Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
mac

Czechy - koszty życia, działalność, pytanie

Recommended Posts

Czy ktoś z Panów miał do czynienia z życiem w Czechach.

Za ile można, że tak powiem przetrwać i co z zakładaniem, prowadzeniem biznesu?

Czy to potencjalnie dobry kierunek emigracyjny?

Mnie też ten pomysł chodzi po  głowie, ale szerszej wiedzy na   razie nie mam, a chetnie się dowiem

• Like 1

Proszę o scalenie postów, panów modów.

@kryss @mac 

Czesi nie lubią Polaków za Lisowczyków i 68 to jest raz, chyba że jesteś ładną dziewczyną to wtedy zapominają o niesnaskach.

Koszty życia są większe niż w Polszy ale i zarabiają więcej, po upadku układu w-skiego Czechy są najbogatszym post socjalnym landem. Żyją na wyjebce totalnej, tam jest ciężko się wkurwić bo to jest takie pół hipisowskie towarzycho, podatki niższe , prawo przychylniejsze; pyszne piwo i jedzenie oprócz mięsa, pożyjcie tam okrągły miesiąc to spróbujecie na własnej skórze.

Brat z Kaczyńskim belzebubem w avatarze tam się orientuje tylko zapomniałem jego nicku co by podczepić.

polecam filmik, trochę pierdoli ale sens zachowany

• Like 2

Czesi nie lubią nas już za Chrobrego i mówię to jako ktoś, który spędził 2 lata ma bohemistyce i ich kulturę, historię i całą resztę tych bzdur wchłonął taśmowo w ramach programu nauczania. 

Jeśli miałbym wskazać jeden naród, który nas bardziej nie lubi, to Litwini. Nikt inny nienawidzi nas bardziej, niż Czesi. 

A co im w nas przeszkadza? Oczywiście kompleks mniejszości w stosunku do większego sąsiada, coś na zasadzie my-Niemcy. Tylko rzecz jasna oni się do tego nie przyznają, więc szukają tematów, w które można nas uderzyć. Przede wszystkim religia, ale także biznes czy sport. 

Jak się żyje w Czechach? Luźniej, wolniej, nieco więcej się zarabia. Ale ja nie czułbym się komfortowo wiedząc, że żyję pośród ludzi, którzy nie dadzą mnie, że tak powiem, ogromnym szacunkiem, bo jestem Polakiem. 

Jeśli chodzi o język, to czeski nie jest taki łatwy. Nam myli się on z prostym słowackim, ale to tylko na pierwszy rzut oka podobieństwo jest ogromne. Znam bardzo dobrze i czeski, i słowacki. Niestety, język czeski powstał (sic!) dopiero w XIX wieku, jest leksykalnie słowiański, ale gramatycznie mocno zgermanizowany. Deklinacja i wiele zawiłości gramatycznych jest dla nas niezrozumiała i trzeba poświęcić sporo czasu, żeby to wszystko ładnie ogarnąć. 

Tak czy owak, zrobisz co chcesz. Ja bym się w to nie bawił, skoro mam wyjeżdżać, to czemu nie do np USA? Z moim zawodem, który każdy z was może uprawiać, dostanie się do Stanów to tylko kwestia pieniędzy. No, ale każdy ma swoją drogę. 

• Like 1
  • Thanks 1