Skocz do zawartości

Internet dla jednej osoby


blck.shp

Rekomendowane odpowiedzi

Jest tutaj ktoś obcykany w internetach domowych, ich zasięgach, prędkościach, limitach, wadach, zaletach?

 

Potrzebuję pomocy przy wyborze dostawcy. Poszukuję internetu do domu, który będzie przeznaczony tylko na moje potrzeby.

I teraz tak. Na necie siedzę sporo, nawet bardzo.

Pobieram pliki uczelniane, robię kursy na platformie uczelnianej, pobieram książki, audiobooki, rzadziej filmy i muzykę, oglądam sporo youtube'a, do tego transmisje na żywo na reddicie przeważnie, albo twitchu, przy wolnych dniach gram też nie mało w grę, która ma cotygodniowe aktualizacje, i ruszam z własnym blogiem. Także trochę z neta korzystam, myślę że dużo więcej niż przeciętna osoba.

Teraz możliwości. Mieszkam można powiedzieć na wsi, kilkanaście km od dużego miasta, światłowodu oczywiście nie ma, kable jedynie od orange, z zasięgiem mobilnym różnie, raczej jest, w telefonie często LTE, radiówki słabo odbierają.

 

Przeszedłem się po tych większych operatorach, by poznać ofertę. Tak jak mówiłem, kablówka tylko od orange, 60zł miesięcznie, prędkość do 80mb/s, ale w salonie zostałem poinformowany, że centrala jest daleko od miejsca zamieszkania i mogą puścić jedynie 10mb, cena oczywiście ta sama. Plus, że internet kablowy, raczej chwalony, częściej wybierany niż radiowy, jeśli jest możliwość, prędkość słaba, ale jakoś ujdzie, nie potrzebuję zawrotnych prędkości. Z tego co wyczytałem w internecie, można wziąć go bez zobowiązań, jak mi się nie podoba, to rezygnuję w dowolnym momencie, bez żadnej kary. Wydaje mi się, że dobra opcja, ale czy cena chyba słabo proporcjonalna do prędkości? Warto brać ze względu właśnie na to, że kablówka i stabilne łącze?

 

Kolejna oferta to Play i Plus. Oba oferują internet mobilny z limitem danych. Znaczy, bez limitu do iluś tam giga, potem zwalniają łącze i to stanowczo. To jest minus, limit internetu w domu? Według mnie mija się to z celem, po to biorę do domu, by używać bez limitu. W dodatku ceny są spore, od 70 do 100zł za limit danych 100-300gb, potem "lejek". 100gb by mi raczej nie starczyło, tak myślę, a 70zł poleci. W dodatku nie ma jasno określonych prędkości, tylko DO 80mb/s albo DO 150mb/s, różnie, ale i tak nie wiadomo, jak będzie chodził. Według mnie najgorsza opcja. Ale może faktycznie warta ceny? Może by mi starczyło te 100gb? A jak internet by latał z dobrą prędkością? Warto?

 

Następna to T-mobile. Mówiąc szczerze, to ku temu bym się osobiście zwracał. Internet mobilny, router z kartą sim, do 20mb/s za 49zł lub do 60mb/s za 65zł, bez limitu danych (podobno, nie wyczytałem nigdzie o obnizaniu prędkości), pani w salonie sprawdzała mapę zasięgu, jestem na granicy 20 i 60mb, czyli 20 ma łapać bez problemu, z 60 nie wiadomo do końca, ale można wziąć na próbę. Cena mi odpowiada, bo właśnie czegoś do 50/60zł szukam. Prędkość DO 20mb więc w sumie też nie wiadomo, jak będzie chodził. Tutaj też pojawia się inna kwestia. Wyczytałem w internecie, że jest możliwość podpięcia dwóch anten, by wzmocnić sygnał, jednak pani w salonie powiedziała mi tylko tyle, że można bawić się w takie coś i wydawać pieniądze (czyli montaż i zakup anten chyba nie są w cenie), ale zasięg powinien łapać nawet bez nich. A na przykład w Playu oferują antenę w cenie internetu. Z tym, że tam znowu limity i drogo.

 

Najbardziej cenowo odpowiada mi T-mobile, 50zł i do 20mb, jestem podobno w zasięgu, więc nawet jakby chodził w granicach 10-15mb/s i tak byłbym zadowolony. Ale tutaj trzeba podpisywać umowę na 24msc, więc zobowiązanie, mogą obniżyć prędkość bez problemu po jakimś czasie i będę w dupie. W dodatku brak anteny. Nie wiem, czy jest potrzebna, ale inni operatorzy oferują, więc może faktycznie pomaga?

 

Mógłby ktoś obeznany w temacie doradzić co nieco? Albo polecić jakiegoś innego dostawcę z dobrymi ofertami. Ja jestem trochę zielony w temacie, patrzę na cenę i szybkość, ale wiem, że różnie to bywa, a nie chcę zostać, brzydko mówiąc, wychujany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Play Online - 45 złotych/msc. Mieszkam na wiosce. Szybkość dochodzi do 700 kb/s. Wystarczająco dla mnie. Jak coś większego do ściągnięcia to zostawiam na noc, niestety inaczej ciężko. 

 

Standardowo pakiet 100 GB do wykorzystania, ale chyba nigdy nie wykorzystałem. Nawet przy ściąganiu. Gram weekendami to na luzie. Wszystko chodzi, jak należy. Prędkość dyskusyjna, ale w sumie wystarczająca, stronki, FB, youtube, giery płynnie śmiagają, no ale rzadko się zdarzają problemy techniczne. Raz na rok powiem szczerze. A jak problem występuje kontakt telefoniczny do konsultanta i od razu praktycznie odpowiada, czy przypadkiem nie ma remontu anteny. A zazwyczaj to jest przyczyna. Najdłużej neta nie miałem może 4 - 5 godzin. 

 

Najwięcej wykorzystałem chyba 85 GB :D W czasie urlopu. Ściągałem giery, jakieś opracowania, filmy oglądałem non stop od rana do nocy. 

 

Największa zaleta żadnej kurwa umowy. A jebane szuje zawsze przy umowie okradają. Modem można na Allegro kupić, kartę SIM przyślą. 

 

Poza tym przy doładowaniu sporo GB promocyjnych, więc doładujesz i jeszcze z 5 - 10 ci dojdzie msc. 

 

Też mam stronę, oglądam co się da i nic się nie wcina. Prędkość wystarczająca na mój użytek. Przetestuj, bo Play Online spoko, niezawodna opcja. Od lat jestem zadowolonym użytkownikiem. Orange, zawsze mnie jebali w dupsko, bez komentarza. Umowy bym kurwa z nożem na gardle nie podpisał. T - Mobile ziom zajebisty pracował, trochę opowiadał. Nigdy w życiu. Reszta to margines. Play obsługę klienta ma naprawdę spoks i raczej się wywiązują z własnego regulaminu. Uczciwie to wygląda i serio nie wiem, do czego mógłbym się przyczepić.  

 

Mam od 6 lat tego neta. Nawet nie myślę nic zmieniać. 

 

Poza tym ściągnij sobie programik, który analizuje zużycie transferu. 100 GB to jest naprawdę bardzo dużo. Ja w necie pracuję, non stop, cały dzień muza leci, wchodzę na setki stron codziennie, a i tak nie wykorzystuję :D Nigdy tego limitu nie odczułem. A jakbym odczuł to bym 5 taka dopłacił za jakiś pakiet. 

Edytowane przez mac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak daleko masz najbliższy nadajnik, jakiej sieci i jak obciążony. 

Play fajnie śmiga ale głównie w miastach. Miałem radiowego Plusa ale nadajniki ciągle przeciążone w ostatnim roku i teraz T-Mobile. Jakieś 8-10 km od nadajnika. Na ruterze zewnętrznym bez anteny LTE ściąga ok. 15-25 Mb/s zależnie od pory dnia (obciążenia). Orange u mnie tragicznie chodził, testowałem mały pakiet na karcie pre-paid. 

W T-Mobile mam 30zł/30GB na mies i nawet nie wykorzystuję tego. 

Jak się zbliża koniec umowy zawsze wypowiadam i dostaję nowy sprzęt + więcej GB za tę samą cenę. 

W Plusie po wypowiedzeniu dostałem zamiast 30zł/30GB, 30zł/60GB LTE i nowy router z modemem. Potem była zmiana na T-Mobile bo nadajnik Plusa przeciążali Aero2 i Cyfrowym Polsatem (to teraz ta sama sieć). Nie wykorzystuję miesięcznie więcej niż 20-30GB więc u mnie nie ma sensu pakiet bez limitu. 

 

Jeżeli będziesz miał słaby sygnał polecam anteny ATK-10, których kiedyś używałem.

 

 

 

Edytowane przez realista
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej porównać zasięgi operatorów w swoim rejonie zamieszkania i miejsc, do których najczęściej się jeździ - tak by się nie rozczarować, a potem porównywać oferty pod względem ceny. Czasem też lepiej zainwestować w wlasny modem i brać ofertę bez sprzętu - z reguły są tańsze i na krótszy okres czasu, tak by w przypadku niezadowolenia móc szybko podziękować za za usługę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z Playem jest taka sprawa, że byłem tam się pytać i oferowali 300gb za 70zł, a w domu jest nas 4, więc tak średnio, po czym, jak podaliśmy adres, pani nas poinformowała, że akurat tam gdzie mieszkamy jest dziura zasięgu i netbox, który jest w tej ofercie będzie nie najlepiej chodził i że tylko 100gb jednak. Więc zrezygnowaliśmy, zastanawialiśmy się nad t-mobile i orangeale dzień później zadzwonił gościu, że jednak może być te 300gb i będzie działać sprawnie wszystko, wyczuli, że tracą klienta to nagle wszystko będzie hulać. Ja postanowiłem nie brać tego internetu, ale reszta chce wziąć, dlatego szukam czegoś tylko dla siebie. Play raczej odpada, bo po prostu nie ufam im. Miałem numer u nich i zrezygnowałem, bo słabo chodził właśnie internet, a konsultanci zero pomocy. W moim rodzinnym domu jest kablówka z orange 20mb i śmiga wszystko perfekto, czasem jakieś kłopoty na liniach i nie ma internetu z godzinę, dwie, ale rzadko, dlatego teraz myślę nad orange, tym bardziej, że wyczytałem, że mogą dać kablówke bez umowy. Z t-mobile nie miałem nic nigdy, więc nie wiem, ale sama cena mnie zachęca, 49zł i na mapach zasięgu byłem jeszcze w granicy tej lepszej oferty z 60mb, ale do 20 też by mi starczyło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o gry online to odradzałbym LTE - chodź to kwestia dokładnej lokalizacji ale jednak - ping na tyle wysoki, że komfort rozgrywek za niski a nawet jeśli większość czasu będzie w porządku to i tak od czasu do czasu będą problemy, nagłe skoki pingu (poza grą niewyczuwalne, w grze bardzo). Typowo do gier lepiej chodziło mi klasyczne łącze 2-4mb z niskim stabilnym pingiem niż nawet 100mb+- LTE.

 

Twitch jest bardzo "danożerny" także przy bardzo intensywnym korzystaniu faktycznie 100GB może nie wystarczyć, tutaj już sam fakt limitu odbiera komfort użytkowania, większości osób jednak tyle wystarcza.

Z tego co się orientowałem jakiś czas temu (może być nieaktualne) to T-Mobile jest jedynym operatorem, który oferuje internet mobilny bez ograniczenia szybkości wymiany danych (nie ma ukrytego limitu po którym prędkość spada przykładowo do 1mb/s).

 

Z tym zwrotem "do 20mb" tutaj właśnie należy się zastanowić bo to może być równie dobrze realna prędkość typu 5mb, która mieści się w zakresie.

Najlepiej zdecydować się na coś i wypróbować, koszty żadne lub niewielkie a zobaczysz jak realnie działa internet, są dwutygodniowe okresy próbne.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Raivo

A jak się ma radiówka do mobilnego? Bo teraz do końca miesiąca mam jeszcze internet radiowy, 10mb chociaż przeważnie jest to 6-8mb/s. Chodzi raczej tragicznie, często sam się rozłącza, ostatnio z tydzień nie było internetu i nie mogli naprawić, często także problemy z wczytywaniem stron i filmów, ale o dziwo, idzie pograć w grę, nie jest najgorzej, ping około 50/60, ale gra akurat nie wymaga aż tak wielkiej czułości i płynności, by to bardzo przeszkadzało. W mobilnym byłoby gorzej, czy lepiej, jak myślisz?

 

Bo właśnie kwestia jest tego typu, co mam teraz i co mogę mieć lepszego w tej samej, albo niższej cenie, bo owa radiówka kosztuje 60zł, a tak jak napisałem, jest z nią źle (lokalny dostawca). I teraz, czy patrząc i użytkując taką radiówke, przejście na mobilny (przynajmniej w teorii szybszy) będzie gładkie, a wręcz aksamitne, czyli będzie lepiej, czy rozczaruję się?

Edytowane przez blck.shp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, blck.shp napisał:

A jak się ma radiówka do mobilnego?

Moim zdaniem zdecydowanie mobilny.

 

Z pozostałej treści Twojej wypowiedzi wynika, że obecnie to jest totalna tragedia tak więc nie ma się co łudzić, że będzie lepiej, bo z pewnością nie będzie i jeśli masz alternatywę to bezwzględnie potrzeba zmiany - coś jak w psujących się związkach :D

20 minut temu, blck.shp napisał:

I teraz, czy patrząc i użytkując taką radiówke, przejście na mobilny (przynajmniej w teorii szybszy) będzie gładkie, a wręcz aksamitne

 

20 minut temu, blck.shp napisał:

czyli będzie lepiej, czy rozczaruję się?

Skorzystaj z okresu próbnego bo tutaj to lokalizacja ma decydujące znaczenie, trzeba to przetestować w realnych warunkach.

W moim regionie (małe ale jednak miasto) przykładowo LTE Plusa to jest jakiś żart natomiast Orange śmiga aż miło.

 

 

25 minut temu, Cagliostro napisał:

Kabel. Tylko i wyłącznie. 10 Mbps sam posiadam i polecam. Najmniejszych problemów nie ma. No chyba, że ktoś  chce zrobić backup Internetu to 10 Mbps mu nie starczy :)... Dla mnie ta prędkość jest wystarczająca.

10mb to tak średnio na jeża z drugiej strony to może być tyle samo co "do 20mb" a co kabel to kabel - jeśli można się wycofać w każdej chwili to chyba faktycznie najlepsza opcja jeżeli tylko "dycha" zaspokoi Twoje potrzeby.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Raivo napisał:

10mb to tak średnio na jeża

Miałem już 10mb/s z orange w rodzinnym domu, potem zwiększyli na 20, po skończeniu umowy za tą samą cenę. Chodził spoko, nawet ten 10mb i myślę, że spokojnie by mi starczył, bo nie potrzebuję mieć mega szybkiego, tylko przede wszystkim bez limitu i ze stabilnym w miarę łączem. Jutro jadę dopytać się do salonu, czy faktycznie można bez umowy ten kabel, jeśli tak, to biorę. I tak najpierw musi przyjechać technik i ogarnąć, czy kable nie są za stare i czy bez problemu można puścić te 10mb.

Jeśli nie, to biorę na próbę ten z t-mobile, chociaż wiązać się na dwa lata umową nie za fajnie, ale co poradzić, internet potrzebuję. 

Jeśli to też nie pyknie, wtedy będę musiał rozważyć Playa i inne mobilne z limitami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.