Skocz do zawartości

Gaslighting czyli wyrafinowana forma ludzkiego okrucieństwa.


Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

 

Chciałbym porozmawiać o różnych formach manipulacji przede wszystkim o tej, która uważana jest przez psychologów za najokrutniejszy sposób wpływania na ludzkie emocje i decyzje.

 

Gaslighting - termin być może jest dla Was obcy. Możliwe, że nigdy na zajęciach nie spotkaliście się z takim zagadnieniem( No chyba, że studiowaliście psychologię), ale z pewnością niektórzy z Was doświadczyli tego na własnej skórze. 

 

Ponieważ nie jestem psychologiem to nie będę próbował używać specjalistycznej terminologii i wyjaśnię problem swoimi słowami.

 

Gaslighting - Jest to forma przemocy psychicznej polegająca na celowym zniekształcaniu rzeczywistości przez manipulanta w celu uzyskania kontroli nad ofiarą. Insynuowanie ofierze urojeń i zaburzeń psychicznych, przekręcanie pewnych faktów, pewnych wypowiedzi, notoryczne wzbudzanie poczucia winy. Dodatkowo okrucieństwo przybiera również formę ,,fałszywej troski" o ofiarę. Często idzie również za tym rollercoaster emocjonalny mający na celu doprowadzić ofiarę do dezorientacji i w konsekwencji to zakwestionowania swojego zdrowia psychicznego.

 

Kto stosuję ten rodzaj manipulacji? Każdy komu zależy na kontroli nad nami. Głównie są to psychopaci, narcyzi mogą być nimi nasi rodzice, małżonkowie, partnerki/partnerzy, koledzy z pracy.

 

Nie trzeba mówić do czego to może prowadzić. 

 

Co należy robić w sytuacji, gdy padamy ofiarą. Uciekać jak najdalej? Tak, ale wcześniej zbierać dowody, łączyć fakty i na końcu skonfrontować się z manipulantem tak żeby publicznie wszystko odszczekał.

 

Jest to szczególnie niebezpieczna forma manipulacji po pierwsze dlatego, że sami możecie mieć wątpliwości co do własnego zdrowia psychicznego a dwa, że poważnie zagraża waszej reputacji.

 

Popełniłem tego posta bo uważam, że powinniśmy na forum dzielić się takimi rzeczami, żeby nigdy nie stać się ofiarami drapieżników. Świadomość to połowa sukcesu.

 

Jak Wy radzicie sobie z ewidentnymi przejawami manipulacji?

 

https://www.focus.pl/artykul/najsubtelniejsza-i-najokrutniejsza-forma-przemocy-gaslighting-to-pojecie-lepiej-znac

 

https://charaktery.eu/artykul/gaslighting-nie-daj-wmowic-sobie-ze-cos-z-toba-nie-tak

 

Edytowane przez dobryziomek
  • Like 7
  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam termin i miałem z nim do czynienia nie wiedząc o tym w tamtym czasie zgłębiłem temat dopiero po fakcie, ale czy :

33 minuty temu, dobryziomek napisał:

przekręcanie pewnych faktów, pewnych wypowiedzi, notoryczne wzbudzanie poczucia winy.

to nie domena każdej Pani ? 

 

Skutki takich działań jak gaslighting są opłakane.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jorgen Svensson Tutaj chodzi głównie o to, żebyś zakwestionował swoje zdrowie psychiczne stwierdził, że jesteś chory i masz zaburzenia. Jeśli robiła to Twoja była kobieta to tak padłeś ofiarą, ale to dotyczy obu płci.

 

Często stosują to zdradzający partnerzy, ale nie tylko.

 

 

Edytowane przez dobryziomek
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, ZamaskowanyKarmazyn napisał:

Jeśli dobrze zrozumiałem, to ta forma przemocy jest dość powszechna, szczególnie w związkach.

Tego nie wiem. Nie znam żadnych dokładnych badań na ten temat.

 

Jeśli ktoś jakimiś dysponuje to proszę niech się podzieli.

 

Z pewnością skutki mogą być katastrofalne dla ofiar dlatego trzeba o tym wiedzieć.

Edytowane przez dobryziomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minutes ago, dobryziomek said:

Gaslighting - Jest to forma przemocy psychicznej polegająca na celowym zniekształcaniu rzeczywistości przez manipulanta w celu uzyskania kontroli nad ofiarą. Insynuowanie ofierze urojeń i zaburzeń psychicznych, przekręcanie pewnych faktów, pewnych wypowiedzi, notoryczne wzbudzanie poczucia winy. Dodatkowo okrucieństwo przybiera również formę ,,fałszywej troski" o ofiarę. Często idzie również za tym rollercoaster emocjonalny mający na celu doprowadzić ofiarę do dezorientacji i w konsekwencji to zakwestionowania swojego zdrowia psychicznego.

Stosuję, działa. 

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzice i współmałżonkowie to chyba najczęstsze przypadki takich manipulatorów.

 

Szczególnie dzieci mają przerąbane. W pewnym wieku traktują rodziców jak bogów i charakter takiego dziecka można formować jak przysłowiową plastelinę.

 

A jak się przed tym bronić?

Ja zwykle stosuję prostą zasadę jak kierowca na drodze czyli 'zasada ograniczonego zaufania'. Chętnie słucham porad od innych, zarówno bliskich mi osób jak i obcych ale filtruję je zawsze sprawdzając co się da.

 

Do tego dochodzi własne i samodzielne myślenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Cortazar Gdyby mnie coś takiego spotkało to konfrontacja byłaby nieunikniona. Po prostu zebrałbym dowody, nagrał rozmowy wziąłbym kilku świadków i przedstawił fakty czarno na białym i niech się kutas tłumaczy.

 

A ponieważ pakuje na siłce to robię się co raz większy i miałbym przewagę również psychologiczną ;)

Edytowane przez dobryziomek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Jorgen Svensson said:

Tylko jakoś tej góry nie mogę zdzierżyć, żeby zapuścić.

To może kucyk. Jest podobno męski.  Słyszałem to z ust jednej nastolatki. 

Edytowane przez zuckerfrei
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ZamaskowanyKarmazyn napisał:

@Jorgen Svensson Polecam wspomniany serial "Wikingowie". 

A jeśli chodzi o włosy, to pójdź do dobrego fryzjera i powiedz że zapuszczasz, ogarnie ci je tak żebyś normalnie wyglądał nie latał do niego co tydzień, a włoski rosną.

Raz już próbowałem i ściąłem bo w fazie przejściowej jakoś nie wygląda to u mnie zbyt dobrze. Brodę mam za to bardziej wygłaskaną. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Apocalypse napisał:

Pudło ;) W sam raz narcystami (osobami z narcystycznym zaburzeniem osobowości) są częściej ponoć mężczyźni.

To opinia psychologów, nie moja. 

Również pudło. Spotkałem się z badaniami, że to problem występujący w równym stopniu u obu płci.

 

#Przemocniemapłci.

 

Poniżej ciekawe opracowanie Osobowość dyssocjalna jako przyczyna psychiczna nieważności małżeństwa( zaznaczam uczciwie, że opracowanie pochodzi z 2010r)

 

http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Ius_Matrimoniale/Ius_Matrimoniale-r2010-t15_(21)/Ius_Matrimoniale-r2010-t15_(21)-s27-42/Ius_Matrimoniale-r2010-t15_(21)-s27-42.pdf

Edytowane przez dobryziomek
  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w rodzinie klasycznym narcyzem jest mój dziadek. Ale z doświadczenia wśród rówieśników jedynych narcyzów jakich znam to kobiety. Kiedyś któryś jutuber robił listę 15 oznak toksycznych ludzi. Zrobiłem listę bliskich znajomych. Ciekawe wyniki mi wyszły :D 

Sorry za offtop, ale ghaslighting też się zalicza :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, dobryziomek napisał:

Również pudło. Spotkałem się z badaniami, że to problem występujący w równym stopniu u obu płci.

Ciekawe, co piszesz.

Ja u kilku autorów spotkałam się z tezą że nieco przodują w tym zaburzeniu panowie.

 

Dzięki za ciekawy link @dobryziomek.

W nim z kolei piszą, że osobowość antyspołeczna, czyli: psychopata, to częściej mężczyzna.
Generalnie z lektur wynika, że zaburzenia z klastra B, czyli z tej grupy, w której jest narcyzm, borderline czy inne ciekawostki, częściej dotykają właśnie płci męskiej. 

 

Piszę jako ciekawostkę, w żadnym razie nie żeby snuć jakieś teorie ;)

Kobity są i bez stwierdzania zaburzeń zdrowo porąbane.

 

 

 

Podrzucam jeszcze jeden interesujący tekst:

http://www.terapia-pop.pl/manipulacja/

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, wszędzie na yt tylko poradniki, jak rozpoznać manipulatora bla, bla, bla, toksyczne osoby bla, bla, bla. Może kurwa jeszcze wampir energetyczny co pije wyciąg z byczych jąder.  

 

Kierwa, ja chce manipulować jeszcze bardziej, być lepszym i lepszym. Czemu nie ma poradników jak manipulować, tymi masami, jednostkami skoro np telewizja może to znaczy, że ja też. Wszyscy, kurwa, biedni wykorzystani, przez świat do chuja karmazyna...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zuckerfrei Przecież takich poradników masz od zajebania.

 

Wszystko zależy jak interpretujesz takie teksty np : Jak rozpoznać manipulanta możesz interpretować Jak nie dać się rozpoznać w trakcie manipulacji.

 

Ja mam jakieś tam poczucie moralności więc takich metod w związku nie stosowałem. Wolałbym być sam do końca życia niż tkwić w takim gównie.

 

Nie chcę być ani ofiarą ani sprawcą. Ponieważ lepiej sobie konia bić niż w takim toksycznym gównie tkwić.

 

Edytowane przez dobryziomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dobryziomek Ok zgoda, ale już te tytuły programują na qpę. W moim przekonaniu tylko. I jakimś dziwnym trafem te tytuły, że jestem czegoś ofiarą mają większe wzięcie. Bo sprawca ma to w dupie i robi swoje. 

Edytowane przez zuckerfrei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zuckerfrei Dwa powody:

 

1) Nikt nie chce być posądzony o nieetyczne działania a już szczególnie praktykujący psychoterapeuci, którzy takie artykuły piszą. Lub się wypowiadają na takie tematy.

2) Ludzie często mówią, że są ofiarami chociaż są sprawcami ponieważ bycie ofiarą daje im dodatkowe korzyści.

 

Żaden rasowy psychopata nie przyzna Ci się przecież, że jest psychopatą. Tak samo żaden manipulator nie powie Ci, że Tobą manipuluje ;)

Edytowane przez dobryziomek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.