Skocz do zawartości

Książki warte przeczytania?


vand

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Chętnie dowiem się co polecacie przeczytać, niekoniecznie muszą to być stare książki, ale takie które:

1. Dobrze się czyta,

2. Faktycznie niosą coś ze sobą, a nie są tylko literami naniesionymi na papier czy tam ekran czytnika,

 

Najchętniej z obszaru psychologii, ale też ekonomii czy historii, ale w przystępnej formie. Jeśli macie takie książki do polecenia to chętnie przyjmę tytułu. Właśnie przyszedł mój nowy czytnik i aż mam zapał do pochłaniania książek, zwłaszcza, że aura i pogoda sprzyja.

 

Nie musi być tylko z takich obszarów, jeśli macie jakiś kryminał czy cokolwiek innego do polecenia, chętnie się dowiem. Próbowałem selekcjonować coś z innych tematów, ale jest dużo różnych pozycji i nie wiem czy będą one po prostu przystępne. Nie chcę zagłębiać się w szczegółowy opis układu scalonego, tylko raczej coś wartościowego, ale w przyjemnej i łatwej do spożycia formie.

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli interesujesz się rynkami kapitałowymi i tworzeniem portfela inwestycyjnego to polecam książkę pt. ,,Inteligentny inwestor,, - Benjamin Graham.

 

Kolejna książka to ,,Polskie podziemie w oczach wroga,, - Jan Rydel. Książka nawiązuje do tajnego raportu niemieckiego wywiadu na wschód spisanego przez Reinharda Gehlena. Podczas ekspansji Rosji na zachód i wycofywania się wojsk niemieckich, wzięto za plan stworzenie państwa podziemnego na wzór AK - w czasie przed kapitulacją Niemiec. 

 

Z psychologicznych czytałem ,,Potęga podświadomości,, i różne książki Osho obejmujące temat poszczególnych uczuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja mogę z własnego życia szczególnie polecić:

Sean Caroll "Nowa Perspektywa. O Pochodzenia życia, świadomości i wszechświata"
Ayn Rand "kapitalizm - nieznany ideał" i "cnota egoizmu"

Jan Stachniuk "Wspakultura" i "Dzieje bez dziejów"

Bartłomiej Boral "Techniki zapamiętywania"
Ludvig von Mises "Ludzkie Działanie" 

Stanisław Szczepanowski "Nędza Galicyjska w liczbach"

Amir Aczel "Prawdopodobieństwo = 1"
Michael Gazzaniga "Istota człowieczeństwa" .

Na razie tyle starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umberto Eco "Imię róży". Nie dość, że genialna, to w tle całej historii jest afekt młodego mnicha do dziewki ze wsi - jego przemyślenia i emocje. Idealnie pokazuje myślenie prawiczka. 

"Chłopi". Oprócz mistrzowskich opisów przyrody ( słownictwo i wyobraźnia...) jest też analiza osobowości kobiet i mężczyzn. Czytałem z 4 razy wszystkie tomy.

"Król szczurów". Do czego jest zdolny człowiek w skrajnych warunkach. 

Do tego polecam coś z innej beczki - film rysunkowy "Flatland". Pokazuje jak wąskie mamy postrzeganie świata. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie wiem czy można tę książkę określić jako czysto psychologiczną, chyba bardziej socjologiczną, niemniej jednak polecam: "Człowiek w Teatrze Życia Codziennego" Ervinga Goffmana". Bardzo fajnie się czyta.

 

Oprócz tego polecam całą beletrystyczną twórczość Stanisława Lema. To są naprawdę wspaniałe książki, wykraczające znacznie poza szablon science-fiction.

Edytowane przez Pilot Pirx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Ostatnio przestudiowałem "O kłamstwie i kłamaniu" autorstwa Jolanty Antas. Ciekawe (inne niż popularne podejście Paula Ekmana) do tematyki kłamstwa. 

Wyłowiłem wiele praktycznych wskazówek, jak rozpoznawać kłamstwo; nb. według badań ludzie są kiepskimi detektorami kłamstwa (prawdopodobieństwo wykrycia ok. 40-50/50 procent), choć wydaje się im na ogół, że jest inaczej. Polecam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ostatnio przeczytanych, które bardzo polecam:

 

Imię Róży - Pozycja absolutnie obowiązkowa

Trainspotting - Perypetie Edynburskich ćpunów. Swojego czasu wszyscy jarali się filmem o tym samym tytule ale książka bije film na głowę.

Trainspotting Zero - Prequel powyższego. Jeszcze lepsze

Maleńczuk chlałem, ćpałem i przetrwałem - Faceta można lubić albo nie ale ma niesamowity talent do opowiadania ciekawych anegdotek. Po przeczytaniu tej książki ten gość to dla mnie właśnie kwintesencja samca alfa. Po za tym dużo wspomnień z czasów, kiedy wszystko było...po prostu kurwa prostsze.

Casanova - autora teraz nie pamiętam, zresztą ciągle czytam. Biograficzna. Wniosek na chwilę obecną odnośnie relacji damsko-męskich. Czasy się zmieniają ale charakter relacji tak na prawdę pozostaje taki sam. Jeśli ktoś myśli, że teraz mamy rozluźnienie obyczajów to polecam taką sentymentalną podróż do XVIII wiecznej Wenecji czy Paryża.

Philip K. Dick - Człowiek z Przyszłości. - biograficzna

Król Szczurów

 

W najbliższym czasie zamierzam złapać za Poskromienie złośnicy - przypomniałem sobie przypadkiem o tej pozycji, która może wskazywać na to, że w zamierzchłej przeszłości mężczyźni borykali się z podobnymi do naszych problemami:)

Edytowane przez ImTheLiquor
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Masa tego, jednak kilka dni temu skończyłem czytać książkę Thomasa Eriksona pt. "Otoczeni przez idiotów" - genialna książka psychologiczna, która opisuje cztery typy osobowości wyróżnione przez Hipokratesa oraz praktyczną instrukcję jak postępować z każdym typem człowieka i jak nie postępować. Czyta się super i masa wiedzy.

Teraz czytam "Otoczeni przez psychopatów" tego samego autora i również super (opisuje piąty typ osobowości - osobowość psychopatyczną). 

Kupiłem na allegro w zestawie z jeszcze jedną książką tego autora: "Mój szef jest idiotą" i za zestaw trzech książek zapłaciłem chyba 80 zł, także warto.

 

Pozdrawiam !

W dniu 4.10.2019 o 16:54, Damian napisał:

"Mieć i Być" Macieja Wieczorka

?

Znam gościa prywatnie, parę lat temu, można powiedzieć, że "robiłem z nim interesy", ma łeb na karku. Chyba też przeczytam. 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikos Kazandzakis, Grek Zorba

 

Moim zdaniem książka otwiera oczy na to czym jest życie i po co się żyje, chyba nie wspominając ani razu o śmierci. 

Nie zmienia życia, ale pokazuje jak życie mogłoby wyglądać, gdybyśmy przestali być "gryzipiórkiem", ale to już po lekturze się wie bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.