Skocz do zawartości

Nie mogę znaleźć pracy, to już zaczyna być męczące.


Rekomendowane odpowiedzi

Otóż, nie mogę znaleźć pracy. Niestety gadki o niesamowitym IT jak zwykle zderzają się z rzeczywistością i z brakiem zapotrzebowania na młodą krew i to z całkiem całkiem umiejętnościami.

 

Nie mówię o programistach, bo tam pewnie dostałbym się szybko gdybym szukał takiej pracy i miał podobny poziom umiejętności jak w mojej branży. Ale w przypadku projektantów jest delikatnie gorzej.

 

Pracy szukam już jakieś 4 miesiące i nie wiem nawet co zrobić dalej. Polepszam portfolio, próbowałem nawet dostać się na staże, a na ostatniej rekrutacji usłyszałem, że szukają kogoś z mniejszym umiejętnościami.

 

Poważnie zastanawiam się nad zmianą branży, chociaż wiele lat poświęciłem na wdrażanie się w projektowanie już od dzieciaka. I nie wiem czy jestem w stanie w przeciągu kolejnych 2-4 lat wdrożyć się w coś tak porządnie żeby móc faktycznie coś fajnego zarabiać, ale równocześnie mieć z tego radość. Bo projektowanie z pewnością jest moją pasją, ale bez pracy, nie ma rozwoju i stoję w miejscu.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vand jest taka jedna rzecz, która różni wilki od owiec, a mianowicie psychika. Wyjdź ze strefy komfortu i rusz się skoro tutaj nie ma dla ciebie pracy w zawodzie, na zdobycie, którego poświęciłeś lata, to wybierz się tam gdzie ta praca jest. 

 

Skoro nie ma przeciwwskazań językowych, finansowych i masz kwalifikacje, to problem leży tylko i wyłącznie w twojej głowie. 

  • Like 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie gadki o tym "idźcie na takie studia" to można o kant stołu rozbić - przesyt jest w tych branżach i piszę to jako grafik. Od siebie mogę polecić jeden sposób - jeżeli czujesz się mocny na siłach rób jako freelancer, a wtedy to pracodawca sam przyjdzie, a twoje umiejętności i doświadczenie w branży będą stale rosnąć. Branżę IT cechuje to, że możesz spokojnie na wielu polach działać mobilnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan

 

Bardzo chętnie, ale:

1. Chciałbym jeszcze zebrać doświadczenie, może nauczyć się czegoś konkretnego od kogoś bardziej doświadczonego,

2. Walka cenowa jest straszna, a wypromować się ze swoimi usługami nie jest tak prosto.

3. Wychodzę z założenia, że najlepiej chociaż chwilę popracować u kogoś i poznać tajniki branży na żywo, w praktyce, a potem dopiero założyć coś swojego.

 

@FranciscoFranco

 

Chętnie. Ale jak trafić do potencjalnych klientów? Polecasz coś z doświadczenia?

Edytowane przez vand
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do walki cenowej - przeciętny grafik bez znajomości rynku nie potrafi pojąć, jak można przyjąć stawkę od minimum minimum - 50 zł. za godzinę
Nie wiem w czym się specjalizujesz.

Siejesz totalną propagandę - od LinkedIn po inne tego typu portale po facebook (grupy). Jeżeli w czymś jesteś dobry to możesz porobić parę tutoriali/filmów, które wrzucasz do grup, żebyś mógł się po prostu pojawiać coraz częściej. Po prostu masz się pokazać jako osoba, która non stop się rozwija i jest aktywna.

Pamiętaj, że prawdopodobnie masz komfort tego, że dla gościa z Kanady czy Japonii możesz robić projekt z domu.

Edytowane przez FranciscoFranco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan możliwe, że sprzedać można wszystko, ale też nie wiem na ile moje umiejętności są wystarczające żeby pracować samodzielnie już teraz nad wszystkimi projektami to po pierwsze.

 

Po drugie, jeśli zmiana branży to na stałe i na coś stałego, skakanie z branży do branży żeby tylko zarobić mnie nie interesuje, mam pieniądze.

 

@FranciscoFranco tak jak mówię, nie wiem na ile moje umiejętności są wystarczające żeby stać się  "autorytetem" w danej dziedzinie. 

 

Jasne, ale najpierw muszę trafić do tego gościa z Kanady czy Japonii czyż nie?

 

Edytowane przez vand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vand

 

Zdradzisz co projektujesz?

 

Dla mnie to trochę niepojęte żeby w dobie internetu facet z językiem i jakimiś umiejętnościami miał problem ze znalezieniem pracy, szerzej zarabianiem. Wejdź np. na creativemarket i popatrz grafiki. Jakieś wzorki, ikonki etc. Ludzie zarabiają na wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vand to powiem Tobie tylko tyle - IT to taki typ branż, gdzie nigdy nie jesteś "wystarczająco dobry", bo zawsze jest coś nowego do nauczenia.
Skoro samemu nie czujesz się na siłach to czemu nie znajdziesz grupy do zrobienia wspólnych projektów, co w znacznej mierze pozwoli także rozwinąć skrzydła?

 

Słuchaj ja zacząłem od tworzenia ulotek i plakatów, broszurek, katalogów, a obecnie chodzę dodatkowo na kursy, bo zaciekawił mnie concept art. i w sumie w tym kierunku chciałbym jednak iść (odkryło się powołanie) - teraz uznaję siebie za średniego (choć cholera wi, jak jest naprawdę), ale jakieś już moje prace latają po Polsce :) - środowisko stale poznaje, pozwala mi pewne kwestie i podejście zweryfikować, ale mimo wszystko walczę, żeby się w tym zawodzie spełnić.

Powiem brzydko - zamiast kminienia trzeba zapierdalać - a będzie, co będzie - konkurencji jest dużo i po prostu trzeba się starać wybić ponad nią.

Ba studia kończę obecnie zupełnie inne, bo z produkcją gier związane, bo jeszcze w grafice 2d/3d + animacja chciałem się rozwinąć w kierunku gamedev.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-panUI/UX, ale jestem w stanie zrobić i printy i socialowe rzeczy, w stricte ilustracji jestem najsłabszy akurat.

 

Wejdź na Creativemarket, wrzuć swoją pracę i zobacz po roku czy się sprzeda. ;)

 

Ilość promocji która stoi za tym, że ludzie zarabiają to fakt, że zarabiają, ich produkt jest najmniej istotny. Uwierz, znam temat. Tysiące blogów tworzone pod jeden produkt żeby go pozycjonować.

 

@FranciscoFranco grupy do zrobienia wspólnych projektów? Chyba nie rozumiem o co Ci chodzi. Szukając pracy miałem właśnie nadzieję na coś takiego, trafię do zespołu i będę mógł coś tworzyć i uczyć się nowych rzeczy i nie liczyłem przecież na kokosy. Ale jak widać, próg wejścia urósł kosmicznie i junior z 2 letnim doświadczeniem stricte etatowym nie jest niczym nadzwyczajnym.

 

Edytowane przez vand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vand profil na LinkedIn masz? Fanpage własny, budujący Twą ekspercką pozycję na FB masz? Własną www z portfolio również? Regularnie je uzupełniasz o ciekawy content? W eksperckich grupach na FB się udzielasz, pomagasz innym, dzieląc się doświadczeniem? A w IT zależy co robisz: masz Githuba, Behance etc.

Edytowane przez Obliteraror
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Obliteraror własne www owszem, portfolio także, fanpage nie, bo FB aktualnie w taki sposób tnie zasięgi, że traci to sens w ogóle. LinkedIn też.

 

W grupkach się udzielam o ile dotyczy to czegoś na czym się znam, to jasne. Uzupełniam content.

 

Ale tu nie o to chodzi, trochę logicznego podejścia, jeśli chętnych jest powiedzmy, czysto teoretycznie 500 osób, a ofert pracy dla juniorów 2, no to chyba sami rozumiecie skalę problemu.

Edytowane przez vand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vand

 

Jest kilka platform. Najwięcej wiem o envato i tam jest sprzedaż bez żadnych dodatkowych działań. Znajomy sprzedaje na creativemarket, co prawda jako dodatek ale ma co miesiąc kilkaset $. Myślę, że nie znasz tematu, tzn. znasz go z opowieści. Spróbuj i wtedy pogadamy.

 

Kiedyś współpracowałem z gościem z Bangladeszu, nawet teraz widzę, że ma na skype opis UI UX Designer. Problem z Wami jest taki, że tworzycie wizualnie super fajne rzeczy ale całkowicie nieżyciowe. Zrobił dla mnie kilka projektów motywów wordpress, do pocięcia, ale podziękowałem. 

 

Wejdź np. na themeforest i sprawdź co w Twojej dziedzinie sprzedaje się najlepiej. Robisz coś podobnego i tyle. Proste. Pracy ot tak nie znajdziesz. Gość z Bangladeszu lub Indii będzie pracował za 200$ na miesiąc. Co z tego, że po pół roku zniknie jak na jego miejsce są tysiące. Ja na serio znam temat. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, MaciekMike napisał:

Poszukaj w Portugalii, polecam :) w miarę blisko, masz loty do Polski, a jak gdzieś bliżej granicy z wrogiem mieszkasz do jest połączenie z berlinem :)

 

Piękne kobiety, do tego dużo jeszcze piękniejszych Polek :)

Skąd w Portugalii tyle pięknych Polek. Skoro ich gospodarka ledwo zipie. Nie słyszałem żeby ktoś z Polski wybierał się do pracy do tego kraju. Wręcz przeciwnie sporo młodych portugalczynów siedzi w UK.

 

Co można robić na emigracji w Portugalii? Mieszkasz tam ? Mógłbyś coś więcej napisać ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan

 

Nie da się tworzyć czegoś życiowego nie operując na konkretnym przykładzie, potem testach itd. Rzeczy robione jako template czy do portfolio mają pokazywać skill stricte graficzny, bo nie jesteś w stanie stworzyć templatki która będzie konwertowała dla każdej grupy docelowej i każdego przypadku.

 

Każdy przypadek jest inny i jak już pracujesz z konkretnym klientem nad konkretnym przypadkiem to faktycznie można stworzyć coś ładnego i funkcjonalnego. Ot cała rzeczywistość.

 

Na Envato spróbuję, może coś się uda ;)

 

A temat z Indiami to taka aluzja, że i tak wszystko będzie po niskich cenach bo przyjdzie ktoś inny? No właśnie tak działa walka cenowa jako freelancer. ;)

 

@self-aware uczucie to jedno, a brak możliwości znalezienia pracy to drugie. Uwierz, że ja chętnie bym coś robił, ale robienie do szuflady? Średnia sprawa. ;) A naprawdę chęci do pracy mam ogromne, tylko pracy brak.

Edytowane przez vand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że @loh-pan ma dużo racji mówiąc "Wejdź np. na themeforest i sprawdź co w Twojej dziedzinie sprzedaje się najlepiej. Robisz coś podobnego i tyle."

 

Ktoś powie, że kopia + kilka zmian się nie sprzeda... Spójrzmy na książki motywacyjne. Wszystkie są takie same, zmienia się tylko stylistyka i dobór słów. Jak się sprzedają? Zajebiście.

 

@vand - To może spróbuj np. vloga na youtube o projektowaniu, pokaż programy graficznie, dawaj jakieś tipy itd. nie wiem w czym dokładnie jesteś dobry. A potem? Zbierzesz społeczność to jakiś ebook. Niech kosztuje 20zł... Jak kupi z 200 ludzi to masz kilka tysi :) Wiem, że to się wszystko łatwo mówi. Ale skoro i tak nie masz pracy, to może spróbować tak?

 

Być może czytałeś moją dyskusję nt. sprzedaży motywów do WP. Ja obecnie też nic jeszcze nie zarabiam, ale pracuję aby te produkty wydać na świat :) Także jesteśmy w sumie w identycznej sytuacji ;) Z tym, że ja mam wiarę, że to się sprzeda.

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware jasne, ale taki Themeforest jest dobry dla programistów i grafików w jednym, bo faktycznie szablony na Wordpress łapią ładną sprzedaż, ale sama grafika już nie. Bo większość nawet najlepiej sprzedających się grafik osiąga poziom 100 sprzedaży po 4 latach od wypuszczenia, to mam nadzieję daje Ci pewien obraz.

 

Vlog? Powiem Ci tak, YouTube aktualnie działa na takich algorytmach, że jedyne co poważnie się rozwija to rozrywka na najniższym poziomie. Kanały merytoryczne upadają jeden po drugim.

 

Osobiście powoli rozkręcam anglojęzycznego bloga o projektowaniu z naciskiem na zarobek z AdSense. Ale to zajmie czas, dlatego szukam czegoś co mógłbym robić nie tylko wieczorami.

 

Edytowane przez vand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, vand napisał:

nie wiem czy jestem gotowy na wyjazd, nie finansowo, a psychicznie.

Dlaczego nie wiesz?

Psychicznie tzn?

Rozwiń to wszystko, rozkmiń proszę. Żebyśmy wiedzieli co Cię tak mocno trzyma i czy naprawdę nie można tego puścić. Albo popuszczać. Jakbyś był gdzieś w Europie, zarabiał dobrze i miał tanie połączenie lotnicze... i tak bardzo chciał wracać do Polski, to w każdy piątek możesz latać i niedzielę wracać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, vand napisał:

Bo większość nawet najlepiej sprzedających się grafik osiąga poziom 100 sprzedaży po 4 latach od wypuszczenia

Chujnia, fakt. No nie wiem co Ci poradzić :) Sam jeszcze nie zarabiam przez neta, więc nie będę się tutaj dłużej mądrował, ale może ktoś coś jeszcze :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.