Skocz do zawartości

Lądowanie człowieka na księżycu


Ankieta  

147 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy wierzysz ,że ludzie wylądowali na księżycu?

    • Tak
      100
    • Nie
      45
    • Nie mam zdania, nie interesuję się tym.
      2
  2. 2. Czy mimo wielu "teorii spiskowych" krążących w internecie oraz materiałów i filmów dostępnych na YT nadal wierzysz ,że ludzie postawili stopę na księżycu ?

    • Tak
      99
    • Nie
      48


Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, SzatanKrieger said:

"How come no successful really intelligent people have these high iq's?"

Because intelligence is not only factor responsible for success. Another really important is personality and they are not correlated. That's why people like you pretend that they can explain world with one factor analysis. You must be highly educated to be that stupid.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość powierzchni jest pokryta grubą warstwą regolitu.Temperatura powierzchni Księżyca zmienia się od +110°C w środku dnia księżycowego do −180°C w środku nocy; tak duże różnice są spowodowane brakiem atmosfery.

 

Jakiej grubości i z  czego była zrobiona izolacja która chroniła ludzi w tych temperaturach, szczególnie rękawice?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kryss https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo/Skylab_A7L

 

Temperatura wytopu stali to około 1700 stopni. Taki piec "promieniuje" ciepłem ale dzięki odpowiedniemu ubiorowi hutnicy są wstanie przy nim pracować.

 

Odzież strażaka także chroni w całkiem ekstremalnych warunkach.

Edytowane przez baron Ungern von Sternberg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, baron Ungern von Sternberg napisał:

@kryss https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo/Skylab_A7L

 

Temperatura wytopu stali to około 1700 stopni. Taki piec "promieniuje" ciepłem ale dzięki odpowiedniemu ubiorowi hutnicy są wstanie przy nim pracować.

 

Odzież strażaka także chroni w całkiem ekstremalnych warunkach.

Oczywiście że masz rację, tylko małe miki, nikt przy piecu nie pracuje kilka dni, a zaledwie kilka minut...iile trzeba wypić aby się nie odwodnić?

W hutach szkła wypijają ok 6-8 litrów na dniówkę 8 h.

A oni tam byli nieco dłużej...jaka  izolacja ich chroniła przed tak ekstremalnymi temperaturami przez tak długi czas?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lądownik był izolowany zgodnie z kilkustronicowym opisem znajdującym się tutaj: https://www.hq.nasa.gov/alsj/LM04_Lunar_Module_ppLV1-17.pdf

 

Skafander: tak jak pisałem wcześniej: posiadał moduł chłodzenia cieczą. Hutnik tego nie ma :)

Edytowane przez baron Ungern von Sternberg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UUUhhhmmm.

To skoro  od przełómu lat 60/70 mamy tak doskonałą technologię w kwestii izolacji to dlaczego nadal walimy 20 /30 cm izolacji na dom który ma nas chronić od temperatur   +40/-30,i ściany mają,40/70cm. zastanawjająe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@baron Ungern von SternbergSternberg 

Nie znamy powodów, możemy tylko się domyślać. Uważam, że dzięki temu zabiegowi powiedziano iż na księżycu nikogo nie ma (UFO) to im kupiło wiele lat.

Pamiętajmy, że ludzie zaczęli zadawać pytania, chociażby słynne roswell :)

Co do tzw UFO, jest wielu ludzi, którzy mówili iż widzieli różne ciekawe rzeczy w tym humanoidalne istoty. Ponoć ludzie nie dostali wtedy pozwolenia by sobie latać po kosmosach (ile w tym prawdy to nie wiem, natomiast ja sam widziałem ciekawe rzeczy więc dla mnie sprawa jest całkiem prosta w zasadzie)

Chłopaki wzięli najlepszego reżysera i załatwili sprawę jak trzeba czyli po swojemu ;)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kryss tutaj masz dokładny opis materiału izolującego:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=15&ved=2ahUKEwi085vTz5PfAhWPo4sKHTZPDs04ChAWMAR6BAgGEAI&url=http%3A%2F%2Fsci.esa.int%2Fscience-e%2Fwww%2Fobject%2Fdoc.cfm%3Ffobjectid%3D42053&usg=AOvVaw3rnbSq7A0_qCSoB1ZCA17d

 

 

"Isolation inside WEB
• Aerogel
(good insulation, no conduction)
– very low thermal conductivity,
~0.1 W/mK; density ~20 kg/m 3
• Multi-Layer Insulation – MLI
(great performance in vacuum)
– made of closely spaced,
and layered Mylar or Kapton,
coated with thin film of
aluminum, silver or gold
aerogel
MLI
• Internal heaters
– E.g., resistance heating, RHU"

Edytowane przez baron Ungern von Sternberg
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie mnie to dynda,ale

mam tyle wątpliwości że mi się to nie składa na to co nam projektują...

Niech każdy wierzy w co tam chce jego sprawa,  ja tylko zadaje pytania, i wątpie w to co mi wyświetlają.

1 minutę temu, baron Ungern von Sternberg napisał:

@kryss tutaj masz dokładny opis materiału izolującego:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=15&ved=2ahUKEwi085vTz5PfAhWPo4sKHTZPDs04ChAWMAR6BAgGEAI&url=http%3A%2F%2Fsci.esa.int%2Fscience-e%2Fwww%2Fobject%2Fdoc.cfm%3Ffobjectid%3D42053&usg=AOvVaw3rnbSq7A0_qCSoB1ZCA17d

 

 

"Isolation inside WEB
• Aerogel
(good insulation, no conduction)
– very low thermal conductivity,
~0.1 W/mK; density ~20 kg/m 3
• Multi-Layer Insulation – MLI
(great performance in vacuum)
– made of closely spaced,
and layered Mylar or Kapton,
coated with thin film of
aluminum, silver or gold
aerogel
MLI
• Internal heaters
– E.g., resistance heating, RHU"

nic mi to nie mówi,jestem tępak po zawodówce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, baron Ungern von Sternberg said:

To wyjaśnij mi, dlaczego Stanley Kubrick, żyd - wywrotowiec, nakręcił film o lądowaniu na księżycu aby dokopać sowietom którzy byli wtedy uznawani przez amerykańską lewicę za wcielenie wszelkich cnót.

Bo może kasa była odpowiednia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, baron Ungern von Sternberg said:

dużym ryzykiem byłoby umieszczenie wroga ideologicznego na szczycie spisku. Motywacja finansowa jest najsłabsza. Dodatkowo, zawsze można wziąć kasę i specjalnie "spartolić" robotę.


Metody zastraszania są tak skuteczne, że nawet wiedząc, nie puściłby pary z gęby. Rodzina, dzieci itd. To są proste i oczywiste sprawy w takich "zabawach". 

Może i specjalnei spartolił kilka spartolonych ewidentnie rzeczy na filmie, kto wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próżnia nie jest wcale zimna. Nie jest też wcale ciepła. To cechy materii i drgań atomów. A tych w próżni brak. Próżnia to świetny izolator – w termosach (przynajmniej tych solidnych) to właśnie ona (choć to nie jest prawdziwa próżnia) izoluje zawartość od otoczenia. Wymiana cieplna w próżni kosmicznej zachodzi tylko i wyłącznie na drodze promieniowania. Dlatego właśnie paradoksalnie łatwiej tam o izolację niż np. na ziemi. Gdzie wymiana ciepła zachodzi na drodze np. przewodzenia ciepła, konwekcji czy promieniowania.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kryss napisał:

UUUhhhmmm.

To skoro  od przełómu lat 60/70 mamy tak doskonałą technologię w kwestii izolacji to dlaczego nadal walimy 20 /30 cm izolacji na dom który ma nas chronić od temperatur   +40/-30,i ściany mają,40/70cm. zastanawjająe...

Bo materiały te są bardzo drogie w produkcji. Aerożel stosuje się obecnie głównie jako izolacja pojazdów kosmicznych i skafandrów oraz samolotów.

 

Nikt Ci nie karze walić 30cm izolacji, możesz użyć płyt np. StoTherm In Aevero, one mają od 1cm do 4cm grubości, płyty 3 i 4 cm spokojnie powinny wystarczyć do ocieplenia domu, tyle że za ocieplenie domu zapłaciłbyś z 5 razy więcej, kiedyś widziałem wyliczenia dla tego typu technologii to wychodziło, że samo ocieplenie przeciętnego domu kosztowałoby ponad 100 tys zł, jak jest teraz, nie wiem, pewnie staniało.

 

@SzatanKrieger Nie, @Baca1980 zapomniał o istotnej rzeczy - faktycznie ciepło to cechy materii, więc nie można podać temperatury próżni. To, jaką masz temperaturę w próżni, zależy od tego czy coś cię ogrzewa czy nie. Dlatego, pomijając promieniowanie słoneczne, gdybyś fruwał sobie w próżni w krótkim rękawku, to Twoje ciało od strony Słońca byłoby nagrzane, a po zacienionej stronie wychłodzone. Stacja kosmiczna po nasłonecznionej stronie ma 180 stopni, po zacienionej -150 stopni, Zatem gdybyś fruwał na tle Słonca, Twoje ciało od tej strony systematycznie stawałoby się coraz gorętsze. Gdybyś fruwał z dala od Słońca, wychładzałbyś się z prędkością emisji promieniowania cieplnego. Podobno sama odcięta dłoń wychładzałaby się z prędkością 10 stopni na 20 minut.

 

Stąd nie można stwierdzić, jak zimno jest w próżni. Można co najwyżej zmierzyć temp. danego ciała, statku, przedmiotu, planety, a i to zależy od tego, czy w pobliżu jest gwiazda czy nie.

 

Edytowane przez Mayki
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od izolacji cieplnej domu po technologię kosmiczną :) 

 

Prawdą jest to, ze gdyby nie postęp człowieka w udoskonalaniu technologi wojennej, to pewnie byśmy teraz sobie stukali ale nie w klawiatury a w cymbałki.

 

Nie wiemy jak bardzo zaawansowana technologia jest opanowana w celach wojny / odstraszania / manipulacji.

 

Jednak uważam, ze gdyby w latach 60 -tych człowiek naprawdę mógł wylądować i chodzić po innej planecie, to co najmniej w miarę rozwoju moglibyśmy się już teleportować :) 

 

I tak powstają teorie spiskowe...

 

Bardziej zastanawiająca jest sprawa Malaysian Airlines

Edytowane przez Ziareiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zadać sobie pytanie - po co?

 

Co motywowało człowieka do próby odkrycia nowej drogi do Indii a następnie do wielkich odkryć geograficznych? Ciekawość? Być może, ciekawi byli ci co płynęli na statku, Krzysztof Kolumb pewnie był ciekawy. Z tym, że to nie on sam sfinansował swoją wyprawę. Pieniądze wyłożyła osoba, która liczyła na zysk. Generalnie był jakiś cel tych wypraw i odkryć. Celem może być ciekawość albo chęć zysku. Wtedy jedni byli ciekawi a inni inwestowali kasę.

 

Ludzie latali na księżyc bo mieli jakiś cel. Nie była to ciekawość lecz chęć pokazania kto jest lepszy. Cel został osiągnięty, więc po co dalej tam latać skoro nie ma innego celu np. finansowego.

 

Po co latać w kosmos, na inne planety skoro nie można na tym zarobić? Dzisiaj.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy mogą jeszcze pamiętać, inni muszą sięgnąć do najnowszej historii. Polecieli w kosmos bo trwał wyścig zbrojeń - ZSRR vs USA. Wyścig w kosmos od samego początku wygrywali Sowieci, Amerykanie próbowali deptać im po piętach ale im nie szło więc wymyślili, że pierwsi polecą na księżyc. I polecieli. Czy faktycznie dolecieli to temat dzisiejszej lekcji. Tyle na temat motywacji, która była polityczna. Jeżeli chcemy się dowiedzieć prawdy to ocenę tego czy dolecieli czy nie, powinniśmy oprzeć na naukach ścisłych a nie politycznych. Polityka to dyplomacja i wojna, obie oparte na kłamstwie i oszustwie. Na tym fundamencie nie da się zbudować prawdy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było mnie przy lądowaniu więc nie wiem.

Ale za tym że wylądowali świadczy jedno.

 

Lądowali w czasie trwania Zimnej Wojny.

ZSRR próbowało ich wyprzedzić a obie strony patrzyły sobie na ręce.

 

Sowieci mają świetny wywiad.

Zawsze mieli.

 

Gdyby NASA sfingowała lądowanie to Sowieci/ZSRR pierwsze krzyczałoby o skandalu !

Bo to byłby blamaż USA i NASA po całości.

Takiej okazji ZSRR by nie odpuścił.

A że ZSRR nigdy nie negował faktu lądowania na Księżycu więc wniosek jest prosty.

Raczej wylądowali.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.