Skocz do zawartości

Kickboxing - Dynamika kopnięć


Rekomendowane odpowiedzi

Jako świeżak witam innych świeżaków i starszyznę.

Bracia, jako początkujący kickboxer, który ma już za sobą kilkanaście treningów w klubie i kilkanaście godzin indywidualnej pracy na worku, chciałbym zapytać się was stricte o kopnięcia. Mam tu na myśli low, middle i high kick'i. 

Od samego początku mojej przygody z KB chciałem nauczyć się mocnych i technicznych kopnięć. Fundamenty znam, jednak nie są one usystematyzowane. Nadal nie wiem co odpowiada za siłę kopnięcia, jego szybkość itd.

Chcę się więc zapytać doświadczonych kick-boxerów i znawców tematu o następujące kwestie:

-Co wpływa na siłę i szybkość kopnięcia?

-Jakie znaczenie ma rozciągnięcie nóg przy kopnięciach?

-Po ilu miesiącach/latach, wy nauczyliście się wyprowadzać szybkie i silne kopnięcia?

-Czy porządny low kick(w mięsień uda oczywiście) jest w stanie powalić przeciwnika na kolana?

 

Odniosę się jeszcze do kwestii bójek ulicznych, tzn. sytuacji poza treningowych. Jak widzicie użyteczność kopnięć w takich sytuacjach? Wiem, że walki uliczne różnią się od tych treningowych i że najlepszą opcją podczas nich jest ucieczka, ale mimo wszystko chciałbym posiadać jakąś wiedzę w tym temacie. Może ktoś ma z tym jakieś doświadczenie? 

 

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi i ciepło pozdrawiam :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, Ded_Insajd said:

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi i ciepło pozdrawiam :) 

Masz to samo co ja - najpierw umysł musi mieć dostarczoną wiedzę, a później działanie. 

Powiem ci tak w tej kwestii: nie wnikając w szczegóły, mam do czynienia z armią UK, i jednostkami specjalnymi ( ja nie jestem jako obywatel innego kraju wcielony, więc sie nie chwalę, że jestem komandosem brytyjskim), i moim kolegą jest bardzo znany w UK instruktor sztuk walki szkolący  "cypress green ". W kwestii kopnięć mówi on tak: jak chcesz szybko kopać na użytek akcji, kop ostro z całej siły. Jak chcesz kopać dobrze, ćwicz najpierw lekko, powoli, aż wyczujesz "nogi". 

Jak się interesujesz "kopnięciami specjalnymi" to zapoznaj się z Krav Maga. Tam jest mocny nacisk na czułe punkty na ciele człowieka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednia technika i ułożenie ciała to podstawa. Po drugie rozciągnięcie nogi i pleców. Ćwicz jak pojebany na drążku. Podciągaj się bardzo dynamicznie, a nie powoli. Rwij te podciągnięcia i opuszczaj się powoli. Wal na ciężki worek i na tarcze. Dołóż dynamiczny skręt tułowia oraz zsynchronizuj dobrze ruch ręką. 

Kop zawsze odcinkiem tuż za kostką, a nie środkiem piszczela. Ćwicz bardzo dynamiczne wyskoki z przysiadu, staraj się wyskoczyć jak najwyżej. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AR2DI2 napisał:

Masz to samo co ja - najpierw umysł musi mieć dostarczoną wiedzę, a później działanie. 

@AR2DI2 Zwykła optymalizacja - jak chcę się być w czymś bardzo dobrym, to wypada już na starcie brnąć w to po linii prostej, a nie okrężnie, robiąc błędy czy nie robiąc odpowiednich ćwiczeń/technik, które mogłyby przyśpieszyć cały proces. A co do tematu, to słyszałem, że kopnięcie w staw kolanowy potrafi narobić dużo szkód. Pewnie porządny low kick w kolano potrafiłby je złamać. No ale do tego potrzeba pewnie dużo pracy, czyli wszystko się znowu o praktykę rozbija.

 

@Carl93m  Dzięki za konkretne porady. Postaram się od razu wpleść je w życie. Co miałeś na myśli pisząc "zsynchronizuj dobrze ruch ręką" ? Chodzi o jakiś konkretny jej ruch, bo ja myślałem, że ręce powinny pozostać relatywnie blisko głowy, aby mogły ją szybko obronić w razie kontry.

 

@Ramzes Czytałem o "dead leg" w internecie i tu chyba chodzi o uderzenie kolanem w mięsień prosty uda. To raczej do technik samoobrony się nie nadaje :P 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potraktuj kopnięcie jak uderzenie z bicza tzn. w trakcie ruchu nogę masz rozluźnioną i przed samym uderzeniem ją napinasz, usztywniasz co pozwala przenieść całą siłę wygenerowaną z biodra. Pamiętaj o skręcaniu stopy na której stoisz żeby była w miare prostopadle do przeciwnika. Lowkicki są dobre zarówno na zewnętrzną jak i na wewnętrzną stronę nogi i są w stanie powalić. Im wyżej tym wyższa szkoła jazdy. Rozciąganie jest ważne. Ja ćwiczyłem rok i powiem że prawą mam silniejszą a lewą lepszą technicznie (na pierwszym treningu kopiąc lewą się przewracałem). Co do bójek na ulicy to tam nie ma zasad -  najlepiej uciekać, jak nie możesz to KOP W JAJA z całej siły i uciekasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.