Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

Recommended Posts

Cześć,

Planuję ewakuację ze swojej obecnej firmy. Chciałbym zrobić sobie przerwę na 1-2 miesiące i skupić się na znalezieniu odpowiedniej oferty i trochę odpocząć. Zawsze pracowałem na umowę o pracę i obecnie też, co daje mi ubezpieczenie. Jak się zwolnię, to pracodawca nie będzie mnie już ubezpieczać, a ja się trochę boję, że będę bez ochrony.

Co mogę zrobić, żeby mieć jakąś ochronę przez ten czas, dopóki nie będę miał nowej pracy na uop? 

@manygguh

Już to było gdzieś na forum poruszane, nie pamiętam tytułu więc w skrócie:

1 Uzyskaj statut bezrobotnego będziesz miał ubezpieczenie.

2 Wykup samodzielnie ubezpieczenie zdrowotne w ZUS (około 400 pln za miesiąc).

3 Wykup pakiet medyczny u prywatnego ubezpieczyciela, będzie dużo taniej niż w ZUS, ale ma swoje ograniczenia np. do określonych placówek, albo do określonych zabiegów. Każdy ubezpieczyciel ma swoje oferty, różnią się między sobą. 

• Like 3
  • Thanks 1

Tak jak pisze @Mosze Red, jednak opcja 3 nie warta czasu. Czytałem kiedyś o zakresie ochrony tych ubezpieczeń prywatnych w Polsce. Wszelkie bardziej skomplikowane operacje odpadają, co (odpukać) w przypadku poważnego wypadku może narobić Ci dużych długów. 

Uzyskaj status bezrobotnego, to moim zdaniem najlepsza opcja, jeżeli przerwa będzie trwać tylko 1-2 mies. 

Edited by realista
  • Thanks 1

Do 30 dni masz ważne ubezpieczenie które miałaś z tytułu umowy o pracę, później najlepiej zarejestrować się w UP choć są jeszcze inne sposoby. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Similar Content

• By Imbryk
      Cześć Bracia,

nurtuje mnie kwestia jak zabezbieczyć się finansowo przed nagłą utratą możliwości zarabiania na siebie.
      Wątek na pograniczu działu hajs/zdrowie, daję do działu o hajsie.

Taka oto sytuacja: jesteś zdrowy, nie palisz, mało pijesz, dorodny, wesoły, zarabiasz sporo, płacisz kredyty i nagle trach:

- diagnoza raka/białaczki/ciężkiej choroby/wylew/zawał/śpiączka... - musisz kończyć pracę zarobkową i brać się za leczenie, terapie, np. 3 lata leżenia
      - masz wypadek (przewracasz się w parku, pijany kierowca wali w Ciebie na przejściu dla pieszych itd.)
      - tracisz rękę/słuch/wzrok

I teraz - po takim zdarzeniu uruchamiany jest fundusz, który:
      - zapewnia Ci np. 1 milion złotych na kosztowne leczenie jakiejśtam choroby w klinice w Kanadzie (samolot, transport, pobyt, leczenie, itd)
      - zapewnia opiekę pielęgniarską i podanie "szklanki wody"
      - zapewnią np. koszty pomocy prawnej w/s odszkodowania
      - zapewnią rentę miesięczną w okresie rekonwalescencji (lub dożywotnio roślinie/inwalidzie, żebym miał na czynsz i żarcie i np. zajął się pisaniem książki powieką czy kręceniem filmów na yt. "jak przetrwać jako roślina na pełnej petardzie")

Nie mówię o oszczędzeniu np. 200 tys "na czarną godzinę", bo mogę tak budować majątek 20 lat - a zdrowie pierd..lnie mi za miesiąc - i co?
      Gdzie ten majątek? Nie było czasu nazbierać.
      Ale np. stać mnie na jakąś składkę miesięczną, którą zabulę wiedząc że kupuję sobie spokój. (względny)

1. Jakie istnieją polisy/produkty/metody/ubezpieczenia/rozwiązania na życie i dożycie?
      2. Jak mogą pomóc: NFZ, ZUS, kasy chorych, państwo, pracodawcy, ubezpieczenia grupowe (w Polsce i za granicą)?
      3. Gdzie szukać informacji, w jakich instytucjach?
      4. Czego szukać w OWU takich polis, jakie są kruczki, chwyty - że w 1976 w grudniu rano wypiłeś kieliszek wódki, a w polisie było że nigdy nie tkniesz alkoholu - nie wypłacimy Ci na leczenie raka jąder.
      5. Albo: masz niebieską kartę dzięki uprzejmości małżonki/konkubiny, to znaczy prowadzisz ryzykowny tryb życia - brutalom nie finansujemy leczenia, niech sczezną, ale wypłacimy twojej żonie jak zdechniesz.
      6. Czego nie uwzględniłem w moim pytaniu powyżej?

Oczywiście mogę użyć internetów, ale interesuje mnie Wasze zdanie, doświadczenia, opinie.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.