bolały plecy w odcinku piersiowym praktycznie cały czas. Do tego rwa kulszowa.

 

Poszedłem do poradni bólu pleców. Dostałem ćwiczenia, i zostałem przepytany o pozycję przed kompem, krzesło itp.

 

1. Bezwzględnie MUSISZ kupić fotel do pracy przed kompem. Ma być wyprofilowanyw odcinku ledźwiowym - nie żadne poduszki na gumkach jak w fotelach "gamingowych" musi mieć oparcie dla głowy tak jak zagłówki w fotelach samochodowych. W sumie teraz pomyślałem - to byłby najlepszy dobry fotel z auta z regulowanym zagłówkiem długim siedziskiem , regulowanym wybrzuszeniem pod lędźwie. Regulowane pochylenie oparcia podłokietników itp. Też miałem krzesło i to był koszmar

 

2. Pozycja siedzenia - żadne siedzenie na nodze z krzywymi plecami. Ma być prosto, podparto itp.

 

3. ćwiczenia na wzmocnienie mięśni kręgosłupa i mięśni brzucha bo ten zestaw trzyma sylwetkę.

 

4. Po każdym siedzeniu po 45 minutach wstać na 10 minut porozciagać się pochodzić przysiady itp.

 

 

U mnie już zmiana krzesła na fotel zdziałała cuda plus prawidłowa pozycja i podparcie pleców.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za rady :) Póki co na szybko to ogarnąłem sobie apkę pomodoro i co 25minut robię 5 minut przerwy i sobie chodzę po pokoju, otwieram okno żeby się przewietrzyć i popatrzeć na obiekty w oddali. Ćwiczenia jak wspomniałem w pierwszym poście codziennie (za chwilę czeka trening ;)), lub conajmniej te 5-6 dni w tygodniu, głównie kalistenika i rozciąganie, więc raczej powinno być dobrze. 

 

Obecnie przeglądam krzesła chociaż zdecyduję się raczej na podane przez @Ancalagon. Jak kupię to zobaczę na jakiej wysokości siedzę i wtedy pomyślę dalej co z biurkiem.

 

Krople do oczu sobie kupię bo pustynia jak skurwensyn.

 

Staram się jeść jak trzeba aczkolwiek nie zwracałem uwagi w ogóle na produkty zawierające witaminę A, zatem to też ogarnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Quo Vadis? napisał:

No właśnie, siedzenie przed kompem oprócz ww kwestii negatywnie wpływa też na oczy.

Czy jakaś suplementacja lub jedzenie większej ilości jakich warzyw/owoców wpłynie pozytywnie na nasze paczałki?

Chętnie posłucham praktyka w tej kwestii.

 

Zdecydowanie, szczególnie polecam borówki amerykańskie (teraz się nie opłaca kupować, najlepiej zrobić to sierpniu/wrześniu gdzie można je dostac po 8 zł za kg i zamrozić na zimę) i soki z marchewki. Do warto zadbać o:

- monitor z matową matrycą, dobrym kontrastem; jasność najlepiej ustawić na minimum,

-odrywanie wzroku od monitora co kilka minut i patrzenie na punkt oddalony co najmniej na kilka metrów (zapobiega krótkowzroczności),

-światło (nieważne czy sztuczne czy słoneczne) powinno padać z boku i nie odbijać się na matrycy monitora (nigdy nie wolno pracować w całkowitej ciemności, gdzie jedynym źródłem światła jest to z monitora!).

 

Jako nastolatek dorobiłem się lekkiej krótkowzroczności przez ciągłe siedzenie przy monitorze i granie w gry, więc teraz regularnie chodzę do okulisty i od paru lat przestrzegając regół powyżej wzrok mi się nie pogarsza (no, mam podkrążone oczy ale na to już chyba nie ma rozwiązania, taka genetyka).

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Ancalagon - Mam to krzesło, które poleciłeś. Fajne jest i dobrze sobie mogę dopasować wszystko. Jedyne co mi przeszkadza to kwestia odcinka lędźwiowego. To coś z tyłu jest regulowane, ale bez względu na to jak to ustawię to mi jakoś mało wygodnie, mam wrażenie jakby mi się to wbijało w plecy. Zastanawiam się co jest tego przyczyną, może całe życie chujowo siedziałem i teraz normalna postawa jest dla mnie mega trudna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłeś i dostałeś dobre rozwiązania, u mnie sprawdzają się przede wszystkim

- siedzieć blisko blatu, biurko i krzesło musi mieć taką konstrukcję byś bez problemu mógł przysunąć się tak blisko jak chcesz, inaczej trzeba się garbić

- przerwy na chodzenie

- (dla oczu) ustawienie niskiej jasności monitora, dbanie by na monitor nie świeciło słońce (wtedy trzeba jasność zwiększyć + słońce razi), program Flux)

- krzesło używam obrotowe za jakieś 150 zł, bez bajerów, albo zwykłe drewniane. Podstawą to jest to jaką postawę przyjmiesz i będziesz utrzymywać

- co jakiś czas zmieniać pozycję podczas siedzenia, tak by nie "zamrozić", zmęczyć mięśni

- siłownia, spacery, pływanie, ćwiczenie mięśni stabilizujących kręgosłup (np. plank)

- rano rozciąganie, rolowanie na rollerze

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzę na zwykłym, twardym krześle z oparciem, same dechy. Początki były trudne ale teraz jest super. Nie zamieniłbym na te miękkie fotele, nigdy więcej. Odnośnie czasu to po prostu trzeba tyle zarabiać żeby było to opłacalne i uciekać od komputera. Jak weźmiesz laptop i siądziesz w fotelu to jeszcze bardziej niszczysz zdrowie. X godzin, koniec pracy, przeglądania neta etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.